Παλιά φυσίγγια

κάποια φυσίγγια με την ονομασία nobel elite
Χρώμα μπορντό σε κάλυκα σούπερ φιοκι(αστεροειδές κλείσιμο)?
Το nobel γραμμένο με κεφαλαία και το elite με μικρά (στο πλάι)?
Κάπου εχω ενα τρυπωμενο..Μόλις το βρω θα βάλω φωτο.
Τα nodel ήταν του Βραχνου απο Πειραιά νομίζω είχε και συναιτερους τοτε(ψαραυτης-Θεοχαρης).
Τα παλαιότερα του φυσιγγια ήταν ρελιαστα με πλαστικό δισκάκι.Μαυρα, super nobel κοκκινα κλπ.
 
Last edited:
Υποθέσεις κάνω δεν είμαι σίγουρος, πάντως έχεις πολύ ωραία συλλογή θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποια φυσίγγια με την ονομασία nobel elite δεν γνωρίζω ποια εταιρεία τα κατασκευαζε και όσο και αν έχω ψάξει στο γκουγκλι δεν βρίσκω κάποια αναφορά για αυτά. Τα έχω ακούσει από μεγαλύτερους κυνηγούς 50αρηδες και μιλούσαν για άριστα φυσίγγια, της προάλλες συζητουσα με κάποιον και μου έχει πει ότι έχει φυλάξει ένα κουτί στο νησί , με τον τρόπο που μου μιλούσε γιαυτα όπως και αν ρωτήσεις άλλους στο νησί το στόμα τους σταζει μέλι γιαυτα.
Tα nobel ήταν ξακουστά! Όπως έχω ξαναπεί δε θυμάμαι πλήρως τι έχω(δεν το λέω εγωιστικά!).Έχω σίγουρα κάποια.Μια πρόχειρη φωτογραφία που έχω,αλλά θα ψάξω και καλύτερα είναι αυτού:
windows 7 screen shot
print screen
 
Κι άλλο ένα του ίδιου.
upload pic
photo sharing
screengrab
μου θύμισες πολλά από το κατάστημα Μπούσουλα στην πλατεία Αγ.Θεοδώρων όπου πέρασα πολλές ώρες συζητώντας με τον Θωμά Πέτροβιτς που ήταν υπεύθυνος
είχε για κάποια εποχή την αντιπροσωπεία simson suhl :)


Χρώμα μπορντό σε κάλυκα σούπερ φιοκι(αστεροειδές κλείσιμο)?
Το nobel γραμμένο με κεφαλαία και το elite με μικρά (στο πλάι)?
Κάπου εχω ενα τρυπωμενο..Μόλις το βρω θα βάλω φωτο.
Τα nodel ήταν του Βραχνου απο Πειραιά νομίζω είχε και συναιτερους τοτε(ψαραυτης-Θεοχαρης).
Τα παλαιότερα του φυσιγγια ήταν ρελιαστα με πλαστικό δισκάκι.Μαυρα, super nobel κοκκινα κλπ.
είσαι ο 1ος .RESPECT.
όπως τα λες ακριβώς με την μικρή διαφορά οι Αφοί Βραχνού στον Πειραιά Αριστείδου 35 με εισαγωγές της opinel Rio Hatsan Inverstam κ.α. που υπάρχουν και σήμερα με δραστηριότητα περισσότερο στο ψάρεμα
Ψαραυτης Θεοχάρης Βραχνός στην Κρατίνου 7 πλατεία Κοτζιά καλό κυνηγομάγαζο αλλά άν θυμάμαι καλά τα nobel ήταν διαφορετικά από του Πειραιά που ήταν καλύτερα κατ έμε
το κόκκινο στην τσίχλα και το πράσινο με το διάφανο γυαλάκι στις φάσσες :)
 
Μηπως θυμασε αν αυτά που λες είχαν το Ν μέσα σε κυκλακι και δίπλα με μικρά γράμματα nodel με το χαρακτηριστικό high velocity, long range?
το N το θυμάμαι με μια γραμμή πλάγια αν δεν κάνω λάθος όπως επίσης και high velocity ναι
πω ρε Τασούλη αν συναντηθουμε θέλουμε 2-3 μέρες για να συζητάμε .well done.
 
πω ρε Τασούλη αν συναντηθουμε θέλουμε 2-3 μέρες για να συζητάμε .well done.
.shake hands.Ειδικά τα Νόμπελ θέλουν συζήτηση γιατί από οτι φαίνετε γέμιζαν διάφοροι με αυτή την φίρμα...buy buy.
ΝΟBEL'S σου λένε κάτι με κατασκευαστή κάποιον Νίκο Γιαννάκη?.hair.
 
Last edited:
Χρώμα μπορντό σε κάλυκα σούπερ φιοκι(αστεροειδές κλείσιμο)?
Το nobel γραμμένο με κεφαλαία και το elite με μικρά (στο πλάι)?
Κάπου εχω ενα τρυπωμενο..Μόλις το βρω θα βάλω φωτο.
Τα nodel ήταν του Βραχνου απο Πειραιά νομίζω είχε και συναιτερους τοτε(ψαραυτης-Θεοχαρης).
Τα παλαιότερα του φυσιγγια ήταν ρελιαστα με πλαστικό δισκάκι.Μαυρα, super nobel κοκκινα κλπ.
Αυτά πρέπει να ναι Τάσο , και νομίζω έβγαζε δύο τύπους .
Tα nobel ήταν ξακουστά! Όπως έχω ξαναπεί δε θυμάμαι πλήρως τι έχω(δεν το λέω εγωιστικά!).Έχω σίγουρα κάποια.Μια πρόχειρη φωτογραφία που έχω,αλλά θα ψάξω και καλύτερα είναι αυτού:
windows 7 screen shot
print screen
Αυτά που λέει ο Τάσος πρέπει να ναι .
 
μου θύμισες πολλά από το κατάστημα Μπούσουλα στην πλατεία Αγ.Θεοδώρων όπου πέρασα πολλές ώρες συζητώντας με τον Θωμά Πέτροβιτς που ήταν υπεύθυνος
είχε για κάποια εποχή την αντιπροσωπεία simson suhl :)

Μάκη σίγουρα έχεις δει τα συγκεκριμένα περιβόητα χάρτινα Rottweil.Aπ ' ότι μου έχει πει ο μπάρμπας μου, η μπαρούτι έρχονταν από τη Γερμανία αλλά τα γέμιζε ο Μπούσουλας εδώ στην Ελλάδα.Τα τριάρια είχαν κόκκινη τάπα, τα τεσσάρια άσπρη και τα πεντάρια μπλε.Έχω κάμποσα, αλλά ο μπάρμπας μου έχει αρκετά από το 1967 σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ ' αυτό της φωτογραφίας.Πριν 3 χρόνια ντουφέκισε λαγό και έμεινε ξερός στα 35μ με τέτοιο, αλλά 3άρι.
photo storage
gif hosting
picture share
 
Με την ευκαιρία άκουσα πέρσι τον Ιορδανογλου να λέει στο ραδιόφωνο οτι οι Γερμανοί δεν χρησιμοποιούν 3αρια και οτι τα 3αρια rottweil είναι ειδικη παραγγελία του Δορκα για τους εδώ λαγοκυνηγους!
 
Με την ευκαιρία άκουσα πέρσι τον Ιορδανογλου να λέει στο ραδιόφωνο οτι οι Γερμανοί δεν χρησιμοποιούν 3αρια και οτι τα 3αρια rottweil είναι ειδικη παραγγελία του Δορκα για τους εδώ λαγοκυνηγους!
Δεν το ήξερα!Πρώτη φορά το ακούω.Ιδιαίτερη πληροφορία που δείχνει την ξεχωριστή σχέση των Ελλήνων με το κυνήγι!
Τάσο είχες ανεβάσει κάποτε μια φωτογραφία που έδειχνε μαζί με κάποια άλλα φυσίγγια νομίζω τέρμα δεξιά ένα Rottweil,σκούρο μπορντό, με λεπτό πάφυλα. Μήπως μπορείς να μας το δείξεις με περισσότερη λεπτομέρεια;
 
Last edited:
Ας το γυρίσουμε λίγο πάλι.Αυτό σας λέει τίποτα;
imgurl
photo uploader
Το εχω σε μαύρο σε χάρτινο κάλυκα αχρησιμοποίητο με αθικτο καψουλι.
Το κακό με τα χάρτινα είναι οτι κάποιες φορές δεν γνωρίζουμε αν είναι γεμισμένα απο καποιο κατασκευαστή της εποχής η απο κάποιον ιδιογομωτη..
Την αλήθεια μας την λέει το χαρτάκι κλεισίματος (καμιά φορά..).
 
Το εχω σε μαύρο σε χάρτινο κάλυκα αχρησιμοποίητο με αθικτο καψουλι.
Το κακό με τα χάρτινα είναι οτι κάποιες φορές δεν γνωρίζουμε αν είναι γεμισμένα απο καποιο κατασκευαστή της εποχής η απο κάποιον ιδιογομωτη..
Την αλήθεια μας την λέει το χαρτάκι κλεισίματος (καμιά φορά..).
Δίκιο έχεις για το χαρτάκι κλεισίματος.Αλλά και από κάποιον ιδιογομωτή να είναι και πάλι αυτός ο παλιός κάλυκας έχει για μένα την αξία του.Αυτά τα σουηδικά τα ξέρεις;Φοβερά έλεγαν παλιοί λαγάδες.
screen capture windows
photo sharing
post images
 
Last edited:
Back
Top