Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αχχχ θειο Νικο....δυο ρουκετες κατεβηκαν στο δρομο...μια το σκλι και μια ο λαγος....ο οποιος απο την τρομαρα του κυριολεκτικα πηδηξε κουτρουβαλωντας και ηταν αδυνατη η αργη επωμιση ...ο δρομος δεν ηταν καθαρος, ειχε κλιση και πολλα ψηλα χορτα που εκρυβαν το θηραμα....οποτε εκει που στενευε ο δρομος και μαζευε την τουφεκια , εριξα δυο βολες....μετα χαθηκε...λουϊς εγινε...
Καλημέρα Ανδρέα!... :) ...

Κατά την παροιμία: Του κυνηγού και του ψαρά το πιάτο..., αν ήταν ότι θήραμα συναντάμε να το παίρνουμε δεν θα πετούσε ούτε σπίνος... Δεν ήταν να μπει στη τσάντα, δεν μπήκε...

Εγώ προσωπικά φίλε μου, λέω: την άλλη φορά η ακόμα και.... χαλάλι του επόμενου!

Υ.Γ...ο σωστός κυνηγός ( για μένα ) πρέπει να είναι «μεγαλόκαρδος» και «γενναιόψυχος» στο βουνό..., να προχωρεί παραπέρα…Καλή Χρονιά να έχουμε και του Χρόνου με Υγεία!:)
 
Καλημέρα Ανδρέα!... :) ...

Κατά την παροιμία: Του κυνηγού και του ψαρά το πιάτο..., αν ήταν ότι θήραμα συναντάμε να το παίρνουμε δεν θα πετούσε ούτε σπίνος... Δεν ήταν να μπει στη τσάντα, δεν μπήκε...

Εγώ προσωπικά φίλε μου, λέω: την άλλη φορά η ακόμα και.... χαλάλι του επόμενου!

Υ.Γ...ο σωστός κυνηγός ( για μένα ) πρέπει να είναι «μεγαλόκαρδος» και «γενναιόψυχος» στο βουνό..., να προχωρεί παραπέρα…Καλή Χρονιά να έχουμε και του Χρόνου με Υγεία!:)
Γεια σου κάπτεν!!!! .RESPECT..shake hands..love.
 
αχχχ θειο Νικο....δυο ρουκετες κατεβηκαν στο δρομο...μια το σκλι και μια ο λαγος....ο οποιος απο την τρομαρα του κυριολεκτικα πηδηξε κουτρουβαλωντας και ηταν αδυνατη η αργη επωμιση ...ο δρομος δεν ηταν καθαρος, ειχε κλιση και πολλα ψηλα χορτα που εκρυβαν το θηραμα....οποτε εκει που στενευε ο δρομος και μαζευε την τουφεκια , εριξα δυο βολες....μετα χαθηκε...λουϊς εγινε...

Καλημερα Ανδρεα μου!!:)
Εισαι εμπειρος λαγας...Δεν γινετε να σου κανω εγω ''μαθημα'' ...απλα σου
ειπα τι πιστευω.Αυτο που ξερω ειναι οτι αστοχησες και σου ειπα το
γιατι.... και παντα κατα την γνωμη μου.....
Εαν τα σκαγια ευρισκαν τον λαγο...τωρα θα ηταν στιφαδο φιλε !! :)
 
Στα 40 χρόνια που είμαι κυνηγός έχω τουφεκίσει λαγό στην Άνδρο το μακρυνό 2000 ( μετά από παρότρυνση των ιδιοκτητών των σκυλιών που καταδίωκαν το λαγό) και τον οποίο τον έδωσα σε αυτούς που ανήκε ( μάλιστα το έχω ακόμη το φυσίγγιο που μου έδωσαν ένα 3Α) .Ο δεύτερος που είδα ήταν την Δευτέρα όταν με το σκυλί ψάχναμε για μπεκάτσα και σταμάτησε στα 10 μέτρα ψάχνοντας τον σκύλο και φυσικά ( άσχετα αν δεν ήταν η ημέρα του λαγού) δεν σήκωσα ούτε θα σήκωνα το όπλο γιατί απλούστατα σε ένα νησί που με μεγάλο κόπο προσπαθείς να κάνεις μαγιά δεν του ρίχνεις δέκα ημέρες πριν κλείσει η σεζόν του.
 

Attachments

  • IMG_20221226_074216.jpg
    IMG_20221226_074216.jpg
    372,3 KB · Προβολές: 16
Στα 40 χρόνια που είμαι κυνηγός έχω τουφεκίσει λαγό στην Άνδρο το μακρυνό 2000 ( μετά από παρότρυνση των ιδιοκτητών των σκυλιών που καταδίωκαν το λαγό) και τον οποίο τον έδωσα σε αυτούς που ανήκε ( μάλιστα το έχω ακόμη το φυσίγγιο που μου έδωσαν ένα 3Α) .Ο δεύτερος που είδα ήταν την Δευτέρα όταν με το σκυλί ψάχναμε για μπεκάτσα και σταμάτησε στα 10 μέτρα ψάχνοντας τον σκύλο και φυσικά ( άσχετα αν δεν ήταν η ημέρα του λαγού) δεν σήκωσα ούτε θα σήκωνα το όπλο γιατί απλούστατα σε ένα νησί που με μεγάλο κόπο προσπαθείς να κάνεις μαγιά δεν του ρίχνεις δέκα ημέρες πριν κλείσει η σεζόν του.
ολα δεκτα Δημητρη....οταν ξεκινας κουταβι αλλαζεις λιγο τις καρπωσεις....εξαλλου εδω και σχεδον ενα μηνα δε βγαζω στο βουνο την μεγαλη σκυλα γι αυτο το λογο...οτι κανει το κουταβι μονο του
 
Αυτο φιλαρα μου , δεν ειναι αυλος...
Αυτο ειναι μπουρι της σομπας...πλακα κανω φιλε!! :)
Σου ''διαλεγει'' φυσιγγια ??

Όχι εγώ του τα διαλέγω 🤣
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στις μάλλινες πχ ότι έχει obturator το πάει καλά. Στους συγκεντρωτηρες δεν έχω δει κάτι περίεργο ούτε σε λίγα ούτε σε πολλά γρ.
 
Όχι εγώ του τα διαλέγω 🤣
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στις μάλλινες πχ ότι έχει obturator το πάει καλά. Στους συγκεντρωτηρες δεν έχω δει κάτι περίεργο ούτε σε λίγα ούτε σε πολλά γρ.

ΟΚ. Τις μαλλινες τις παει καλα γιατι κανουν ποιο σωστη εμφραξη και
δεν εχεις διαφυγες αεριων...
Στους συγκεντρωτηρες σιγουρα παει καλυτερα τα πολλα γραμμαρια
πχ 36 -38 -40 + παρα τα 28- 30 -32 ασχετα εαν το εχεις προσεξει.
Αυτο πιστευω...χωρις ομως να βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο γιατι
δεν ειχα ποτε τετοιον αυλο..
ΟΚ. Αυτο που ηθελα εγω το εμαθα φιλε!!!

ΥΓ. Εχθες ηταν ενας πολυ καλος φιλος εδω...και μιλουσαμε για ιδιογομωση.
Και του ειπα... να δεις που του Σταματη το οπλο τις μαλλινες τις
γουσταρει με τετοιον αυλο που εχει...και ηθελα να δω εαν εχω δικιο φιλε. ;)
 
ΟΚ. Τις μαλλινες τις παει καλα γιατι κανουν ποιο σωστη εμφραξη και
δεν εχεις διαφυγες αεριων...
Στους συγκεντρωτηρες σιγουρα παει καλυτερα τα πολλα γραμμαρια
πχ 36 -38 -40 + παρα τα 28- 30 -32 ασχετα εαν το εχεις προσεξει.
Αυτο πιστευω...χωρις ομως να βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο γιατι
δεν ειχα ποτε τετοιον αυλο..
ΟΚ. Αυτο που ηθελα εγω το εμαθα φιλε!!!

ΥΓ. Εχθες ηταν ενας πολυ καλος φιλος εδω...και μιλουσαμε για ιδιογομωση.
Και του ειπα... να δεις που του Σταματη το οπλο τις μαλλινες τις
γουσταρει με τετοιον αυλο που εχει...και ηθελα να δω εαν εχω δικιο φιλε. ;)

Εντύπωση μου έκανε κι αυτό που μου έφερε ο Άλεξ που είναι χωρίς πλαστικό εμφρακτηρα. Έχει ένα άλλο κάτω απ' την μάλλινη παρόμοιο υλικό με την μάλλινη. Αλλά είναι μικρό το δείγμα που έχω για να σου πω με σιγουριά. Του χρόνου με το καλό θα πάρω ένα κουτί μόνο και μόνο για δοκιμές. Αλλά είναι με psb αυτό που την ψηλοφοβαμαι να σου πω την αλήθεια.
ZENITH-1-900x900.jpeg
IMG_20221228_120045.jpg
Αυτή που έχει το mg2 είναι κούτσουρο πάντως. Με το ζόρι την έκοψα με τον σουγιά.
 
Εντύπωση μου έκανε κι αυτό που μου έφερε ο Άλεξ που είναι χωρίς πλαστικό εμφρακτηρα. Έχει ένα άλλο κάτω απ' την μάλλινη παρόμοιο υλικό με την μάλλινη. Αλλά είναι μικρό το δείγμα που έχω για να σου πω με σιγουριά. Του χρόνου με το καλό θα πάρω ένα κουτί μόνο και μόνο για δοκιμές. Αλλά είναι με psb αυτό που την ψηλοφοβαμαι να σου πω την αλήθεια.
View attachment 63989
View attachment 63990
Αυτή που έχει το mg2 είναι κούτσουρο πάντως. Με το ζόρι την έκοψα με τον σουγιά.

Μεχρι την επομενη σεζον θα υπαρχει Τεκνα..αλλα και μην υπαρχει
εχω δοκιμασμενα και πολυ αξιολογα σεταπ με MG2 σε νουμερα και
γραμμαρια για λαγο και φασσα...
Θα στειλω και για σενα και για τον πατερα σου....
Μονο μην κανεις το λαθος και μιλησεις για λεφτα...εχασες
και την καλημερα μου.!!! :cool:
 
Ναι σε είδα... Ξεροί 2 και πάμε για τον τρίτο...

Ξέχασα πάλι να το βάλω πρώτο αλλιώς θα είχε πέσει και ο τρίτος. Η δύναμη της συνήθειας φίλε. Το χέρι πάει αυτόματα στο mg2 χαχαχαχαχαχα αυτήν ξέρουμε αυτήν εμπιστευόμαστε 🤣
 
Μεχρι την επομενη σεζον θα υπαρχει Τεκνα..αλλα και μην υπαρχει
εχω δοκιμασμενα και πολυ αξιολογα σεταπ με MG2 σε νουμερα και
γραμμαρια για λαγο και φασσα...
Θα στειλω και για σενα και για τον πατερα σου....
Μονο μην κανεις το λαθος και μιλησεις για λεφτα...εχασες
και την καλημερα μου.!!! :cool:

Νίκο να σε ρωτήσω κάτι εσένα που τις έχεις γεμίσει και τις δύο. Απλά ενημερωτικά ρωτάω φίλε μου. Τι δεν σου αρέσει στην mg2 σε σχέση με την τέκνα? Εμένα μου αρέσουν και οι δύο.
 
Νίκο να σε ρωτήσω κάτι εσένα που τις έχεις γεμίσει και τις δύο. Απλά ενημερωτικά ρωτάω φίλε μου. Τι δεν σου αρέσει στην mg2 σε σχέση με την τέκνα? Εμένα μου αρέσουν και οι δύο.

Η ΤΕΚΝΑ ειναι Αρχοντισσα...!!! Σου βγαζει τουφεκια χωρις να χρειαστει
να την φορτωσεις σε ποσοτητα..και σου δινει ολα τα καλα.!!!
Η MG2 βγαζει ταχυτητες...ταχυτητα και συγκεντρωση = η γατα με
τον σκυλο..δεν πανε μαζι.
Απο την μια λοιπον πρεπει να ''παντρεψεις'' ταχυτητα και συγκεντρωση
και απο την αλλη θελει και περισσοτερο φορτωμα για μην κιοτεψει
στα δυσκολα φιλε .!!
Καλες μπαρουτες και οι δυο...Εντελως διαφορετικες ομως....
Για να βγαλεις καλο σεταπ με την MG2 ..πρεπει να ιδρωσει λιγο ο κωλος
σου..σε αντιθεση με Τεκνα..που αν πολλοι ιδιογομωτες την θεωρουν
δυσκολη πυριτιδα...εγω την ''βρηκα'' ευκολα...
Μου κανει τα κεφια ( και τα δικα μου ειναι ''περιεργα'' )...μου βγαζει
ταχυτητες συγκεντρωσεις και ωραιες κατανομες..
Με την πρωτη δοκιμη που θα κανω...ξερω τι πρεπει να διορθωσω ΕΑΝ
θελει διορθωμα...
Ενω η MG2 σε μενα πρεπει να ασχοληθω περισσοτερο για να φερω την
τουφεκια εκει που θελω.
Και τις δυο τις αγαπαω και ας ειμαι ιδιογομωτης...Αλλωστε γι'αυτο
ειναι οι ιδιογομωτες....Τα ''δυσκολα'' να τα κανουν ευκολα φιλε.!!!:)
 
Αν δεν δουλεύουν τα φυσίγγια σας στείλτε τα να τα ρίξω με το χωνευτήρι.
.my man.
Εσύ είσαι στενόκωνος και στενοαυλομένος θα κλωτσάνε
Θα τα ρίξουμε με τις Χοάνες Μαρία Ντολόρες των 18.7-18.8 που τα πάνε αβασάνιστα
 
Εντύπωση μου έκανε κι αυτό που μου έφερε ο Άλεξ που είναι χωρίς πλαστικό εμφρακτηρα. Έχει ένα άλλο κάτω απ' την μάλλινη παρόμοιο υλικό με την μάλλινη. Αλλά είναι μικρό το δείγμα που έχω για να σου πω με σιγουριά. Του χρόνου με το καλό θα πάρω ένα κουτί μόνο και μόνο για δοκιμές. Αλλά είναι με psb αυτό που την ψηλοφοβαμαι να σου πω την αλήθεια.
View attachment 63989
View attachment 63990
Αυτή που έχει το mg2 είναι κούτσουρο πάντως. Με το ζόρι την έκοψα με τον σουγιά.
Το eley το σηγκεκρημενο το εσφαξα και εμηνα μαλακας.πιο μελετιμενο στησιμο σε εργωστασιακο δεν εχω ξαναδει.και πολη φονικο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top