Παρουσίαση Φυσιγγίων

View attachment 72886 Βασίλη αυτά είναι ατσάλινα η όχι?
Αυτό που μου έκανε εντύπωση με αυτά τα σκάγια (Heavy Shot) όταν τα είχε πρωτοπαρουσιάσει η Remington είναι ότι έδιναν σφιχτες κατανομές και μεγάλη φονικοτητα σε μεγάλες αποστάσεις "καταπατώντας" θα έλεγα 2 από τα βασικά κριτήρια ποιοτικής αξιολόγησης των σκαγιών...την ομοιομορφία στο μέγεθος και τη σφαιρικοτητα...

Ήταν ότι να' ναι από μέγεθος και τα περισσότερα είχανε ουρίτσες και διάφορες άλλες ανομοιόμορφιες αλλά παρόλα αυτά απέδιδαν εξαιρετικά...

Μιλάω για τα πρώτα φυσίγγια με αυτά τα σκάγια που βγήκαν, τα σημερινά δεν ξέρω αν είναι ίδια...
 
Αυτό που μου έκανε εντύπωση με αυτά τα σκάγια (Heavy Shot) όταν τα είχε πρωτοπαρουσιάσει η Remington είναι ότι έδιναν σφιχτες κατανομές και μεγάλη φονικοτητα σε μεγάλες αποστάσεις "καταπατώντας" θα έλεγα 2 από τα βασικά κριτήρια ποιοτικής αξιολόγησης των σκαγιών...την ομοιομορφία στο μέγεθος και τη σφαιρικοτητα...

Ήταν ότι να' ναι από μέγεθος και τα περισσότερα είχανε ουρίτσες και διάφορες άλλες ανομοιόμορφιες αλλά παρόλα αυτά απέδιδαν εξαιρετικά...

Μιλάω για τα πρώτα φυσίγγια με αυτά τα σκάγια που βγήκαν, τα σημερινά δεν ξέρω αν είναι ίδια...
Παρ όλα Αυτά είναι τρομερά, ένας από το χωριό από τότε που βγήκαν τα πηρε για λαγό και δεν ξαναεχει αλλάξει φυσίγγια από τότε.
 
Αυτό που μου έκανε εντύπωση με αυτά τα σκάγια (Heavy Shot) όταν τα είχε πρωτοπαρουσιάσει η Remington είναι ότι έδιναν σφιχτες κατανομές και μεγάλη φονικοτητα σε μεγάλες αποστάσεις "καταπατώντας" θα έλεγα 2 από τα βασικά κριτήρια ποιοτικής αξιολόγησης των σκαγιών...την ομοιομορφία στο μέγεθος και τη σφαιρικοτητα...

Ήταν ότι να' ναι από μέγεθος και τα περισσότερα είχανε ουρίτσες και διάφορες άλλες ανομοιόμορφιες αλλά παρόλα αυτά απέδιδαν εξαιρετικά...

Μιλάω για τα πρώτα φυσίγγια με αυτά τα σκάγια που βγήκαν, τα σημερινά δεν ξέρω αν είναι ίδια...
Νομίζω ήταν τα πρώτα που βγήκαν προς αντιστοιχηση μολυβδινων, μετά την υποχρεωτική χρήση ατσαλινων στα υδροβια
 
Νομίζω ήταν τα πρώτα που βγήκαν προς αντιστοιχηση μολυβδινων, μετά την υποχρεωτική χρήση ατσαλινων στα υδροβια
Ναι...τα πρώτα θυμάμαι τέτοιου τύπου...
Παλαιότερα υπήρχαν βέβαια τα ατσάλινα και τα βισμουθίου...
 
Αυτό που μου έκανε εντύπωση με αυτά τα σκάγια (Heavy Shot) όταν τα είχε πρωτοπαρουσιάσει η Remington είναι ότι έδιναν σφιχτες κατανομές και μεγάλη φονικοτητα σε μεγάλες αποστάσεις "καταπατώντας" θα έλεγα 2 από τα βασικά κριτήρια ποιοτικής αξιολόγησης των σκαγιών...την ομοιομορφία στο μέγεθος και τη σφαιρικοτητα...

Ήταν ότι να' ναι από μέγεθος και τα περισσότερα είχανε ουρίτσες και διάφορες άλλες ανομοιόμορφιες αλλά παρόλα αυτά απέδιδαν εξαιρετικά...

Μιλάω για τα πρώτα φυσίγγια με αυτά τα σκάγια που βγήκαν, τα σημερινά δεν ξέρω αν είναι ίδια...

Θυμάμαι μια παρουσίαση αυτών των φυσιγγίων που ήταν όπως ακριβώς λες. Με ουρά και σε διάφορα μεγέθη. Και είχα την απορία πως είναι δυνατόν να ταξιδεύουν σωστά προς τον στόχο. Παρόλα αυτά όσοι τα είχαν χρησιμοποιήσει έλεγαν τα καλύτερα
 
Θυμάμαι μια παρουσίαση αυτών των φυσιγγίων που ήταν όπως ακριβώς λες. Με ουρά και σε διάφορα μεγέθη. Και είχα την απορία πως είναι δυνατόν να ταξιδεύουν σωστά προς τον στόχο. Παρόλα αυτά όσοι τα είχαν χρησιμοποιήσει έλεγαν τα καλύτερα
Ναι ισχύει πολύ φονικά...
 
View attachment 72886 Βασίλη αυτά είναι ατσάλινα η όχι?
Ταχύτητα : 1300 fps
Non-toxic κατάλληλα για βάλτο.
140% περισσότερη κινητική ενέργεια σκαγίων και άμεση καταβολή θηράματος.
18% "σφιχτότερη" τουφεκιά.
Σκάγια "Hevi-shot" βαρύτερα απο μολύβδινα για αυξημένο βεληνεκές.
Σε κουτί 10 φυσιγγίων.
Νούμερο σκαγίων : Β (4,3 mm)
Βάρος σκαγίων : 42,50 gr.
 
Με Benelles ρίχνουν ? 🤣

Το βισμούθιο πιστεύω θα επικρατήσει γιατί είναι σχετικά φθηνό και αξιοπρεπές στην τουφεκιά.
Είναι ότι πιο κοντινό στο μολύβι Βασίλη...και σε ειδικό βάρος και σε σκληρότητα...στην ουσία με ένα νούμερο χονδροτερα σκάγια έχουμε τα ίδια αποτελέσματα και μπορούν να ριχτουν από όλα τα όπλα και τσοκ...
Ένα πρόβλημα έχουν με την ευθρυπτοτητα αλλά και εκεί προσπαθούν να τα βελτιώσουν...
Άλλο "κοντινό" υλικό στο μολύβι ειναι το tungsten matrix (βολφραμίο+πολυμερικο υλικό) πατέντα της Gamebore αλλά και αυτό ακριβό και λογικά μόνο η συγκεκριμένη εταιρεία το χρησιμοποιεί στα φυσίγγια της...
 
Τα 40 μέτρα είναι πολλά, λίγα φυσίγγια σκοτώνουν σταθερά σε αυτά τα μέτρα
Δεν είναι καθόλου πολλά για τα φυσίγγια και τα όπλα, πολλά είναι για τους περισσότερους χειριστές των όπλων και όχι μόνο σκοπευτικά αλλά λόγο έλλειψης γνώσεων το να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή στο συγκεκριμένο θήραμα το κατάλληλο φυσίγγι βάρους γρ και νούμερο σκαγιων σε συνδυασμό με το κατάλληλο τσοκ.Εκει και μόνο εκεί είναι που πλεονεκτεί και το δίκανο εάν μπορείς να το διαχειριστείς εννοείται.
 
Το βισμούθιο πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί από κατόχους παλιών όπλων που δεν ρίχνουν ατσάλινα. Στην ίδια τιμή (πάνω κάτω) λογικά θα υπάρχουν και φυσίγγια με hevishot (εννοώ το απλό τουνγκστενιο (περίπου 12gr/cm³ , γιατί το "καλό, το 18αρι θα είναι σίγουρα πιο ακριβό).
 
Back
Top