Παρουσίαση Φυσιγγίων




Η πυριτιδα τώρα είναι ένα ερώτημα ? Ίσως αμερικανική αφού γεμίζονται εκεί , δεν πρέπει να ναι διβασικη υποθέτω αφού δεν έχει αφήσει την χαρακτηριστική κιτρινίλα στην φούστα , ποιος ξέρει ?




Δεν τα βρήκα μαζί τους , ίσως επειδή τα δοκίμασα αρχές σαιζον στην περδικα με ζεστες και δεν τους έδωσα και πολλές ευκαιρίες μιας και κυνηγώ ποιο πολύ με cal 20 , σε όσους πάντως έδωσα μιλούν με τα καλύτερα λόγια είναι λέει το καλυτερο φυσιγγι που έχουν ριξει .
Έχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτό το φυσίγγι! Είναι η νο 1 επιλογή για φασιανό!
 
Έχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτό το φυσίγγι! Είναι η νο 1 επιλογή για φασιανό!

Εντωμεταξυ ότι είναι για φασιανό έχει απόλυτη εφαρμογή στο λαγό και στην περίπτωση του Κωνσταντίνου και στην Πέρδικα. Όχι μόνο φυσίγγια ακόμα και τα ρούχα
 
Κωσταντίνε το συγκεκριμένο δεν έρχεται Ελλάδα. Οπότε μόνο εξ Αμερικής θα βρεις κρητικές. Σε φασιανισιο όμως είναι πολύ καλό και το ρεμι. Προτίμησε το 36αρι. Τα έχω ρίξει και τα δύο (36 + 39) Αν και το φιοκι από ότι βλέπω έχει και επινικελωμενα. Τεσπα η φιοκι το βγάζει και σε 36 ?
Ναι από Αμερική το είχα φέρει πριν καμια 7ετια περίπου , οι κριτικές εκεί ήταν άριστες από φασιανούς μέχρι αγριογαλλους , άμεσα σκοτωματα και καθαρά , εγώ δεν το δοκίμασα όσο πρέπει για να βγάλω ασφαλές συμπερασμα , δεν είναι φυσιγκι της έναρξης ίσως ταιριάζει καλύτερα αυτή την εποχή και τα πρωινά με την υγρασία στο φουλ . 36 γρ ρίχνω με cal 12 στην περδικα και φέτος είπα να δοκιμασω φυσιγγια μιας Ελληνικής βιοτεχνίας που με άφησαν υπερευχαριστημένο και σε λογική πάντα τιμή. Αλλά πρωτιμω να κυνηγώ με cal 20 και το 95% των κυνηγιών μου με αυτά γίνεται , και ποτέ ποτέ βγάζω κανα12αρι στην γύρα ετσι για κουνηθούν και αυτά λίγο . Σε αυτό το διαμέτρημα έχω βρει το φυσιγγι μου πάλι επινικελωμένο από την B&P σε νο 7,5 , δεν έχω ανοίξει κανένα ακόμα αν και θέλω να δω τα σώθηκα του , για να το φτιάξω αργότερα μόνος μου . Πάει καλα και στα τρία όπλα που το δοκίμασα με άριστες εντυπώσεις .
 
Εντωμεταξυ ότι είναι για φασιανό έχει απόλυτη εφαρμογή στο λαγό και στην περίπτωση του Κωνσταντίνου και στην Πέρδικα. Όχι μόνο φυσίγγια ακόμα και τα ρούχα
Είναι όπως την Ευρώπη η μπεκατσα , ρούχα , beeper , κτλ καταναλωτικά αγαθά του κυνηγού . Εκεί βέβαια κάθε κυνηγι ξεχωριστά το φορτώνουν με τα ανάλογα προϊόντα
 
Ναι από Αμερική το είχα φέρει πριν καμια 7ετια περίπου , οι κριτικές εκεί ήταν άριστες από φασιανούς μέχρι αγριογαλλους , άμεσα σκοτωματα και καθαρά , εγώ δεν το δοκίμασα όσο πρέπει για να βγάλω ασφαλές συμπερασμα , δεν είναι φυσιγκι της έναρξης ίσως ταιριάζει καλύτερα αυτή την εποχή και τα πρωινά με την υγρασία στο φουλ . 36 γρ ρίχνω με cal 12 στην περδικα και φέτος είπα να δοκιμασω φυσιγγια μιας Ελληνικής βιοτεχνίας που με άφησαν υπερευχαριστημένο και σε λογική πάντα τιμή. Αλλά πρωτιμω να κυνηγώ με cal 20 και το 95% των κυνηγιών μου με αυτά γίνεται , και ποτέ ποτέ βγάζω κανα12αρι στην γύρα ετσι για κουνηθούν και αυτά λίγο . Σε αυτό το διαμέτρημα έχω βρει το φυσιγγι μου πάλι επινικελωμένο από την B&P σε νο 7,5 , δεν έχω ανοίξει κανένα ακόμα αν και θέλω να δω τα σώθηκα του , για να το φτιάξω αργότερα μόνος μου . Πάει καλα και στα τρία όπλα που το δοκίμασα με άριστες εντυπώσεις .

Στην ίδια φάση είμαστε. Όταν είχα φάει κόλλημα με τα ρεμι (νίτρο και ντουμπλεξ) τα έριχνα ακόμα και στην έναρξη με κοντομανικο 🤣 Τώρα ρίχνω b&p επινικελωμενα
 
Στην ίδια φάση είμαστε. Όταν είχα φάει κόλλημα με τα ρεμι (νίτρο και ντουμπλεξ) τα έριχνα ακόμα και στην έναρξη με κοντομανικο 🤣 Τώρα ρίχνω b&p επινικελωμενα
Δίνουν μεγάλη διάτρηση και σφικτές τουφεκιες
 



Η πυριτιδα τώρα είναι ένα ερώτημα ? Ίσως αμερικανική αφού γεμίζονται εκεί , δεν πρέπει να ναι διβασικη υποθέτω αφού δεν έχει αφήσει την χαρακτηριστική κιτρινίλα στην φούστα , ποιος ξέρει ?




Δεν τα βρήκα μαζί τους , ίσως επειδή τα δοκίμασα αρχές σαιζον στην περδικα με ζεστες και δεν τους έδωσα και πολλές ευκαιρίες μιας και κυνηγώ ποιο πολύ με cal 20 , σε όσους πάντως έδωσα μιλούν με τα καλύτερα λόγια είναι λέει το καλυτερο φυσιγγι που έχουν ριξει .
Αυτό για φασσες πάπια πρέπει να είναι θάνατος. Τόσο διαδεδομένη εταιρεία στην Ιταλία και εδώ σχεδόν δεν βρίσκεις φυσίγγι της.
 
Αυτό για φασσες πάπια πρέπει να είναι θάνατος. Τόσο διαδεδομένη εταιρεία στην Ιταλία και εδώ σχεδόν δεν βρίσκεις φυσίγγι της.
Αυτό νομίζω και γώ , συγκεντρωτικο φυσιγγι μου φάνηκε θα γίνουν δοκιμες να δούμε τι λέει .
 
Το ισπανικό suprema που λέγαμε την περασμένη : Πολλα έχουν γραφτεί γιαυτο το φυσιγγι πέραν του Ατλαντικού , ότι αποκόλατε ο παφυλας από το πλαστικό και μένει το πλαστικό στην θαλαμη και κάτι τετοια . Πουλιόταν σε πολυκαταστήματα τύπου Wallmart που ως γνωστών κάνει συμβάσεις και πουλάει σε ποσότητες bulk που λενε και εκεί , τετράδες από τις γνωστες Win,Fed,Remi σε καλες τιμες μετά από χρόνια έκαναν την εμφάνιση τους και αυτά τα Ισπανικά σε διαμέτρημα 12 28γρ νο8 και σε cal 20 σε νο 7,5 αλλά σε μόνα κουτάκια. Σε τιμές κάτω των $5 , είχαμε ριξει παλέτες 12αρια τότε με τον Μανο σε αποδοση ξεπερνούσαν ότι σκοπευτικό είχαμε δοκιμάσει τότε από Αμερικανικό η ΕυρωΑμερικανικο . Εισαγωγεας τους τότε η Tulla Ammo, ευτυχώς πρόλαβα και πηρα μερικά κουτάκια cal 20 δεν τα δοκίμασα όμως σκοπευτηριο αλλά δοκιμάστηκαν εδώ στο κυνηγι και σε μπακαλίστικες δοκιμες σε λαμαρίνα που έχω κάνει πρόκειται για ένα συγκεντρωτικο φυσιγγι . Για την ιστορία : όταν έληξε η σύμβαση με την εταιρεία το πολυκατάστημα ότι είχε στοκ τα έδινε σε τιμές κόστους (α ρε Αμερικα) κάτι που είναι συνηθισμένο όταν κλείνει ένα κατάστημα η ένα προϊόν παύει να είναι σε απόθεμα και το ξεπουλάει .

Να το πετύχαινα σε τετοια τιμή να σηκώσω και τα ράφια μαζί :D
Συγνώμη για το σεντόνι αλλά καμια φορά το καλο δεν είναι πάντα ακριβό υπάρχουν και οι ευκαιρίες που πρέπει να τις αρπάξεις γιατί δεν θα βρίσκονται πάντα .
 
Όπως ήταν αναμενόμενο τα υλικα όλα ισπανικά (περίμενα ότι θα είναι όμοιο με τα Rio) η διαφορά είναι στον κάλυκα ποιο χοντρό και συμπαγές πλαστικό , όπως και η δοσολογία στο μπαρούτι λίγο ποιο φορτωμένη από ένα Rio που είχα σφάξει παλιότερα .





gif upload

Στα εξόν συνετέθη με κλείσιμο στην MEC μόνο τα πεταλακια έκοψα στον συγκεντρωτηρα .
 
Εγώ στο είχα πει Κώστα ότι αξίζει να ασχοληθείς με τις ισπανικές στο cal.20...
Παράγουν πολυ καλα φυσίγγια σε όλα τα διαμέτρηματα, άλλωστε αυτο το βλέπουμε κ στα εμπορικά....
Ψάξιμο θέλει...
Και βέβαια αξίζει φιλε , αλλά τώρα ετσι που τα κάνουν αυτοί ποιος ξέρει τι θα είναι διαθέσιμο στην αγορα κατήργησαν την csb και από ότι φαινεται μόνο Psb θα ναι διαθέσιμη τώρα .
 
Και βέβαια αξίζει φιλε , αλλά τώρα ετσι που τα κάνουν αυτοί ποιος ξέρει τι θα είναι διαθέσιμο στην αγορα κατήργησαν την csb και από ότι φαινεται μόνο Psb θα ναι διαθέσιμη τώρα .
Από πληροφορίες που έχω,όλα τα προϊόντα της nobel θα είναι διαθέσιμα με το νέο έτος.Το πότε ακριβως,δεν είναι γνωστό.Αν η nobel συνεχίσει τη διάθεση όλων των προϊόντων ή αν θα γίνει εισαγωγή όλων των προϊόντων,δεν το γνωρίζω...
 
Ναι από Αμερική το είχα φέρει πριν καμια 7ετια περίπου , οι κριτικές εκεί ήταν άριστες από φασιανούς μέχρι αγριογαλλους , άμεσα σκοτωματα και καθαρά , εγώ δεν το δοκίμασα όσο πρέπει για να βγάλω ασφαλές συμπερασμα , δεν είναι φυσιγκι της έναρξης ίσως ταιριάζει καλύτερα αυτή την εποχή και τα πρωινά με την υγρασία στο φουλ . 36 γρ ρίχνω με cal 12 στην περδικα και φέτος είπα να δοκιμασω φυσιγγια μιας Ελληνικής βιοτεχνίας που με άφησαν υπερευχαριστημένο και σε λογική πάντα τιμή. Αλλά πρωτιμω να κυνηγώ με cal 20 και το 95% των κυνηγιών μου με αυτά γίνεται , και ποτέ ποτέ βγάζω κανα12αρι στην γύρα ετσι για κουνηθούν και αυτά λίγο . Σε αυτό το διαμέτρημα έχω βρει το φυσιγγι μου πάλι επινικελωμένο από την B&P σε νο 7,5 , δεν έχω ανοίξει κανένα ακόμα αν και θέλω να δω τα σώθηκα του , για να το φτιάξω αργότερα μόνος μου . Πάει καλα και στα τρία όπλα που το δοκίμασα με άριστες εντυπώσεις .
Κωνσταντίνε,ποιό baschieri ,λές;
 
Back
Top