Παρουσίαση Φυσιγγίων

Το περίμενα ... αφού δεν έσβησε από μόνη της πάλι καλά .sarcastic.

Από αριστερά προς τα δεξιά
SSB150 - Federal (άγνωστη πυρίτιδα) - SP2 - Tecna

Έπρεπε να τραβήξω βίντεο και εγώ, σε κάποια φάση είχε πυρώσει όπως τα κάρβουνα και δεν άναβε.
Νομίζω το είχα ξαναγράψει.

Η ssb πιο αργη απο την sp2 ; .think.
 
Το περίμενα ... αφού δεν έσβησε από μόνη της πάλι καλά .sarcastic.

Από αριστερά προς τα δεξιά
SSB150 - Federal (άγνωστη πυρίτιδα) - SP2 - Tecna

Έπρεπε να τραβήξω βίντεο και εγώ, σε κάποια φάση είχε πυρώσει όπως τα κάρβουνα και δεν άναβε.
Νομίζω το είχα ξαναγράψει.

ωραιο φυτιλι για μπουρλοτο
 
Προφανώς δίσταζε να καεί γιατί βρέθηκε έξω απ' τα νερά της λόγω άγνωστης μουσικής υπόκρουσης...
Εκείνο που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι η SP 2 κάηκε πιο γρήγορα από την SSB-150.
 
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι η sp8 λοτ του 17 εχει την ιδια καυση με την sp2 του Νικου εχω ανεβασει ενα βιντεο με την ssb του 16 και του14 και την sp8 και εχει περιπου τον ιδιο χρονο καυσης !
Η καύση πυριτιδων σε ανοιχτό χώρο ( όταν φυσικά οι ποσότητες και οι γραμμές είναι απολύτως ίδιες) είναι ενδεικτική της προοδευτικοτητας τους μόνο όταν έχουν την ίδια κατασκευαστικη σύσταση. Δηλαδή αν συγκρίνουμε πχ . πυρίτιδες της b&p με ίδια αναλογία νιτροκυταρινης/ νιτρογλυκερινης. Στο πείραμα του Νίκου η δοκιμή είναι ενδεικτική μόνο για την tecna/sp2 που είναι και οι δύο διβασικές με περίπου ίδιο ποσοστό νιτρογλυκερινης, η ssb150 είναι μονοβασικη και επειδή σε ανοιχτό χώρο στην ταχύτητα καύσης δεν συμβάλλει η πίεση αλλά μόνο η θερμοκρασία οι διβασικές καίγονται ταχύτερα επειδή αναπτύσσουν πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία. Υπό περιορισμό όμως, όπως εντός κάννης, τα πράγματα αλλάζουν πολύ.
 
Η καύση πυριτιδων σε ανοιχτό χώρο ( όταν φυσικά οι ποσότητες και οι γραμμές είναι απολύτως ίδιες) είναι ενδεικτική της προοδευτικοτητας τους μόνο όταν έχουν την ίδια κατασκευαστικη σύσταση. Δηλαδή αν συγκρίνουμε πχ . πυρίτιδες της b&p με ίδια αναλογία νιτροκυταρινης/ νιτρογλυκερινης. Στο πείραμα του Νίκου η δοκιμή είναι ενδεικτική μόνο για την tecna/sp2 που είναι και οι δύο διβασικές με περίπου ίδιο ποσοστό νιτρογλυκερινης, η ssb150 είναι μονοβασικη και επειδή σε ανοιχτό χώρο στην ταχύτητα καύσης δεν συμβάλλει η πίεση αλλά μόνο η θερμοκρασία οι διβασικές καίγονται ταχύτερα επειδή αναπτύσσουν πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία. Υπό περιορισμό όμως, όπως εντός κάννης, τα πράγματα αλλάζουν πολύ.
Τα 2 βίντεο που έβαλα τα βρήκα τυχαία ψάχνοντας για τον σωστό τρόπο ερασιτεχνικών δοκιμών της ταχύτητας καύσης.
Τελικά την έπεσα για ύπνο ...

Αυτοί οι πίνακες που κυκλοφορούν πως έχουν προκύψει Λευτέρη ?
Νομίζω το στάνταρ είναι να κάψουν μικρή ποσότητα σε περιορισμένο χώρο αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 
Θες και αμορντισερ ;;;
Υπερβολικέ!

Εδώ δες τί κάνει!:

Θαλη μου στην ιδιογομωση υπαρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ...πρεπει να σου σεβεσαι ...πολλες φορες παει η σταμνα
στην βρυση....ΜΙΑ φορα σπαει...καλέ μου φιλε !!!
Οσον αφορα τα κοντα φυσιγγια ( εγω τα λεω νανακια ) τα εχω φτιαγμενα χρονια πριν !!! :)

Με 45 και 50 χιλιοστα ολικο υψος...και σε ρελι και σε αστερι .
Παντα με αμορτισερ απατητο !!!:)

εικόνα_Viber_2022-02-01_19-21-12-516.jpg

εικόνα_Viber_2022-02-01_19-21-39-986.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-01_19-30-48-893.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-01_19-22-41-718.jpg

Δες και την αποτυπωση....και να ξερεις σε δικανο...ειναι αριστα φυσιγγια...:)

εικόνα_Viber_2022-03-17_19-39-17-121.jpg

Δοκιμασε...κλεισε και θα με θυμηθεις φιλε !!!:)
 
Θαλη μου στην ιδιογομωση υπαρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ...πρεπει να σου σεβεσαι ...πολλες φορες παει η σταμνα
στην βρυση....ΜΙΑ φορα σπαει...καλέ μου φιλε !!!
Οσον αφορα τα κοντα φυσιγγια ( εγω τα λεω νανακια ) τα εχω φτιαγμενα χρονια πριν !!! :)

Δοκιμασε...κλεισε και θα με θυμηθεις φιλε !!!:)
Φιλε Θαλη....Εχω και με γνησια μαλλινη ταπα ''νανακια''....και με αλλα βυσματα...
Εαν θελεις σεταπ...στειλε ΠΜ...
Μονο με πιτουρο μην δοκιμασεις....γιατι θα πληρωσεις το ''τιμημα''..... ;) :)
Έτσι για να σε πειράξω το λέω. Δεν έχω σκοπό να φτιάξω και ούτε καταλαβαίνω σε τί εξυπηρετούνε.
Ευχαριστώ που βρήκες τις παλιές δοκιμές με τα νανάκια σου, πολύ συγκεντρωτικό μου φαίνεται.
Θυμάμαι κάποτε είχε πει ο Μάριος (prowler) ότι έκανε τέτοια, αλλά δεν είχα ρωτήσει για τί σκοπό.
Αλήθεια που έχει εξαφανιστεί αυτός;
 
Έτσι για να σε πειράξω το λέω. Δεν έχω σκοπό να φτιάξω και ούτε καταλαβαίνω σε τί εξυπηρετούνε.
Ευχαριστώ που βρήκες τις παλιές δοκιμές με τα νανάκια σου, πολύ συγκεντρωτικό μου φαίνεται.
Θυμάμαι κάποτε είχε πει ο Μάριος (prowler) ότι έκανε τέτοια, αλλά δεν είχα ρωτήσει για τί σκοπό.
Αλήθεια που έχει εξαφανιστεί αυτός;

Δεν εξαφανιστηκε απο μονος του.
Τον εξαφανισαν.....ΜΠΑΝ εφαγε και αυτος και πηγε μονιμα στην εξεδρα!!!
Κριμα ( για μενα ) ειχε παρα πολλες γνωσεις σε θεματα ιδιογομωσης...και οχι μονο..
Ηταν ο πρωτος που ειπε για ισοκατανομη σκαγιων...και αλλα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα...οσον αφορα
δοκιμες - σκοπευση- πυριτιδες - οπλα -κτλ κτλ.
Τωρα τι να πω....Αυτο που βλεπω...εαν αποχωρησουν αλλα 5-6 ατομα...η γινει η ''ασχημη'' και παρουν ΜΠΑΝ
θα λεμε μονο καλημερες....και θα μιλαμε για ραδικια και φασολακια..
Οποτε θα ερθει και η σειρα μου να αποχωρησω και εγω μονος μου.

Αυτα ολα ειναι δικες μου σκεψεις....δεν εχουν να κανουν με την διαχειριση του φορουμ...ουτε με καποιον
συναδελφο που ειναι εντος φορουμ.
Ξεκαθαριζω τα πραγματα...ωστε να μην θεωρηθει ''κοντρα'' με την διαχειριση του φορουμ.
 
Back
Top