Παρουσίαση Φυσιγγίων

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλά με τρώει η περιέργεια:
Ο συγκεντρωτήρας που έβαλες(δεξιά) δεν έχει καθόλου αμορτισέρ, είναι σταθερός;
Ή τσαλακώνει σφαιρικά προς το κέντρο του ποτηριού και κάνει μια ελαστικότητα σαν αμορτισέρ;
Ναι, ίσως κάνει αυτό που λες, έχει μια μικρή ελαστικότητα, αλλά στην ουσία δεν έχει αμορτισέρ, είναι πολύ υποτυπώδες. Είναι ο Gualandi mini-container 27 mm. Αλλά είναι ο μόνος (ευρωπαϊκός) συγκεντρωτήρας που μπορείς να γεμίσεις 14 γρ. σκάγια σε κάλυκα 2,5 ιντσών. Υπάρχει και ο αντίστοιχος 40 mm για μάγκνουμ (3 ιντσών κάλυκα) με υψηλότερο ποτηράκι, τέτοιo είχε το 36αράκι 3Α Μagnum της Δορκάς.
Ίσως οι υπερπροοδευτικές πυρίτιδες, οπως η Sp3, να μην το έχουν πολύ ανάγκη το αμορτισέρ ... Αν δεις τους αντίστοιχους αμερικάνικους συγκεντρωτήρες για αυτό το διαμέτρημα (Winchester, Claybuster, PC-orange κλπ), δεν έχουν ούτε αυτό το υποτυπώδες ποδαράκι, είναι ουσιαστικά σκέτα ποτηράκια, χωρίς καθόλου αμορτισέρ. Αλλά οι πυρίτιδες που χρησιμοποιούν στο cal.36(.410) οι Αμερικανοί είναι πολύ προοδευτικές, ακόμη πιο "αργές" κι από την Sp3 ... Και γεμίζουν τον 2,5 ιντσών κάλυκα με μισή ουγγιά σκάγια (1/2 oz ~ 14 gr), η κλασική γόμωση για το αμερικανικό skeet, και μάλιστα με αστεροειδές κλείσιμο !!
 
Αλλά είναι ο μόνος (ευρωπαϊκός) συγκεντρωτήρας που μπορείς να γεμίσεις 14 γρ. σκάγια σε κάλυκα 2,5 ιντσών. Υπάρχει και ο αντίστοιχος 40 mm για μάγκνουμ (3 ιντσών κάλυκα) με υψηλότερο ποτηράκι,
Εδώ έκανα μια μικρή παράλειψη ! Βγάζει και η B&P δυο αντίστοιχους συγκεντρωτήρες, τους Baby 410 (30mm) και Baby 410 Μax (35mm), που είναι εντελώς χωρίς αμορτισέρ (σκέτα ποτηράκια) σαν τους αμερικάνικους !!!
Αλλά όταν τους πήρα εγώ (από το Siarm.it), έβγαζε μόνο ο Gualandi ... γι' αυτό τώρα προς στιγμή τους ξέχασα ... https://www.baschieri-pellagri.com/en/borre/borre/piccoli+calibri/1/index.aspx
 
Post in thread 'Παρουσίαση Φυσιγγίων'
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-951095
Έπεσε στα χερια μου ένα με τον σκούρο πράσινο παφυλα , νομίζοντας ότι περιέχει tecna και αυτό δεν ζύγισα , έλα πάλι που η πυριτιδα δεν μου φαινεται για τεκνα αλλά είναι φυλιδια ποιο χοντρά δεν ήταν σβολιασμένη και είναι χρώματος ανοιχτοπρασινογκριζου, ο συγκεντρωτηρας αποσπώμενου πάτου είχε πιάσει ελάχιστη κιτρινιλα . Υποθέτω λόγω σχήματος κάποια vectan?
 
Αυτή είναι η πυριτιδα που αναφέρω παραπανω

Η γνωστη πάθηση των εμπορικών φυσιγγίων , καταλαβαίνω να το κάνει ένας μικρό βιοτέχνης για πολλους και διάφορους λόγους . Ο κολοσσός όμως που παράγει να χαλάει μια πετυχημένη συνταγή είναι κάπως.
 
Αυτή είναι η πυριτιδα που αναφέρω παραπανω

Η γνωστη πάθηση των εμπορικών φυσιγγίων , καταλαβαίνω να το κάνει ένας μικρό βιοτέχνης για πολλους και διάφορους λόγους . Ο κολοσσός όμως που παράγει να χαλάει μια πετυχημένη συνταγή είναι κάπως.
Φέρνει με m92s αυτή αλλά μεγαλύτερης κοπής τα φυαλιδια μου φαίνονται από όσο την θυμάμαι γιατί την δούλευα στο 2.10 με 38 γρ κυρίως
 
Αυτή είναι η πυριτιδα που αναφέρω παραπανω

Η γνωστη πάθηση των εμπορικών φυσιγγίων , καταλαβαίνω να το κάνει ένας μικρό βιοτέχνης για πολλους και διάφορους λόγους . Ο κολοσσός όμως που παράγει να χαλάει μια πετυχημένη συνταγή είναι κάπως.
Κώστα το φυσίγγι αυτό μήπως είναι από την εποχή της MAIONCHI πριν ενωθεί με άλλες εταιρίες και μετονομαστεί σε Nobel Sport Italia ???
Γιατί τότε και το Percorso το έβγαζε για καποιο διάστημα με Α1-36 και όχι με Tecna !!!
Οπότε το Super Caccia πιθανόν να το γέμιζε με την Α0 ... Δεν την ξέρω καλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί με βαριές γομώσεις, και η φωτογραφία δεν βοηθάει καθόλου, αλλά πάντως για Vectan μου φαίνεται. Οπότε στα 38 γρ. νομίζω δεν μπορεί να είναι άλλη από την Α0 ...
 
Κώστα το φυσίγγι αυτό μήπως είναι από την εποχή της MAIONCHI πριν ενωθεί με άλλες εταιρίες και μετονομαστεί σε Nobel Sport Italia ???
Γιατί τότε και το Percorso το έβγαζε για καποιο διάστημα με Α1-36 και όχι με Tecna !!!
Οπότε το Super Caccia πιθανόν να το γέμιζε με την Α0 ... Δεν την ξέρω καλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί με βαριές γομώσεις, και η φωτογραφία δεν βοηθάει καθόλου, αλλά πάντως για Vectan μου φαίνεται. Οπότε στα 38 γρ. νομίζω δεν μπορεί να είναι άλλη από την Α0 ...
Θα κοιτάξω αργότερα Στέλιο
 
Κώστα το φυσίγγι αυτό μήπως είναι από την εποχή της MAIONCHI πριν ενωθεί με άλλες εταιρίες και μετονομαστεί σε Nobel Sport Italia ???
Γιατί τότε και το Percorso το έβγαζε για καποιο διάστημα με Α1-36 και όχι με Tecna !!!
Οπότε το Super Caccia πιθανόν να το γέμιζε με την Α0
Υποτίθεται πως αυτό φυσιγγι από ανέκαθεν περιειχε tecna...

IMG_20231207_101553.jpg

Την ίδια έβλεπα κ εγώ σε super caccia διαφόρων ετών....
Την ίδια ειχα διαβάσει κ μέσα από 2-3 δοκιμές σε περιοδικά...



Μέχρι αποδείξεως του εναντίον...........
Ίσως να είναι ΑΟ στο φυσιγγι του Κώστα..
 
Υποτίθεται πως αυτό φυσιγγι από ανέκαθεν περιειχε tecna...

View attachment 83206

Την ίδια έβλεπα κ εγώ σε super caccia διαφόρων ετών....
Την ίδια ειχα διαβάσει κ μέσα από 2-3 δοκιμές σε περιοδικά...



Μέχρι αποδείξεως του εναντίον...........
Ίσως να είναι ΑΟ στο φυσιγγι του Κώστα..
Το έριχνα αυτό τότε.πωπω μου θύμησες το ψοφοκρυο που έχω φάει στα παπιά.
 
Κώστα το φυσίγγι αυτό μήπως είναι από την εποχή της MAIONCHI πριν ενωθεί με άλλες εταιρίες και μετονομαστεί σε Nobel Sport Italia ???
Γιατί τότε και το Percorso το έβγαζε για καποιο διάστημα με Α1-36 και όχι με Tecna !!!
Οπότε το Super Caccia πιθανόν να το γέμιζε με την Α0 ... Δεν την ξέρω καλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί με βαριές γομώσεις, και η φωτογραφία δεν βοηθάει καθόλου, αλλά πάντως για Vectan μου φαίνεται. Οπότε στα 38 γρ. νομίζω δεν μπορεί να είναι άλλη από την Α0 ...
Εχεις δικιο (όπως πάντα) Στέλιο , κατά 90% πρέπει να ναι maionchj από της σκουριά δεν διακρίνεται βέβαια . Και κατηγόρησα άδικα την ΝS .sarcastic.
 
Το ίδιο φυσιγγι με αλλά σώθηκα ? Αμέριμνος ότι ήταν το ίδιο μόλις έβγαλα τον συγκεντρωτηρα λέω όχι ρε γ@ μωτ@ έριξα τα ατσάλινα μέσα σε ένα κουτι που κρατάω τα αλλά .
DCB2DA04-5643-43FC-B74E-6F72D4E2EC03.jpeg
00308373-EB18-4409-ABD8-8B624FF8EA93.jpeg
Βιοδιασπομενος steel .
Έχει την ψιλιαστηκα.
Μετά με την πυριτιδα έδεσε το γλυκο .
82CABC59-35DF-4E8E-A87B-3ECBBA825A26.jpeg
95E3D753-94E9-4518-8B58-ED54A99A33FD.jpeg
4CF95791-2FE3-49B2-BBB2-B736C05F026B.jpeg
Το φιλαράκι ο Βασίλης (Δουκασ του Μοντεφελτρο)μου δώσε την λύση που ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό . Μαγνήτης !!!!!!! Τελικά ήταν μολυβδινα και έφυγε η ανυσηχια .
 
Back
Top