Παλιά φυσίγγια

Βρήκα αυτά δεν ξέρω αν είναι τα παλιά η κάποια αναβίωση τους από μια καναδεζικη εταιρία με ονομασία challenger.

image upload no ads
Τα παλιά ηταν σε χρυσάφι κουτί με ένα φυσίγγι στην άκρη του κουτιού σαν ζωγραφιά..Αυτα δεν τα γνωρίζω αν ειναι τα ίδια..Θυμαμε όμως γύρω στο 2000 υπήρχε ένα φυσίγγι μπλε (όχι ισπανικό) εδω και αυτό ιμπεριαλ με σήμα μια κορώνα.καποτε το είχα βρει και στις φωτο του Google..Και τα δυο ειναι σίγουρα αναβιωση όπως λες και συ..Για να τσιμπάει ο κόσμος..
 
Last edited:
Τα παλιά ηταν σε χρυσάφι κουτί με ένα φυσίγγι στην άκρη του κουτιού σαν ζωγραφιά..Αυτα δεν τα γνωρίζω αν ειναι τα ίδια..Θυμαμε όμως γύρω στο 2000 υπήρχε ένα φυσίγγι μπλε (όχι ισπανικό) εδω και αυτό ιμπεριαλ με σήμα μια κορώνα.καποτε το είχα βρει και στις φωτο του Google..Και τα δυο ειναι σίγουρα αναβιωση όπως λες και συ..Για να τσιμπάει ο κόσμος..
.congrats..shake hands..well done.
 
Θυμήθηκα οτι αυτα τα ιμπεριαλ που είχαν έρθει στην Ελλάδα έγραφε imperial usa!μπλε φυσιγγι.Δεν γνωριζω ποιός ηταν ο αντιπρόσωπος εδω και ουτε τα ξαναείδα άλλο..
 
Θυμήθηκα οτι αυτα τα ιμπεριαλ που είχαν έρθει στην Ελλάδα έγραφε imperial usa!μπλε φυσιγγι.Δεν γνωριζω ποιός ηταν ο αντιπρόσωπος εδω και ουτε τα ξαναείδα άλλο..
Όταν είδα το κουτί της πρώτης φωτογραφίας ξάφνιαστικα δεν έδειχνε σαν τα παλιά αλλά και στο σαιτ που τα βρήκα δεν έγραφε τίποτα πληροφοριες. Μετά το μυνημα σου και από την τιμή τους $7,00 λέω κάτι δεν πάει καλά.
 
Έχει ο πατέρας μου 3-4 ακόμα τέτοια ρωσικά φυσίγγια 10ετίας '70 με μαλλινη τάπα, 32γρ Νο 6 και ρελιαστό κλείσιμο με χάρτινη τάπα αλλά έχουν ''φουσκώσει'' από την υγρασία και δεν μπάινουν στη θαλάμη.
Έχει και Rottweil Waidmannsheil 36γρ Νο 3 (3,5χιλ) ...2άρι Ιταλικό δηλαδή... αγορασμένα γύρω στο '79-'80 με επινικελλωμένο πάφυλα και άσπρα γράμματα, είχα ρίξει ένα και ήταν σαν να έριχνα 32 γρ.
 
Σπυρο δες σε παρακαλώ στην σελίδα 7 αυτού του θεματος,το φυσιγγι που λες ειναι αυτο που έχω βαλει στην φωτο.(τρίτο απο αριστερά)?Για να δω αν ειναι όντως τόσο παλιο..
Ναι Τάσο αυτά είναι. Και απ' ότι μου έχει πει ο πατέρας μου λαγοkiller. Του έχουν μείνει 2-3 και τον έχω ''ορκίσει'' να μην τα ρίξει.sarcastic..
 
Ναι Τάσο αυτά είναι. Και απ' ότι μου έχει πει ο πατέρας μου λαγοkiller. Του έχουν μείνει 2-3 και τον έχω ''ορκίσει'' να μην τα ρίξει.sarcastic..
Ευχαριστω Σπυρο!Θυμηθηκα μια ιστορία που είχα διαβάσει μια για τον πρώτο λαγό κάποιου λαγλαγοκυνηγου στο κυνηγός και φύση..Και τον ειχε παρει με το ροτβαιλ με τις άσπρες σφραγίδες όπως χαρακτηριστικά ειχε πει!!Παρά πολυ παλιο φυσιγγι με Ιστορία μεγάλη στις πλάτες του..Και αμέτρητες επιτυχίες..
 
Έτσι είναι όπως τα λες χάλια παντου. Για τα imperial τα χω ακούσει από τους παλιούς κυνηγούς στο νησί να λένε τα καλύτερα λογια, δεν έχει τύχει να ρίξω ποτε. Η μόδα τότε ήταν όπλα remington 1100 η browning A5 η την 2000 και από φυσιγγια winchester superX και remington express όλοι στο νησί έχουν ένα από αυτά τα όπλα η και τα δύο.
 
Τάσο τι λένε αυτά τα μπεκατσοφυσιγγα 34 γρ της maionchi, είναι συλλεκτικά η να τα ρίξω το Πάσχα;

caricare immagini
ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ!!!που τα οικονομησες κ.Γιαννη αυτά???????
Καλύτερα έλα να σου δώσω να ρίξεις ρεμινγκτον το Πάσχα..:)
ΥΓ πίσω από το μαγιονκι είδα ροτβαιλ πλας ν8 σωστά?35γρ 8αρια σε τι κυνήγι τα ρίχνετε?πάει ο νους μου σε μπεκατσα(όχι για πρώτη βολή)..
 
Τάσο έτσι για να περνάει η ώρα κοίταξα το βαλιτσακι που παίρνω στα λίγα σχετικά μπεκατσοκυνηγια που πάω. Πράγματι το Rottweil και το Jk6 σε ν8 τα βάζω δεύτερη τουφεκιά με 4*,ειδικα στο νησί που στα ίδια μέρη σηκωνουμε και περδικες.
 
Τάσο έτσι για να περνάει η ώρα κοίταξα το βαλιτσακι που παίρνω στα λίγα σχετικά μπεκατσοκυνηγια που πάω. Πράγματι το Rottweil και το Jk6 σε ν8 τα βάζω δεύτερη τουφεκιά με 4*,ειδικα στο νησί που στα ίδια μέρη σηκωνουμε και περδικες.
Δικιο έχετε τώρα το πρόσεξα.Οντως το βαλιτσακι έχει μπεκατσοφυσιγγα..
Το ξαναλέω είστε νοικοκυρης!!Τα μαγιονκι αυτά από Ελλάδα τα είχατε αγοράσει?Ποτέ μα ποτέ δεν τα έχω ξαναδει...ούτε και στο ίντερνετ σε διαφορες φωτο με παλιά φυσίγγια μαγιονκι..
 
Τάσο έτσι για να περνάει η ώρα κοίταξα το βαλιτσακι που παίρνω στα λίγα σχετικά μπεκατσοκυνηγια που πάω. Πράγματι το Rottweil και το Jk6 σε ν8 τα βάζω δεύτερη τουφεκιά με 4*,ειδικα στο νησί που στα ίδια μέρη σηκωνουμε και περδικες.
Δικιο έχετε τώρα το πρόσεξα.Οντως το βαλιτσακι έχει μπεκατσοφυσιγγα..
Το ξαναλέω είστε νοικοκυρης!!Τα μαγιονκι αυτά από Ελλάδα τα είχατε αγοράσει?Ποτέ μα ποτέ δεν θα έχω δει..ούτε και στο ίντερνετ σε διαφορες με παλιά φυσίγγια μαγιονκι..
 
Back
Top