Παρουσίαση Φυσιγγίων

Συνεχεια με ΡΕΜΙΚΤΟΝ....και αποτυπωση στοχου !!!

View attachment 47676
View attachment 47677
Αυτο για την ωρα απο εμπορικα φυσιγγια..παλικαρια !!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!
Πολύ καλή αποτύπωση στο στοχο, με ιδανική ταχύτητα, κλεισμένο ΜΟΛΙΣ στα 58.8mm....
 
αυτο το στρογγυλο, το εχουμε στην κατοχη μας απο το 1982 ...θυμαμαι που ειχαμε παει ενα κυνηγι λαγου, και το ειχε στη φυσιγγοθηκη ο πατερας μου...
Η IMPERIAL CANADA ΗΤΑΝ ΕΩΣ ΤΟ 1955 ΜΕTΑ ΕΓΑΦΕ IMPERIAL C.I.L. ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ IMPERIAL I.V.I 1976
Μην τα χαλάς!!!
 
Δηλαδή Νικόλα.. Αυτο το μαγκνουμ ιμπεριαλ ενδέχεται να είναι από το 1955...;;;

Δεν είναι μαγκνουμ... συνήθως τα Canada ήταν σε χαρτινους κάλυκες...
Το 82 μπορει να τα αγόρασε ο πατέρας σου και να ήταν σε ράφια 30 χρόνια...
Σκέψου βρήκα εγώ σε μαγαζί σε χωριό τα C.I.L το 2018 μιλάμε για 50 χρόνια στο ράφι και δεν τα επερναν γιατί ήταν 7½ και 6
Και τα κυνήγισα φέτος ετσι για να έχω να λεω αλλά δεν βαρεσα εγω ένας φίλος που του έδωσα :)
 
Μιση δουλεια εκανα....Και ο λογος ειναι οτι τα ΑΠΛΑ μολυβδινα τα δικα μας ειναι η νυχτα με την ημερα
στην ποιοτητα με τα Αμερικανικα....
Αυτο ειναι γνωστο τοις πασι.....
Τι να δοκιμασω πορτοκαλια με φραουλες ???
Εαν θελεις ομως δοκιμαζω με επινικελωμενα σκετα...η απλα με αλευρι , η απλα αλλα με 5% αντιμονιο...
διαλεξε και πες μου....φιλε !! :)
Βρε εγώ το ξέρω... Το θέμα είναι να βλέπαμε πόση διαφορά είχε η συγκέντρωση μεταβάλλοντας μόνο την ποιότητα των σκαγιων...
Εγώ παλιότερα είχα πάρει κάπου 10% διαφορά αν θυμάμαι καλά...
 
Γιατί ομως εχει μέγεθος μαγκνουμ; εννοω είναι μεγαλύτερο απο κανονικο φυσιγγι;
Αν λες το μέταλλο είναι όλα τα παλιά έτσι..
Μέσα είναι κονικο...Ίσως κάθεται ποιο ψιλά...
Ίσως δεν τα ρελιαζαν τοσο πολύ τότε..όπως σήμερα...
Ακριβώς δεν ξέρω να σου απαντήσω..
 
Υπαρχουν βιοτεχνες που βγαζουν ''αγγέλους''.....δεν τα δοκιμαζουμε δεν τα ξερουμε....γιατι μας αρεσει
να μας πιανει τον κωλο ο Αμερικανος !!! :confused:
Δεν είναι γι αυτό Νίκο. Ο Έλληνας βιοτέχνης θα βγάλει αγγέλους φέτος και του χρόνου θα βγάλει μπαρμπούτσαλα. Ενώ ο Αμερικάνος κάθε χρόνο σου παρέχει αυτό που ξέρεις και έχεις επιλέξει.
 
Αν λες το μέταλλο είναι όλα τα παλιά έτσι..
Μέσα είναι κονικο...Ίσως κάθεται ποιο ψιλά...
Ίσως δεν τα ρελιαζαν τοσο πολύ τότε..όπως σήμερα...
Ακριβώς δεν ξέρω να σου απαντήσω..
εννοω το συνολικο του μηκος..δειχνει για μαγκνουμ..στη φωτο δε φαινεται τοσο μεγαλη η διαφορα, αλλα εχουν ομως διαφορα στο μεγεθος..δεν εχω και κανενα αλλο μαγκνουμ να τα βαλω διπλα διπλα...δε ριχνω πανω απο 40 γραμμαρια εδω και αιωνες....big smile.
 
εννοω το συνολικο του μηκος..δειχνει για μαγκνουμ..στη φωτο δε φαινεται τοσο μεγαλη η διαφορα, αλλα εχουν ομως διαφορα στο μεγεθος..δεν εχω και κανενα αλλο μαγκνουμ να τα βαλω διπλα διπλα...δε ριχνω πανω απο 40 γραμμαρια εδω και αιωνες....big smile.
Δεν νομίζω να είναι μαγκνουμ συνήθως έγραφε μαγκνουμ αλλά ποιο πολλα ιμπεριαλ ήταν σε μαγκνουμ πορτοκαλί κάλυκα... καλά μην το ρίχνεις πέρασε το ενα αντισκουριακο και άστο.
 
Last edited:
Το έχω ρίξει εγώ αυτό ... "τζίφος" = Δεν έπιασε ούτε την ονομαστική συγκέντρωση για το τσοκ.
View attachment 47354
Ετσι ακριβώς είναι Βασίλη όπως τα λες απλά εγώ έβαλα 320 γιατί στο φυσιγγιο που άνοιξα τα μετρησα ένα ένα και βρήκα 320. Ειλικρινά μου φαντάζει εξαιρετικά απίθανο να πάρω συγκέντρωση κάτω του 65-70% με το μαμά ***αρι στα 35 μετρα σύμφωνα με αυτό που έχω δει...
Και για τον λόγο του αληθές σημερινή δοκιμη με το μαμά 3αρι του όπλου στα 35 μέτρα από την κάνη το bp mb long range 36 νο6 που λέγαμε.. Για μένα είναι ένα καλό φυσιγγιο που όμως δεν ταιριάζει σε όλες τις κανες όπως φαίνεται.. DSC_0066.JPG
 
Και για τον λόγο του αληθές σημερινή δοκιμη με το μαμά 3αρι του όπλου στα 35 μέτρα από την κάνη το bp mb long range 36 νο6 που λέγαμε.. Για μένα είναι ένα καλό φυσιγγιο που όμως δεν ταιριάζει σε όλες τις κανες όπως φαίνεται.. View attachment 47710
Προφανώς ...
Εγώ αυτά είχα βρει στο σφάξιμο.
36.4γρ !!!! νούμερο 6,4.
MB long range.jpg
Δεν τα μέτρησα ένα ένα.

Και η τουφεκιά ήταν κακή μιας και δεν έπιασε το ονομαστικό τσοκ.
BP long range.jpgΔες όμως το εξής.
Ακόμα και με αυτή την ΚΑΚΗ τουφεκιά στα 36.5 με όπλο που στραβοτουφεκάει 10cm αν καταφέρεις να βάλεις την πέρδικα μέσα σε έναν κύκλο διαμέτρου 50 εκατοστών γύρω από το σημείο που σκοπεύεις έχεις πιθανότητα 86% να πάρει 3 σκάγια.
Αν την τρυπήσουν ή όχι είναι άλλη δουλειά.
Ουσιαστικά θα πάρεις 17 πουλιά στα 20 όταν ο τέλειος σκοπευτής με το τέλειο όπλο και φυσίγγι θα πάρει 20 στα 20.

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ακόμα και οι αραιές κατανομές βάζουν σκάγια σε ικανοποιητικό ποσοστό ή διαφορετικά, ακόμη και ένα κακός συνδιασμός φυσιγγίου τσοκ (με σκάγια ικανοποιητικής διάτρησης) δεν θα σε προδώσει τόσο όσο μια στραβή τουφεκιά.
Αν δεν είσαι κέντρο, σε κοντινότερες αποστάσεις έχει πλεονέκτημα η αραιή κατανομή και σε μακρινές η πυκνή.
Αν είσαι κέντρο έχει πάντα η πυκνή απλά στις κοντινές θα χαλάς θηράματα.

Αν ξέραμε την απόσταση που θα τουφεκίσουμε θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα.
 
Βρε εγώ το ξέρω... Το θέμα είναι να βλέπαμε πόση διαφορά είχε η συγκέντρωση μεταβάλλοντας μόνο την ποιότητα των σκαγιων...
Εγώ παλιότερα είχα πάρει κάπου 10% διαφορά αν θυμάμαι καλά...

Με απλα σκαγια δλδ 2% αντιμονιο και χωρις αλευρι οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες Αρη !!!
Καποιες φορες και αναλογα βεβαια την ταχυτητα πχ στο 430μ/δ αγγιζει και το 20%....
Τωρα στα απλα εαν βαλεις αλευρι ειναι στο 8 -10 με 12% η διαφορα...
Με επινικελωνα η με 5% αντιμονιο + αλευρι τον ξεπερνας τον Αμερικανο...και ας εχει το φυσιγγιο 430μ/δ.
Τα εχω τσεκαρει ολα φιλε !!!
Οπως και να το κανουμε ο Αμερικανος εχει καλη ποιοτητα σκαγιων και γενικοτερα υλικων...+ ''χαμηλες'' ταχυτητες και ετσι βαδιζει και βγαζει καποιες καλες τουφεκιες!!!
Τον καλυκα που εχει....εαν το μαχαιρι δεν ειναι ακονισμενο....δεν τον κοβεις...τι να λεμε τωρα...
Εδω στην ψωροκωσταινα.....μονο διαλογης κυκλοφορουν δυστυχως αλλα αυτη ειναι η αληθεια!!!
Το εχω ξανα πει ....και ξανα γραψει. Εαν οι Ελληνες ειχαν τα υλικα του Αμερικανου.....τα θηραματα θα
τα κατεβαζαν απο τα άστρα !!!
Ο Κουζουλος....εσυ ....και καποια αλλα παιδια ιδιογομωτες.....τον Αμερικανο τον ''πατανε'' για πλακα
οτι ωρα θελουν , με τα υλικα που εχουν...
Σκεψου να ειχαν και προσβαση σε υλικα με την ποιοτητα του Αμερικανου....θα εσκαβε λαγουμι να
κρυφτει ο Αμερικανος!!!
Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους φιλε !!! :)
 
Last edited:
Δεν είναι γι αυτό Νίκο. Ο Έλληνας βιοτέχνης θα βγάλει αγγέλους φέτος και του χρόνου θα βγάλει μπαρμπούτσαλα. Ενώ ο Αμερικάνος κάθε χρόνο σου παρέχει αυτό που ξέρεις και έχεις επιλέξει.

Βασιλη το ξερεις οτι δεν αγοραζω....και δεν ξερω 100% κατα ποσον ισχυει αυτο !!!
Διαβαζω εδω στο φορουμ....αυτο το κανουν συνεχεια μεγαλες εταιρεις πχ ΛΑΜΠΡΟ...Δεν ξερω κατα
ποσον οι ''μικροι'' βιοτεχνες κανουν το ιδιο!!!
Εαν το κανουν....θα πληρωσουν το τιμημα....αλλα μην τους ''τσουβαλιαζουμε'' ολους...και να τους
πεταμε στην θαλασσα φιλε !!
 
Βασιλη το ξερεις οτι δεν αγοραζω....και δεν ξερω 100% κατα ποσον ισχυει αυτο !!!
Διαβαζω εδω στο φορουμ....αυτο το κανουν συνεχεια μεγαλες εταιρεις πχ ΛΑΜΠΡΟ...Δεν ξερω κατα
ποσον οι ''μικροι'' βιοτεχνες κανουν το ιδιο!!!
Εαν το κανουν....θα πληρωσουν το τιμημα....αλλα μην τους ''τσουβαλιαζουμε'' ολους...και να τους
πεταμε στην θαλασσα φιλε !!
Νίκο, δεν εννοούσα ότι το κάνουν, γιατί γράφουν τον καταναλωτή κυνηγό στα παλιά τους τα παπούτσια. Πιστεύω ότι το κάνουν γιατί είναι διαμορφωμένα τα πράγματα στην αγορά έτσι και δεν υπάρχει σταθερότητα όσον αφορά τα υλικά. Βέβαια ο τελικός αποδέκτης, είναι ο Έλληνας κυνηγός, με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
ΜΠΡΑΒΟ!!!
Πολύ καλή αποτύπωση στο στοχο, με ιδανική ταχύτητα, κλεισμένο ΜΟΛΙΣ στα 58.8mm....

Δεν με χεζεις ρε ''Νταλαρα'' εσυ και ο Αμερικανος σου με το 58,8... :D
Γιατι τολμαει να το ρελιασει στα 57 χιλιοστα ??? Στα 1500 bar θα φτασει το φυσιγγιο με την
ογκομετρια και σκληρο καλυκα που εχει!! Αρελιαστα τα εχει....:cool:
Σιγα βρε...χοντρα - ψιλα μας εφυγαν απο την αποτυπωση...:D
Για ριξε μια ματια στα Ελληνικα ποιο πανω...Ρουμελιωτη και Κενταυρου !!! :cool:
 
Νίκο, δεν εννοούσα ότι το κάνουν, γιατί γράφουν τον καταναλωτή κυνηγό στα παλιά τους τα παπούτσια. Πιστεύω ότι το κάνουν γιατί είναι διαμορφωμένα τα πράγματα στην αγορά έτσι και δεν υπάρχει σταθερότητα όσον αφορά τα υλικά. Βέβαια ο τελικός αποδέκτης, είναι ο Έλληνας κυνηγός, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δυστυχως αλλα καποιοι κατασκευαστες τον γραφουν....
Και το εχω ξανα πει....Πρεπει να σοβαρευτουν....Απο τον Ελληνα κυνηγο ζουν....ειναι υποχρεωμενοι
να τον σεβονται και να τον προσεχουν .
Αλλιως θα πεινασουν φιλε !!!
 
Back
Top