Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καποτε εβλεπα γλαστρες σε σπιτια με μικρουλες πιπεριες σε διαφορα χρωματα, κοκκινες κιτρινες και μωβ στο ιδιο φυτο. Μηκος περιπου 2-3 εκ. και ολοι ελεγαν οτι ειναι πολυ καφτερες, χωρις να εχει δοκιμασει ποτε κανενας μας. Τις ξερει κανεις;
Τις θυμάμαι στο πατρικο μου.Μόνο ο πατέρας μου κατάφερνε και τις έτρωγε με φασολαδα.
 
αρπάζω μια και την καταβροχθίζω.Το τι επακολούθησε δεν περιγράφεται.Βγήκα έξω από το μαγαζί και χοροπήδαγα.Πέρασε μισή ώρα να συνέλθω και αυτό αφού ήπια γάλα που είναι και το αντίδοτο για όσους δεν το ξέρουν.
Αυτή δεν είναι πιπεριά ρε Δημήτρη.
Αυτή είναι η μαύρη μαμπα της Λαμίας.
 
Βρεθηκα καποια στιγμη στην Παλαγια -Εβρος καλεσμένος σε ένα σπιτι Ποντιων
Αφου ηπιαμε βοτκα σπιτικη από Γεωργια μιλαμε ηταν δυναμιτης στο δευτερο ποτο την ακουγες στερεοφωνικα .drunk.
αρχισαν να σερβιρονται Ποντιακα φαγητά και μεσα σε όλα τα πιατα εμφανιστηκαν και καμια δεκαρια πρασινες πιπεριες σε μέγεθος γυρω στα 3 εκατοστα
Εβλεπα λοιπον τους νοικοκοιραιους να τις τρωνε χαλαρα και ειπα και εγω να δοκιμασω .buy.
Ευτυχως που με πηρε γραμμη ο Γιωρικας και πριν την βαλω στο στομα φωναξε μηηηηηηη .sarcastic.
Εκει μου εξηγησε και τον τροπο που τις τρωνε διαφορετικα θα γινομουν δρομεας :p
Την δαγκωνουν λιγο στην ακρη χωρις να ακουμπησει η γλωσσα και μολις παρει αερα τοτε την τρωνε χωρις φοβο ;)
Αυτό είναι το μυστικο ;)
 
Βρεθηκα καποια στιγμη στην Παλαγια -Εβρος καλεσμένος σε ένα σπιτι Ποντιων
Αφου ηπιαμε βοτκα σπιτικη από Γεωργια μιλαμε ηταν δυναμιτης στο δευτερο ποτο την ακουγες στερεοφωνικα .drunk.
αρχισαν να σερβιρονται Ποντιακα φαγητά και μεσα σε όλα τα πιατα εμφανιστηκαν και καμια δεκαρια πρασινες πιπεριες σε μέγεθος γυρω στα 3 εκατοστα
Εβλεπα λοιπον τους νοικοκοιραιους να τις τρωνε χαλαρα και ειπα και εγω να δοκιμασω .buy.
Ευτυχως που με πηρε γραμμη ο Γιωρικας και πριν την βαλω στο στομα φωναξε μηηηηηηη .sarcastic.
Εκει μου εξηγησε και τον τροπο που τις τρωνε διαφορετικα θα γινομουν δρομεας :p
Την δαγκωνουν λιγο στην ακρη χωρις να ακουμπησει η γλωσσα και μολις παρει αερα τοτε την τρωνε χωρις φοβο ;)
Αυτό είναι το μυστικο ;)
έλα ρε Κώστα δεν το έχω ξανακούσει
το δοκίμασες;;;;;; .fff.
 

image url

Τυχαίνει στη δουλειά να ειμαι με μερικούς μεξικανους και παραγγελνουμε καμία φορά από τα φαγητά τους, έχουν πολύ πικάντικη κουζίνα και ένα σωρό ειδών πιπεριες, ακόμα και αν της αντεξεις στο φαΐ το μετανιωνεις όταν πας στην τουαλετα..evil.
 
Last edited:
καλησπέρα και πάλι

είναι ο 2ος ψεκαστήρας πίεσης που αγοράζω και έχει διαρροή πάλι από την τσιμούχα - δεν είναι τα €3 η αγορά, αλλά αυτή την φορά ψάχνω λύση μπας και καταφέρω να το φτιάξω

Μάκη σαν πιο ειδικός εσύ έχεις να προτείνεις κάτι ; παίρνει επισκεύη,έχει ανταλλακτική τσιμούχα ή πάμε για τον 3ο ;



 
Όσο αξιζανε η παλιές μπρούτζινες ψεκαστηρες δεν αξίζει τίποτα άλλο..
Με μοναδικό μειονέκτημα το βάρος. Η πλαστικές ψεκαστηρες ανεξάρτητος μεγέθους χαλάνε εύκολα κ σε σύντομο διάστημα..ψιλοβλαβες για την ακρίβεια.
 
καλησπέρα και πάλι

είναι ο 2ος ψεκαστήρας πίεσης που αγοράζω και έχει διαρροή πάλι από την τσιμούχα - δεν είναι τα €3 η αγορά, αλλά αυτή την φορά ψάχνω λύση μπας και καταφέρω να το φτιάξω

Μάκη σαν πιο ειδικός εσύ έχεις να προτείνεις κάτι ; παίρνει επισκεύη,έχει ανταλλακτική τσιμούχα ή πάμε για τον 3ο ;



Ψάξε να βρεις στρογγυλό λαστιχακι στο οποίο να πατάει η άσπρη φιάλη.
Να είναι όσο και η εξωτερικη περιφέρεια της μαύρης τσιμουχας που κρατάς.
 
Σήμερα το ξημέρωμα ψεκασα τα φρέσκα βλασταρια στα ξινα μήπως τα γλυτωσω από το φυλλοκνιστη. Έβαλα θερινό πολτο 2ml/lt ελαφρύ δηλ, και Confidor 1ml/lt.Μετά τα δυο λίτρα που είχαν μείνει τα έκανα τρία και προσθεσα Decis και ψεκασα τις πορτοκαλιες για τη μεσογειακή μύγα. Αν τα δένδρα επιζησουν από τα πειράματα μου, θα επαναλάβω σε δέκα μέρες.
 
Last edited:
ψάχνω λύση μπας και καταφέρω να το φτιάξω
Να το πλακώσεις στη σιλικόνη δοκίμασε ή ακόμα καλύτερα με sikaflex, δεν ξέρω αν πιάσει
αλλά αν είχα εύκαιρο κάποιο απ τα δύο,θα έκανα μια δοκιμή
 
Εγώ βλέπω ότι ο φυλοκνιστης τελείωσε. Λες να βοήθησε το σκεύασμα που έφτιαξα κ ψέκασα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top