Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σας! Σήμερα μετά τη δουλειά συνατήθηκα με τον αδερφό μου και πήγαμε στα γραφεία της MAX GEAR όπου και αγόρασα ένα καινούριο τσοκάκι για την Beretta μου. Πρόκειται για το Muller Waterfowl Passing. Μόλις αρχίσει η κυνηγετική περίοδος θα κάνω τις δοκίμες μου και θα επανέλθω...
Το μόνο που μένει τώρα είναι να μάθεις να σημαδεύεις...
 
Περαστικά κύριε Δημήτρη, Μάνο καλοτούφεκο!!
Κύριε Χρήστο κουκλάκι το κουτάβι, αρσενικό ή θηλυκό διαλέξατε;;
 
Χαιρετώ την παρέα.
Χθες οπως σας έγραψα είχαμε ξεκινήσει για ανάβαση στα Τζουμέρκα .Εγώ με την γυναίκα μου.
Μετα απο μια διαδρομή με το αυτοκίνητο μέχρι τα 800μ κατά τις 6 ξεκινήσαμε για τα 2500 .
Μετά απο μ ια μικρή στάση συνεχίσαμε μεχρι την κορυφή και απο κει γυρίζοντας λίγο χαμηλότερα πιάσαμε την κορυφογραμμή για να φτάσουμε γύρω στις 12 εκει που θα ξεκουραζόμασταν για καμιά ώρα.
Ενω έχουμε φτάσει ακούω πίσω μου μια κραυγή και γυρίζοντας βλέπω την ..."αλεπού " να κατρακυλάει και να φωνάζει ..."το γονατό μου.." η ταραχή μου ήταν απερίγραπτη.Τράχω και βλέπω ένα σκίσιμο λίγο πλάι απο το γόνατο και στο σημείο που χτύπησε ένα βαθούλωμα .Αίμα σταγόνα.Ίσως απο το σοκ.Πίστεψα οτι έσπασε κόκαλο.Πιο μεγάλο ήταν το δικό μου σοκ παρά εκείνης που προσπαθούσε ψύχραιμα να ελέγξει την κατάσταση.
Στον βηματισμό μάγκωσε το πόδι της κάτω απο μια πέτρα και χάνοντας τοην ισορροπία της έπεσε .Το μεσαίο δάχτυλο του ποδιού πρέπει να έχει ένα κάταγμα και είναι καταμαυρο
Αφού είδαμε οτι το κινεί βάλαμε τα σχετικά το δέσαμε με επίδεσμο κια αφού πήρε 2 depon ξεκινήσαμε αμέσως την επιστροφή όσο ήταν το πόδι ζεστό.
Η επιστροφή ήταν το μεγαλύτερο μαρτύριο.Σε έδαφος πετρώδες,με ανηφόρες και πλαγιές. Στη διαδρομή ζαλιζόταν ,πονούσε και το περπάτημα ήταν αργό.Σταματήσαμε για πολύ λίγο να φάει κατι και να ξαναπάρει παυσίπονο.Να μην πολυλογώ απο τις 12 φτάσαμε στο αυτοκίνητο στις 6 το απόγευμα .Ευτυχώς είχαμε μαζί 4,5 λίτρα νερό.
Τέλος πάντων ότι και να λέμε τώρα όλα καλά και όλα στο πρόγραμμα είναι.Μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου συμβούν τα πάντα .Αυτό όμως δεν αναιρεί τη θέληση το να κάνεις αυτό που αγαπάς και σε ευχαριστεί.
 
Να μην πολυλογώ απο τις 12 φτάσαμε στο αυτοκίνητο στις 6 το απόγευμα
.fff..fff..fff.
Τι να πω ρε Μήτσο!!!!!!!!!Που την τραβολογάς την γυναίκα!!!!!!
Περαστικά της :)
 
Κ.Δημητρη όταν κάτι ειναι περαστικό δεν υπάρχει πρόβλημα και όλα ξεχνιοντε..Ευχομε περαστικά και γρήγορη ανάρρωση!
 
Απο τις κορυφές των Τζουμέρκων χαιρετώ όλα τα φιλαράκια της παρέας.

259a96b5-f614-4d1c-91a3-4b2cb886b627.jpg


Κάποια στιγμή και ενώ έχουμε ήδη βγεί στην κορυφή και συνεχίζουμε σε ένα πλάτωμα με πέτρες και χορταράκια ,σταματάω μπροστά απο μια μικρή πέτρα που είχε χόρτα τριγυρω της για να τραβήξω καποιες φωτογραφίες.Η γυναίκα μου βλέπει στα χόρτα κατι να κουνιέται και νόμισε ότι μου έπεσε κάτι.Την ώρα που έχω το μάτι στο σκόπευτρο ακούω ένα δυνατό ....ΤΑΚ ! Ηταν ο θόρυβος απο το ξεπέταγμα ενός λαγού , και τη γυναίκα μου να φωνάζει .."λαγός λαγός"
Ο λαγός ήταν λουφαγμένος στα χόρτα που είχα σταματήσει και αυτό που έβλεπε η γυναίκα μου να κουνιεται ήταν τα αυτιά του.
Μέσα σε όλο τον χαμό γύρισα την μηχανή και τράβηξα δυο φωτό. Eπειδή ήταν με ευρυγώνιο τις ζουμάρω λίγο.
3d47469d-4110-45c9-b656-2c22613bf0b0.jpg

Περισσότερες φωτογραφίες οταν επιστρέψω Αθήνα
 
Last edited:
Τέλος πάντων ότι και να λέμε τώρα όλα καλά και όλα στο πρόγραμμα είναι.Μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου συμβούν τα πάντα .Αυτό όμως δεν αναιρεί τη θέληση το να κάνεις αυτό που αγαπάς και σε ευχαριστεί.

Ωχ ρε φιλε.
Περαστηκα γρηγορα και ευκολα.
Τωρα τι να σου πω....Σιγουρα ευχεσε να το κτυπαγες εσυ το ποδι αντι η γυναικα.
Κανουμε δυσκολα σπορ και Εχουν κινδυνους που αμα πει να αρχισουν οι αναποδιες ειναι ασχημα.

Φτανει να ναι κατι επιπολαιο και να μην εχει ολοκληροτικο καταγμα.
 
Χαιρετώ την παρέα.
Χθες οπως σας έγραψα είχαμε ξεκινήσει για ανάβαση στα Τζουμέρκα .Εγώ με την γυναίκα μου.
Μετα απο μια διαδρομή με το αυτοκίνητο μέχρι τα 800μ κατά τις 6 ξεκινήσαμε για τα 2500 .
Μετά απο μ ια μικρή στάση συνεχίσαμε μεχρι την κορυφή και απο κει γυρίζοντας λίγο χαμηλότερα πιάσαμε την κορυφογραμμή για να φτάσουμε γύρω στις 12 εκει που θα ξεκουραζόμασταν για καμιά ώρα.
Ενω έχουμε φτάσει ακούω πίσω μου μια κραυγή και γυρίζοντας βλέπω την ..."αλεπού " να κατρακυλάει και να φωνάζει ..."το γονατό μου.." η ταραχή μου ήταν απερίγραπτη.Τράχω και βλέπω ένα σκίσιμο λίγο πλάι απο το γόνατο και στο σημείο που χτύπησε ένα βαθούλωμα .Αίμα σταγόνα.Ίσως απο το σοκ.Πίστεψα οτι έσπασε κόκαλο.Πιο μεγάλο ήταν το δικό μου σοκ παρά εκείνης που προσπαθούσε ψύχραιμα να ελέγξει την κατάσταση.
Στον βηματισμό μάγκωσε το πόδι της κάτω απο μια πέτρα και χάνοντας τοην ισορροπία της έπεσε .Το μεσαίο δάχτυλο του ποδιού πρέπει να έχει ένα κάταγμα και είναι καταμαυρο
Αφού είδαμε οτι το κινεί βάλαμε τα σχετικά το δέσαμε με επίδεσμο κια αφού πήρε 2 depon ξεκινήσαμε αμέσως την επιστροφή όσο ήταν το πόδι ζεστό.
Η επιστροφή ήταν το μεγαλύτερο μαρτύριο.Σε έδαφος πετρώδες,με ανηφόρες και πλαγιές. Στη διαδρομή ζαλιζόταν ,πονούσε και το περπάτημα ήταν αργό.Σταματήσαμε για πολύ λίγο να φάει κατι και να ξαναπάρει παυσίπονο.Να μην πολυλογώ απο τις 12 φτάσαμε στο αυτοκίνητο στις 6 το απόγευμα .Ευτυχώς είχαμε μαζί 4,5 λίτρα νερό.
Τέλος πάντων ότι και να λέμε τώρα όλα καλά και όλα στο πρόγραμμα είναι.Μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου συμβούν τα πάντα .Αυτό όμως δεν αναιρεί τη θέληση το να κάνεις αυτό που αγαπάς και σε ευχαριστεί.
Δημήτρη αφού η ζημιά δεν είναι σε γόνατο η αστράγαλο μην λέτε κουβέντα.
Το δάχτυλο με λιγη υπομονη θα συνέλθει. Περαστικά και δεν πειράζει,
το βουνό εκεί θα είναι και του. χρονου....
 
Α καλά....smashfrak.Εγώ νόμιζα οτι το γράφεις σοβαρά...sarcastic.Δεν ξέρω και πολλά από κυνηγοσκυλα(δεν ειναι η αδυναμία μου το κυνήγι με σκύλο)Χωρίς να σημαίνει οτι δεν αγαπώ τα ζώα..ΥΓ πίστεψα οτι ήταν κάποια ράτσα για κυνήγι άγνωστη..Από την άλλη δεν μου έκανε κ για κυνηγιαρικο..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top