Παρουσίαση Φυσιγγίων

Πιστεύω για 11/2 ουγκιές (42γρ.) σκάγια, μια χαρά είναι τα 1300 πόδια/δευτερόλεπτο!

1300 ποδια = V1,5-396m/s....Εαν ειναι πυριτιδα που δεν ''κιοτευει''....ειναι πολυ καλη ταχυτητα για
42 γραμμαρια σκαγια....
Ετσι το βλεπω εγω.
 
Προχθές Τετάρτη απόγευμα κανονίσαμε με το Γιάννη (@Γιάννης-Χανιά) και βρεθήκαμε στο σκοπευτήριο, και ρίξαμε μερικές πούλες ... Μου έδωσε και μερικά φυσίγγια, φετινής παραλαβής από τον Ρουμελιώτη, για να τα σφάξω και να τα παρουσιάσω ...
Χθες το βράδυ βρήκα λίγο χρόνο κι έσφαξα ένα από αυτά, γεμισμένο σε κάλυκα Πυρκαλ (από το παλιό απόθεμα της Πυρκαλ που εμφανίστηκε πρόσφατα και πήρε κι ο Αντρέας κάποια ποσότητα). Πιθανόν κατασκευής Nobelsport, αφού έχουν και καψούλι 686 ...
Το βύσμα είναι piston-skeet 23 (γνήσιο Gualandi).
Η πυρίτιδα είναι η ισπανική CSB-4, με την οποία είχε γεμίσει ο Ρουμελιώτης και πέρυσι φυσίγγια sporting, μετά την εξαφάνιση της CSB-5 που χρησιμοποιούσε. (Τα είχα παρουσιάσει και πέρυσι, που μου είχε δώσει πάλι ο Γιάννης ... εδώ ...)
Μου έδωσε κι έριξα χθες κάμποσα, πολύ ωραίο φυσίγγι, μαλακό, με ωραία σπασίματα κοντά-μακριά.
Βάζω παρακάτω τις σχετικές φωτογραφίες, για χάρη του Γιάννη κυρίως ... Αν και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αφού και το απόθεμα καλύκων Πυρκάλ που είχε πάρει ο Αντρέας έχει εξαντληθεί πια, αλλά και την πυρίτιδα CSB-4 δεν θα την ξαναδούμε, όπως και όλες τις CSB ...
IMG_20230615_191640.jpgIMG_20230615_191850.jpgIMG_20230615_193227.jpgIMG_20230615_193252.jpgIMG_20230615_194417.jpg
Συνέχεια παρακάτω...
 
Συνέχεια ...
View attachment 73475View attachment 73476View attachment 73477
Αυτά προς το παρόν, τα υπόλοιπα από βδομάδα ...
Έχω να σφάξω και κάτι CLEVER Mirage, των 10+€ !!! .hair. .sarcastic.
View attachment 73478View attachment 73479
:cool:;)
Πω πω πω τι μου θύμισες τώρα μέρες δόξας με το κόκκινο το 30 αρακι της πυρκαλ που κορόιδευαν όλοι και μόλις είδαν μερικούς λαγους να παίρνουν τούμπες και τι εκανε στα πουλιά δεν το ξανα βρήκα
 
Έφτασε πρώτο πράγμα λέμε αλλά κόλπα
I pattern tested at 40 yards looking for the best pattern I could get. I used the 3 factory choke tubes and 2 after market choke tubes and found the best pattern came with the factory IC choke tube. I killed all my geese with that setup. Not bragging, but I've taken over 2 dozen geese beyond 60 yards with that 1 1/4 oz load of #4 HeviShot; the longest one to date was a snow goose dropped at 82 paces. I can't count the total number taken beyond 50 yards, but would be 3 or 4 dozen more. Pass shooting Canada geese straight over head at 50 to 60 yards I've taken 8 with 9 shoots. HeviShot kills geese better than anything I've ever used in over 50 years of shooting them. If you can put the pattern on the bird at beyond 50 yards, it will sure put them in the bag. I might add that I'm not a super shooter by any means, but do practice on clay targets in Skeet and Sporting Clays to the tune of about 20 to 25 thousand targets a year. That helps a lot to know and understand what lead is required for long range targets.
 
Προχθές Τετάρτη απόγευμα κανονίσαμε με το Γιάννη (@Γιάννης-Χανιά) και βρεθήκαμε στο σκοπευτήριο, και ρίξαμε μερικές πούλες ... Μου έδωσε και μερικά φυσίγγια, φετινής παραλαβής από τον Ρουμελιώτη, για να τα σφάξω και να τα παρουσιάσω ...
Χθες το βράδυ βρήκα λίγο χρόνο κι έσφαξα ένα από αυτά, γεμισμένο σε κάλυκα Πυρκαλ (από το παλιό απόθεμα της Πυρκαλ που εμφανίστηκε πρόσφατα και πήρε κι ο Αντρέας κάποια ποσότητα). Πιθανόν κατασκευής Nobelsport, αφού έχουν και καψούλι 686 ...
Το βύσμα είναι piston-skeet 23 (γνήσιο Gualandi).
Η πυρίτιδα είναι η ισπανική CSB-4, με την οποία είχε γεμίσει ο Ρουμελιώτης και πέρυσι φυσίγγια sporting, μετά την εξαφάνιση της CSB-5 που χρησιμοποιούσε. (Τα είχα παρουσιάσει και πέρυσι, που μου είχε δώσει πάλι ο Γιάννης ... εδώ ...)
Μου έδωσε κι έριξα χθες κάμποσα, πολύ ωραίο φυσίγγι, μαλακό, με ωραία σπασίματα κοντά-μακριά.
Βάζω παρακάτω τις σχετικές φωτογραφίες, για χάρη του Γιάννη κυρίως ... Αν και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αφού και το απόθεμα καλύκων Πυρκάλ που είχε πάρει ο Αντρέας έχει εξαντληθεί πια, αλλά και την πυρίτιδα CSB-4 δεν θα την ξαναδούμε, όπως και όλες τις CSB ...
View attachment 73468View attachment 73469View attachment 73470View attachment 73471View attachment 73473
Συνέχεια παρακάτω...
Καλημέρα σας! Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ και από εδώ ! οπως λες και εσυ και μενα αυτό το φυσίγγι μου αρεσε πολυ!! Είχαμε κάνει μαζί με τον αδελφό μου και ένα αλλο φιλο μια αρκετά μεγάλη παράγγελια τέλος Φεβρουαρίου και παραλάβαμε:
Το παραπάνω φυσιγγι..
Επίσης παραλάβαμε 28gr σε κάλυκα Fiocchi και piston skeet καρδαρά (πορτοκαλί κάλυκας)
28 gr με κάλυκα Fiocchi και συγκεντρωτηρα καρδαρά (διαφανής κάλυκας)
24gr trap καλυκας pyrkal (κόκκινος κάλυκας).
Τιμές ΤΟΤΕ:
5,5€ το trap ( pyrkal καλυκας)
6,2€ ( pyrkal κάλυκας,gualanti piston skeet)
6,5€ (Fiocchi κάλυκας -καρδάρα συγκεντρωτηρας)
6,5€ ( FiocchI κάλυκας -καρδάρας piston)
τα μεταφορικά για Κρήτη βγήκαν πολύ λίγα γιατί μας τα έβαλε σε
μπαλέτα ,περίπου 0,15€ το κουτι…B9E5F8E3-8039-4F22-AF1F-540D8B243FC0.jpeg
 
Back
Top