Παλιά φυσίγγια

Θυμήθηκα τα κουτιά στα κυνηγομαγαζα!!Τότε με το μονοκαννο(18m-em) έριχνα τα Maionchi tordo(είχαν 8mm μέταλλο) για τσιχλεςσε ν7(τόσα ήξερα τότε..).sarcastic..sarcastic. ΥΓ με αυτά χτύπησα τον πρώτο μου λαγό το 1999 σε περπατητο τσίχλας..Θυμαμε οτι τότε έβγαζε η Maionchi το Α1 πράσινο 33γρ..Ίσως τα γνωρίζατε.
Εδώ μια διαφήμιση από το περιοδικό ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ του Κυπρίδημου, τεύχος 112, Σεπτέμβριος 1997.
"MAIONCHI - ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ". Δες κάτω-κάτω το "Percorso di Caccia", που λέει πυρίτιδα Α1-36.
IMG079.jpg

Τάσο, υπήρχε κι άλλη διαφήμιση (δε θυμάμαι αν ήταν στο ίδιο τεύχος ή σε άλλο)
"MAIONCHI - ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ", με ονομασία πυρίτιδας (TECNA, AO, 206 FORMULA, S4 κλπ. ίσως να τα θυμάσαι). Εκεί πρέπει να είχε και το Α1 που λές, δεν θυμάμαι και καλά και δεν την έχω πρόχειρη, τα περιοδικά τάχω στο χωριό. Αν το θυμηθώ και τη βρω το σ/κ, θα ποστάρω φωτο.
 
Τις Θυμαμε πολυ καλα!!!Αρχες 1998 ήμουν συνδρομητής στο περιοδικό Κυνηγός και Φύση και είχε ακριβώς τις ίδιες διαφημίσεις!!Το Α1 υπήρχε σε αυτές τις διαφημίσεις όπως και το s4 όπως λέτε!Αν Θυμαμε καλα γιατί δεν έχω κοντά τα περιοδικά..Υπήρχε και μια διαφήμιση της maionchi-ΤΑ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΑ και αναφερόταν στην σειρά "special collection"που εβγενε για κάθε θήραμα ξεχωριστά..(τρυγονι,τσίχλα,ορτυκι κλπ)
 
Τότε δυστυχώς από την maionchi είχα δοκιμάσει μόνο το τορντο πιτσιρικάς το 1998 (τότε αγοράστηκε κ το μονοκαννο)..Κάποιοι λένε οτι τα μαγιονκι ήταν πολυ καλύτερα από τα σημερινά..Πάντως αν κρίνω από την πυρίτιδα που βρήκατε ενώ διαφημιζόταν με Α1-36 και τότε μάλλον "λοβιτουρες"έκαναν...fff..very shoked.
 
H πρωτη ειναι η παλιας κοπης C7 Στελιο
Τη σκέφτηκα και αυτή, γιατί ταιριάζουν και οι διαστάσεις των κόκκων. Αλλά στα 36 γρ.???
Έβγαινε η C7 και σε έκδοση x36 ??? (Όπως έβγαινε και σε σκοπευτικές εκδόσεις SV και V)? Δε θυμάμαι ρε γμτ! :( .buy buy.
 
Προσωπικα θεωρω τα παλια MAIONCHI (τα ΑΖ20, ΜSPEED 34 και Golden Wing 34) εξαιρετικα ποιοτικα φυσιγγια. Απο τα πρωτα εχω ανοιξει αρκετα οταν αγοραζα μονο ετοιμα, και ηταν παντοτε εξισου ποιοτικα. Αφ'οτου αγοραστηκαν απο την Nobelsport παρατηρησα αλλαγες στην εξωτερικη εμφανιση, κακοτυπωμενα φυσιγγια πχ, αλλα οχι αλλαγη στα υλικα ή την συμπεριφορα. Οποτε δεν θεωρησα προβλημα την αλλαγη
 
Η C7 ανεβαινει στα 34 ανετα. Οποτε γιατι οχι και στα 35; Αντιστοιχη πυριτιδα C7 για 36 γρ δεν εβγαινε, ισως τσιτωναν λιγο την 32αρα
 
20150819_163250.jpg


20150819_165740.jpg
[/QUOTE]
Το καψούλι στο δεύτερο φυσίγγιο οξειδωμένο είναι ή έτσι φαινεται στη φωτογραφία.
Εάν είναι οξειδωμένο φαίνεται καθαρά πόσο οξειδωτική είναι η διβασική μπαρούτη (ελέω νιτρογλυκερίνης) σε σχέση με τη μονοβασική που είναι και γεμισμένο 8 χρόνια νωρίτερα.
 
Το καψούλι στο δεύτερο φυσίγγιο οξειδωμένο είναι ή έτσι φαινεται στη φωτογραφία.
Σπύρο, δεν είναι οξειδωμένο, απλά είχε κολλήσει η TECNA πάνω του, όπως και σε όλο τον πάτο του κάλυκα. Την έξυσα με ένα opinel να τη βγάλω για να τη ζυγίσω, και σε κάποια σημεία το γρατζούνισα, ενώ σε κάποια άλλα έμειναν 3-4 κόκκοι κολλημένοι πάνω του. Γι' αυτό φαίνεται έτσι στη φωτο. Το ξανακοίταξα μόλις τώρα για να βεβαιωθώ. ;)
 
Εδώ μια διαφήμιση από το περιοδικό ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ του Κυπρίδημου, τεύχος 112, Σεπτέμβριος 1997.
"MAIONCHI - ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ". Δες κάτω-κάτω το "Percorso di Caccia", που λέει πυρίτιδα Α1-36.
IMG079.jpg

Τάσο, υπήρχε κι άλλη διαφήμιση (δε θυμάμαι αν ήταν στο ίδιο τεύχος ή σε άλλο)
"MAIONCHI - ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ", με ονομασία πυρίτιδας (TECNA, AO, 206 FORMULA, S4 κλπ. ίσως να τα θυμάσαι). Εκεί πρέπει να είχε και το Α1 που λές, δεν θυμάμαι και καλά και δεν την έχω πρόχειρη, τα περιοδικά τάχω στο χωριό. Αν το θυμηθώ και τη βρω το σ/κ, θα ποστάρω φωτο.
Τι μου θυμησατε, τα εχω ριξει όλα.
 
Δωστου έναν να τον χαειδευει.
Του έχω δώσει 5-6 έναν απο τον καθένα.Αλλα θέλει να γεμίζει και τους θέλει ολους..Και η ειρωνεία πια ειναι οτι πήγε κ έδωσε σε κατάστημα με είδη κυνηγιού ένα κουτί 4αρια ολοκαίνουργια ιμπεριαλ!!!!!Του λέω τι μου κάνες ρε μπάρμπα?Μου λέει τι να τα έκανα καμιά πέρδικα βαράω του τα έδωσα κ μου δώσε 6αρια!!!.hit..hit..smashfrak..smashfrak.
 
Τις είχα τις παλιές συσκευασίες των Rottweil Waidmannsheil+Semi Magnum αλλά και από Fiocchi magnum και τις πέταξα πιο μικρός και τα αποθήκευσα σε χαρτόκουτο... Βρίσε με:(
(δεκαετίας 90)
 
Τις είχα τις παλιές συσκευασίες των Rottweil Waidmannsheil+Semi Magnum αλλά και από Fiocchi magnum και τις πέταξα πιο μικρός και τα αποθήκευσα σε χαρτόκουτο... Βρίσε με:(
(δεκαετίας 90)
Δεν είσαι μόνος..Έχω ένα φίλο που το Πάσχα αντί για..Μεφιστο ρίχνει με το τουφεκι..Πήγα την Δ.Του Πάσχα να πάρω τους κάλυκες για να τους δώσω σε έναν που γεμίζει..και τι να δω..Ειχε ρίξει ροτβαιλ δορκας παμπάλαια..Το κουτί τους δεν ηταν πλαστικοποίημενο όπως τα σημερινά κ τα τηλ.που έγραφε ηταν αλλα νταλον..Και нit 16(!!!!!)δορκας σε άσπρο κουτί σκέψου πόσο παλιά ηταν.Ηταν του πατέρα μου και τα ρίξαμε μου λέει...llk.
 
  • Like
Reactions: DrV
Back
Top