Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σωστός, άστην όπως είναι μην την μπολιάσετε.Και εγώ μουριά χωρίς να κάνει μούρα δεν την θέλω μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.Θα τρώνε και τα πουλιά!!!
Η γειτονιά κάθε χρόνο έχει γέννες κοτσύφια ,πανε τσιμπάνε κανένα μούρο και τα κάνω χάζι.Απο τον άλλο μήνα θα καθαρίσουμε και τα χορτάρια για τον κίνδυνο φωτιάς.
 
Ζαρζαβατικά δεν βλέπω, αλλά βλέπω λιμνούλα για καταδύσεις:D

Πολύ ωραία!
Κάποτε βάζαμε ντομάτες , αγγούρια, πιπεριές, φασολάκια μελιτζάνες κολοκύθια , μαρούλια ,το χειμώνα λάχανα μπρόκολα , κουνουπίδια.,πολυ δουλειά παρότι τα βάζαμε σταδιακά βγαίναν όλα μαζί και τα μοιράζαμε στη γειτονιά.Μονο θειάφι η θειοχαλκινη,οικολογικά ματζουνια ,αλλά ο αγώνας άνισος .
 
Όχι.
Από τον γείτονα τα πήρα.
Τώρα το πήρα χαμπαρι οτι ειχε.
Θα παρω τον χειμωνα βεργα να φυτεψω.
Γι' αυτό σε ρωτάω. Βλέπω δεν είναι τα κλασικά, μικρά, άγρια βατόμουρα που βρίσκουμε έξω. Τα βάτα, που λέμε εμείς εδώ. Αν έχεις χρόνο γράψε τι είναι και βάλε φωτογραφία από το φυτό πως κλαρώνει.
 
Γι' αυτό σε ρωτάω. Βλέπω δεν είναι τα κλασικά, μικρά, άγρια βατόμουρα που βρίσκουμε έξω. Τα βάτα, που λέμε εμείς εδώ. Αν έχεις χρόνο γράψε τι είναι και βάλε φωτογραφία από το φυτό πως κλαρώνει.
Κοινα μουρα ειναι απο μουρια φιλε μου
Συκαμια η συκαμινια την λεμε εδω

http://www.polignosi.com/cgibin/hweb?-A=10006&-V=limmata
 
Κοινα μουρα ειναι απο μουρια φιλε μου
Συκαμια η συκαμινια την λεμε εδω

http://www.polignosi.com/cgibin/hweb?-A=10006&-V=limmata
Χρύσανθε, τα πέρασα για κάποιο είδος βατόμουρου. Γι αυτό μου φάνηκε παράξενο και το μέγεθος αλλά και η εποχή. Τώρα λύθηκε η απορία.
 
Χρύσανθε, τα πέρασα για κάποιο είδος βατόμουρου. Γι αυτό μου φάνηκε παράξενο και το μέγεθος αλλά και η εποχή. Τώρα λύθηκε η απορία.
Βασίλη υπάρχουν τα λεγόμενα ήμερα βατόμουρα, σμέουρα, Raspberry ή φραμπουάζ, που έχουν μεγάλοκαρπες ποικιλίες, διάγορους χρωματισμούς και διάφορες εποχές ωρίμανσης (υπάρχουν μονόφορες και δίφορες ποικιλίες), αλλά αυτά έχουν τα τα μικρά φύλλα του άνθους στο πάνω μέρος σαν κορώνα όπως και η φράουλα και το άγριο βατόμουρο. και αν αφαιρεθούν αφήνουν σαν ένα σκαμμένο κύπελλο.
1653662233905.png
1653662285440.png
Αυτά που έβαλε ο Παναγιώτης έχουν απλό μίσχο στο πάνω μέρος χωρίς φύλλα οπότε λογικά είναι μουριάς.
 
Από μουριά είναι του Παναγιώτη.Τα άγρια βατόμουρα αύγουστο δεν ωριμάζουν;;;
Ανάλογα το διαθέσιμο νερό, τη σκίαση που έχουν και το υψόμετρο... Έχω δει απο του Αή Λια έως και αρχές Σεπτέμβρη άγρια βατόμουρα έτοιμα.... Μεγάλη προσοχή προς τα τέλη Αυγούστου που έχει ακόμα ζέστη από πάνω και είναι η εποχή που προετοιμάζεται η ρίζα για το χειμώνα καθώς τότε πολλοί τα ραντίζουν με roundup ώστε να τραβήξει όλο το φάρμακο το φύλλο και να το στείλει κάτω και αν δεν βάλει ο δολοφόνος σήμανση για κάποιες μέρες δεν φαίνεται τίποτα και μπορείς να πάθεις ζημιά αν μαζέψεις...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top