Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα Βασίλη!
Έχουμε πολλα χρόνια του Κεφαλακη 2 βεργες αλουμινίου (2.50-2.80) πανω φωτο, με κινητήρα Robin.

Κάποια στιγμή που σκέφτηκα να φτιάχνω σιγά σιγά τα δικά μου εργαλεία είχα δει αυτά.

Σημαντικός λόγος το βάρος της βεργας με το μοτερ, τσέκαρε αυτό.
Στην πανω κεφαλή αν σπάσει ένα δοντάκι, αλλάζεις το μισό κομμάτι της κεφαλής, στην κάτω αλλάζεις το συγκεκριμένο. Καλο ειναι να τα αλλάζουμε αμέσως όταν σπανε γιατί δουλεύουν παράκεντρα έχει δονήσεις και διαλυουν τα ρουλεμανακια.
Πόσο βάρος περίπου, είναι το ιδανικό, ώστε να μην σου πέφτουν τα χέρια;
 
Πόσο βάρος περίπου, είναι το ιδανικό, ώστε να μην σου πέφτουν τα χέρια;
Δε ξερω να σου απάντησω σε αυτό. Όταν μπορέσω θα ζυγισω μια δικιά μάς. Αλλά κάποτε που είχα δοκιμάσει μία ενός ξαδέρφου μου, το βάρος της ήταν αισθητό!
Οι πρώτες μέρες είναι δυσκολες, μετά το σώμα συνηθίζει..... .big smile.
Μετράει και πως είναι τα δέντρα, όταν είναι ψηλά την ακους λίγο, όταν είναι πιο χαμηλά και της φτάνεις άνετα είναι παιχνιδι!!!
 
Πόσο βάρος περίπου, είναι το ιδανικό, ώστε να μην σου πέφτουν τα χέρια;
Σ' αυτά τα καινούρια ραβδιστικά Βασίλη τα κοντάρια είναι αλουμινένια ή από ειδικά κράματα και είναι πανάλαφρα, δεν ξεπερνάνε τα 3 κιλά. Δες και την atrax 4.
 
Το housgvarnaκι μου μετά από 15 χρόνια σκληρής δουλειάς άρχισε να τα "φτηνει"..
Η αλήθεια είναι ότι το κακομεταχειριστικα πολύ.
Τώρα είμαι σε διλλημα... το πάω για επισκευή, η πάω σε echo;
Δουλεύει άψογα πάντως ως τώρα δεν έχει "πέσει" καθόλου...
Αν θυμάμαι καλά, 330 ε το είχα πάρει.
IMG_20220529_110635.jpg

IMG_20220529_111158.jpg

IMG_20220529_111803.jpg
 
Το housgvarnaκι μου μετά από 15 χρόνια σκληρής δουλειάς άρχισε να τα "φτηνει"..
Η αλήθεια είναι ότι το κακομεταχειριστικα πολύ.
Τώρα είμαι σε διλλημα... το πάω για επισκευή, η πάω σε echo;
Δουλεύει άψογα πάντως ως τώρα δεν έχει "πέσει" καθόλου...
Αν θυμάμαι καλά, 330 ε το είχα πάρει.
View attachment 49265

View attachment 49267

View attachment 49268
Τι εννοεις αρχισε να τα φτηνει Παναγιωτη;
Τι ακριβως σου κανει;
Δεν ειναι πολλα 15 χρονια!
 
Σ' αυτά τα καινούρια ραβδιστικά Βασίλη τα κοντάρια είναι αλουμινένια ή από ειδικά κράματα και είναι πανάλαφρα, δεν ξεπερνάνε τα 3 κιλά. Δες και την atrax 4.
Ξέρεις διαφορές μεταξύ αυτών που είναι σφαιρικά με ακίδες, σαν αυτό που έβαλε ο Αρίστος παραπάνω, και σε αυτά που είναι με μακριές ακίδες;
 
Ξέρεις διαφορές μεταξύ αυτών που είναι σφαιρικά με ακίδες, σαν αυτό που έβαλε ο Αρίστος παραπάνω, και σε αυτά που είναι με μακριές ακίδες;
Όχι Βασίλη, προσωπικά την αγόρασα επειδή η συντριπτική πλειονότητα εδώ στις λαδολιές δουλεύει αυτή με τα μακριά ανθρακονήματα...
 
Last edited:
Φέτος όλα δείχνουν ότι θα είναι καλή χρονιά για τις ελιές. Σκέφτομαι για αγορά ελαιοραβδιστικού, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πολλά διαφορετικά είδη, και πολλές μάρκες στην αγορά. Μπορεί κάποιος φίλος, να μου ανοίξει λίγο τα μάτια. Οι ελιές είναι κορωνέικες.
Καλησπέρα Βασίλη. Όντως πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Θα σου πω λοιπόν την εμπειρία μου από όλα όσα έχω δοκιμάσει όλα αυτά τα χρόνια ως επαγγελματίας ιδιοκτήτης ελιών και χρήστης με ενδιαφέρον όχι μόνο για το έργο της συγκομιδής αλλά και για το δέντρο. Στο λέω αυτό, γιατί πιθανόν αν ρωτήσεις έναν ο οποίος μαζεύει ξένα χωράφια και παίρνει ένα ποσοστό δεν δίνει δεκάρα για τα δέντρα και τον νοιάζει να μαζέψει γρήγορα και να φύγει... Και να κάνουν μετά από 5 χρόνια δεν τον νοιάζει θα βρει αλλού να πάει... Είναι δράκουλες αυτοί... Συνεπώς να προτείνει άλλο μηχάνημα με εντελώς άλλα κριτήρια...

Πάμε λοιπόν... Πρώτο ελαιοραβδιστικό που θυμάμαι να έχουμε ήταν τα λεγόμενα ΤΑΦ

1653816480963.png

Στην αρχή οι κεφαλές τους περιστρέφονταν συνεχόμενα προς μια κατεύθυνση... Σαν αποτέλεσμα αν δεν τις κράταγες με κλίση προς τα κάτω (όπως κάνουν οι μπούμαν σε ταινίες), που φυσικά αυτό είναι τρομερά κουραστικό και εφικτό μόνο για μικρά δέντρα και για τις ποδιές-κάτω κλάρες, οι ελιές σκόρπαγαν σαν σκάγια παντού ψηλά, χτύπαγαν τους άλλους στο χώρο... Για την εποχή τους πολύ καινοτομία ραβδιστικα και κεφαλές και γενικά ρίχνουν τον καρπό γρήγορα αλλά όχι εκεί που θες, εκτός αν έχεις πολύ επίπεδα χωράφια και πολλά πανιά να στρώσεις όλο τον τόπο. Στα τρομερά αρνητικά τους οι συνεχείς περιστροφές της κεφαλής τους προς μια κατεύθυνση σε υψηλές στροφές αν ο χειριστής δεν καταλάβαινε και απλά τις ακούμπαγε πανω στην κλάρα οι λαστιχένιες άκρες τους μαστίγωναν τα κλαριά έριχνα πολλά φύλλα και προκαλούσαν πληγές στη φλοίδα με αποτέλεσμα μικρά κλαριά να αρρωσταίνουν ή να ξεραίνονται. Μετέπειτα μπήκε μηχανισμός παλμικός κουπε-πε στην κεφαλή (όχι μονόδρομη κίνηση, αλλά προς-πίσω εναλλάξ) που μείωσε πολύ τις ζημιές αλλά και την αποτελεσματικότητά τους.

Μετά ήρθαν οι κουκουνάρες με κεφαλή κουπε πε...
1653816748652.png

Καλό σύστημα για ψηλά δέντρα που θα χρειαστεί να σηκώσεις το ραβδιστικό καθετα και να μπει να καθαρίσει την ελιά από μέσα από τον καρπό. Για τα μπροστά και χαμηλά κλαδιά ήθελε να την δουλέψεις πιο πολύ πλαγιαστά σαν χτενα και κούραζε... Αν τη έβαζες κάθετα από μπροστά μέσα στις κλάρες σαν δόρυ που καρφώνεται έκανε πολλές ζημιες στο δέντρο αφού η κλίση από τα δόντια ήταν αντίθετη...

Μετά ήρθαν οι σκατζόχοιροι-αστέρια...

Οι πιο παλιές εκδοχές τους ήταν αυτές που όλα τα κερατάκια πήγαιναν κουμπωτά μαζί σαν αυτό που έβαλε ο Αριστος παραπάνω...

1653817060887.png
Το πρόβλημα που έχει αυτό το σύστημα είναι πως αν για κάποιο λόγο σπάσει ένα κερατάκι, συμβαίνει λόγω παλαιότητας που σκληραίνει το πλαστικό ή κακής χρήσης ή ακατάλληλου δέντρου, και συνήθως συμβαίνει στα πιο έξω κερατάκια, η κεφαλή χάνει ζύγισμα δίνει την αίσθηση ότι κινείται έκκεντρα και όλη τη στροφορμή την παίρνουν τα υπόλοιπα κερατάκια με αποτέλεσμα να χτυπάνε πιο δυνατά να σπάνε και αυτά πιο εύκολα διαδοχικά μετά και να κάνει και ζημιά στο δεντρο τα όλο και λιγότερα και με μεγαλύτερη δύναμη και να κουράζεται και ο χρήστης που πάει σαν σούστα μετά... Δεν υπάρχει η δυνατότητα επιδιόρθωσης, π.χ. να βάλεις ένα κερατάκι εκεί που έσπασε, οπότε πρέπει να έχεις αρκετούς ανταλλακτικούς σκατζόχοιρους αν τα δέντρα σου είναι ζούγκλα του αμαζονίου και με ξερά ή αυτός που το χρησιμοποιεί είναι ο Κόναν ο βάρβαρος ο νεότερος ο λαστιχολαμαρινοφαγέας...

Συνεχίζεται.
 
Last edited:
Σήμερα κατά γενική ομολογία καλύτεροι είναι οι σκαντζόχοιροι με άκρες από ανθρακονήματα. Είτε στην απλή εκδοχή τους

1653818102205.png

Είτε στην πιο ενισχυμένη ανάλογα τον καρπό που έχουν συνήθως τα δέντρα σου, τον τρόπο που τα καλλιεργείς και το βάρος που μπορείς να σηκώσεις για να κουμαντάρεις την κεφαλή...1653818083756.pngΔέχονται επιδιόρθωσης φθηνά μόνο στο μεμονωμένο κερατάκι που έχει φθαρεί και εύκολα και αν τις δουλεύεις σε λίγες στροφές γλιτώνεις ζημιές στα δέντρα και φθορές. Ό,τι καλύτερο για μένα για την Κορωνέικη


Τέλος υπάρχουν και αυτές με τη μορφή λανάρας με μεγάλα λεπτά ραβδιά από ανθρακονηματα που δουλεύουν πάνω κάτω σαν δάχτυλα...
1653818346870.png
1653818364314.png
Είναι για μεγάλόκαρπες κυρίως ελιές και αξίζει πιο πολύ για επιτραπέζιες ελιές που δεν θες να τις χτυπήσουν οι άκρες των άλλων συστημάτων και να αποκτήσουν σημάδια που θα υποβαθμίσουν την εμπορική τους αξία. Οι ελιές είναι λες και έχουν γίνει μαδητές με το χέρι... Τις χρησιμοποιώ για Καλαμών, Χαλκιδικής, Αμφίσσης και Θάσου που έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Στην Κορωνέικη δεν έχει καλή απόδοση ειδικά όσο οι ελιά αδειάζει με καρπό και μένουν λίγα σπυριά και τα "δάχτυλα" δεν μπορούν να τις βρουν... Επίσης όχι απλά για να δουλέψει αλλά για να μην καταστραφεί το σύστημα αυτό, το δέντρο πρέπει να είναι απόλυτα καλά κλαδεμένο, με πολύ αραιές κλάρες γεμάτες βλαστάρια χωρίς σχεδόν καθόλου ξερά καθώς αν μπουν τα "δάχτυλα" και βρουν ξερό ή πυκνό κλαδί θα σπάσουν και κοστίζουν πολύ να αλλάξουν...

Για το βάρος της βέργας όλες είναι αλουμινίου πια οπότε δύσκολα ξερνάνε τα 3 κιλά πια ενώ βλέπω πως κυκλοφορούν και κάποιες εξολοκλήρου από ανθρακόνημα που όμως φοβάμαι θα κοστίζουν πολύ...

Μπορεί να υπάρχουν και άλλα συστήματα, δεν ξέρω, απλά για αυτά έχω εμπειρία...
 
Last edited:
Ξερνάει λάδια, γρασσα..
Παναγιωτη
Θα μιλησω εκ του ασφαλους επειδη δεν μπορω να κρινω απο την οθονη και με βαση τα λογια σου
Λες οτι δουλευει μια χαρα
Αρα δεν εχει χασει δυναμη, δεν σβηνει οταν ζεσταθει δεν δυσκοκευεται να παρει μπρος και κραταει ρελαντι
Αυτα δειχνουν πρωτο σωστη χρηση δευτερον καη κατασταση και τριτον απουσια εσωτερικων φθορων μεγαλης αξιας( που συνηθως ερχονται απο λαθος χρηση η αγνοια)
Ακομη και οι τσιμουχες στροφαλου που ειναι νορμαλ φθορα σε 15 χρονια Εαν δουλευει ρολοι δεν φαινετε να εχουν ξεραθει
Αρα κρινοντας παντα εκ του ασφαλους το μηχανημα θελει απλα μια εκ βαθους συντηρηση και λιπανση με νεες φλατζες

Οι φλατζες εχουν πολυ χαμηλο κοστος

Αυτο που θα σου καθορισει την συνεχεια ειναι εαν εχεις προσβαση σε σωστο τεχνιτη με νορμαλ τιμες και γνωσεις

Γιατι το μηχανημα πρεπει να γινει στην ουσια βιδες

Αρα φιλε πρεπει να ζηγιασεις τα πραματα
Ουσιαστικα εαν βρισκεις φτηνα εργατικα η εινα τοσο αξκριβα ωστε να πας σε νεο
 
Παναγιωτη
Λες οτι δουλευει μια χαρα
Αρα δεν εχει χασει δυναμη, δεν σβηνει οταν ζεσταθει δεν δυσκοκευεται να παρει μπρος και κραταει ρελαντι
Οπως δουλευε την πρωτη μερα.
Στα 15 χρονια, ποτε δεν εκανε το παραμικρο...
ΥΓ Τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να ναι πανω απο 15 χρονια...
 
Φέτος όλα δείχνουν ότι θα είναι καλή χρονιά για τις ελιές. Σκέφτομαι για αγορά ελαιοραβδιστικού, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πολλά διαφορετικά είδη, και πολλές μάρκες στην αγορά. Μπορεί κάποιος φίλος, να μου ανοίξει λίγο τα μάτια. Οι ελιές είναι κορωνέικες.
Καλημέρα Βασίλη!
Έχουμε πολλα χρόνια του Κεφαλακη 2 βεργες αλουμινίου (2.50-2.80) πανω φωτο, με κινητήρα Robin.

Κάποια στιγμή που σκέφτηκα να φτιάχνω σιγά σιγά τα δικά μου εργαλεία είχα δει αυτά.

Σημαντικός λόγος το βάρος της βεργας με το μοτερ, τσέκαρε αυτό.
Στην πανω κεφαλή αν σπάσει ένα δοντάκι, αλλάζεις το μισό κομμάτι της κεφαλής, στην κάτω αλλάζεις το συγκεκριμένο. Καλο ειναι να τα αλλάζουμε αμέσως όταν σπανε γιατί δουλεύουν παράκεντρα έχει δονήσεις και διαλυουν τα ρουλεμανακια.
Την σεζόν που μας πέρασε επειδή δεν είχαν λάδι οι ελιές μας, πήγαμε με πατέρα και δουλέψαμε εργάτες σε ελαιώνα με κορωνέικες.Μιλάμε για έκταση τρελή και δέντρα πάνω από 1000.Τελοσπάντων, δουλεύαμε επειδή τα είχε γνωστός τα ελαιοραβδιστικά τα yamastik τον αχινό αυτά με τα πλαστικά και τροχήλατη γεννήτρια 12V LONCIN.Είχαν και άλλα εργαλεία μαζί διάφορα, αλλά σαν αυτά δεν ήταν κανένα.Για την κορωνέικη μου φάνηκε ένα και ένα.Αν ξέρεις να δουλεύεις και το μηχάνημα και το πας με τα 《νερά 》του δέντρου είναι φοβερό.Δεν έμενε τίποτα σκούπα, αφήναμε μόνο από καμία κρυφά κρυφά για καμιά τσίχλα και για τον φίλο τον Δήμο.Του πήγαινα τσιχλίτσες και επειδή είχε γλυκαθεί, έλεγε μπροστά στο αφεντικό εντάξει πάμε ας μείνει και καμία για τα πουλάκια και με κοίταζε!! .sarcastic.
 
Να προσθέσω ότι αν ξέρεις πόσα βαττ, γκάζι δώσεις στην γεννήτρια κτλ είσαι μάστορας και κάνεις πολύ καλή δουλειά χωρίς να σπας τίποτα.Γενικά, σε κορωνέικη όπως πρέπει κλαδεμένη ή έστω ένα στάδιο πριν την ζούγκλα δεν ρίχνει και φύλλα.Αν όμως, είναι ζούγκλα και έχει και λίγες ελιές διάσπαρτες τότε γίνεται χαμός απο φύλλα γιατί αν έχει μπόλικο καρπό όπως μερικές που το τι έχουν πάνω δεν λέγεται το μηχάνημα ρίχνει και σταματάει κατά κάποιο τρόπο στις ελιές και δεν ρίχνει φύλλα ούτε σπάει!
 
Όταν ήμουνα παιδί οι ροδιές ,οι βερικοκιές ήταν στις άκρες στα περβόλια χωρίς τίποτα ιδιαίτερο και έβλεπες τα ρόδια ήταν σαν ρουμπίνια ,τώρα αν δεν ραντισεις είναι δύσκολο να πάρεις ατόφιο καρπό.Για να δούμε φέτος που δεν τους κάναμε τίποτα και τα δέντρα είναι φορτωμενα τι θα πάρουμε στο τέλος.IMG_20220529_192643.jpgIMG_20220529_195947.jpg
 
Όταν ήμουνα παιδί οι ροδιές ,οι βερικοκιές ήταν στις άκρες στα περβόλια χωρίς τίποτα ιδιαίτερο και έβλεπες τα ρόδια ήταν σαν ρουμπίνια ,τώρα αν δεν ραντισεις είναι δύσκολο να πάρεις ατόφιο καρπό.Για να δούμε φέτος που δεν τους κάναμε τίποτα και τα δέντρα είναι φορτωμενα τι θα πάρουμε στο τέλος.View attachment 49314View attachment 49315
Τα βερυκοκα εδω τα λεμε χρυσομηλα
Κοψτα λιγο νωπα, να μην φτασουν να γεμισουν χυμο και θα σε μια χαρα χωρις ραντισματα
Αν σου αρεσουν βαρυψημενα αστα να ψηθουν κομμενα στο σπιτι

Αν τα αφησεις να ψηθουν στο δεντρο χωρια καθολου ραντισμα δεν θα φας φιλε

Τα ροδια παλι στο ποτισμα δωσε προσοχη και θα σε οκ
 
Τα βερυκοκα εδω τα λεμε χρυσομηλα
Κοψτα λιγο νωπα, να μην φτασουν να γεμισουν χυμο και θα σε μια χαρα χωρις ραντισματα
Αν σου αρεσουν βαρυψημενα αστα να ψηθουν κομμενα στο σπιτι

Αν τα αφησεις να ψηθουν στο δεντρο χωρια καθολου ραντισμα δεν θα φας φιλε

Τα ροδια παλι στο ποτισμα δωσε προσοχη και θα σε οκ
Κόψιμο και ψυγείο η θερμοκρασία δωματίου;
 
Κόψιμο και ψυγείο η θερμοκρασία δωματίου;
Εξαρταται καθαρα απο εσενα και πως σου αρεσει να τα τρως
Εμεις τα τρωμε νωπα δεν μας αρεσει να ειναι βαρυψημενα και ζουμερα
Οποταν ψυγειο
Οσοι τα τρωνε ζουμερα θα πρεπει να αφησουν εξω την ποσοτητα που θελουν να φανε συντομα και τα υπολοιπα ψυγειο
Θα τα βγαλουν οταν θα θελουν να ψηθουν για να φαγωθουν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top