Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλό μήνα μάγκες μου:)

Πράγματι ο Αυγουστος είναι ένας απο τους καλύτερους μήνες για πολλούς και διάφορους λόγους.

Ο Αύγουστος οφείλει το όνομά του στον αυτοκράτορα Οκταβιανό ο οποίος τιμήθηκε από την Σύγκλητο με το προσωνύμιο Αύγουστος που σημαίνει σεβαστός. Ο Οκταβιανός ήταν ανηψιός του Ιούλιου Καίσαρα και εξίσου σημαντική προσωπικότητα με εκείνον. Του αφιέρωσαν τον μήνα Sextilis (έκτος) των Ρωμαίων στον οποίο έδωσαν 31 ημέρες (γιατί θεωρούσαν ότι ήταν υποτιμητικό να έχει λιγότερες ημέρες από τον Ιούλιο), παίρνοντας μία ημέρα από τον Φεβρουάριο ο οποίος έτσι έμεινε με 28 ημέρες.

Τον Αύγουστο γίνονταν παλαιότερα προγνώσεις του καιρού με τα "μερομήνια", δηλαδή το πρώτο δωδεκαήμερο του Αυγούστου χρησίμευε για να προβλέψουν τον καιρό όλης της χρονιάς. Έτσι τα καιρικά φαινόμενα της 1ης Αυγούστου θα ήταν ο καιρός που θα επικρατούσε το Σεπτέμβρη, της 2ης Αυγούστου του Οκτώβρη κ.λπ.

Τον Αύγουστο τον λέμε και Συκολόγο γιατί τότε ωριμάζουν τα σύκα αλλά και Δριμάρη από τις δρίμες (ξωτικά) που τις 6 πρώτες μέρες του Αυγούστου επηρεάζουν τα νεράκαι τότε δεν πρέπει να κολυμπάς .yell at.ή να πλένεις ρούχα.

Διονύση ξέχασες κάτι πολύ - πολύ βασικό να αναφέρεις που μας προτρέπεις να κάνουμε σ΄αυτόν τον μήνα περισσότερο από κάθε άλλον. Τι μας προτρέπεις λοιπόν να αγοράσουμε; .big smile. .shoot.

Καλημέρα καρντάσια! Καλό Σ/Κ και καλό μήνα σε όλους!
 
Διονύση ξέχασες κάτι πολύ - πολύ βασικό να αναφέρεις που μας προτρέπεις να κάνουμε σ΄αυτόν τον μήνα περισσότερο από κάθε άλλον. Τι μας προτρέπεις λοιπόν να αγοράσουμε; .big smile. .shoot.

Καλημέρα καρντάσια! Καλό Σ/Κ και καλό μήνα σε όλους!
Κάτσε να σκεφτώ..Αύγουστος διακοπές τουρίστριες..Το βρήκα το βρήκα!!Αδιάβροχα που έλεγε και ο μουστάκας;).my man..my man..my man.
 
Τι μας προτρέπεις λοιπόν να αγοράσουμε; .big smile. .shoot.
Να αγοράστε λοιπόν αντηλιακά, βερμούδες , παντόφλες................................και για αρχή να πάρετε κανά δυο κούτες φυσίγγια γιατί φέτος θα γίνει της πουτάνας.banana..banana..ha ha ha..ha ha ha.
 
Καλημέρα στην παρέα.
Ετοιμος για αναχώρηση μεσω Μεσοχώρας που θα μαζέψω ρίγανη.Στη συνέχεια Πύλη Τρικάλων και απο κει βουρρρρ για το τρελάδικο.
 
Αφου ειπαμε Σπυρο... του αρεσει το μελι... .ha ha ha. Γιατρε να προσεξεις το ζαχαρο σου... .buy.
Εγω γεμιζω φυσιγγακια κ στα διαλειμματα μου κανετε παρεα... .shake hands.
Αρι, να υποθέσω φυσίγγια τύπου ''ultrex 2 σε 1 '' .sarcastic.για τρυγονάκια ετοιμάζεις?
 
Αυτό το ultrex μου έχει δώσει ανέλπιστες επιτυχίες σε μακρινές αποστάσεις .my man..sarcastic..very funny.


Αρι, να υποθέσω φυσίγγια τύπου ''ultrex 2 σε 1 '' .sarcastic.για τρυγονάκια ετοιμάζεις?


ρε σεις, εγω το ουλτρεξ που ξερω, ειναι για την πυτηριδα..ghe.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top