Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

CRC marine spray χρησιμοποιω στα ψαρικά και τις εξωλέμβιας 40 χρόνια, εξαιρετικό προϊόν.
Ότι βγάζει και λάδι για όπλα δεν το ήξερα. Που το πουλάνε;
Σε χρωματοπωλεια...
Αν ψάξεις και δεν το βρεις, να σου πω από που το παίρνω να σου στείλει...
Λογικά από εκεί που παίρνεις και το 6-66
 
Last edited:
CRC marine spray χρησιμοποιω στα ψαρικά και τις εξωλέμβιας 40 χρόνια, εξαιρετικό προϊόν.
Ότι βγάζει και λάδι για όπλα δεν το ήξερα. Που το πουλάνε;
Το crc 6-66 που λες είναι το επόμενο που θα πάρω για εξωτερικά των κανων υποφυλακτηρα και βάση...
Λόγω του λαδιού παραφινης που περιέχει πρέπει να είναι φοβερό στην προστασία...!!!
 
Lucas στην Ελλάδα forget it. Μόνο αυτό υπάρχει σε καταστήματα με χαρλεοειδή μοτοσυκλέτες.
https://ironhorses.gr/product/lucas-gun-oil/
https://www.bikershouse.gr/el/oils-and-chemicals/oils/lucas-gun-oil.html
Η Lucas είναι σίγουρα σοβαρή εταιρεία.
Πάντως πολλοί Αμερικανοί γιαυτη τη δουλειά βάζουν Mobil1 στο πιστόλι τους ή κάποιο καλό συνθετικό λάδι που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.
Η Brownells λανσάρει δικό της υποτίθεται γρασσο για τα κλειστρα των αυτόματων όπλων και για όλα τα κλίματα, το οποίο από ότι είδα στη χρήση του αλλά και οπτικά είναι ένα καλό γραφιτουχο γρασσο.
Άβυσσος η ψυχή των λιπαντικών.
 
Το crc 6-66 που λες είναι το επόμενο που θα πάρω για εξωτερικά των κανων υποφυλακτηρα και βάση...
Λόγω του λαδιού παραφινης που περιέχει πρέπει να είναι φοβερό στην προστασία...!!!
Οδηγοί καλαμιων σπινινγκ και συρτής και σαλαγγιες από ψαράκια συρτής 40 ετών,που μετά την χρήση πλένονται και τους ρίχνω σπρέι 6-66 είναι όλα σαν καινούργια! Το ίδιο και μια εξωλέμβια.
Δοκίμασε το και στο όπλο είναι πολύ καλή ιδέα.
Σε χρωματοπωλεια...
Αν ψάξεις και δεν το βρεις, να σου πω από που το παίρνω να σου στείλει...
Λογικά από εκεί που παίρνεις και το 6-66
6-66 έχω απόθεμα 2-3 μπουκάλια γιαυτό δεν έχω ψαχτεί τα τελευταία χρόνια.
Για εξωτερική χρήση στα όπλα μου έχω απόθεμα από ένα εξαιρετικό sonax clp με MoS2 με εξαιρετική διάρκεια λίπανσης.
 
Last edited:
Οδηγοί καλαμιων σπινινγκ και συρτής και σαλαγγιες από ψαράκια συρτής 40 ετών,που μετά την χρήση πλένονται και τους ρίχνω σπρέι 6-66 είναι όλα σαν καινούργια! Το ίδιο και μια εξωλέμβια.
Δοκίμασε το και στο όπλο είναι πολύ καλή ιδέα.

6-66 έχω απόθεμα 2-3 μπουκάλια γιαυτό δεν έχω ψαχτεί τα τελευταία χρόνια.
Για εξωτερική χρήση στα όπλα μου έχω απόθεμα από ένα εξαιρετικό sonax clp με MoS2 με εξαιρετική διάρκεια λίπανσης.
Μιλάς για αυτό;;
 

Attachments

  • sonax-professional-olej-wielofunkcyjny-sx90-plus-100-400ml.jpg,w_1200,r_png,_small.png
    sonax-professional-olej-wielofunkcyjny-sx90-plus-100-400ml.jpg,w_1200,r_png,_small.png
    225,8 KB · Προβολές: 7
Μιλάς για αυτό;;
Όχι αυτό είναι καινούργιο clp, καλό και για όπλα, αλλά δεν έχει MoS2 και η λιπανση του εξωτερικά έχει μικρότερη διάρκεια.
Εδώ είναι το δεύτερο από δεξιά.
 

Attachments

  • IMG_20230717_185435.jpg
    IMG_20230717_185435.jpg
    273,2 KB · Προβολές: 33
... και δεύτερον το λάδι καίγεται με το πρώτο φυσιγγι και βρωμιζει χειρότερα την κάννη.
Μπα, μπα, μπα! Σε φώτισε το Άγιο Πνεύμα;;;;;;
Πολύ χαίρομαι που σιγά-σιγά μπαίνεις στο σωστό δρόμο αγαπητέ! Σε καλοσορίζω με τα 1000! 😜
 
Μπα, μπα, μπα! Σε φώτισε το Άγιο Πνεύμα;;;;;;
Πολύ χαίρομαι που σιγά-σιγά μπαίνεις στο σωστό δρόμο αγαπητέ! Σε καλοσορίζω με τα 1000! 😜
Τρία πουλάκια κάθονταν στου Διάκου το ταμπούρι, κλπ κλπ.😋
 
Last edited:
.
Η Brownells λανσάρει δικό της υποτίθεται γρασσο για τα κλειστρα των αυτόματων όπλων και για όλα τα κλίματα, το οποίο από ότι είδα στη χρήση του αλλά και οπτικά είναι ένα καλό γραφιτουχο γρασσο.
Άβυσσος η ψυχή των λιπαντικών.
IMG_20231105_120026.jpgIMG_20231105_120044.jpgIMG_20231105_120104.jpg
 
Και όμως έχεις δίκιο 💐💐💐
Το είχα ξεχάσει γιατί αγόρασα δύο δοχεία πριν 15+ χρόνια τότε που ψωνιζαμε από USA εύκολα.
Μου αρέσει που το συνιστά και για σκανδαλες και για ελαφρά εξωτερική επάλειψη πχ της κάννης :
Screenshot_20231105_174805_com.huawei.browser.jpg
 
Το διθειουχο μολυβδενιο MoS2 είναι ένα πρόσθετο γερμανικής προέλευσης που το βάζουν σε Λιπαντικά, είτε λάδια είτε γρασσα, γιατί έχει την ιδιότητα να προσκολλαται ισχυρά στις επιφάνειες επαφής. Σε όποια μορφή το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 45 χρόνια έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Το πρώτο γρασσο λιθιου με MoS2 που χρησιμοποίησα στα ρουλεμάν του τρέιλερ μια βαρκας ήταν ένα εγγλέζικο Duckhams που πλησιάζει να τελειωσει:
IMG_20231105_182052.jpgIMG_20231105_181946.jpgIMG_20231105_182002.jpg
Κατόπιν πέτυχα ένα εξαιρετικό γραφιτουχο αμερικάνικο που βάζω σε γρανάζια τροχών κοπής, οπλα, κλπ. :
IMG_20231105_181552.jpg
IMG_20231105_181626.jpg
 
Last edited:
Και τελευταία πέτυχα σε μικρό σχετικά σωληνάριο εύκολο στη μεταφορά ένα πολωνεζικο επίσης γραφιτουχο:
IMG_20231105_181449.jpgIMG_20231105_181410.jpg
Τέτοια γρασσα γραφιτουχα μαύρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέσα και έξω από το όπλο, ειδικά από βαλτοκυνηγους και μπεκατσαδες.
Και όπως λέει η Brownells παραπάνω, μια ελάχιστη ποσότητα σε ένα πανάκι και πέρασμα όλα τα εξωτερικά μεταλλικά μέρη του οπλου στη διάρκεια της αποθήκευσης μας γλυτώνει από την σκουριά.
 
Last edited:
Το Duckhams δεν το "κόβω" να έχει και μεγάλη περιεκτικότητα σε MoS2 - πολύ "κιτρινιάρικο" δείχνει.
Δες κι αυτό :

https://www.der-getriebedoktor.de/en/liqui-moly-lm-3010-lm48-grease-paste-50gr

Μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε MoS2 και πιο συμπαγές σε υφή (πάστα).
Το Duckhams έγραψα ότι είναι λιθιου εξ ου και η κιτρινίλα.
Το LiquiMoly που δείχνεις είναι γραφιτουχο και σαν εταιρεία εγγύηση.Η πυκνότητα εξαρτάται από το είδος του γράσσου με το οποίο αναμιγνύεται το MoS2. Η πυκνότητα εκφράζεται σε βαθμους NL.
Το καθαρό πρόσθετο MoS2 της LiquiMoly που έχω είναι κατράμι μαύρο. Το πήρα για πειραματισμό που έχω ξεκινήσει μαζί με λαδι.
 
Last edited:
Το Duckhams έγραψα ότι είναι λιθιου εξ ου και η κιτρινίλα.
Το LiquiMoly που δείχνεις είναι γραφιτουχο και σαν εταιρεία εγγύηση.Η πυκνότητα εξαρτάται από το είδος του γράσσου με το οποίο αναμιγνύεται το MoS2. Η πυκνότητα εκφράζεται σε βαθμους NL.
Το καθαρό πρόσθετο MoS2 της LiquiMoly που έχω είναι κατράμι μαύρο. Το πήρα για πειραματισμό που έχω ξεκινήσει μαζί με λαδι.
Συγνώμη αλλά έτσι όπως το έγραψες παραπάνω έβγαλα το συμπέρασμα για το Duckhams.

Το διθειουχο μολυβδενιο MoS2 είναι ένα πρόσθετο γερμανικής προέλευσης που το βάζουν σε Λιπαντικά, είτε λάδια είτε γρασσα, γιατί έχει την ιδιότητα να προσκολλαται ισχυρά στις επιφάνειες επαφής. Σε όποια μορφή το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 45 χρόνια έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Το πρώτο γρασσο λιθιου με MoS2 που χρησιμοποίησα στα ρουλεμάν του τρέιλερ μια βαρκας ήταν ένα εγγλέζικο Duckhams που πλησιάζει να τελειωσει:
View attachment 81916View attachment 81917View attachment 81918
Κατόπιν πέτυχα ένα εξαιρετικό γραφιτουχο αμερικάνικο που βάζω σε γρανάζια τροχών κοπής, οπλα, κλπ. :
View attachment 81919
View attachment 81920
Εννοείς μήπως πώς το ανέμειξες με MoS2 για δοκιμή ;
 
Back
Top