Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειναι σκονη λεπτοκοκκο μου το ειχε δωσει ο γεωπονος να ψεκασω τα λουλουδια για μυρμηγκια -ακριδες κτλ γιατι μου ειχαν φαει τα φυλλα
k9h8m.jpg
Μπορουσες να τη ριξεις στον κορμο και γυρω στη ριζα.
Αν το δει ο Μακης ισως καταλαβει τι παιζει.Στειλτου ενα μηνυμα.
Το λουλουδι μοιαζει να μην τρεφεται σωστα η να μην φωτοσυνθετει.
 
Last edited:
Πιπεριές καυτερές οι οποίες θα ξεραθούν και θα γίνουν μπούκοβο. :)
Ο χειμώνας θα είναι βαρύς (απ όλες τις απόψεις) οπότε μόνο μια καυτερή φασολάδα θα μας σώσει. Προσοχή στους δεσμευμένους/παντρεμένους μετά από ένα τέτοιο φαγητό υπάρχει μεγάλος κίνδυνος. :D

 
Αρχοντες τα φωτα σας
Εδω και 2 εβδομαδες η καμελια εχει παρει την κατω βολτα
Πεφτουν συνεχεια τα φυλλα της και οσα εχουν μεινει εχουν γινει οπως στην εικονα :(
Δεν την ποτιζω πολυ αλλα ουτε την εχω στο ηλιο
Καπου διαβασα για μυκητες αλλα δεν το κατεχω το αθλημα :(
4t6fpz.jpg
μήπως της έριξες λίπασμα;;;;;
 
Είμαι αρρωστακι με τις καυτερες, ρε να δακρυζω τις τρώω σαν τρελός. Έχω πάθει βέβαια και κάνα δύο ήττες.
Αλήθεια πως γίνεται το μπουκοβο;
 
στο μπλέντερ πάλι βάζουμε(αφού τα πλυνουμε)φύλλα βασιλικού όσο πιο πλατύφυλλου γίνεται πλατύφυλλος χειμωνιάτικός αγιορίτικος νυχάτος η ακόμα και σγουρός που είναι πιο αρωματικός
τα πολτοποιούμε και μοιράζουμε τον πολτό σε βαζάκια με λάδι να περισσεύει 1 χιλιοστο
μετά στην κατάψυξη έχοντας ένα στην συντήρηση για άμεση χρήση
αυτό το κάνουμε γύρω στον Οκτώβρη που οι βασιλικοί τελειώνουν και βγάζουμε το χειμώνα με γεύση που δεν έχει σχέση με τα αποξηραμένα
πέρυσι έφιαξα 2 βαζάκια με κουκουνάρι σκόρδο και μπούκοβο........τρέλλα
 
Είμαι αρρωστακι με τις καυτερες, ρε να δακρυζω τις τρώω σαν τρελός. Έχω πάθει βέβαια και κάνα δύο ήττες.
Αλήθεια πως γίνεται το μπουκοβο;

οι πιπεριές στο μπλέντερ :)

Γιώργο εγώ τις αφήνω να ξεραθουν μέχρι τον Οκτώβρη. Μετά τις παίρνω και τις βάζω στο φούρνο για 15 λεπτά στους 100 βαθμους. Τις βγάζω, κόβω τα κοτσάνια και τις τρίβω στο μπλέντερ. Έτοιμο!!!
Και εγώ είμαι τρελός με τα καυτερά. Αφού γουστάρεις σου υπόσχομαι όταν με το καλό συναντηθούμε το χειμώνα σε κυνήγι ή σε ταβέρνα να σου φέρω ένα βάζο μπούκοβο.
 
Ευχαριστώ Κώστα.
Εγώ τις καυτερες τις έκανα τουρσι. Ο παππούς στο χωριό έβαζε μπαξε με ζαρζαβατια, λες και θα έτρωγε ένα στρατόπεδο. Αυτές ποια οι καυτερες ηταν must και ας μην τις έτρωγε κανείς. Έτσι πήγαιναν χαμένες. Όταν λέμε καυτερες ομως, εννοούμε απίστευτο κάψιμο. Είχαν ένα βαθύ κυπαρισσι πράσινο χρώμα και ήταν στριφτες.
 
Κατι πολυ γρηγορο με τις αγαπημενες μας καυτερες πιπεριες .
300γρ φετα ελαφρως πικαντικη, χοντροτριμμενη, 200γρ στραγγιστο γιαουρτι (προβειο η' αγελαδινο), καυτερη πιπερια μικρη (1,2,3 πιπεριες...αναλογως ποσο καυτερο
το θελουμε ψιλοκομμενες), αλατι - πιπερι (οποιος θελει), 100μλ ελαιολαδο, ανακατεμα και απλα τελειο.........!!!
 
μήπως της έριξες λίπασμα;;;;;
Οχι Μακη μονο μια σκονη που μου ειχε δωσει ο γεωπονος για να τα ψεκασω για μυρμηγκια ακριδες κτλ
Πηγα χθες και μου εδωσε και εδωσε χηλικο σιδηρο και υδατοδιαλυτικο λιπασμα
21ajyol.jpg

Μου ειπε καθε δεκα μερες θα τα ποτιζω με αυτα 3 κουταλιες απο το ενα και 2 κουταλιες απο το αλλο σε δεκα λιτρα νερο
 
Οχι Μακη μονο μια σκονη που μου ειχε δωσει ο γεωπονος για να τα ψεκασω για μυρμηγκια ακριδες κτλ
Πηγα χθες και μου εδωσε και εδωσε χηλικο σιδηρο και υδατοδιαλυτικο λιπασμα
21ajyol.jpg

Μου ειπε καθε δεκα μερες θα τα ποτιζω με αυτα 3 κουταλιες απο το ενα και 2 κουταλιες απο το αλλο σε δεκα λιτρα νερο
κάνε αυτό που σου λέει απογευματινές ώρες μετά της 19.00
το πρώτο φάρμακο(σκόνη)διάλυσε το σε νερό όπως σου είπε την δοσολογία και πότισε το φυτό
κάνε το φάρμακο και 3-4 ημέρες μετά το λίπασμα με τον σίδηρο
πότιζε βάζωντας το δάχτυλο στην γλάστρα σε βάθος 5 πόντων αν έχει υγρασία καλή μην ποτίζεις
αποτέλεσμα θα δείς αρχές Σεπτέμβρη μην απελπιστείς
 
Γιώργο εγώ τις αφήνω να ξεραθουν μέχρι τον Οκτώβρη. Μετά τις παίρνω και τις βάζω στο φούρνο για 15 λεπτά στους 100 βαθμους. Τις βγάζω, κόβω τα κοτσάνια και τις τρίβω στο μπλέντερ. Έτοιμο!!!
Και εγώ είμαι τρελός με τα καυτερά. Αφού γουστάρεις σου υπόσχομαι όταν με το καλό συναντηθούμε το χειμώνα σε κυνήγι ή σε ταβέρνα να σου φέρω ένα βάζο μπούκοβο.

Απλά διευκρινίζω για όποιον δεν έχει ξανακάνει ,μην τολμήσει να ανοίξει το μπλέντερ μόλις τελειώσει το τρίψιμο.Πρέπει να περάσει ελάχιστος χρόνος να κατακάτσει η σκόνη που έχει δημιουργηθεί.
Αν είσαι από πάνω και το ανοίξεις την έβαψες !
Είχα κάτι πιπεριές που όμοιες δεν έχω βρει πουθενά.Μικκρές λεπτές και θανατηφόρες.Αν τις ακουμπούσες απλά με το χέρι ,όσες φορές και να το έπλενες ,αν το έβαζες στο πρόσωπο κοκκίνιζε και πόναγε.
Είχα απόθεμα από αυτό το μπούκοβο ,αλλά και από σκόνη που είχα αφού το είχα κοσκινίσει.Είχα όμως να φυτέψω 3 χρόνια και μετά ο σπόρος δυστυχώς δεν φύτρωνε.Έτσι έχασα αυτό το θανατηφόρο καυτερό.
Να σημειώσω ότι πέρα από το καυτερό ήταν εντυπωσιακό σαν φυτό.Πολύ πυκνό και το κάθε ένα μπορεί να είχε πάνω του και 100 πιπεριές οι οποίες γίνονταν πορτοκαλί χρώματος και το μήκος τους έφτανε στα 5 εκατοστά.
Να πω απλά που και πως βρήκα αυτό τον σπόρο.
Είμαστα για δουλειά στην Λαμία.Το βράδυ πάμε σε μια ταβέρνα και τρώγαμε πρόβατο σε λαδόκολλα.Τον ρωτάω αν εχει τίποτα ακαυτερές και μου φέρνει ένα πολύ μικρό πιατάκι με 6 πιπεριές που όταν τις είδα με πιάσανε τα γέλια.Τι μαλακίες μου έφερε λέω ,αυτές που βάζουνε στις γλάστρες ; αρπάζω μια και την καταβροχθίζω.Το τι επακολούθησε δεν περιγράφεται.Βγήκα έξω από το μαγαζί και χοροπήδαγα.Πέρασε μισή ώρα να συνέλθω και αυτό αφού ήπια γάλα που είναι και το αντίδοτο για όσους δεν το ξέρουν.
Μετά από αυτό οι υπόλοιπες 5 μπήκαν στην τσέπη και ήρθαν στην Αθήνα για να φυτευτούν.
 
Καποτε εβλεπα γλαστρες σε σπιτια με μικρουλες πιπεριες σε διαφορα χρωματα, κοκκινες κιτρινες και μωβ στο ιδιο φυτο. Μηκος περιπου 2-3 εκ. και ολοι ελεγαν οτι ειναι πολυ καφτερες, χωρις να εχει δοκιμασει ποτε κανενας μας. Τις ξερει κανεις;
 
Καποτε εβλεπα γλαστρες σε σπιτια με μικρουλες πιπεριες σε διαφορα χρωματα, κοκκινες κιτρινες και μωβ στο ιδιο φυτο. Μηκος περιπου 2-3 εκ. και ολοι ελεγαν οτι ειναι πολυ καφτερες, χωρις να εχει δοκιμασει ποτε κανενας μας. Τις ξερει κανεις;
Υπάρχουν πολλές οικογένειες καυτερών πιπεριών Βίκτορα. Τέτοιες που λες είχα και εγώ πέρυσι. Φέτος δεν έχω βάλει...ακόμα!
 
Καποτε εβλεπα γλαστρες σε σπιτια με μικρουλες πιπεριες σε διαφορα χρωματα, κοκκινες κιτρινες και μωβ στο ιδιο φυτο. Μηκος περιπου 2-3 εκ. και ολοι ελεγαν οτι ειναι πολυ καφτερες, χωρις να εχει δοκιμασει ποτε κανενας μας. Τις ξερει κανεις;

Βίκτωρα υπάρχουν πολλά τέτοια είση με τις μικρλες κονικές και στρογγυλές πιπεριές σαν αυτές που λες.Εχω δοκιμάσει αρκετές.Καίνε λίγο αλλά αν τις ξεράνεις είναι μόνο σπόρια .
 
Καλα, δεν ειμαι του καυτερου ετσι και αλλιως. Μ'αρεσουν τα πικαντικα, αλλα οχι να καινε σαν τη Κολαση
 
Απλά διευκρινίζω για όποιον δεν έχει ξανακάνει ,μην τολμήσει να ανοίξει το μπλέντερ μόλις τελειώσει το τρίψιμο.Πρέπει να περάσει ελάχιστος χρόνος να κατακάτσει η σκόνη που έχει δημιουργηθεί.
Αν είσαι από πάνω και το ανοίξεις την έβαψες !
...........

Σωστός ο Δημήτρης! Ξέχασα να το αναφέρω, την έχω πατήσει και εγώ έτσι. Πολύ κλάμα!!!
 
Ποσο καιρο χρειαζονται οι μελιτζανες ωστε να γινουν εντελως ωριμες; Εκοψα προχτες μια και ηταν ανοικτο μωβ (μπερδευτηκα λογω απογευματινης ωρας).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top