Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξέρεις ποια είναι τα καλά νέα??? Ότι το κυνήγι σε κάποια ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα, θα ανοίξει.... Τα κακά νέα ξέρεις ποια είναι??? Ότι θα το ανοίξουν όταν θα έχουμε χάσει το μεγαλύτερο κομμάτι του κυνηγιού.... Και ξέρεις κάτι άλλο??? Δεν ήθελαν να το ανοίξουν καθόλου φέτος γιατί μας έχουν γραμμένους όλους τους κυνηγούς.... Αλλά σαν κυνηγός έστω και το λίγο είναι καλύτερα από το τίποτα.... Συγνώμη ρε παιδια αλλα τη θελει να πει ο Κυρίος οτι το 20 Φεβρουαρίου με 28 φεβρουαριου ειναι καλα .
Η μία ανάρτηση χειρότερη από την άλλη ,μετά νοιώθει και θιγμένος.
 
Ναι αν το δεις ετσι θα εχουμε πλεονασμα σε χρήμα για αδεια και φυσίγγια για του χρόνου.
Ε τί; Δεν είναι καλά; Διακρίνω μια πλεονεξία που δεν μου αρέσει ... 8 μέρες δεν σας φτάνουν; Τί θέτε δηλαδή; Να τρέχετε πέρα - δώθε να χαλάτε βενζίνες και να βαρατε τα κοτσύφια του Θεού; Θα κυνηγήσετε μια βδομαδουλα, θα πάρετε 10 τσιχλιτσες να τις κάνετε στα κάρβουνα, θα πιείτε και το κρασάκι σας, μια χαρά.
 
Καμιά κάθαρση δεν πρόκειται να γίνει. Το τωρινό ΔΣ της ΚΣΕ εκλέχτηκε τον περασμένο Αύγουστο και μέχρι το καλοκαίρι του 2022 θα είναι στη θέση του. Την άνοιξη που θα γίνουν οι γενικές συνελεύσεις των ΚΣ και των Ομοσπονδιών θα ακουστούνε μερικές φωνές και όλοι θα ψηφίσουν κανονικά τις έκτακτες εισφορές που θα προταθούν.
το μόνο πρόβλημα που τους απασχολεί είναι που θα πέσουν κι άλλο οι άδειες και πολλοί θα πάνε να βγάλουν άδεια στους ανεξάρτητους κσ. Άρα θα έχουν μειωμένα έσοδα.
Τοτε θα πεσουμε απο μεσα σαν τους σουλιοτες
 
Η μία ανάρτηση χειρότερη από την άλλη ,μετά νοιώθει και θιγμένος.
Γιατί ρε παιδιά? Όντως δεν είπε ημερομηνία. Είπε σύντομα. Για κάποιους ένας μήνας από τώρα είναι λίγος χρόνος προφανώς και για άλλους μια αιωνιότητα. Το δούλεμα πάει ψιλό γαζί από κυβερνητικούς και κυνηγοπατερες και επαγγελματίες.
 
Η μία ανάρτηση χειρότερη από την άλλη ,μετά νοιώθει και θιγμένος.
Ρε σεις ξεκολατε με τον άνθρωπο....και αυτός την ίδια ανυπομονησία με εμάς έχει.....στο κάτω κάτω δεν είναι αυτός κυνηγό παραγοντας. Έχουμε τον μουσάτο και τον καραφλοκορακα εμείς.
 
Καποτε θα κατοικήσουμε και το φεγγάρι δεν ειναι ψεμα.
Γιατί ρε παιδιά? Όντως δεν είπε ημερομηνία. Είπε σύντομα. Για κάποιους ένας μήνας από τώρα είναι λίγος χρόνος προφανώς και για άλλους μια αιωνιότητα. Το δούλεμα πάει ψιλό γαζί από κυβερνητικούς και κυνηγοπατερες και επαγγελματίες.
 
Ρε σεις ξεκολατε με τον άνθρωπο....και αυτός την ίδια ανυπομονησία με εμάς έχει.....στο κάτω κάτω δεν είναι αυτός κυνηγό παραγοντας. Έχουμε τον μουσάτο και τον καραφλοκορακα εμείς.
Ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενα .Εγώ δεν πουλάω τίποτα , ούτε αφήνω υπονοούμενα για να πουλήσω.Το κλείνω εδώ εκτός και αν γίνει και άλλη .ανάρτηση θιγμενου.
 
Το φέτος Κωσταρα θες έτσι θες αλλιώς σχεδόν το φάγαμε για τα χρόνια πού έρχονται τρέμω προβλέπω νεοφιλελεύθερες ΜΚΟικολογικες απαγορεύσεις και περιορισμούς
Γιωργο οι περιορισμοι και η συρρικνωση του κυνηγιου εχουν ξεκινησει εδω και μια δεκαετια και εξαπλωνεται με @ουστικο τροπο
Ολοκληρες βουνοκορφες και οροπεδια αφου τσουρουφλιστηκαν καλυφθηκαν απο τα παλουκια τα οποια καταστρεφουν την χλωριδα και την πανιδα μετατρεποντας την υπαιθρο σε κρανιου τοπος
Την θεση των θηραματων την πηραν τα αγριμια που πολλαπλασιαζονται σε γοργους ρυθμους με αποτελεσμα
να γινεται και απαγορευτικη η παρουσια μας στους παλιους κυνηγοτοποτους
Καθε χρονο ανακαλυπτουμε παρανομες υλοτομησεις ολοκληρες δασικες εκτασεις να μετατρεπονται σε χωραφια
και σε οτι αλλο σκεφτει το πονηρο μυαλο του μεγαλοτσιφλικα
Ηγεσια και παραγοντες κοντευουν να γινουν παρκαδοροι του καθε Υπουργου
και εμεις μονοι μας απομονωμενοι σε μια κοινωνια που μας δειχνει με το δαχτυλο
Λυσεις υπαρχουν αρκει να οργανωθουμε και να απομονωσουμε του λεκεδες που μας οδηγησαν σε αυτην την κατρακιλα
 
Αντι να υπαρχει φαγωμάρα να πω οτι 180.000 ατομα χρειάζονται εκπροσώπηση στη Βουλή των Ελλήνων, χρειάζετε να ξαναενεργοποιηθεί το κόμμα των Ελλήνων κυνηγών και να ψιφηστεί απο όλους, οτι υπαρχει μεχρι σημερα ειναι υπαλληλος του συστηματος. Δεν δεχομαι να υπαρχει ρατσισμος απέναντι μου επειδή είμαι κυνηγός. Να γινουν ΜΚΟ υπερ τις Περδικας
! Υπερ τις Μπεκατσας του Λαγου και αλλες εκατο ΜΚΟ για την φυση που τοσο αγαπαμε...ας αποκτησουμε δυναμη ειμαστε πολλοί...και αφηστε τη γκρινια μεταξύ σας, οι Ελληνες κερδισαμε οτι κερδισαμε οταν αγωνιστηκαμε μαζι οταν καναμε εμφυλιο φαγαμε τους ηρωες μας.
 
Για την αποφυγή παρεξηγήσεων.......ξεκαθάρισα ότι η αρχική μου τοποθέτηση κοιτά το δάσος (σύνολο κοινωνίας) και όχι το δέντρο (κυνήγι).

Κατανοητό ότι συζητάμε με το κυνήγι....αλλά η τοποθέτηση μου αφορά την μεγάλη εικόνα της κοινωνίας.
Τελος Αυγουστου και πριν ανοιξουν τα σχολεια οι επιδημειολογοι ελεγαν να ανοιξουν τα σχολεια οσο νωριτερα γινεται(δλδ 7/9)γιατι ελεγαν οτι θα χρειαστει καποια στιγμη να κλεισουν.Τελικα η κυβερνηση τα ανοιξε αργοτερα.Την ιδια μερα ελεγαν(οι επιδημειολογοι)οτι το Δεκεμβριο θα εχουμε 2000 κρουσματα.Αρα λοιπον αν εκαναν κουμαντο οι ειδημιολογοι τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.Σιγουρα θα ειχαμε lockdown νωριτερα(και πιθανον γενικο) και σε καμια περιπτωση δεν θα διαχωριζαν κυνηγους και ψαραδες απο ποδηλατες,μοτοκροσαδες και περιπατητες του βουνουκαι της θαλασσας.Οι αποφασεις αυτες ειναι καθαρα της κυβερνησης.Ας μην κοροιδευομαστε και μεταξυ μας.......
 
Πιστεύω πως μετά τις 7 Ιανουαρίου αν όλα πάνε καλά και δεν παραταθεί το lockdown που σημαίνει ότι θα αρθεί το sms 13033, τοτε θα ανοίξει. Όσο υπάρχει 13033 αποκλειεται να δοθεί παράθυρο στο κυνήγι. Από τη μια είναι άσχημο για το λιανεμπόριο που έμεινε κλειστό από την άλλη ίσως για το κυνήγι αυτό να είναι καλό. Γιατί τώρα υπάρχει μια ελπίδα να αρθεί το 13033 τον Γενάρη, αν τα καταστήματα άνοιγαν με 13033 σε 2 εβδομάδες με 2500 κρούσματα που εκει θα πήγαιναν, το κυνήγι θα χαιρέταγε οριστικά για φέτος. Κακα τα ψέματα δεν απέδωσε το lockdown γιατί εγώ δε βλέπω πλην των κλειστών καταστημάτων κανένα lockdown. Όλοι οι δρόμοι φουλ στα αυτοκίνητα, πέρασα την Τρίτη που είχα βγει για τρέξιμο από κατάστημα με εποχιακά στον Άλιμο κι έφριξα... 20 άτομα ουρα εξω απ το μαγαζί...Αν ρωταγες αυτούς που περίμεναν απ εξω τι θα πάρουν οι μισοι θα σου ελεγαν να χαζεψω ήρθα. Σκεφτείτε τι θα γινόταν αν άνοιγαν όλα...
 
Το ερώτημα Κυριάκο είναι εάν πρέπει να υποβαθμισουμε την ΚΣΕ ή να την αλλάξουμε προς το καλύτερο τι είναι προς το συμφέρον του κυνηγίου;
Κατά την γνώμη μου τουλάχιστον είναι το δεύτερο
Η ΚΣΕ είναι των κυνηγών όχι του Αραμπατζή ή του κάθε Αραμπατζή μην κολλάμε στο όνομα μετά το φετινό είναι καιρός να δούμε τα πράγματα από το μηδέν
Έρχονται δύσκολα χρόνια άς είμαστε προετοιμασμένοι τουλάχιστον και ότι βγει
Εννοείται Γιώργο ότι πρέπει να υπάρχει ΚΣΕ. Είμαστε χαμένοι αλλιώς. Όχι όμως με αυτή την ηγεσία που έχει τώρα. Και αφού όπως έγραψε ένας φίλος πιο πάνω θα τον φάμε στη μούρη τον γλόμπο για 2 χρόνια ακόμα, ας του δείξουμε έμπρακτα ότι δεν τον γουστάρουμε. Δεν βλέπω άλλο τρόπο αντίδρασης, εγώ βγάζω άδεια στο Ναύπλιο, αν υπάρχει εκεί ανεξάρτητος σύλλογος του χρόνου θα πάρει τα τρία μου ο Αραμπατζής. Εγώ λεφτά δεν του ξαναδινω. Αν έχει την ευθιξία και παραιτηθεί εννοείται ότι θα συνεχίσω σε αναγνωρισμένο σύλλογο...
 
Ε τί; Δεν είναι καλά; Διακρίνω μια πλεονεξία που δεν μου αρέσει ... 8 μέρες δεν σας φτάνουν; Τί θέτε δηλαδή; Να τρέχετε πέρα - δώθε να χαλάτε βενζίνες και να βαρατε τα κοτσύφια του Θεού; Θα κυνηγήσετε μια βδομαδουλα, θα πάρετε 10 τσιχλιτσες να τις κάνετε στα κάρβουνα, θα πιείτε και το κρασάκι σας, μια χαρά.
Άσκηση ορίων είναι.Ο σκορδαλιας έχει εισχωρήσει για τα καλά στην υφολοκριπιδα μας .Άμα δεί οτι και με έναμισι μήνα είμαστε ευχαριστημένοι,δεν αποκλείεται στο μέλλον το κυνήγι να αρχίζει αργότερα και να τελειώνει νωρίτερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top