Παρουσίαση Φυσιγγίων

Mb winter
View attachment 83784
Η πυριτιδα κάποια της B&P σε απόχρωση γκριζομωβ δεν την γνωριζω?
View attachment 83785View attachment 83786
Καψυλι foo chi 616
Μιας και είδα τα winter...
Είχα πάρει μια παρτίδα πριν πολλά χρόνια(20+-) για τον Έβρο. Δεύτερη χρονιά που περίσσεψαν και τα ξαναπήρα μαζί, είχαν πρηστεί οι κάλυκες, δεν χωράγανε στην θαλάμη, σε τέτοιο βαθμό. Είχαν κάποιο θέμα ή έτυχε σε εμένα ?
 
Ένα κουτί είχα ρίξει παλιάα σε απογευματινό με την διαφορά ότι το μεταλλο ήταν 16mm...
Πολυ καλο όπως κ τα κόκκινα 28γρ που επίσης είχα ρίξει ένα κουτί....
Δεν ξέρω τι υλικά είχαν κ τότε δεν έβαζα...μαχαίρι.....


Ας βάλω το ποιο γνωστό φυσίγγι του Μαπάκη κ κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο σε πωλήσεις μέσα απο την γκάμα που διέθετε...
Τότε ήταν κ μια συνηθισμένη γόμωση για τα μικρά θηράματα.....

Αγορασμενα το 2003 κ ριγμενα κατά καιρους με πολυ καλα αποτελεσματα σε απογευματινα τσίχλας με το δίκαννο μιας κ ανάκρουση του ήταν ανεκτή.....

Super extra 33γρ ν8
Καλυκας διαφανος cheddite με μέταλλο 16mm
Καψουλι cx2000
Πυριτιδα Α1 1,67γρ
Βυσμα Giovanni
Σκάγια 33,01γρ με διάμετρο 2,20-30mm
Kλεισιμο 57,95mm


IMG_20231220_123755.jpg
IMG_20231220_123828_1.jpg

Και η (παλια) Α1 στο "φως".....

IMG_20231220_123948.jpg
 
Ρε σεις γουρουνάδες... Προσέξτε λίγο!!!
Μου δίνει φίλος για "θυσία" αγνώστου βιοτέχνη 10βολο μάγκνουμ... Ανατρίχιασα!!!
64.5 κλειστό, τ5 cheddite,cx 2000, πυρίτιδα 2.814( είχα και κάτι κόκκους απώλεια) lb6 χαραγμένος μ ένα χαρτάκι μέσα.
Γόμωση: 10 11/0 nickel σε ζεύγη με λίγο μπαφερ στο πάνω ζεύγος (εκεί έμεινε) από πάνω φελλός 3mm μετά 8αστερο με κεντρική σύντηξη!!! Δεν αναγνωρίζω τη πυρίτιδα,είναι εξαιρετικά ψιλόκοκκη, μου θυμίζει στην όψη ραβδωτού....
Ίσως είμαι υπερβολικός... Ζήτω συγνώμη!
Ανατρίχιασα!!!
Ball powder είναι, ίσως sp2, δεν νομίζω πως είναι υπερβολική γόμωση
 
Όλα μαζί σε συνδιασμό... νομίζω πως είναι! Δε θα το χρησιμοποιούσα...
Δημήτρη εξήγησε μας αν θέλεις τι εννοείς "όλα μαζί".......….. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι το περίεργο....... Το μόνο που θα.μπορουσε να ανεβάσει λίγο τα bar είναι η κεντρική σύντηξη......., Αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο..........
 
Δημήτρη εξήγησε μας αν θέλεις τι εννοείς "όλα μαζί".......….. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι το περίεργο....... Το μόνο που θα.μπορουσε να ανεβάσει λίγο τα bar είναι η κεντρική σύντηξη......., Αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο..........
Δε γνωρίζω τι λέει ο πίνακας για την SP2, αλλά νομίζω ότι το 2.8+ είναι πολύ.
Μετά... Lb6 με 0 φελλό για αμορτισέρ(ένα χαρτάκι είχε μέσα για να στρώσουν οι 2 πρώτες μπίλιες), το φελουδάκι κάτω από το αστέρι,δε βρίσκω "λόγο" αφ' ενός και αφετέρου απ' όσο ξέρω δε βάζουμε κάτω από το αστέρι,τίποτα εκτός από σκάγια...
Τέλος 8στερο με κεντρική!
Πολύ "τσίτα"...Όλα μαζί αυτά πιστεύω ότι το απογειώνουν σε bar!
 
Last edited:
Ένα κουτί είχα ρίξει παλιάα σε απογευματινό με την διαφορά ότι το μεταλλο ήταν 16mm...
Πολυ καλο όπως κ τα κόκκινα 28γρ που επίσης είχα ρίξει ένα κουτί....
Δεν ξέρω τι υλικά είχαν κ τότε δεν έβαζα...μαχαίρι.....


Ας βάλω το ποιο γνωστό φυσίγγι του Μαπάκη κ κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο σε πωλήσεις μέσα απο την γκάμα που διέθετε...
Τότε ήταν κ μια συνηθισμένη γόμωση για τα μικρά θηράματα.....

Αγορασμενα το 2003 κ ριγμενα κατά καιρους με πολυ καλα αποτελεσματα σε απογευματινα τσίχλας με το δίκαννο μιας κ ανάκρουση του ήταν ανεκτή.....

Super extra 33γρ ν8
Καλυκας διαφανος cheddite με μέταλλο 16mm
Καψουλι cx2000
Πυριτιδα Α1 1,67γρ
Βυσμα Giovanni
Σκάγια 33,01γρ με διάμετρο 2,20-30mm
Kλεισιμο 57,95mm


View attachment 83796
View attachment 83797

Και η (παλια) Α1 στο "φως".....

View attachment 83798
Α1 είχαν τα clever
 
Ένα κουτί είχα ρίξει παλιάα σε απογευματινό με την διαφορά ότι το μεταλλο ήταν 16mm...
Πολυ καλο όπως κ τα κόκκινα 28γρ που επίσης είχα ρίξει ένα κουτί....
Δεν ξέρω τι υλικά είχαν κ τότε δεν έβαζα...μαχαίρι.....
Τα 32γρ έριχνα και γώ σε μπλε κάλυκα , από τα ποιο φονικά 32αρια που χω ριξει και μαλακό σε ανάκρουση σε σχέση με ανάλογα γρ από Έλληνες βιοτέχνες που έριχνα τότε.
 
Δε γνωρίζω τι λέει ο πίνακας για την SP2, αλλά νομίζω ότι το 2.8+ είναι πολύ.
Μετά... Lb6 με 0 φελλό για αμορτισέρ(ένα χαρτάκι είχε μέσα για να στρώσουν οι 2 πρώτες μπίλιες), το φελουδάκι κάτω από το αστέρι,δε βρίσκω "λόγο" αφ' ενός και αφετέρου απ' όσο ξέρω δε βάζουμε κάτω από το αστέρι,τίποτα εκτός από σκάγια...
Τέλος 8στερο με κεντρική!
Πολύ "τσίτα"...Όλα μαζί αυτά πιστεύω ότι το απογειώνουν σε bar!

Δε γνωρίζω τι λέει ο πίνακας για την SP2, αλλά νομίζω ότι το 2.8+ είναι πολύ.
Μετά... Lb6 με 0 φελλό για αμορτισέρ(ένα χαρτάκι είχε μέσα για να στρώσουν οι 2 πρώτες μπίλιες), το φελουδάκι κάτω από το αστέρι,δε βρίσκω "λόγο" αφ' ενός και αφετέρου απ' όσο ξέρω δε βάζουμε κάτω από το αστέρι,τίποτα εκτός από σκάγια...
Τέλος 8στερο με κεντρική!
Πολύ "τσίτα"...Όλα μαζί αυτά πιστεύω ότι το απογειώνουν σε bar!
[/QUOTE]
Εγώ πιστεύω ότι δεν αφοριζουμε χωρίς να γνωρίζουμε...........
Εάν η δοσολογία είναι σωστή για μένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα........
Το αμορτισέρ που αναφέρεις μέσα στον lb6 δεν είναι απαραίτητο γιατί πρόκειται για υπερπροοδευτικη πυρίτιδα........
Το οκταστερο κλείσιμο έχει λιγότερα μπαρ από το Εξάστερο...........
Ο φελλός κάτω από το αστέρι δεν ανεβάζει μπαρ και είναι για να γίνει σωστό το αστέρι........ Είναι πρακτική που χρησιμοποιείται και από άλλους κατασκευαστές που βάζουν φελλό η χαρτάκι........
Η κεντρική σύντηξη ανεβαζει αλλά λίγες πιεσεις αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο..........
Δεν έχω καμία αντιπαράθεση μαζί σου ,απλά συζητάμε το θέμα.........
Εγώ κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και τα λέω αυτά γιατί πιστεύω ότι είναι άδικο να δυσφημιζουμε ένα προϊόν..........
Η γνώμη μου είναι ότι όποιος θέλει να το πάρει να απευθυνθεί στον κατασκευαστή για τυχόν απορίες σχετικά με τις πιέσεις που πιστεύω ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να έχει μέτρησει η υπολογισει.......
 
@Vaggelis ioannina
"Δεν έχω καμία αντιπαράθεση μαζί σου ,απλά συζητάμε το θέμα........."

Αλίμονο φίλε!!!
Ούτε που το διαννοήθηκα! Εγώ το μέτρησα,το ανέβασα και τα υπόλοιπα είναι απόψεις...


Εγώ κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και τα λέω αυτά γιατί πιστεύω ότι είναι άδικο να δυσφημιζουμε ένα προϊόν..........

Δεν δυσφημώ κανέναν,για την ακρίβεια δεν γνωρίζω το κατασκευαστή!
Μου το έδωσε φίλος γουρούνας που η παρέα του τα είχε πάρει σε ποσότητα και μου το έδωσε για "φουρνελο"!Κάτι το οποίο συζητιέται...


Η γνώμη μου είναι ότι όποιος θέλει να το πάρει να απευθυνθεί στον κατασκευαστή για τυχόν απορίες σχετικά με τις πιέσεις που πιστεύω ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να έχει μέτρησει η υπολογισει.......

Καλά τα λες... Πόσους ξέρεις που το κάνουν και ειδικά βιοτέχνες δραμιών??? Ειδικά για τα δράμια και τα παράγωγά τους, τύπου 2βολλα,3βολα,5+1,6+2,5/3+1.5....
 
Δε γνωρίζω τι λέει ο πίνακας για την SP2, αλλά νομίζω ότι το 2.8+ είναι πολύ.
Μετά... Lb6 με 0 φελλό για αμορτισέρ(ένα χαρτάκι είχε μέσα για να στρώσουν οι 2 πρώτες μπίλιες), το φελουδάκι κάτω από το αστέρι,δε βρίσκω "λόγο" αφ' ενός και αφετέρου απ' όσο ξέρω δε βάζουμε κάτω από το αστέρι,τίποτα εκτός από σκάγια...
Τέλος 8στερο με κεντρική!
Πολύ "τσίτα"...Όλα μαζί αυτά πιστεύω ότι το απογειώνουν σε bar!
Εγώ πιστεύω ότι δεν αφοριζουμε χωρίς να γνωρίζουμε...........
Εάν η δοσολογία είναι σωστή για μένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα........
Το αμορτισέρ που αναφέρεις μέσα στον lb6 δεν είναι απαραίτητο γιατί πρόκειται για υπερπροοδευτικη πυρίτιδα........
Το οκταστερο κλείσιμο έχει λιγότερα μπαρ από το Εξάστερο...........
Ο φελλός κάτω από το αστέρι δεν ανεβάζει μπαρ και είναι για να γίνει σωστό το αστέρι........ Είναι πρακτική που χρησιμοποιείται και από άλλους κατασκευαστές που βάζουν φελλό η χαρτάκι........
Η κεντρική σύντηξη ανεβαζει αλλά λίγες πιεσεις αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο..........
Δεν έχω καμία αντιπαράθεση μαζί σου ,απλά συζητάμε το θέμα.........
Εγώ κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και τα λέω αυτά γιατί πιστεύω ότι είναι άδικο να δυσφημιζουμε ένα προϊόν..........
Η γνώμη μου είναι ότι όποιος θέλει να το πάρει να απευθυνθεί στον κατασκευαστή για τυχόν απορίες σχετικά με τις πιέσεις που πιστεύω ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να έχει μέτρησει η υπολογισει.......
[/QUOTE]
Να συμπληρώσω σε αυτά που αναφέρεις ότι ο φελλός πάνω από τα δράμια και η κεντρική,
το κάνει καθαρά για να έχει πλήρη καύση μια πολύ αργής πυρίτιδας.
Σίγουρα όταν έχεις πλήρη καύση έχεις παραπάνω πιέσεις αλλά αυτό ήταν το ζητούμενο αυτού που το έφτιαξε για να πάρει ταχύτητες.
 
Ρε σεις γουρουνάδες... Προσέξτε λίγο!!!
Μου δίνει φίλος για "θυσία" αγνώστου βιοτέχνη 10βολο μάγκνουμ... Ανατρίχιασα!!!
64.5 κλειστό, τ5 cheddite,cx 2000, πυρίτιδα 2.814( είχα και κάτι κόκκους απώλεια) lb6 χαραγμένος μ ένα χαρτάκι μέσα.
Γόμωση: 10 11/0 nickel σε ζεύγη με λίγο μπαφερ στο πάνω ζεύγος (εκεί έμεινε) από πάνω φελλός 3mm μετά 8αστερο με κεντρική σύντηξη!!! Δεν αναγνωρίζω τη πυρίτιδα,είναι εξαιρετικά ψιλόκοκκη, μου θυμίζει στην όψη ραβδωτού....
Ίσως είμαι υπερβολικός... Ζήτω συγνώμη!
Ανατρίχιασα!!!
Καποια sp! Νορμαλ δοση για τις κυριες και η κεντρικη βοηθςια για να καει σωστα !!
 
Ένα κουτί είχα ρίξει παλιάα σε απογευματινό με την διαφορά ότι το μεταλλο ήταν 16mm...
Πολυ καλο όπως κ τα κόκκινα 28γρ που επίσης είχα ρίξει ένα κουτί....
Δεν ξέρω τι υλικά είχαν κ τότε δεν έβαζα...μαχαίρι.....


Ας βάλω το ποιο γνωστό φυσίγγι του Μαπάκη κ κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο σε πωλήσεις μέσα απο την γκάμα που διέθετε...
Τότε ήταν κ μια συνηθισμένη γόμωση για τα μικρά θηράματα.....

Αγορασμενα το 2003 κ ριγμενα κατά καιρους με πολυ καλα αποτελεσματα σε απογευματινα τσίχλας με το δίκαννο μιας κ ανάκρουση του ήταν ανεκτή.....

Super extra 33γρ ν8
Καλυκας διαφανος cheddite με μέταλλο 16mm
Καψουλι cx2000
Πυριτιδα Α1 1,67γρ
Βυσμα Giovanni
Σκάγια 33,01γρ με διάμετρο 2,20-30mm
Kλεισιμο 57,95mm


View attachment 83796
View attachment 83797

Και η (παλια) Α1 στο "φως".....

View attachment 83798
Όλος τυχαίος Τάσο διάβαζα μια παρουσίαση σε παλιά κυνηγεσια με τα φυσιγγια του ,
 
Δε γνωρίζω τι λέει ο πίνακας για την SP2, αλλά νομίζω ότι το 2.8+ είναι πολύ.
Μετά... Lb6 με 0 φελλό για αμορτισέρ(ένα χαρτάκι είχε μέσα για να στρώσουν οι 2 πρώτες μπίλιες), το φελουδάκι κάτω από το αστέρι,δε βρίσκω "λόγο" αφ' ενός και αφετέρου απ' όσο ξέρω δε βάζουμε κάτω από το αστέρι,τίποτα εκτός από σκάγια...
Τέλος 8στερο με κεντρική!
Πολύ "τσίτα"...Όλα μαζί αυτά πιστεύω ότι το απογειώνουν σε bar!
Είναι ένα πολύ μελετημένο φυσίγγι που απλά δεν το ρίχνεις το καλοκαίρι.
 
Back
Top