Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν θυμασαι καλα Λευτερη, ειχαμε ρυθμιστικη μερες πριν, αλλα δεν δημοσιευόταν στο ΦΕΚ.....θυμαμαι χαρακτηριστικά οτι σε σχεση με προπερσι απλα πηρα την αδεια στα χερια μου 5-10 μερες νωρίτερα.... Και ειμαι απο αυτους που πάνε και σκανε πρωτοι πρωτοι το μπαγιοκο, γτ στις ημερομηνίες αυτες ετοιμαζομαι για χωριο συνηθως...
Αρα μην λεμε και ευχαριστω για σαχλαμαρες
Δεν είπα ρε Στέφανε ευχαριστώ ,αλλά από την άλλη τότε ο Τσιρώνης έτσι νομίζω λεγόταν είχε δεχτεί την ΚΣΕ πολλές φορές στο γραφείο του και τελικά η ρυθμιστική είχε υπογραφεί πολύ νωρίς ,εδώ τώρα βλέπουμε υπουργούς που μας έχουν χεσμενους εντελώς και φαντάσου ότι ο Τσιρώνης ήταν φανατιλα με την οικολογία .
 
φαφλατά θα τον χαρακτήριζα, αλλά επειδή είναι έμπορος τον δικαιολογώ. Το ότι δεν πουλάει ηλεκτρονικά στα μείον του.
Όχι αγαπητέ δεν είναι στα μείον του.....απλά δεν πουλάει ηλεκτρονικά από επιλογή του....για να στηρίξει τα μαγαζιά που δίνει τα προϊόντα του (φυσίγγια). Καλημέρα.
 
Όχι αγαπητέ δεν είναι στα μείον του.....απλά δεν πουλάει ηλεκτρονικά από επιλογή του....για να στηρίξει τα μαγαζιά που δίνει τα προϊόντα του (φυσίγγια). Καλημέρα.
καλημέρα, με αυτό που έγραψες στα μάτια μου τον έκανες χειρότερο, όσοι ξέρουν από εμπόριο καταλαβαίνουν.
 
Έτσι είναι Μπιλ....
δια του στόματος έχει διακοπεί το κυνήγι.
Το ξέρω Λάμπρο.
Εννοώ δεν χρειάζεται να δώσουμε πάτημα να μας το κόψουν και με νόμο.
Δεν αναφέροναι σε εσένα με αυτό αλλά σε όλους μας.

Ας φάμε καμιά μπατζίνα για την ώρα :) :)
 
καλημέρα, με αυτό που έγραψες στα μάτια μου τον έκανες χειρότερο, όσοι ξέρουν από εμπόριο καταλαβαίνουν.
Ο καθένας έχει την θεωρία του.....το ποιος είναι ο συγκεκριμένος επαγγελματίας αγαπητέ το ξέρουν όλοι όσοι δραστηριοποιούνται στο κυνηγετικό εμπόριο....για αυτό έχει βάλει τα προϊόντα του σχεδόν σε όλα τα καταστήματα της ελλαδας. Τώρα πως φαίνεται στα μάτια σου πραγματικά δεν με ενδιαφερει. Ούτε ποσοστά περνώ απ' τις πωλήσεις του ούτε και φανατικός στα φυσίγγια του είμαι. Αυτά και καλή συνέχεια. Αν δεν ξέρουμε τι μας φταιει σ αυτή την ζωη...μας φταίνε όλα λέω εγώ και περιμένουμε από άλλους να μας λύσουν τα αδιέξοδα μας.
 
καλημέρα, με αυτό που έγραψες στα μάτια μου τον έκανες χειρότερο, όσοι ξέρουν από εμπόριο καταλαβαίνουν.
Συνάδελφε μην είμαστε μνησικακοι περιμένουμε τι θα πει κάποιος να τον στήσουμε στον τοίχο ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και καλός έκανε δεν δεσμεύτηκε ότι θα γίνει είπε τι του είπαν όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα.
 
Δεν φταιει ο παραπανω επαγγελματιας για τιποτα για μενα φταιει η ΚΣΕ που δεν βγαινει δημοσια να κανει μια τοποθετηση και αν χρειαζεται καθημερινα. Χτες δεν υποθηκε τιποτα για το κυνηγι γτ δεν βγηκε η ΚΣΕ σε ενα καναλι να τους θυμησει την ανισοτητα και την απαξιωση τους προς τους κυνηγους. Και κατι αλλο να θυμισει στους κυριους οτι οι 180.000 κυνηγοι εχουν και οικογενειες απο πισω δεν ψηφιζουν μονοι τους.
 
Καλημερα. Εγώ πιστεύω ότι όλο Αυτό που συμβαίνει με το κυνήγι είναι θέμα του αρμοδίου υπουργού πολίτικης προστασίας και μονο αυτου , Ο πρωθυπουργός και ο κάθε πρωθυπουργός δεν πιστεύω ότι επεμβαίνει ποιος ο λόγος να έχουμε τότε υπουργούς υφυπουργούς θα παρέμβει Μονό όταν έχουμε έρθει στο αμήν κοινωνικά . ΟΙ άλλη υπουργοί κάνουν Μοκό γιατί αιδώ έχουμε θανάτους και δεν Θέλει κάνεις πολίτικο ρίσκο. Και ένας άλλος λόγος είναι το κάλαμι δεν κατεβαίνεις εύκολα. Η κάποιο απύθμενο.
 
Καλημερα. Εγώ πιστεύω ότι όλο Αυτό που συμβαίνει με το κυνήγι είναι θέμα του αρμοδίου υπουργού πολίτικης προστασίας και μονο αυτου , Ο πρωθυπουργός και ο κάθε πρωθυπουργός δεν πιστεύω ότι επεμβαίνει ποιος ο λόγος να έχουμε τότε υπουργούς υφυπουργούς θα παρέμβει Μονό όταν έχουμε έρθει στο αμήν κοινωνικά . ΟΙ άλλη υπουργοί κάνουν Μοκό γιατί αιδώ έχουμε θανάτους και δεν Θέλει κάνεις πολίτικο ρίσκο. Και ένας άλλος λόγος είναι το κάλαμι δεν κατεβαίνεις εύκολα. Η κάποιο απύθμενο.
Δεν συμφωνω η επιστολη και η ενημερωση στην βουλη εγινε και σε αυτον. Ειναι ενας απο αυτους που δεν το επιτρεπουν.
 
Η βρομα και η λισοδια δυστηχος επληξε και την κ.οικογενια.....βαρεθηκα πλεον....αποσυρομε απο καθε λογης δρασης του συλογου...λεφτα για αδιες δεν ξαναδινο ποτε οσο ηπαρχει αυτοι η υγεσια πανο... Αυτος για μενα ειναι ο δρομος απο ολλους μας μιας και εμεις η απλοι κυνηγοι δεν μπορουμε να εκλεξουμε προεδρο της κ σ.ε.. ...αν δω επανεκηνηση του κυνηγιου μς νεα καταστατηκα που θα εχουμε λογο... Θα ξανα ασχοληθο
 
Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς το κυνήγι βάλλεται για άλλη μία φορά . Αυτό όμως που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι και τα αντανακλαστικά των δικών μας ιθυνόντων δεν είναι άμεσα. Θα αναφερθώ στην αναφορά του Υπουργού κου Πέτσα στη προτελευταία συνέντευξη τύπου που δόθηκε στον κο Παπαδάκη,, στην αντίστοιχη ενημερωτική εκπομπή, όπου ερωτώμενος για το αν θα επιτραπεί η κυνηγητική δραστηριότητα έθεσε δύο σκέλη, τα οποία αποτρέπουν την απελευθέρωση του κυνηγιού την συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Αναφέρθηκε όπως όλοι ακούσαμε στο γεγονός ότι η κυνηγητική δραστηριότητα είναι δύσκολο να επιτραπεί γιατί πρώτον απαιτεί διαπεριφερειακή μετακίνηση (δηλ. μετακίνηση εκτός νομού) και δεύτερον είναι ομαδική δραστηριότητα. Σαφώς και εγώ πιστεύω ότι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και κάτω από την πίεση των επιδημιολογικών δεδομένων, τέτοιου είδους δραστηριότητες δεν είναι φρόνιμο να απελευθερωθούν. Κατόπιν αυτού τα συλλογικά μας όργανα είχαν την ευκαιρία να αιτηθούν να επιτραπεί η διεξαγωγή του κυνηγιού στην χώρα μας με ατομική έξοδο του κάθε κυνηγού (μαζί με τον σκύλο του), με όλα τα μέσα προστασίας που προβλέπονται και φυσικά εντός περιφερειακής ενότητας. Έτσι θα αναιρούσαν και τους δύο λόγους που αναφέρθηκαν ως οι κύριες αιτίες που δεν επιρέπουν την κυνηγητική δραστηριότητα στη παρούσα φάση. Μόλις φυσικά βελτιωθούν τα επιδημιολογικά δεδομένα, (πιθανώς τις επόμενες ημέρες - αν και δεν το νομίζω) θα μπορούσαν εκ νέου να αιτηθούν περαιτέρω βελτιώσεις. Θεωρώ ότι θα ήταν η μόνη λύση για τις εξόδους μας στην παρούσα φάση , αν φυσικά εισακούγονταν η συγκεκριμένη θέση.
 
Λύσεις υπάρχουν και μάλιστα πολλές, απλώς, δεν θέλουν.
Έχουν στυλωσει τα πόδια σαν κάτι παλιομουλαρα που είχε ο παππούς μου στο χωριο. Αν και τα μουλάρια....μουλαρωνουν απο την φύση τους. Αυτοι εδώ έχουν σίγουρα κάποια ατζέντα γύρω από το θέμα και νομίζω πως δεν θα ξεμπλεξουμε ευκολα.
 
Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς το κυνήγι βάλλεται για άλλη μία φορά . Αυτό όμως που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι και τα αντανακλαστικά των δικών μας ιθυνόντων δεν είναι άμεσα. Θα αναφερθώ στην αναφορά του Υπουργού κου Πέτσα στη προτελευταία συνέντευξη τύπου που δόθηκε στον κο Παπαδάκη,, στην αντίστοιχη ενημερωτική εκπομπή, όπου ερωτώμενος για το αν θα επιτραπεί η κυνηγητική δραστηριότητα έθεσε δύο σκέλη, τα οποία αποτρέπουν την απελευθέρωση του κυνηγιού την συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Αναφέρθηκε όπως όλοι ακούσαμε στο γεγονός ότι η κυνηγητική δραστηριότητα είναι δύσκολο να επιτραπεί γιατί πρώτον απαιτεί διαπεριφερειακή μετακίνηση (δηλ. μετακίνηση εκτός νομού) και δεύτερον είναι ομαδική δραστηριότητα. Σαφώς και εγώ πιστεύω ότι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και κάτω από την πίεση των επιδημιολογικών δεδομένων, τέτοιου είδους δραστηριότητες δεν είναι φρόνιμο να απελευθερωθούν. Κατόπιν αυτού τα συλλογικά μας όργανα είχαν την ευκαιρία να αιτηθούν να επιτραπεί η διεξαγωγή του κυνηγιού στην χώρα μας με ατομική έξοδο του κάθε κυνηγού (μαζί με τον σκύλο του), με όλα τα μέσα προστασίας που προβλέπονται και φυσικά εντός περιφερειακής ενότητας. Έτσι θα αναιρούσαν και τους δύο λόγους που αναφέρθηκαν ως οι κύριες αιτίες που δεν επιρέπουν την κυνηγητική δραστηριότητα στη παρούσα φάση. Μόλις φυσικά βελτιωθούν τα επιδημιολογικά δεδομένα, (πιθανώς τις επόμενες ημέρες - αν και δεν το νομίζω) θα μπορούσαν εκ νέου να αιτηθούν περαιτέρω βελτιώσεις. Θεωρώ ότι θα ήταν η μόνη λύση για τις εξόδους μας στην παρούσα φάση , αν φυσικά εισακούγονταν η συγκεκριμένη θέση.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό λέω κ εγω από την πρώτη στιγμή . Ότι το ατομικό κυνήγι εντός νομού δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Μπορούμε να διεκδικήσουμε μόνο αυτό . Απέναντι σε μια τέτοια διεκδικηση δεν μπορεί να μας πει κανείς τίποτα. Μην το θέλουμε και ξυρισμένο ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top