Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πιστεύει κάποιος ότι στις 7-1 -2021 θα έχουμε λιγότερα κρούσματα;
Ναι, σίγουρα! Ήδη παρουσιάζουν πτωτική πορεία κατά τις τελευταίες ημέρες... Σε ένα μήνα από τώρα, τα κρούσματα θα είναι αρκετά χαμηλά, ώστε να στοιχειοθετείται βάσιμα μια χαλάρωση των μέτρων συμπεριλαμβανομένου και του ανοίγματος του κυνηγίου, με μικρούς περιορισμούς έστω...
 
Οι Κυνηγετικοί Σύλλογοι Κατερίνης και Αιγινίου αναστέλλουν τη συμμετοχή τους από τις δράσεις της Γεν. Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, τα συνεργεία δίωξης αγριόχοιρων, τα συνεργεία για την συλλογή δειγμάτων αλεπούς για λύσσα, όπως επίσης και δειγμάτων για την γρίπη των πτηνών Η5Ν1. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Μάγκες.-
 
Ναι, σίγουρα! Ήδη παρουσιάζουν πτωτική πορεία κατά τις τελευταίες ημέρες... Σε ένα μήνα από τώρα, τα κρούσματα θα είναι αρκετά χαμηλά, ώστε να στοιχειοθετείται βάσιμα μια χαλάρωση των μέτρων συμπεριλαμβανομένου και του ανοίγματος του κυνηγίου, με μικρούς περιορισμούς έστω...
Δεν λειτουργεί έτσι απλά η στατιστική (βιοστατιστικη). Αν κρίνω από άλλες χώρες θα πιασει ένα κάτω όριο και εκεί θα μείνει για λίγο καιρό και μετά πάλι την άνοιξη λογικά θα πάρει πάλι την άνοδο.
 
Σε όσα λέει έχει απόλυτο δίκιο! (Και ειδικά στη νύξη που κάνει για τους βρωμοπολιτικούς, οι οποίοι άλλωστε "ρίχνουν στα βράχια" την Ελλάδα μας ολόκληρη εδώ και δεκαετίες!!! Στο κυνήγι θα κόλωναν...?)
 
Ναι, σίγουρα! Ήδη παρουσιάζουν πτωτική πορεία κατά τις τελευταίες ημέρες... Σε ένα μήνα από τώρα, τα κρούσματα θα είναι αρκετά χαμηλά, ώστε να στοιχειοθετείται βάσιμα μια χαλάρωση των μέτρων συμπεριλαμβανομένου και του ανοίγματος του κυνηγίου, με μικρούς περιορισμούς έστω...
Φιλε Νικο δες κ τα τεστ που εγιναν...μολις 10000 χθες κ 10000 προχθες
 
Το κυνήγι σήμερα κατάντησε από τρόπος ζωής, λόγω των Κοινωνικών αλλαγών και λόγω της έλλειψης χρημάτων άρα και χρόνου , πολυτέλεια και συνεπώς Χόμπυ, όταν κάθε έξοδος στο πίσω μέρος του μυαλού μας είναι ένα καρότσι Σούπερ Μάρκετ, πες στην γυναίκα σου ότι είναι Άθλημα.

Παράλληλα οι Κυνηγότοποι συρρικνώθηκαν . Αν μπείτε στην εφαρμογή Κένταυρος θα δείτε πλήθος απαγορεύσεων από διαφορετικούς φορείς και αιτίες όπως:

Εθνικός Δρυμούς

Προστατευόμενη Περιοχή

Καταφύγιο Θηραμάτων

Αρχαιολογικός Χώρος

Κατοικημένη Περιοχή

Δασική Απαγορευτική Διάταξη και άλλα .

Αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κυνηγήσουμε σχεδόν πουθενα

Για του νεότερους που δεν πρόλαβαν φανταστείτε ένα ΣΚ με επιπρόσθετη παρουσία επιπλέον περίπου 70-80000 Κυνηγών στην ύπαιθρο από ότι είναι σήμερα. ( Μην βιαστείτε να κάνετε τον συλλογισμό ότι ήταν εις βάρος του αριθμού των θηραμάτων , διότι οι έξοδοι δεν ήταν σε μεγάλες αποστάσεις και τα θηράματα ήταν σε άλλους αριθμούς , αλλά οι τοπικές κοινωνίες ειδικά τα ΣΚ κατακλύζονταν από κυνηγούς -οι ίδιοι οι κάτοικοι ) Τα " Μάτια " της κοινωνίας είχαν συνηθίσει να βλέπουν κυνηγούς

Αυτές οι μειώσεις :

1. Αριθμός Κυνηγών

2. Μειώσεις Κυνηγετικών Εξορμήσεων

3. Μειώσεις Επιτρεπόμενων Κυνηγότοπων

και η έλλειψη Μακροπρόθεσμου και Βραχυπρόθεσμου Σχεδιασμού για με το μέλλον του Κυνηγίου στην Ελλάδα με ότι αυτό περιλαμβάνει (από Διαχείριση αριθμού Θηραμάτων -Κυνηγότοπων, Εκπαίδευση-Προσέλκυση Νέων Κυνηγών μέχρι Επικοινωνιακή Εκστρατεία κ.λπ.



ΑΠΌ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΌ ΚΑΝΟΝΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ γίναμε γραφικοί , περίγελος κλπ και φταίμε γιατί Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ -Η ΕΞΟΥΣΙΑ -Η ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ αν θέλετε , εκλαμβάνει την έλλειψη αντίδρασης ώς Aδυναμία και Σιωπηρή Αποδοχή

Θα ήθελα και εγώ να κατέβουμε στους δρόμους με τα σκυλιά μας, ή να φορέσουμε τα κυνηγετικά μας ρούχα και να πάμε στην Πάρνηθα , είναι έτοιμοι όμως αυτοί που θα μας λιθοβολήσουν και θα πούνε εδώ ο κόσμος χάνεται και πεθαίνει κατά εκατοντάδες και αυτοί τον χαβά τους.

Χρειάζεται όχι παρορμητική αντίδραση αλλά οργάνωση και σχέδιο όπως έχουν αυτοί που μας πολεμούν.

Η εικόνα του Κυνηγού με το όπλο στο χέρι και τον σκύλο του , πλέον δεν είναι αποδεκτή και είναι πλέον για κάποιους επικίνδυνο να μπορείς επιβιώνεις και να εξασφαλίζεις μόνο σου την τροφή της δικής σου και της οικογένειας σου

Αν το γνωρίζετε , δεν μπορείς να έχεις ούτε κουνέλια και κότες. Θέλουν να είσαι καταναλωτής να τρώς και να πίνεις αυτά που σου πασάρουν ( Πρόσφατα κυκλοφόρησε και τεχνητό κρέας) να είσαι εξαρτημένος συνέχεια από το PC-LAPTOP-TABLET -KINHTO να παραμυθιάζεσαι με ηλεκτρονικούς φίλους στα Social Media που δεν έχεις δεί ούτε θα δείς ποτέ , να ταΐζεις τον εγωισμό σου με Likes να είσαι εξαρτημένος -ελεγχόμενος- καταναλωτής και φυσικά όχι ελεύθερη ανεξάρτητη προσωπικότητα αλλά μια Πληροφορία - Δεδομένο που όλοι γνωρίζουν απλώς ακόμα στην Ελλάδα, δεν διασυνδέονται επαρκώς τα ηλεκτρονικά δεδομένα ώστε να έχεις μόνο έναν ψηφιακό φάκελο και όχι πολλούς. ( Ο μύθος των προσωπικών δεδομένων είναι οξύμωρο σχήμα όπως ο Εύξεινος Πόντος)

Το πρότυπο που προβάλλεται στην εποχή μας σήμερα είναι ο Homo Urbanous, ο άνθρωπος της πόλης , αυτός τα παίζει όταν έρθει ο Χιονιάς του Δεκέμβρη, αυτός που δεν ξέρει να αλλάζει λάστιχο στο αυτοκίνητο του ή να βάζει αλυσίδες, αυτός που όταν βρεθεί σε χώρο και περιοχή χωρίς Ιντερνετ φρικάρει και νιώθει ανασφάλεια γιατί τον έχουν κάνει να θέλει να είναι συνέχεια Connected. Είμαι σίγουρος ότι μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του στο Δάσος ή στον Βάλτο και αν συμβεί για κάποιο λόγω οι περισσότεροι θα ξεσπάσουν σε κλάματα.

Προσφάτως μοιράζονται " Δωρεάν " κινητά 5g με καινούργιες συνδέσεις και μας διαφεύγει το γεγονός ότι όταν σου δίνουν ένα προϊόν δωρεάν μάλλον το προϊόν είσαι εσύ!!!!!!!!!!!!
Respect...
 
Οι Κυνηγετικοί Σύλλογοι Κατερίνης και Αιγινίου αναστέλλουν τη συμμετοχή τους από τις δράσεις της Γεν. Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, τα συνεργεία δίωξης αγριόχοιρων, τα συνεργεία για την συλλογή δειγμάτων αλεπούς για λύσσα, όπως επίσης και δειγμάτων για την γρίπη των πτηνών Η5Ν1. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Μπράβο στα παιδιά, σίγουρα περιμένουμε και από άλλους γιατί την άνοιξη ξυρίζουν τόν γαμπρό.
 
Ναι, σίγουρα! Ήδη παρουσιάζουν πτωτική πορεία κατά τις τελευταίες ημέρες... Σε ένα μήνα από τώρα, τα κρούσματα θα είναι αρκετά χαμηλά, ώστε να στοιχειοθετείται βάσιμα μια χαλάρωση των μέτρων συμπεριλαμβανομένου και του ανοίγματος του κυνηγίου, με μικρούς περιορισμούς έστω...
Μακάρι να έχεις δίκιο,αλλά μετά τη μικρή χαλάρωση των μέτρων λόγο εορτών ας κρατάμε μικρό καλάθι.
 
Πιστεύει κάποιος ότι στις 7-1 -2021 θα έχουμε λιγότερα κρούσματα;
Κατα την γνωμη μου φυσικα και οχι!εδω δεν επεσαν και πολυ μετα απο τοσες μερες καραντινα(και καλα),θα πεσουν τωρα που ανοιγει καπως η αγορα;Ολος ο κοσμος κυκλοφορει σχεδον οποτε γουσταρει,φυσικα εκτος απο εμας!!
 
Παιδες μιλάμε για μεγάλο δούλεμα σε όλα τα τα επίπεδα......και ποιος σας λέει ότι τα κρούσματα που παρουσιάζουν ειναι πραγματικά??? Ποιος σας λέει ότι δεν χρησιμοποιούν/μαγειρεύουν τα νούμερα??? Για μένα πλέον όπως και για πόλους άλλους η κυβέρνηση και το σύστημα δεν είναι καθόλου αξιόπιστο και λειτουργεί εις βάρος μας. Έχω παράδειγμα εμένα και την σύζυγό μου που κάναμε τεστ....εγώ αρνητικός η γυναίκα Μ θετική....σε νοσοκομείο δημόσιο...ξανακάνουμε 2 επαναλειπτικά σε διαφορετικές ιδιωτικές κλινικές ΑΡΝΗΤΙΚΑ!!!! Μιλάω με δικηγόρο και ζητάμε το χαρτί απ' το δημόσιο που δείχνει την γυναίκα θετική....απάντηση απ' τον διευθηντη.....δεν μπορώ να δώσω τέτοιο χαρτί , μόνο στα αρνητικά δίνουμε!!! Βγάλτε συμπέρασμα!!! Και όποιος θέλει έχω και άλλα.
 
Η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας Θράκης, λίγο πριν τη λήξη του προγράμματος των συνεργείων δίωξης (31/12/2020), και δημοσιεύει αυτό το έγγραφο (57850/4-12-2020) χωρίς να ενημερώσει κανένα και εν μέσω απαγόρευσης κυνηγιού και κυκλοφορίας.

Θεωρούμε βέβαιο ότι η ΣΤ ΚΟΜΑΘ θα απαντήσει στο έγγραφο της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας Θράκης .

Εν αναμονή λοιπόν της απάντησης της ΣΤ ΚΟΜΑΘ, ο Κυνηγετικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης οφείλει να δηλώσει πως είναι αντίθετος σε όλα αυτά που συμβαίνουν. ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Κ.Σ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ.( ΣΤΟ ΑΡΤΕΜΙΣ.)
 
Παιδες μιλάμε για μεγάλο δούλεμα σε όλα τα τα επίπεδα......και ποιος σας λέει ότι τα κρούσματα που παρουσιάζουν ειναι πραγματικά??? Ποιος σας λέει ότι δεν χρησιμοποιούν/μαγειρεύουν τα νούμερα??? Για μένα πλέον όπως και για πόλους άλλους η κυβέρνηση και το σύστημα δεν είναι καθόλου αξιόπιστο και λειτουργεί εις βάρος μας. Έχω παράδειγμα εμένα και την σύζυγό μου που κάναμε τεστ....εγώ αρνητικός η γυναίκα Μ θετική....σε νοσοκομείο δημόσιο...ξανακάνουμε 2 επαναλειπτικά σε διαφορετικές ιδιωτικές κλινικές ΑΡΝΗΤΙΚΑ!!!! Μιλάω με δικηγόρο και ζητάμε το χαρτί απ' το δημόσιο που δείχνει την γυναίκα θετική....απάντηση απ' τον διευθηντη.....δεν μπορώ να δώσω τέτοιο χαρτί , μόνο στα αρνητικά δίνουμε!!! Βγάλτε συμπέρασμα!!! Και όποιος θέλει έχω και άλλα.
Απο την στιγμη που δεν κανουν μαζικα τεστ δεν εχουν πραγματικη εικονα Θοδωρη.Τα θετικα ειναι πολλα
περισσοτερα απο αυτα που αναφερονται.Αυτοι βλεπουν τα κουκια με τα κρεβατια,εχει φρακαρει το συστημα
εκει.Τα εκατομυρια πεφτουν στα καναλια για να τους κρατησουν πολιτικα ορθιους και τις ΜΕΘ τις φτιαχνουν
εφοπλιστες πρεζοναυτες.Στο κρατικο της Νικαιας και ενω "καιγεται" ο κωλος μας με τον ιο,η διοικηση του
νοσοκομειου εκανε 4 μηνες να δωσει τα σχεδια του οροφου που ηταν για ανακαινιση γιατι προσπαθουσε να
βαλει δικα της συνεργεια για τους ευνοητους λογους.Εδω ο κοσμος καιγεται και το μ@ουνι χτενιζεται γενικως!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top