Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ejtvue.jpg
 
Το προπερασμένο Σάββατο (11/7) έβγαλα τις πατάτες ... καλά πήγαν σε γενικές γραμμές, κάπου 400 - 450 κιλά. Ευτυχώς είχε έρθει μαζί ο ανιψιός μου και τις κουβάλησε στο αυτοκίνητο. ;)
Εδώ είναι μερικές, όπως τις άδειασα από τα σακιά στην αποθήκη, και πριν τη διαλογή σε χοντρές, κανονικές και ... "baby", (όπως ακούω να λένε τις ψιλές οι σεφ στην τηλεόραση! :))

Και τα υπόλοιπα κηπευτικά καλά πάνε ... φασολάκια κόβουμε, οι ντομάτες τώρα αρχίζουν, όσο για αγγούρια και κολοκύθια ... να φάνε κι οι κότες (στην κυριολεξία!). Εδώ η ... συγκομιδή του περασμένου Σαββάτου (18/7) .big smile.
 
Το προπερασμένο Σάββατο (11/7) έβγαλα τις πατάτες ... καλά πήγαν σε γενικές γραμμές, κάπου 400 - 450 κιλά. Ευτυχώς είχε έρθει μαζί ο ανιψιός μου και τις κουβάλησε στο αυτοκίνητο. ;)
Εδώ είναι μερικές, όπως τις άδειασα από τα σακιά στην αποθήκη, και πριν τη διαλογή σε χοντρές, κανονικές και ... "baby", (όπως ακούω να λένε τις ψιλές οι σεφ στην τηλεόραση! :))

Και τα υπόλοιπα κηπευτικά καλά πάνε ... φασολάκια κόβουμε, οι ντομάτες τώρα αρχίζουν, όσο για αγγούρια και κολοκύθια ... να φάνε κι οι κότες (στην κυριολεξία!). Εδώ η ... συγκομιδή του περασμένου Σαββάτου (18/7) .big smile.
καλοφάγωτα και του χρόνου Στέλιο .well done.
 
Τώρα τις πατάτες για να μην χαλάσουν, τι τις κάνεις;
Τις πασπαλίζω με ασβέστη (άσβηστο, σε σκόνη). Συνήθως για 3-4 μήνες δεν παθαίνουν τίποτα. Ε, μετά αρχίζουν και φυτρώνουν και ζαρώνουν. Αλλά μέχρι τότε θα έχουν σχεδόν καταναλωθεί, γιατί θα τρώνε δυο οικογένειες (τις περισσότερες τις δίνω στην αδερφή μου, που με 3 παιδιά ξοδεύει πολλές ;) )
 
κηπουροί του..hunterslife για Πέστε μου την ντοματογνωμη σας..Λοιπόν τις ντομάτες σας τις σκεπάζετε με φτέρες,η βάζετε κάποιο δίχτυ από πάνω?Τι πιστεύεται ειναι καλύτερο για προστασία από τον ήλιο..Εκτός από αντηλιακο:cool:
 
Ενα πράσινο ωραίο διχτάκυ νομίζω είναι ότι καλύτερο και ότι πιο εύχρηστο. Δουλεύει πολύ καλά πάντως εδώ στην Αθήνα!!
 
Αρχοντες τα φωτα σας
Εδω και 2 εβδομαδες η καμελια εχει παρει την κατω βολτα
Πεφτουν συνεχεια τα φυλλα της και οσα εχουν μεινει εχουν γινει οπως στην εικονα :(
Δεν την ποτιζω πολυ αλλα ουτε την εχω στο ηλιο
Καπου διαβασα για μυκητες αλλα δεν το κατεχω το αθλημα :(
4t6fpz.jpg
 
Αρχοντες τα φωτα σας
Εδω και 2 εβδομαδες η καμελια εχει παρει την κατω βολτα
Πεφτουν συνεχεια τα φυλλα της και οσα εχουν μεινει εχουν γινει οπως στην εικονα :(
Δεν την ποτιζω πολυ αλλα ουτε την εχω στο ηλιο
Καπου διαβασα για μυκητες αλλα δεν το κατεχω το αθλημα :(
4t6fpz.jpg
Οι ασπρες κηλιδες πανω στα φυλα ,τι ειναι;
 
Οι ασπρες κηλιδες πανω στα φυλα ,τι ειναι;
Ειναι σκονη λεπτοκοκκο μου το ειχε δωσει ο γεωπονος να ψεκασω τα λουλουδια για μυρμηγκια -ακριδες κτλ γιατι μου ειχαν φαει τα φυλλα
k9h8m.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top