Παρουσίαση Φυσιγγίων

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι αλλαγές δεν ανακοινώνονται. Καλός ή κακός το θέμα φυσίγγι είναι τελείως υποκειμενικό καθώς ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Δεν κατακρίνω τις αλλαγές καθώς πολλές φορές είτε λόγω ελλείψεων στις πρώτες ύλες, είτε για λόγους κόστους επιβάλετε να γίνονται, αλλά οι εταιρίες οφείλουν να το ανακοινώνουν. Άλλα υλικά σημαίνει, διαφορετικές ταχύτητες, άρα διαφορετικές προσκοπεύσεις. Όλοι μας έχουμε βρεθεί να αναρωτιόμαστε γιατί φυσίγγια που ξέραμε, κάποια στιγμή δεν μπορούμε να τα βρούμε με τίποτα μαζί τους. Είναι κρίμα να αφιερώνεις χρόνο και χρήμα για μία κυνηγετική εξόρμηση και τελικά να φεύγεις απογοητευμένος από τα φυσίγγια σου. Το να ανακοινώνει μια εταιρεία τις αλλαγές για εμένα όχι μόνο δεν είναι κακό, αλλά την καθιστά αξιόπιστη.
 
Άλλα υλικά σημαίνει, διαφορετικές ταχύτητες, άρα διαφορετικές προσκοπεύσεις.
Αυτο με τις αλλες ταχυτητες και αλλες προσκοπευσεις δεν ισχυει.Καθε πουλι εχει σταθερη ταχυτητα;Οχι,εκτος κι αν μιλαμε για τραγικη διαφορα.Τα 10-20μετρα δεν τα αντιλαμβανομαστε.
 
Εγώ θέλω ακουιλα ρε φίλε! Δεν θέλω drago δαγκώνει!!!
Εγώ που το ήθελα/ω με την psb1 που γεμίζοταν τόσα χρόνια τι να κάνω? Αποτι βλέπω με την psb1 δεν παρουσιάστηκε ποτέ πρόβλημα διαθεσιμότητας τι του πιάνει και τα αλλάζουν όλα δεν ξέρω
 
Εγώ που το ήθελα/ω με την psb1 που γεμίζοταν τόσα χρόνια τι να κάνω? Αποτι βλέπω με την psb1 δεν παρουσιάστηκε ποτέ πρόβλημα διαθεσιμότητας τι του πιάνει και τα αλλάζουν όλα δεν ξέρω
ελα ντε,τι δουλεια ειχαν και αλλαξαν την psb1
 
Με το καινούργιο στήσιμο δεν είναι καλό;
Με ποιο απολα Σπύρο μου? Με την aquila, με τη granular ή με την drago που βλέπουμε στα φυσίγγια της άνω φωτογραφίας? Εγώ είμαι θιασώτης του express 32 με την psb1. Όταν ξαφνικά έβλεπα τραυματισμένα ή και να χρειάζομαι περισσότερη προσκοπευση σε μια μέρα με τσιμπημενη υγρασία ας πούμε (πράγμα που δεν συνέβαινε παλιότερα) και στο σπίτι άνοιγα φυσίγγι και έβρισκα αλλη πυρίτιδα με ποια ψυχολογία να πάω να το ξαναπάρω? Το συγκεκριμένο το έριχνα πάνω από 10 χρόνια και οι εικόνες που είχα μάθει να πατάω την σκανδάλη είναι αποτυπωμένες καλά στον εγκέφαλο αφού έχω καταναλώσει τουλάχιστον 10000-15000 από δαυτα. Τώρα τι να κάτσω να ασχοληθώ με αλλαγή πυρίτιδας από παρτίδα σε παρτιδα? Παραγγέλνω στον φίλο μου τον Ρουμελιώτη 32αρι με psb1 με παραπλήσια συμπεριφορά με το express 32 και άσε την δορκας να κουρεύεται. Αφού δεν μας σέβεται υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...
 
Με ποιο απολα Σπύρο μου? Με την aquila, με τη granular ή με την drago που βλέπουμε στα φυσίγγια της άνω φωτογραφίας? Εγώ είμαι θιασώτης του express 32 με την psb1. Όταν ξαφνικά έβλεπα τραυματισμένα ή και να χρειάζομαι περισσότερη προσκοπευση σε μια μέρα με τσιμπημενη υγρασία ας πούμε (πράγμα που δεν συνέβαινε παλιότερα) και στο σπίτι άνοιγα φυσίγγι και έβρισκα αλλη πυρίτιδα με ποια ψυχολογία να πάω να το ξαναπάρω? Το συγκεκριμένο το έριχνα πάνω από 10 χρόνια και οι εικόνες που είχα μάθει να πατάω την σκανδάλη είναι αποτυπωμένες καλά στον εγκέφαλο αφού έχω καταναλώσει τουλάχιστον 10000-15000 από δαυτα. Τώρα τι να κάτσω να ασχοληθώ με αλλαγή πυρίτιδας από παρτίδα σε παρτιδα? Παραγγέλνω στον φίλο μου τον Ρουμελιώτη 32αρι με psb1 με παραπλήσια συμπεριφορά με το express 32 και άσε την δορκας να κουρεύεται. Αφού δεν μας σέβεται υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...
Συμφωνώ σε όλα...
Μαζί σου...αν κάτι χάσει την εμπιστοσύνη σου και μπει η αμφιβολία στο μυαλό δεν αξίζει να ασχολησε...Η αμφιβολία είναι κακό ζιζάνιο...
 
Με ποιο απολα Σπύρο μου? Με την aquila, με τη granular ή με την drago που βλέπουμε στα φυσίγγια της άνω φωτογραφίας? Εγώ είμαι θιασώτης του express 32 με την psb1. Όταν ξαφνικά έβλεπα τραυματισμένα ή και να χρειάζομαι περισσότερη προσκοπευση σε μια μέρα με τσιμπημενη υγρασία ας πούμε (πράγμα που δεν συνέβαινε παλιότερα) και στο σπίτι άνοιγα φυσίγγι και έβρισκα αλλη πυρίτιδα με ποια ψυχολογία να πάω να το ξαναπάρω? Το συγκεκριμένο το έριχνα πάνω από 10 χρόνια και οι εικόνες που είχα μάθει να πατάω την σκανδάλη είναι αποτυπωμένες καλά στον εγκέφαλο αφού έχω καταναλώσει τουλάχιστον 10000-15000 από δαυτα. Τώρα τι να κάτσω να ασχοληθώ με αλλαγή πυρίτιδας από παρτίδα σε παρτιδα? Παραγγέλνω στον φίλο μου τον Ρουμελιώτη 32αρι με psb1 με παραπλήσια συμπεριφορά με το express 32 και άσε την δορκας να κουρεύεται. Αφού δεν μας σέβεται υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...
Εγκρινω και επαυξανω για τον Ανδρεα, πολυ καλα φυσιγγια, πολυ καλες τιμες σε σχεση με αλλους και πολυ καλο παιδι, φετος πρωτα ο Θεος αν εχει φασσουλες θα δοκιμασω τα 34αρια και τα 35αρια του
 
Ακόμη και οι μεγάλοι κατασκευαστές φυσιγγίων κάνουν λάθη.
Αυτοί όμως τα αναγνωρίζουν και λειτουργούν ανάλογα.
https://www.remington.com/safety-information/product-warnings/accutip-slug-recall.html

Δεν έχω δει κάποιο "recall" δικού μας κατασκευαστή.
Μάλλον λόγω της Υπέρτατης Κληρονομικής Τελειότητας που μας διακρίνει...
 
Ακόμη και οι μεγάλοι κατασκευαστές φυσιγγίων κάνουν λάθη.
Αυτοί όμως τα αναγνωρίζουν και λειτουργούν ανάλογα.
https://www.remington.com/safety-information/product-warnings/accutip-slug-recall.html

Δεν έχω δει κάποιο "recall" δικού μας κατασκευαστή.
Μάλλον λόγω της Υπέρτατης Κληρονομικής Τελειότητας που μας διακρίνει...
Νομίζω ο συχωρεμένος ο Στόκας το είχε κάνει...και μάλιστα δημοσιευόντας το στα κυνηγετικά περιοδικά...για κάποια παρτίδα διασποράς...
Θυμάμαι είχαν χαμηλή δόση πυρίτιδας και εγκυμονούσε κίνδυνο να μείνει το βύσμα στην κάννη...
 
Ακόμη και οι μεγάλοι κατασκευαστές φυσιγγίων κάνουν λάθη.
Αυτοί όμως τα αναγνωρίζουν και λειτουργούν ανάλογα.
https://www.remington.com/safety-information/product-warnings/accutip-slug-recall.html

Δεν έχω δει κάποιο "recall" δικού μας κατασκευαστή.
Μάλλον λόγω της Υπέρτατης Κληρονομικής Τελειότητας που μας διακρίνει...
may contain shells with an incorrect propellant

θα κάνανε κανένα καλό χαρμάνι ...
 
Νομίζω ο συχωρεμένος ο Στόκας το είχε κάνει...και μάλιστα δημοσιευόντας το στα κυνηγετικά περιοδικά...για κάποια παρτίδα διασποράς...
Θυμάμαι είχαν χαμηλή δόση πυρίτιδας και εγκυμονούσε κίνδυνο να μείνει το βύσμα στην κάννη...
Έτσι είναι το είχε καταχωρίσει στα κυνηγετικά περιοδικά ,με ένα τρόπο ότι σε περίπτωση ατυχήματος υπάρχει συνυπευθυνοτητα του χρήστη ,αν ακούσεις διαφορετικό κρότο κατά την πυροδότηση να μην ξαναριξεις πριν ελέγξεις.Μην σου τύχει.
 
Έτσι είναι το είχε καταχωρίσει στα κυνηγετικά περιοδικά ,με ένα τρόπο ότι σε περίπτωση ατυχήματος υπάρχει συνυπευθυνοτητα του χρήστη ,αν ακούσεις διαφορετικό κρότο κατά την πυροδότηση να μην ξαναριξεις πριν ελέγξεις.Μην σου τύχει.
Σαν βασικός κανόνας ασφαλείας είναι να ελέγχεις το εσωτερικό της κάννης μετά τη βολή...
Στα σπαστά όπλα πανεύκολο και επιβεβλημένο...
Στα αυτογεμή δύσκολο...και πάνω στη "φουρια" της κυνηγετικής φάσης αντε να ξεχωρίσεις τον διαφορετικό κρότο...
 
Σαν βασικός κανόνας ασφαλείας είναι να ελέγχεις το εσωτερικό της κάννης μετά τη βολή...
Στα σπαστά όπλα πανεύκολο και επιβεβλημένο...
Στα αυτογεμή δύσκολο...και πάνω στη "φουρια" της κυνηγετικής φάσης αντε να ξεχωρίσεις τον διαφορετικό κρότο...
Για το λόγο αυτό και μόνο αξίζει που ΨΗΦΙΖΩ δίκαννο! .big smile.
 
Με ποιο απολα Σπύρο μου? Με την aquila, με τη granular ή με την drago που βλέπουμε στα φυσίγγια της άνω φωτογραφίας? Εγώ είμαι θιασώτης του express 32 με την psb1. Όταν ξαφνικά έβλεπα τραυματισμένα ή και να χρειάζομαι περισσότερη προσκοπευση σε μια μέρα με τσιμπημενη υγρασία ας πούμε (πράγμα που δεν συνέβαινε παλιότερα) και στο σπίτι άνοιγα φυσίγγι και έβρισκα αλλη πυρίτιδα με ποια ψυχολογία να πάω να το ξαναπάρω? Το συγκεκριμένο το έριχνα πάνω από 10 χρόνια και οι εικόνες που είχα μάθει να πατάω την σκανδάλη είναι αποτυπωμένες καλά στον εγκέφαλο αφού έχω καταναλώσει τουλάχιστον 10000-15000 από δαυτα. Τώρα τι να κάτσω να ασχοληθώ με αλλαγή πυρίτιδας από παρτίδα σε παρτιδα? Παραγγέλνω στον φίλο μου τον Ρουμελιώτη 32αρι με psb1 με παραπλήσια συμπεριφορά με το express 32 και άσε την δορκας να κουρεύεται. Αφού δεν μας σέβεται υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...
Άλλο σετ απ' ίδια μάρκα😆
 
Back
Top