Παρουσίαση Φυσιγγίων

Και στην Αμερική η κατάσταση είναι όπως στην Ευρώπη, έχουν μείνει μόνο δύο βιομηχανικά γκρουπ που παράγουν πυριτιδες και δύο, τρεις που τις εμπορεύονται με τις διάφορες επωνυμίες. Στην Ευρώπη είναι οι eurenco , ruag, στην Αμερική hodgdon, general dynamics.
 
Κάνω βουναλάκι και βάζω αναπτήρα αντιανεμικό αυτόν που βγάζει φλόγα με πίεση.
Τίποτα.
Ξαναβάζω.
Τίποτα.
Αφήνω λίγο περισσότερο.
Πάει να ανάψει και έσβησε ... έβγαζε και καπνό όπως τα κάρβουνα 🤣
Ξαναβάζω, πήρε λίγο και έσβησε, μερικοί κόκκοι ήταν κόκκινοι (πυρακτωμένοι) περιμένω λίγο ... τίποτα.
Ξαναβάζω και πήρε ... σου λέω 6+ δευτερόλεπτα σίγουρα.
Τράβα τα πίσω,η μπαρούτι πες είναι μούσκεμα‼️
 
Όταν έχεις την οικονομική άνεση, τα μέσα, την τεχνογνωσία και την εμπειρία "μαζεύεις" όλους τους μικρούς και γίνεσαι μονοπώλιο.
Βλέπε FIAT, BERETTA κτλ

Όταν είσαι μεγάλος, δεν υπάρχει κάτι (με οποιαδήποτε χαρακτηριστικά) το οποίο δεν μπορείς να κατασκευάσεις, απλά είναι θέμα αν συμφέρει να επενδύσεις και αν υπάρχει αγορά να το πουλήσεις.
 
Και στην Αμερική η κατάσταση είναι όπως στην Ευρώπη, έχουν μείνει μόνο δύο βιομηχανικά γκρουπ που παράγουν πυριτιδες και δύο, τρεις που τις εμπορεύονται με τις διάφορες επωνυμίες. Στην Ευρώπη είναι οι eurenco , ruag, στην Αμερική hodgdon, general dynamics.
Μάλλον ΚΑΙ η Hodgdon από την General Dynamics αγοράζει (St. Marks Powder) !!! (ίσως εισάγει και κάποιες πυρίτιδες από πηγές εκτός ΗΠΑ ... όπως κάνουν και οι άλλες εταιρείες ... Μεταπωλητές είναι δηλαδή. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από το άρθρο του Guns & Ammo που ανέβασα χθες πιο πάνω: https://www.gunsandammo.com/editorial/ball-powder-st-marks-powder/462658
"... St. Marks Powder also manufactures propellant for the commercial sporting and reloading market, and produces propellant for just about every propellant distributor in the U.S., including Alliant, Hodgdon and Winchester. Today, St. Marks is responsible for producing a staggering amount of propellant and likely offers the widest range of types, speeds and special applications ..."
Και παρακάτω:
"... St. Marks Powder has a large piece of the commercial propellant market. Alliant markets several powders produced by St. Marks Powder, as does Hodgdon, Western Powders Ramshot, Accurate Powders and Winchester Ball propellant. Much more powder is sold to commercial manufacturers, too, such as Black Hills Ammunition. St. Marks Powder is the largest producer of propellant in the U.S — and the world ..."
Και στον επίλογο:
"... One of the biggest reasons to support St. Marks Powder is that they are an on-shore producer. A large percentage of the three big distributors’ powders comes from off-shore sources ..."
Και παλιότερα σε άρθρο του Randy Wakeman, που έκανε κάποια αναφορά και στην "St. Marks Powder", κάτι τέτοιο είχα καταλάβει, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία, γιατί δεν του έχω και πολλή εκτίμηση (... μάλλον καθόλου !!!).
Αλλά, για να το λέει το G&A, πιστεύω ότι είναι αλήθεια ...
 
Last edited:
Και παλιότερα σε άρθρο του Randy Wakeman ... δεν του έχω και πολλή εκτίμηση (... μάλλον καθόλου !!!).
Έχω μιλήσει μερικές φορές μαζί του.
Έχει πολλές γνώσεις αλλά κάνει και χοντρή διαφήμιση.
Για να καταλάβεις πότε προωθεί και πότε μιλάει σοβαρά πρέπει να ξέρεις μερικά πράγματα και να έχεις κάνει την μελέτη σου.
Η πλάκα είναι ότι όποτε του έχω στείλει email απαντάει σχεδόν αμέσως !!!
Αντιμπενελάκιας ολκής ο φούστης χαχαχαχα
.sarcastic.
 
Η hodgdon παράγει κάπου στο Κάνσας νομίζω και στην θυγατρική της imr στον Καναδά. Υπάρχει και μία μικρή που παράγει για ραβδωτά στην Μοντάνα, αλλά όπως είπε ο Λευτέρης εισάγουν πολλές από Αυστραλία, νότια Αφρική, Τσεχία, Σουηδία. Πχ η Alliant και η Accurate πουλάνε lovex, η Ramshot bofors κλπ
 
Κάπου γύρω στο 1985, ο πατέρας μου που δεν ήταν δεινός κυνηγός, είχε πάρει φυσιγγια κενταυρος σε πράσινο κάλυκα θυμάμαι.
Είχαμε πάει στον Ωρωπό στο εξοχικό ενός θείου και το μεσημεροαπογευμα βγήκαμε μια βόλτα γύρω από το σπίτι για καμμια τσίχλα, τουφεκισε δύο τρεις και δεν πήρε καμμια...σε μια ρουαγιαλ βλέπω να φεύγουν πούπουλα και το πουλί να συνεχίζει κανονικά...από τότε που ήμουν πιτσιρίκι μέχρι σήμερα δεν είχα ξανά ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα φυσιγγια.
 

Attachments

  • 20230515_180310.jpg
    20230515_180310.jpg
    110,5 KB · Προβολές: 39
  • 20230515_180322.jpg
    20230515_180322.jpg
    133,3 KB · Προβολές: 41
  • 20230515_180348.jpg
    20230515_180348.jpg
    126,7 KB · Προβολές: 41
  • 20230515_180356.jpg
    20230515_180356.jpg
    108,4 KB · Προβολές: 39
Κάπου γύρω στο 1985, ο πατέρας μου που δεν ήταν δεινός κυνηγός, είχε πάρει φυσιγγια κενταυρος σε πράσινο κάλυκα θυμάμαι.
Είχαμε πάει στον Ωρωπό στο εξοχικό ενός θείου και το μεσημεροαπογευμα βγήκαμε μια βόλτα γύρω από το σπίτι για καμμια τσίχλα, τουφεκισε δύο τρεις και δεν πήρε καμμια...σε μια ρουαγιαλ βλέπω να φεύγουν πούπουλα και το πουλί να συνεχίζει κανονικά...από τότε που ήμουν πιτσιρίκι μέχρι σήμερα δεν είχα ξανά ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα φυσιγγια.
Αυτά είναι από το 1985?
 
Κάπου γύρω στο 1985, ο πατέρας μου που δεν ήταν δεινός κυνηγός, είχε πάρει φυσιγγια κενταυρος σε πράσινο κάλυκα θυμάμαι.
Είχαμε πάει στον Ωρωπό στο εξοχικό ενός θείου και το μεσημεροαπογευμα βγήκαμε μια βόλτα γύρω από το σπίτι για καμμια τσίχλα, τουφεκισε δύο τρεις και δεν πήρε καμμια...σε μια ρουαγιαλ βλέπω να φεύγουν πούπουλα και το πουλί να συνεχίζει κανονικά...από τότε που ήΔεμουν πιτσιρίκι μέχρι σήμερα δεν είχα ξανά ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα φυσιγγια.
Δεν πρέπει να είχαν καμία σχέση αυτά που θυμάσαι από το 1985 με αυτά που παρουσιάζεις σήμερα. Αυτά βλέπω ότι είναι τα σκοπευτικά sporting 28 gr που τα ονομάζει Velocity. Δεν νομίζω τα χρόνια εκείνα (1985) να ασχολούνταν κανείς με φυσίγγια 28 γρ. στο 12άρι. !!!
Τα συγκεκριμένα δεν ξέρω πότε τα έβγαλε πρώτη φορά, αλλά δεν πιστεύω να είναι ούτε 10 χρόνια ... Αρχικά τα έδινε χύμα σε κούτα των 500 φυσιγγίων. Ήταν και τότε σε κάλυκα Fiem, με τυπωμένο στο πλάι μόνο το νούμερο σκαγιών (8). Χρώμα κίτρινο, με καψούλι 686, πυρίτιδα CSB-5 και συγκεντρωτήρα Z2M-24. Πριν λίγα χρόνια (2-3-4 ??) άρχισε να τα βάζει κανονικά σε κουτιά των 25, με την ονομασία Velocity, πάλι σε ίδιο κάλυκα κίτρινο και με την ίδια ακριβώς συνταγή.
IMG_20180522_174638.jpgIMG_20180522_195034.jpgIMG_20180522_200002.jpgIMG_20180522_200343.jpg
IMG_20190515_222723.jpg

Τώρα βλέπω κάποιες αλλαγές ... Πρώτα στο χρώμα του κάλυκα, λογικό και αναμενόμενο, αφού το κίτρινο χρώμα καταργήθηκε για το Cal.12 και χρησιμοποιείται αποκλειστικά στο Cal.20 ... Επίσης λογική η αλλαγή πυρίτιδας από CSB-5 (που καταργήθηκε), σε PSB+5 ... Αλλαγή και στον συγκεντρωτήρα από Ζ2Μ-24 σε Καρδαρά 24 (ή 25), που δεν νομίζω ότι θα επηρέασε αισθητά την απόδοσή του, αφού και του Ρουμελιώτη τα φυσίγγια με συγκεντρωτήρες του Καρδαρά είναι εξαιρετικά.
 
Last edited:
Τώρα βλέπω κάποιες αλλαγές ... Πρώτα στο χρώμα του κάλυκα, λογικό και αναμενόμενο, αφού το κίτρινο χρώμα καταργήθηκε για το Cal.12 και χρησιμοποιείται αποκλειστικά στο Cal.20 ... Επίσης λογική η αλλαγή πυρίτιδας από CSB-5 (που καταργήθηκε), σε PSB+5 ... Αλλαγή και στον συγκεντρωτήρα από Ζ2Μ-24 σε Καρδαρά 24 (ή 25), που δεν νομίζω ότι θα επηρέασε αισθητά την απόδοσή του, αφού και του Ρουμελιώτη τα φυσίγγια με συγκεντρωτήρες του Καρδαρά είναι εξαιρετικά.
νομιζω οτι θα ειναι λιγο πιο συγκεντρωτικα τα καινουργια και να δουμε και απο ταχυτητες πως θα ειναι ,τα παλια ηταν στο 390.
 
Ποια ειναι η τιμη τους;Θα με βγαλει ο δρομος προς τα εκει τις επομενες μερες και λεω να παρω να δοκιμασω μερικα,μιας κι εχω διαβασει αρκετα καλα σχολια.Αν και δεν εχω χρησιμοποιησει λιγοτερα απο 30γρ,λεω να δοκιμασω...
 
Back
Top