Παλιά φυσίγγια

Δεν ειναι μονο η Πυρκαλ,Απλά η Πυρκαλ ηταν ο κολοσσός..
Υπηρχαν και αλλοι λιγοτερο γνωστοι κατασκευαστες που δεν επρεπε να χαθούν γιατί αφησαν κ αυτοι την δικιά τους σφραγιδα..
Ενα παραδειγμα ο Πολυχρονης Πολυχρονακης,Που αν δεν κανω λαθος ηταν ο πρωτος που γεμισε στην Ελλαδα φυσιγγια με επιχαλκωμενα σκαγια,
Εχοντας στην γκαμα του πανω απο 15 τυπους φυσιγγιων..Μονοβολα,9βολα,12βολα κλπ..
Και βεβαια το φημισμενο robust με χαμηλες πιεσεις καταλληλο για ελαφρα η παλια οπλα..
εχω δυο κουτια SEMI MAGNOYM πολυχρονακης , με γρι καλυκα
 
Εχει καποια χρηση το ψηλο μεταλλο, με την λογικη οτι δεν εκτονωνεται το πλαστικο προς τα εξω, με την ιδια ευκολια, σε ενα καλυκα με ψηλο μεταλλο απ'οτι σε ενα με χαμηλο. Αλλα απ'οσο εχω διαβασει, το μεταλλο ειναι περισσοτερο διακοσμητικο, ομως ειλικρινα δεν μπορω να εχω σοβαρη αποψη, χωρις δοκιμες σε κανονακι
 
Εχω ακούσει ότι το ύψος του πάφυλα παίζει ρόλο στις καμπύλες καύσης του φυσιγγίου αφού κατά την έκρηξη διαφορετική διόγκωση θα δεχτεί ένας χαμηλοπάφυλος κάλυκας από έναν ψιλοπάφυλο,οπότε αλλάζει τεχνητά η προοδευτικότητα καύσης.Πιθανόν κάποιος πιο έμπειρος ιδιογομωτής να μας το αναλύσει καλύτερα.
Σίγουρα βέβαια και η καλαισθησία έχει μία θέση στο όλο marketing.
 
Απ' ότι μου έχει πει έμπειρος ιδιογομωτής (χωρίς ο ίδιος να γνωρίζω το θέμα) ο ύψους 12mm πάφυλας υστερεί κατά περίπου 15-20bar σε σχέση με έναν 16αρι για το ίδιο σεταπ. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλες διαφορές...
Αλλά και η καλαισθησία σίγουρα παίζει κι αυτή το ρόλο της.
 
Back
Top