Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ποτήρι συγκεντρωτήρα χωρίς φούστα, που έχει μέσα τα σκάγια, δεν είναι πιθανόν, να αναποδογυρίσει πρίν ανοίξει και να χαλάσει η βολή; Όποιος θέλει, ας απαντήσει στις "συμβουλές και συνταγές ιδιογομωσης", για να μην χαλάμε τον "λαγό".
 
Εαν κανεις πεταλα...ουτε οι steel τουμπαρουν Σπυρο !!!
Τσεκαρισμενο φιλε !!! :)
Ε...ναι αυτό λέμε...οι "κουπες" απο κλασικούς συγκεντρωτηρες λογω οτι ανοίγουν τα πεταλα, δουλεύουν στην κοντρα του αερα σαν αλεξίπτωτο και μένουν πισω απο τα σκαγια σχεδόν με την εξοδο της γόμωσης από το στόμιο...
Αν κάνεις πέταλα στους steel μεχρι κάτω δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο...αν ομως τους βάλεις κλειστούς μπορεί και όχι...
 
Με πρόλαβες Γιάννη...
Μόνο με κλειστές "κούπες" τύπου steel -δυνητικά- μπορεί να υπάρξει περίπτωση τουμπαρισματος...
Εαν κανεις πεταλα...ουτε οι steel τουμπαρουν Σπυρο !!!
Τσεκαρισμενο φιλε !!! :)
Μια λεπτομέρεια ... (τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ)
Τα πέταλα ανοίγουν αρχικά από την μεγάλη πίεση που δέχονται τα σκάγια από τον αέρα.
Αυτή τα πιέζει προς τα πίσω να αποτέλεσμα να ανοίγουν τα πέταλα.
Αυτή είναι η αρχή ... αν ανοίξουν ελάχιστα ο αέρας πάλι επιδρά απ ευθείας πάνω στα πέταλα του βύσματος και η επιβράδυνση πολλαπλασιάζεται.
 
Μια λεπτομέρεια ... (τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ)
Τα πέταλα ανοίγουν αρχικά από την μεγάλη πίεση που δέχονται τα σκάγια από τον αέρα.
Αυτή τα πιέζει προς τα πίσω να αποτέλεσμα να ανοίγουν τα πέταλα.
Αυτή είναι η αρχή ... αν ανοίξουν ελάχιστα ο αέρας πάλι επιδρά απ ευθείας πάνω στα πέταλα του βύσματος και η επιβράδυνση πολλαπλασιάζεται.
Τα πέταλα πάντα ανοίγουν...για το λόγο που σωστά αναφέρεις...
Τα προκομμένα ταυτόχρονα, τα μη προκομμένα οταν κρατηθούν κάποια ενωμένα, ίσως, ανομοιόμορφα ως προς το χρόνο...
Το ελάχιστα πως ακριβώς το εννοείς;
 
Μια λεπτομέρεια ... (τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ)
Τα πέταλα ανοίγουν αρχικά από την μεγάλη πίεση που δέχονται τα σκάγια από τον αέρα.
Αυτή τα πιέζει προς τα πίσω να αποτέλεσμα να ανοίγουν τα πέταλα.
Αυτή είναι η αρχή ... αν ανοίξουν ελάχιστα ο αέρας πάλι επιδρά απ ευθείας πάνω στα πέταλα του βύσματος και η επιβράδυνση πολλαπλασιάζεται.

Εγω ειμαι πρακτικος...και ξερω οτι με πεταλα δεν τουμπαρουν....
Τα υπολοιπα τα αφηνω σε σενα που εχεις πολλες γνωσεις....και βεβαια δεν το λεω ειρωνικα,,,αλοιμονο
εαν εκανα κατι τετοιο φιλαρα μου !!! :) .love.
 
Τα πέταλα πάντα ανοίγουν...για το λόγο που σωστά αναφέρεις...
Τα προκομμένα ταυτόχρονα, τα μη προκομμένα οταν κρατηθούν κάποια ενωμένα, ίσως, ανομοιόμορφα ως προς το χρόνο...
Το ελάχιστα πως ακριβώς το εννοείς;

Εγω μιλαω για προκομενα πεταλα ....
 
Νομίζω ότι η αρχή του ανοίγματος των πτερυγίων γίνεται από τον αέρα που συμπιέζεται εντός των σκαγιων και κυρίως ανάμεσα στην εξωτερική στοιβαδα και το βύσμα. Μόλις ανοίξουν λίγο ώστε να δημιουργηθεί ένα μικρό χάσμα ,τότε η μεγάλη αντίσταση του αέρα τα ανοίγει και τα διπλώνει πίσω σχεδόν αστραπιαία.
 
Τα πέταλα πάντα ανοίγουν...για το λόγο που σωστά αναφέρεις...
Τα προκομμένα ταυτόχρονα, τα μη προκομμένα οταν κρατηθούν κάποια ενωμένα, ίσως, ανομοιόμορφα ως προς το χρόνο...
Το ελάχιστα πως ακριβώς το εννοείς;
Για προκομμένα μιλάω και εγώ ... με το "ελάχιστα" εννοώ να γίνει η αρχή, να ανοίξουν λίγο δηλαδή ... μετά η επιφάνεια αυξάνεται με ότι συνεπάγεται αυτό στην αντίσταση του αέρα πάνω σε κάτι με μικρό βάρος.
Αν δεν είναι προκομμένα, μπορούν να γίνουν διάφορα.
Δεν θυμάμαι να έχω δει ακριβό φυσίγγι μεγάλων αποστάσεων (αμερικάνικο ή ευρωπαικό) με ενωμένα πέταλα.

Αυτές οι ενώσεις στο πάνω μέρος του βύσματος, τελικά που χρησιμεύουν ?
Μερικές ενώσεις κόβονται για πλάκα και άλλες θέλουν αρκετή δύναμη.
 
Για προκομμένα μιλάω και εγώ ... με το "ελάχιστα" εννοώ να γίνει η αρχή, να ανοίξουν λίγο δηλαδή ... μετά η επιφάνεια αυξάνεται με ότι συνεπάγεται αυτό στην αντίσταση του αέρα πάνω σε κάτι με μικρό βάρος.
Αν δεν είναι προκομμένα, μπορούν να γίνουν διάφορα.
Δεν θυμάμαι να έχω δει ακριβό φυσίγγι μεγάλων αποστάσεων (αμερικάνικο ή ευρωπαικό) με ενωμένα πέταλα.

Αυτές οι ενώσεις στο πάνω μέρος του βύσματος, τελικά που χρησιμεύουν ?
Μερικές ενώσεις κόβονται για πλάκα και άλλες θέλουν αρκετή δύναμη.
Προκομμενε θα κοιμηθούμε ή θα διαβάζουμε ότι καθώς πάει το κυαθιο ο αέρας έρχεται και τέτοια?
 
Προκομμενε θα κοιμηθούμε ή θα διαβάζουμε ότι καθώς πάει το κυαθιο ο αέρας έρχεται και τέτοια?
.yel.
Δεν ιδρύουμε καμιά ΜΚΟ "Το άχρηστο φυσίγγι" λέω εγώ να τα κονομήσουμε ?
Ξέρεις πόσα λαγούδια θα σώσουμε ?
Θα πουλάμε φυγίγγια κρότου-λάμψης σε λαγάδες. 🤣
 
.yel.
Δεν ιδρύουμε καμιά ΜΚΟ "Το άχρηστο φυσίγγι" λέω εγώ να τα κονομήσουμε ?
Ξέρεις πόσα λαγούδια θα σώσουμε ?
Θα πουλάμε φυγίγγια κρότου-λάμψης σε λαγάδες. 🤣
Η μόνη ΜΚΟ με μέλλον είναι η Μην Κατουράτε Όρθιοι.Τρελα φράγκα!!!
 
Αυτές οι ενώσεις στο πάνω μέρος του βύσματος, τελικά που χρησιμεύουν ?
Στο να συγκρατηθεί το σχήμα του κυαθιου και να μπορεί να δουλεύει από τις αυτόματες μηχανές γόμωσης φυσιγγίων.
Αν δεν ήταν ενωμένα με την όποια πλευρική πίεση,θα μαζεύονταν προς το εσωτερικό με αποτέλεσμα να μισογεμιζουν με σκάγια η θα πιάνονταν μεταξύ των και δεν θα ξεχώριζαν για να πέσουν ένα ένα στον οδηγό που τα τοποθετεί στο φυσιγγι.
Είναι αναγκαιότητα λειτουργική.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν όλα την ίδια ποσότητα υλικού στις ενώσεις, άλλα ανοίγουν κι άλλα όχι.
Αν έχουν "πέσει"λίγο τα καλούπια.... χαιρετίσματα!
 
Στο να συγκρατηθεί το σχήμα του κυαθιου και να μπορεί να δουλεύει από τις αυτόματες μηχανές γόμωσης φυσιγγίων.
Αν δεν ήταν ενωμένα με την όποια πλευρική πίεση,θα μαζεύονταν προς το εσωτερικό με αποτέλεσμα να μισογεμιζουν με σκάγια η θα πιάνονταν μεταξύ των και δεν θα ξεχώριζαν για να πέσουν ένα ένα στον οδηγό που τα τοποθετεί στο φυσιγγι.
Είναι αναγκαιότητα λειτουργική.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν όλα την ίδια ποσότητα υλικού στις ενώσεις, άλλα ανοίγουν κι άλλα όχι.
Αν έχουν "πέσει"λίγο τα καλούπια.... χαιρετίσματα!

Aυτα στην Ευρωπη.....Παλι ο Αμερικανος τα γυαλια του φορεσε....Αλλα υλικα....και οποιο φυσιγγιο του
εσφαξα ενωσεις στα πεταλα δεν εχει....Με προκομμενα πεταλα η τουφεκια ειναι ποιο ''στανταρ'' παντα..
οσον αφορα κατανομες και συγκεντρωση!!!
Στα Ευρωπαικα βυσματα...ανοιξαν τα πεταλα....αλλη συγκεντρωση αλλη κατανομη....Δεν ανοιξαν...παλι αλλη
τουφεκια θα δεις στο ιδιο σεταπ !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top