Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν ήμουνα παιδί οι ροδιές ,οι βερικοκιές ήταν στις άκρες στα περβόλια χωρίς τίποτα ιδιαίτερο και έβλεπες τα ρόδια ήταν σαν ρουμπίνια ,τώρα αν δεν ραντισεις είναι δύσκολο να πάρεις ατόφιο καρπό.Για να δούμε φέτος που δεν τους κάναμε τίποτα και τα δέντρα είναι φορτωμενα τι θα πάρουμε στο τέλος.View attachment 49314View attachment 49315
Οι δικές μου οι ροδιες πάντως και εδώ και στο πατρικό μου χωριό κάθε χρόνο είναι γεμάτες και κάνουν μικρά ρόδια με μικρούς καρπούς αλλά απίστευτα γλυκους! Δεν κανω απολυτως τιποτα , μονο ποτισμα. Τα μαζεύω τα καθαρίζω , τα στιβω , τα σουρωνω σε μπουκάλια και τα καταψυχω αμεσως. Δεν ξέρω αν κρατάνε τα συστατικά τους αλλά από γεύση μαμαει ο χυμός τους και τον απολαμβάνω όλο τον χρονο!
 
Οι δικές μου οι ροδιες πάντως και εδώ και στο πατρικό μου χωριό κάθε χρόνο είναι γεμάτες και κάνουν μικρά ρόδια με μικρούς καρπούς αλλά απίστευτα γλυκους! Δεν κανω απολυτως τιποτα , μονο ποτισμα. Τα μαζεύω τα καθαρίζω , τα στιβω , τα σουρωνω σε μπουκάλια και τα καταψυχω αμεσως. Δεν ξέρω αν κρατάνε τα συστατικά τους αλλά από γεύση μαμαει ο χυμός τους και τον απολαμβάνω όλο τον χρονο!
Και η πεθερά μου που μένει Χασιά δεν κάνει τίποτα και τα ρόδια είναι καλά .Εγώ που είμαι Μενίδι καμία 10ρια χιλιόμετρα μου αρχίζουν και χαλάνε στο στέμμα του ροδιού.
 
Εχω μια που κάνει μεγαλα, αρωματικα και νόστιμα.
Δεν γνωρίζω τι ποικιλία είναι.
Επειδή τα μεγάλωνε και λίγο πριν ωριμάσουν τα έριχνε χωρίς να έχουν κάτι (σκουλικι, κλπ) σκέφτηκα να την ποτίσω φέτος.
Το φαινόμενο μειώθηκε...
IMG_20220530_140432.jpg
IMG_20220530_140423.jpg
 
Κολοκυθάκι από τον peliti

View attachment 49396
Παναγιώτη έχω βάλει και εγώ φέτος κολοκυθάκια . Θυμάμαι όμως ότι η συγχωρεμενη η γιαγιά μου τους έριχνε μια σκόνη πάνω στα φύλλα. Τώρα θειάφι ήταν; Χαλκός; Δεν έχω ιδέα.
 
Εχω μια που κάνει μεγαλα, αρωματικα και νόστιμα.
Δεν γνωρίζω τι ποικιλία είναι.
Επειδή τα μεγάλωνε και λίγο πριν ωριμάσουν τα έριχνε χωρίς να έχουν κάτι (σκουλικι, κλπ) σκέφτηκα να την ποτίσω φέτος.
Το φαινόμενο μειώθηκε...
View attachment 49394
View attachment 49395
Οι κυριότερες ποικιλίες στην Ελλάδα τα παλαιότερα χρόνια ήταν η Μπεμπεκου και η Διαμαντοπούλου. Σήμερα έχουν βγει δεκάδες ποικιλίες υπέρ πρώιμων βερίκοκων. Αλλά σαν τα Διαμαντοπούλου δεν έχω βρει σε γεύση. Μπορεί να είναι μια από τις δύο παλαιές ποικιλίες η δική σου.
 
Οι κυριότερες ποικιλίες στην Ελλάδα τα παλαιότερα χρόνια ήταν η Μπεμπεκου και η Διαμαντοπούλου. Σήμερα έχουν βγει δεκάδες ποικιλίες υπέρ πρώιμων βερίκοκων. Αλλά σαν τα Διαμαντοπούλου δεν έχω βρει σε γεύση. Μπορεί να είναι μια από τις δύο παλαιές ποικιλίες η δική σου.
Τα Διαμαντοπουλου, είναι μεγαλοκαρπα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top