Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα Διαμαντοπουλου, είναι μεγαλοκαρπα;
Όχι είναι μικρά και πολύ αρωματικά με έντονη γεύση, ξεχωρίζουν. Αλλά και τα Μπεμπεκου όταν τα τρως γινόμενα είναι πολύ γευστικά. Τα Μπεμπεκου είναι πιο αντοχής από τα Διαμαντοπούλου.
 
Κανενα μοντελο της δεκαετιας του 80 δεν εχει προβλημα η βγηκε ελαττωματικο!!!
Η καλυτερη παραγωγη ηταν!!!

Και αν πει κανενας κατι αλλο τοτε η πολυ μεγαλος ειναι η πολυ μικρος για να μιλα .yel. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Κανενα μοντελο της δεκαετιας του 80 δεν εχει προβλημα η βγηκε ελαττωματικο!!!
Η καλυτερη παραγωγη ηταν!!!

Και αν πει κανενας κατι αλλο τοτε η πολυ μεγαλος ειναι η πολυ μικρος για να μιλα .yel. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Εγώ επειδή είμαι μεγαλύτερος θυμάμαι το 1980 μια παρτίδα ,που στα τσιμέντα έβγαζε πρόβλημα στη πλάτη και στον αριστερό αγκώνα..
 
Ξεκινήσαμε...
IMG-b3a84da824d348f764a9b0e838e32194-V.jpgIMG-a94e093cbbaca32a5bd96bb8abae4725-V.jpg

Και τα περσινά κεντράδια καρυδιάς έχουν πολλά και μεγάλα καρύδια σε ομάδες των 3 όπως πρέπει με βάση την ποικίλια τους... Έχουμε λίγα θέματα ανθρακωσης στα φύλλα από τις βροχές αλλά με το χαλκό τώρα θα φύγουν...
IMG-e17a9af5135e7d46ac3892abc2ae9444-V.jpg
 
Αν τα Διαμαντοπούλου είναι τα μικρά που είναι πολύ γλυκά, τα ετοιμάζω για του χρόνου...

View attachment 49411
Eιναι από δεντρο ακεντρωτο εξολοκλήρου Διαμαντοπουλου Παναγιώτη τα κουκούτσια; Γιατί είναι σπάνια σχετικά ώστε μπορούν να πολλαπλάσιαστουν με κουκούτσι... Στη χειρότερη τα μεγαλώνεις, τα βλέπεις και αν δεν είναι καλά τα κεντρωνεις... Σίγουρα έχεις δικό σου σπορειο και δυνατά φυτα...
 
Και εγω δεν ραντιζω .
Αν ειναι να ραντιζω,ας παω να τα αγορασω καλυτερα.
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι τουλάχιστον ο όποιος κόπος να μην πάει χαμένος.
Οταν λέτε να μην ρεντισετε εννοείτε σκληρό χημικό φυτοφάρμακο η ούτε βακιλο θουριγγιας για την καρποκαψα (σκουλικι)...
Αν ειναξ για το πρώτο συμφωνώ απόλυτα, αν ειναξ για βακιλο θεωρώ ότι κάνετε λάθος καθώς δεν επιδρά πουθενά αρνητικά στο φυτό η στον καρπό και ειναξ βιολογικος εντομοπαθολογικος τρόπος αντιμετώπισης που βοηθά να μειωθεί ο πληθυσμός του και για τις επόμενες χρονιές...
 
Και η πεθερά μου που μένει Χασιά δεν κάνει τίποτα και τα ρόδια είναι καλά .Εγώ που είμαι Μενίδι καμία 10ρια χιλιόμετρα μου αρχίζουν και χαλάνε στο στέμμα του ροδιού.
Υπάρχει μύκητας στο περιβόλι πλέον ποθ προκαλεί σηψη του καρπού και αν δεν αντιμετωπιστεί κάθε χρόνο θα γίνεται και χειρότερος... Οπωσδήποτε απομάκρυνση όλων των άρρωστων καρπών από το περιβόλι και καλύτερα κάψιμο. Απαγορεύεται να μένουν πανω στο δέντρο η κάτω στο χώμα καθώς μένουν σπορια που την επόμενη χρονιά συνεχίζουν δριμυτερα το καταστροφικό τους εργο... Καλό κλάδεμα για φως και αερισμό και κάποιο βιολογικο μυκητοκτονο θα βοηθήσουν σημαντικα να αντιμετωπιστεί το προβλημα
 
Οταν λέτε να μην ρεντισετε εννοείτε σκληρό χημικό φυτοφάρμακο η ούτε βακιλο θουριγγιας για την καρποκαψα (σκουλικι)...
Αν ειναξ για το πρώτο συμφωνώ απόλυτα, αν ειναξ για βακιλο θεωρώ ότι κάνετε λάθος καθώς δεν επιδρά πουθενά αρνητικά στο φυτό η στον καρπό και ειναξ βιολογικος εντομοπαθολογικος τρόπος αντιμετώπισης που βοηθά να μειωθεί ο πληθυσμός του και για τις επόμενες χρονιές...
Σιγουρα εχεις δικιο.
Εγω δεν το εχω με τα ραντισματα.
Αντε κανενα σαπουνονερο με οινοπνευμα για την μελιγκρα...
Εχω επηρρεαστει πολυ απο αυτο που εβλεπα την δεκαετια το 80 και 90 σαν παιδι.
Γειτονες και γνωστοι με μια ραντιστηρα στο χερι...εφυγαν ολοι απο την κωλοαρρωστια και εμειναν τα χωραφια...
Ραντιζαν οτι τους ελεγαν οι ¨γεωπονοι¨δολοφονοι...
 
Σιγουρα εχεις δικιο.
Εγω δεν το εχω με τα ραντισματα.
Αντε κανενα σαπουνονερο με οινοπνευμα για την μελιγκρα...
Εχω επηρρεαστει πολυ απο αυτο που εβλεπα την δεκαετια το 80 και 90 σαν παιδι.
Γειτονες και γνωστοι με μια ραντιστηρα στο χερι...εφυγαν ολοι απο την κωλοαρρωστια και εμειναν τα χωραφια...
Ραντιζαν οτι τους ελεγαν οι ¨γεωπονοι¨δολοφονοι...
Στην Αρκαδία στα μέρη μου όσοι είχαν δενδροκαλλιεργειες και κυρίως μηλιές δεν έφτασε κανένας τα 60 από αυτό που λες... Αλλά άλλο το decis και άλλο ο βακιλος... Με το decis και το confidor δεν μένει ούτε κοτσυφας... Με το βακιλο πας με στοχευμενο φυσικό και όχι γενικευμένο χημικό εχθρο που έχει κατάλοιπα παντού και για πάντα να διώξεις μόνο ότι σου χαλάει το φυτό και τον καρπό...
 
Εχω επηρρεαστει πολυ απο αυτο που εβλεπα την δεκαετια το 80 και 90 σαν παιδι.
δεν έφτασε κανένας τα 60 από αυτό που λες...
Κύριοι, ας μην είμαστε κι αχάριστοι!... Σ' αυτήν εδώ τη χώρα, το ΝΟΥΝΟΥ και τ' Antracol μας κάναν άντρες!... :p
Ο πατέρας μου, μόνο στη σαλάτα δεν το έβαζε (το Antracol ). Λατρεία σκέτη!

Θυμάμαι, κάποτε είχε δείξει και μια εκπομπή-ντοκιμαντέρ (πιθανότατα η ΕΡΤ) με τα άμεσα θύματα αυτών των προϊόντων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top