Παλιά φυσίγγια

το νομπελ ελιτ ηταν το φυσιγγιο μου , πρωτα ηταν κοκκινο , και μετα το εκαναν μοβ , το εβαζα στο ρωσικο , με σταθερο τσοκ 3 αστρα και 1 σε περδικες , και μπεκατσα , τοσα ηξερα τοτε τοσα εκανα , αντι να εβαζα ενα φυσιγγιο διασπορας στην μπεκατσα , αλλα την κυνηγαγα διαφορετικα , ειχα μια σκυλα μπασταρδο γκεκας και ολα τα σηκωνε χωρις να φερμαρη , την εβαζα μεσα στα περβολια με πορτοκαλιες και εγω επιανα της γωνιες , και επερνα μπεκατσες που της περισοτερες της τουφεκουσα προγκιχτες στα 40 μετρα
 
Τασοοοοοοοο θυμάσαι που σου λεγα γιαυτα .
Πως δεν θυμάμαι ωρέ Κωστααααα..
(Αν δεις κ ξεχνάω ξεκίνα να με κλαίς 😂)

Ο Βραχνος τα γέμιζε Μιχάλη με τις αγγλικές πυριτιδες Nobel αν δεν κάνω λάθος .
Σωστά..
Είχε κ πανω στα καπακια των κουτιων το λογοτυπο ICI που μας παραπέμπει σε αυτό..

Εδώ βέβαια δεν λέει με ποιον τυπο πυριτιδας(Nobel) γεμιζε τα συγκεκριμένα..


1616951871693816327188726022801 (1).jpg
Δεν γνωριζω Μιχάλη θα το ψάξω
Λογικά 40γρ πρεπει να ήταν Κώστα....


χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος τα πρασινα 34 γραμμαρια
35γρ..
Πυρίτιδα Nobel 84(οπως λεει στην φωτο)..
 
Πως δεν θυμάμαι ωρέ Κωστααααα..
(Αν δεις κ ξεχνάω ξεκίνα να με κλαίς 😂)


Σωστά..
Είχε κ πανω στα καπακια των κουτιων το λογοτυπο ICI που μας παραπέμπει σε αυτό..

Εδώ βέβαια δεν λέει με ποιον τυπο πυριτιδας(Nobel) γεμιζε τα συγκεκριμένα..


View attachment 71156

Λογικά 40γρ πρεπει να ήταν Κώστα....



35γρ..
Πυρίτιδα Nobel 84(οπως λεει στην φωτο)..
Και γώ για σαρανταρι το κόβω Τάσο .
 
θυμαμε τον η νομπελ πυριτηδα ειχε πολλους τυπους , και ηταν εγλεζικη , και ενας παλιος κυνηγος μου ελεγε οτι αυτη ειναι καλυτερη για το νησι που εχουμε υγρασια , γιατι και στην Αγγλια εχουν υγρασια που ειναι ιδια με το δικο μας κλημα εδω στο νησι
 
αυτα τα GYTOR SPECIAL τα μπλε ειχε ο πατερας μου παρα πολλα ηταν χαρτινα, και αλλα πολλα και αμερικανικα 4αρια , 5αρια , 6αρια , κυνηγουσε λαγο και φασα , και λιγο περδικα , απο καπου τα ειχε βρει ποιο φτηνα , στην τσιχλα και στα αλλα εκανε ιδιογωμοση , και οταν πεθανε αιφνιδια στα 46 του χρονια , εγω ειμουν μικρος , ηρθε ο θειος μου που ηταν τσιχλας και τα μαζαψε τα περισοτερα μαζι με αλλα υλικα ιδιογωμοσης , και τα εριχνε σε τσιχλα 4αρια , 5αρια , 6αρια , τα εριχνε γιατι τα βρηκε τσαμπα , μεχρι που ξανα αρχισε να γεμιζει που την ειχε παρατηση την ιδιογωμοση , γιατι δεν μπορουσε να φτιαξη καλο φυσιγγιο , και ολα πηγαν στον βροντο , αφου ουτε καλος σκοπευτης ηταν, ουτε ηξερε να γεμιζει , εριχνε 50 φυσιγγια , και επερνε με το ζορι 4 με 5 τσιχλες , και οχι δεν εφταιγαν τα φυσιγγια , γιατι οτι και φυσιγγιο και να ειχε αυτα ηταν τα πουλια που επερνε , και συντομα το παρατησε το κυνηγι , αφου εριξε ολα τα φυσιγγια και τα υλικα ιδιογωμοσης, και εγω σε 4 χρονια εβγαλα αδεια θηρας , που θα μπορουσα να τα εχω εγω αυτα ολα , μονο κατι λιγα φυσιγγια γλυτωσα και υλικα που προλαβα και τα εκρυψα . Και ελεγε στην μητερα μου μετα που τον πηρε χαμπαρι , και του ειπε γιατι τα πηρες , και ειπε οτι ηθελε να προστατεψη εμενα για να μην χτυπησω , και του λεει θυμαμε , οτι θα μπορουσες να τα παρεις και οταν ενηλικιωνονταν να του τα εδινες , εκει μοκο
 
Για τον Τάσο @tasos hunter που του αρέσουν τα παλιά...

20230428_131443.jpg
Olympus40....4 διαφορετικές παρτίδες, μαύρα γράμματα και άσπρο νούμερο, το αντίστροφο κτλπ.
Δίπλα Rottweil plus 35
20230428_131506.jpg
Concord 33
20230428_131514.jpg
Lambro vergina σε νο 8, απο πισω σε νο 10 και με κεντρικη, τρια αλφα, καφε lambro, remington peters και πισω δεξια οι 2 καλυκες που γραφουν χαλανδρι αλλα δεν ξερω τι ειναι.
Τα παρακάτω όλα σε καλυκα fiochi hellas
20230428_131525.jpg

Μπορεί να τα έχω ξανά βάλει αλλά δεν πειράζει.
 
Για τον Τάσο @tasos hunter που του αρέσουν τα παλιά...

View attachment 71300
Olympus40....4 διαφορετικές παρτίδες, μαύρα γράμματα και άσπρο νούμερο, το αντίστροφο κτλπ.
Δίπλα Rottweil plus 35
View attachment 71302
Concord 33
View attachment 71301
Lambro vergina σε νο 8, απο πισω σε νο 10 και με κεντρικη, τρια αλφα, καφε lambro, remington peters και πισω δεξια οι 2 καλυκες που γραφουν χαλανδρι αλλα δεν ξερω τι ειναι.
Τα παρακάτω όλα σε καλυκα fiochi hellas
View attachment 71303

Μπορεί να τα έχω ξανά βάλει αλλά δεν πειράζει.
Όσο πας όλο κ κάτι βρίσκεις..
Μια χαρά....

Ωραίο το κουτί του concord με την φασσα στο πλαι..
Αμεσως μου θυμισε πως κάποτε είχε γίνει και εξώφυλλο...
o_1dre7d4d81s7j45k5q92re1bc0r.jpg



Και το lambro καφέ είναι σε καλυκα fiocchi hellas?
 
Last edited:
Back
Top