Παρουσίαση Φυσιγγίων

RM Premium Gold 28gr συνέχεια.
Πυρίτιδα Csb5 στο 1.34 και βύσμα Lbrs.
View attachment 47640
View attachment 47641
View attachment 47642
View attachment 47643
Χαμηλή δοσολογία. Μήπως η πυρίτιδα είναι csb6;
Ίσως να ειναι έτσι....
Μοιάζουν πολύ αυτες οι δυο.
Οταν δοκιμαστει στον chrony θα ξέρουμε.
Καλησπέρα σας!. Όχι δεν νομίζω να είναι η CSB-6 παιδιά !!! Η CSB-5 είναι. Δεν μου κάνει εντύπωση η χαμηλή δοσολογία ... Πριν κάποια χρόνια (2014 & 2015) φέρνανε στο σκοπευτήριο τα σκοπευτικά φυσίγγια της RM, κυρίως δυο τύπους, το "RM Sporting" και το "RM Competition Serie Oro", και τα δυο σε μαύρο κάλυκα ΜΑΧΑΜ, με καψούλι και συγκεντρωτήρα επίσης ΜΑΧΑΜ και πυρίτιδα CSB-5.
Είχα ρίξει χιλιάδες κι από τα δυο, και είχα σφάξει πολλές φορές . Λοιπόν το πρώτο (Sporting) είχε σταθερά δόση 1,40 γρ. ενώ στο δεύτερο (Competition Serie Oro) είχα βρει 1,31 - 1,32 - 1,33 γρ. Και αποκλείεται να ήταν η CSB-6 γιατί αυτή τότε έβγαινε σε πράσινο χρώμα, τις ήξερα καλά γιατί τις είχα και τις δυο και γέμιζα 24 και 28 γρ. (Κι έχω ακόμη σχεδόν μισό κιλό από την κάθε μια !!).
Τον επόμενο χρόνο (2016) έφερναν και το παραπάνω (RM Premium Gold), αλλά απ'ότι θυμάμαι δεν το είχα πάρει καθόλου γιατί το έδιναν 7,5 € ενώ τα άλλα δυο 6-6,5€ !!! Κι έτσι δεν ξέρω τι δοσολογία και τι βύσμα είχε τότε ... :(
 
Στέλιο, μήπως έχεις ανοίξει το jordan το 32το κόκκινο να μας πεις δοσολογίες;
Όχι Κώστα, όσο κι αν σου φανεί παράξενο, δεν έχω ρίξει ούτε έχω σφάξει ποτέ κανένα φυσίγγι του Ιορδάνογλου !!! ... o_O
Παρά μόνο το σκοπευτικό Jordan Air Sporter 28gr. ... Κι αυτό μου το είχε δώσει κάποιος φίλος, δεν το αγόρασα !!!:rolleyes:

138. JORDAN Air Sporter 28 gr (31/08/2015) [5,50 €]
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΗΜΙΔΙΑΦ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : AQUILA => 1,50 gr
ΒΥΣΜΑ : ΘΩΔΗΣ 24
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7½– 28,04 gr – [13,6 σκ/gr] – σύνολο 381
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,7 mm)
 
Για πείτε πως σας φαίνεται ?
Το ρίχνω πολλά χρόνια ... μερικές χρονιές το ύψος του πάφυλα ήταν μικρό άλλες πιο μεγάλο.
Πυρίτιδες δεν ξέρω αν άλλαξε ...
Το αγαπημένο μου φυσίγγι για τσίχλες για πολλά χρόνια.

111.jpg
 
Για πείτε πως σας φαίνεται ?
Το ρίχνω πολλά χρόνια ... μερικές χρονιές το ύψος του πάφυλα ήταν μικρό άλλες πιο μεγάλο.
Πυρίτιδες δεν ξέρω αν άλλαξε ...
Το αγαπημένο μου φυσίγγι για τσίχλες για πολλά χρόνια.

View attachment 47788
Μια χαρά το βρίσκω. Νορμάλ εμπορικό φυσίγγι, καλά υλικά (μπαρούτη Aquila, βύσμα Z2M-21), κανονική δοσολογία κατά τη γνώμη μου. Δεν βλέπω κάτι που να με "προβληματίζει" ...
Το μόνο, ας πούμε "παράξενο" ... κάλυκας Cheddite με καψούλι Nobelsport (688) !!!! Δεν ξέρω αν το προσέξατε ??? Βέβαια εμένα δεν με εκπλήσσει, γιατί το έχω ξαναδεί 2-3 φορές και σε άλλα φυσίγγια, παλαιότερα, το είχα αναφέρει κι εδώ στο φόρουμ.
Μήπως τελικά Cheddite & NSI είναι στο ίδιο γκρουπ, όπως είχε αναφέρει προ ημερών κάποιος, (ο Μάριος νομίζω) ;;; Το ίδιο είχα διαβάσει πριν χρόνια σε κάποιο άρθρο στο "Ελεύθερος Τύπος-Κυνήγι"... αλλά και οι δυο εταιρείες μάλλον το αποκρύπτουν επιμελώς !!! Τελικά, μήπως πράγματι είναι ένα γκρουπ όλοι τους, και μας δουλεύουνε κανονικά ;;; Η ΜΑΧΑΜ ήταν χωριστά, αλλά όπως λέγατε προχθές, την πήραν κι αυτήν, οπότε ... μονοπώλιο ??? :rolleyes:o_O:oops:
 
Μια χαρά το βρίσκω. Νορμάλ εμπορικό φυσίγγι, καλά υλικά (μπαρούτη Aquila, βύσμα Z2M-21), κανονική δοσολογία κατά τη γνώμη μου. Δεν βλέπω κάτι που να με "προβληματίζει" ...
Το μόνο, ας πούμε "παράξενο" ... κάλυκας Cheddite με καψούλι Nobelsport (688) !!!! Δεν ξέρω αν το προσέξατε ??? Βέβαια εμένα δεν με εκπλήσσει, γιατί το έχω ξαναδεί 2-3 φορές και σε άλλα φυσίγγια, παλαιότερα, το είχα αναφέρει κι εδώ στο φόρουμ.
Μήπως τελικά Cheddite & NSI είναι στο ίδιο γκρουπ, όπως είχε αναφέρει προ ημερών κάποιος, (ο Μάριος νομίζω) ;;; Το ίδιο είχα διαβάσει πριν χρόνια σε κάποιο άρθρο στο "Ελεύθερος Τύπος-Κυνήγι"... αλλά και οι δυο εταιρείες μάλλον το αποκρύπτουν επιμελώς !!! Τελικά, μήπως πράγματι είναι ένα γκρουπ όλοι τους, και μας δουλεύουνε κανονικά ;;; Η ΜΑΧΑΜ ήταν χωριστά, αλλά όπως λέγατε προχθές, την πήραν κι αυτήν, οπότε ... μονοπώλιο ??? :rolleyes:o_O:oops:
Στέλιο ισχυρό το 688 ;;; ... έτσι μου φάνηκε στο μπάμ ...
 
Back
Top