Παρουσίαση Φυσιγγίων

Καλημέρα! Ότι ΔΕΝ είναι αμερικάνικο ήμουν σίγουρος από την πρώτη στιγμή που είδα το κουτί. Ήθελα να στο πω, γιατί είχες γράψει ότι ¨φαίνονται αμερικάνικα", αλλά εκείνη την ώρα και δεν πρόλαβα, κι εν τω μεταξύ σου απάντησαν άλλοι. Γιατί όλα τα στοιχεία (70mm - 405 m/s - 36 gr κλπ) τα γράφει στο ευρωπαϊκό σύστημα μονάδων μόνο, και όχι στο αγγλοσαξωνικό ... Το θέμα είναι ότι ούτε για ιταλικό μου φαινόταν, με προβλημάτιζε η ονομασία Faisan (στα γαλλικά) και τα υπόλοιπα που έγραφε σε δυο γλώσσες (αγγλικά και γαλλικά). Γι' αυτό σκεφτόμουν μήπως φτιάχνεται στη Γαλλία (... ή Βέλγιο) ??? Μήπως γράφει κάπου στο κουτί πού κατασκευάζεται ??????
Όσο για τα συστατικά του, δεν βλέπω απολύτως τίποτα αμερικάνικο. Δεν ξέρω ο κάλυκας τι είναι, ευρωπαικός είναι πάντως, το καψούλι πιο πολύ μοιάζει με το ισπανικό G-1000, σίγουρα δεν είναι το Win. 209 ...
Για την πυρίτιδα δεν ξέρω, αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι ευρωπαϊκή, μονοβασική. Μπορεί να μην είναι κάποια από αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο, αλλά κάποιο "χαρμάνι" ειδική παραγγελία. Πιθανόν κατασκευής Vectan/Nobelsport ... Στην πρώτη φωτο μοιάζει λίγο με ΜΒ36 αλλά στις άλλες κοκκινίζει πολύ, επίσης οι κόκκοι της μάλλον είναι μεγάλοι για ΜΒ36 !!!
Και τα σκάγια επίσης, δεν νομίζω να είναι αμερικάνικα. Εξάλλου στην Αμερική δεν υπάρχει το μολύβδινο Νο. 7 (0,10" - 2,54mm) έχει καταργηθεί πριν πολλά χρόνια - δεν ξέρω το λόγο ...
Γειά σου Στελάρα δύναμη !!!
Δεν έχω το κουτί μαζί μου, το απόγευμα θα σου πω που κατασκευάζονται ... λογικά το γράφει.

mb36 καψουλι 616 κάλυκας win….. για τα μάτια!! Κατά τα αλλά αμερικανικό !!!!
Είναι γνωστό Ηλία ότι η Win έχει εργοστάσιο στην Ιταλία.
Πολύ σωστά ο Στέλιος παρατήρησε τις μονάδες μέτρησης.
Επίσης τα φυσίγγια υπάρχουν στο winchester.eu (ευρωπαικό site) και όχι στο winchester.com (αμερικάνικο site) άρα (για εμένα) δεν υπάρχει θέμα παραπληροφόρησης.
 
Γειά σου Στελάρα δύναμη !!!
Δεν έχω το κουτί μαζί μου, το απόγευμα θα σου πω που κατασκευάζονται ... λογικά το γράφει.


Είναι γνωστό Ηλία ότι η Win έχει εργοστάσιο στην Ιταλία.
Πολύ σωστά ο Στέλιος παρατήρησε τις μονάδες μέτρησης.
Επίσης τα φυσίγγια υπάρχουν στο winchester.eu (ευρωπαικό site) και όχι στο winchester.com (αμερικάνικο site) άρα (για εμένα) δεν υπάρχει θέμα παραπληροφόρησης.
Δεν το ήξερα αυτό για την win… αμερικανικα εχω ρίξει μια φορά και τελευταία!!!!
 
COUVETTE από τη Baschieri & Pellagri !!!
linea_couvette-0.jpg
;)
Οπότε, δεν αποκλείεται και η πυρίτιδα να είναι της ίδιας εταιρείας (MB36 ή MG2) ??????????? o_O

Υ.Γ. Το obturator του Gualandi (coppetta bior) είναι εμφανώς αλλιώτικο
coppetta_bior-cop_p.jpg
 
Υποτίθεται ότι η NS εβγαλε το κουτορνίθι πλέον με συγκεντρωτήρα, αλλά όλοι επειδή είχαν μπολικο stock τα παλιά, δεν έχουν φέρει αυτό το update. Θα είχε ενδιαφέρον τέτοιο setup με mixed 6/7 σκάγια και Tecna.
 
Υποτίθεται ότι η NS εβγαλε το κουτορνίθι πλέον με συγκεντρωτήρα, αλλά όλοι επειδή είχαν μπολικο stock τα παλιά, δεν έχουν φέρει αυτό το update. Θα είχε ενδιαφέρον τέτοιο setup με mixed 6/7 σκάγια και Tecna.
Αυτά δεν . . . Τα παλιά για μένα πολύ πιο καλύτερα, με αυτά όλα τα πουλιά ζωντανά.
 
Τι περίεργη μαύρη τάπα είναι αυτή? Σκέτο πλαστικό μοιάζει.
Τι τραβάτε και εσείς με τις τάπες.

Δεν συμπιέζεται καθόλου εύκολα, φυτικής προέλευσης όπως λέει ο Θαλής και ο Γιάννης και έχει πλαστικό στις 2 επιφάνειες.

20230720_142324.jpg20230720_142416.jpg
 
Back
Top