Παρουσίαση Φυσιγγίων

Κρίμα. Ο Μάριος ήταν εξαιρετικός. Ελπίζω να μη φύγεις και εσύ Νίκο, όπως και κανένας άλλος.
Τί κακό είναι αυτό το πράμα με τη φυλή μας!

Οταν φευγουν αξιολογα ατομα απο ενα φορουμ ή απο μια επιχειρηση...δεν χανουν αυτα τα ατομα...
οι επιχειρησεις χανουν...και τα φορουμ γινονται ποιο φτωχα...
Δεν εχω υπογραψει συμβολαιο με κανεναν....Εαν ''ζοριστω'' ψυχολογικα....στραβα το καπελακι μου...και
απο εδω πανε και οι αλλοι...φιλε μου !!! Μην πιστεψεις οτι ειμαι ''ευκολος'' ανθρωπος..εχω και εγω τα
αναποδα μου οπως ο καθε ενας μας !!
Αλλωστε το ιδιο εγινε και στο ιδιογομωση που ημουν...
Σταματαμε εδω φιλε...χαλαμε το θεμα !!!

ΥΓ. Συγνωμη για το topic.
 
Το ξερω το λαθος μου...και ζητησα συγνωμη...Τι ηθελες να κανω και χαρακιρι ??
Δεν θα σου υποδειξω ποσα θεματα εχουν κυριολεκτικα μπαχαλο απο αλλους...γιατι τα ξερεις..
Θέλω να δω ακουιλα και psb5 έχουμε τίποτα?
 
Θέλω να δω ακουιλα και psb5 έχουμε τίποτα?

Τι θες να δεις ?? Ακουιλα δεν εχω...αλλα εχει ενας φιλος και μπορω να παρω..
psb5 δεν εχω...Εχω csb5 λιγη απο σφαγμενα...
Ισως και να εχω παλι απο σφαγμενα και να μην την ξεχωριζω...Βαλε μια φωτο με την psb5.
 
Τι θες να δεις ?? Ακουιλα δεν εχω...αλλα εχει ενας φιλος και μπορω να παρω..
psb5 δεν εχω...Εχω csb5 λιγη απο σφαγμενα...
Ισως και να εχω παλι απο σφαγμενα και να μην την ξεχωριζω...Βαλε μια φωτο με την psb5.
Νόμιζα θα είχες καμμία παλιά δοκιμή. Δεν έχεις ασχοληθεί με την ακουιλα Ε?
 
Τι θες να δεις ?? Ακουιλα δεν εχω...αλλα εχει ενας φιλος και μπορω να παρω..
psb5 δεν εχω...Εχω csb5 λιγη απο σφαγμενα...
Ισως και να εχω παλι απο σφαγμενα και να μην την ξεχωριζω...Βαλε μια φωτο με την psb5.
PSB+5
 

Attachments

  • 101225982_2766842130261102_3329900406720430080_n.jpg
    101225982_2766842130261102_3329900406720430080_n.jpg
    408,4 KB · Προβολές: 20
Κατέβηκα το απόγευμα στο κέντρο να κουρευτώ, και μετά πέρασα από του Μιχελάκη να πάρω καμιά κούτα φυσίγγια για το σκοπευτήριο. Βασικά 24άρια ήθελα να πάρω, τα Lambro series 2 skeet No 9,5. Αλλά μου έδειξε και τα νέα NSI Japan special Trap & Skeet, με διαφορετικό κουτί, και κάτι μου είπε ότι έχουν κάποια αλλαγή και στο συγκεντρωτήρα. Οπότε πήρα μισά-μισά, 5 κουτιά από αυτά και 5 Lambro. Ίδια τιμή τα έχει και τα δυο, 7,30 € το κουτί.
Έσφαξα ένα, δεν είδα καμιά διαφορά από τα παλιά ... μόνο μισό γραμμάριο λιγότερα σκάγια, αλλά αυτό μπορεί να έτυχε στο συγκεκριμένο φυσίγγι ...
IMG_20230718_194447.jpgIMG_20230718_203414.jpgIMG_20230718_211011.jpgIMG_20230718_211153.jpgIMG_20230718_211625.jpg
Τα σκάγια καλά θα έλεγα ότι είναι, για σκητοφύσιγγο, σωστά στο μέγεθος Νο 9,5 - με περίπου 21 σκάγια στο γραμμάριο, με διάμετρο γύρω στα 2 mm, αν και πήρε το μάτι μου ανάμεσά τους μερικά σαφώς μικρότερα ... αλλά μικρό το κακό, συμβαίνουν αυτά...
Υ.Γ. Προσέξτε το συγκεντρωτήρα ...
 
Κατέβηκα το απόγευμα στο κέντρο να κουρευτώ, και μετά πέρασα από του Μιχελάκη να πάρω καμιά κούτα φυσίγγια για το σκοπευτήριο. Βασικά 24άρια ήθελα να πάρω, τα Lambro series 2 skeet No 9,5. Αλλά μου έδειξε και τα νέα NSI Japan special Trap & Skeet, με διαφορετικό κουτί, και κάτι μου είπε ότι έχουν κάποια αλλαγή και στο συγκεντρωτήρα. Οπότε πήρα μισά-μισά, 5 κουτιά από αυτά και 5 Lambro. Ίδια τιμή τα έχει και τα δυο, 7,30 € το κουτί.
Έσφαξα ένα, δεν είδα καμιά διαφορά από τα παλιά ... μόνο μισό γραμμάριο λιγότερα σκάγια, αλλά αυτό μπορεί να έτυχε στο συγκεκριμένο φυσίγγι ...
View attachment 75037View attachment 75038View attachment 75039View attachment 75040View attachment 75041
Τα σκάγια καλά θα έλεγα ότι είναι, για σκητοφύσιγγο, σωστά στο μέγεθος Νο 9,5 - με περίπου 21 σκάγια στο γραμμάριο, με διάμετρο γύρω στα 2 mm, αν και πήρε το μάτι μου ανάμεσά τους μερικά σαφώς μικρότερα ... αλλά μικρό το κακό, συμβαίνουν αυτά...
Υ.Γ. Προσέξτε το συγκεντρωτήρα ...
Φίλε καλησπερα

Η mossberg σου ριχνει 24?
 
Υ.Γ. Προσέξτε το συγκεντρωτήρα ...
Λοιπόν ο συγκεντρωτήρας φαίνεται να είναι ο GT 27 οπως και στα παλαιότερα, αλλά έχει μια σημαντική (?) διαφορά. Το ποτηράκι του δεν έχει τις εγκοπές που είχε ο παλιός εξαρχής (από το καλούπι), αλλά φαίνεται μονοκόμματο, και σαν να έχει χαραχτεί με ξυραφάκι εκ των υστέρων, σε 4 πέταλα πάλι, χωρίς ενώσεις μεταξύ τους !!! Και μάλιστα τα 4 πέταλα δεν είναι απόλυτα ισομεγέθη ... σαν να κόπηκαν στο περίπου !!
IMG_20230718_212653.jpgIMG_20230718_212501.jpgΚαι για σύγκριση, να και ο κλασικός GT 27 από το παλιό Japan special skeet, και ο GT 24 από το Due Europe 28 gr ...
IMG_20220321_174817.jpgIMG_20230711_180125.jpg

Δεν ξέρω ... Αν θεωρήσουμε ότι στους κλασικούς μπορεί να μη σπάνε όλες οι ενώσεις πάντα,και να μην ανοίγουν τα πέταλα ομοιόμορφα ... ίσως αυτός να είναι και καλύτερος έτσι, αφού τα πέταλά του είναι διαχωρισμένα εντελώς !!! ;) :cool:
 
Λοιπόν ο συγκεντρωτήρας φαίνεται να είναι ο GT 27 οπως και στα παλαιότερα, αλλά έχει μια σημαντική (?) διαφορά. Το ποτηράκι του δεν έχει τις εγκοπές που είχε ο παλιός εξαρχής (από το καλούπι), αλλά φαίνεται μονοκόμματο, και σαν να έχει χαραχτεί με ξυραφάκι εκ των υστέρων, σε 4 πέταλα πάλι, χωρίς ενώσεις μεταξύ τους !!! Και μάλιστα τα 4 πέταλα δεν είναι απόλυτα ισομεγέθη ... σαν να κόπηκαν στο περίπου !!
View attachment 75047View attachment 75048Και για σύγκριση, να και ο κλασικός GT 27 από το παλιό Japan special skeet, και ο GT 24 από το Due Europe 28 gr ...
View attachment 75049View attachment 75050

Δεν ξέρω ... Αν θεωρήσουμε ότι στους κλασικούς μπορεί να μη σπάνε όλες οι ενώσεις πάντα,και να μην ανοίγουν τα πέταλα ομοιόμορφα ... ίσως αυτός να είναι και καλύτερος έτσι, αφού τα πέταλά του είναι διαχωρισμένα εντελώς !!! ;) :cool:
Το ειδα ολο αυτο Στελιο....προφανώς για πιο σιγουρια, τροποποίησαν τα πέταλα ετσι (λεία) ωστε να πετυχαινουν 100% το ανοιγμα των πεταλων....
 
Φίλε καλησπερα

Η mossberg σου ριχνει 24?
Καλησπέρα, Ναι τα ρίχνει ... Από το 1997 που την πήρα, έχω ρίξει πολλές χιλιάδες 24άρια από όλες σχεδόν τις μάρκες (NSI, RC, B&P, Cheddite και πολλά ελληνικά) ... παλαιότερα που δεν είχαμε γήπεδα σπόρτινγκ και ρίχναμε μόνο skeet.
Ένα θεματάκι το έχει με τους κάλυκες με χαμηλό μέταλλο 8mm, κάνει που και που εμπλοκή, όχι μόνο με 24γρ αλλά και με 28.
Με μέταλλο 12mm και πάνω, κανένα πρόβλημα.
 
Back
Top