Παρουσίαση Φυσιγγίων

Χειμώνα (Δεκέμβριος 2021) θερμοκρασία περίπου 8°C και νορμάλ ας πούμε υγρασία. Σε ν8 και ν9. Σε μερικές εξοδους είχα και τα παλιά και τα καινούργια. Όταν είχε βγάλει πολύ κρύο τον Ιανουάριο του 2022, ναι μεν "έκοβαν" αλλά ήθελαν αισθητά μεγαλύτερες προσκοπευσεις τα 9αρακια. Σε υγρασία και πολύ κρύο τα ν9 έδιδαν ξεπουπουλιασμένα κοτσύφια. Τα ν8 κομπλέ σε όλους τους καιρούς!😉
Είσαι ωραίος!
 
Ε μα ειναι προκλητικο δεν ειναι?
IMG_20240715_191228.jpg
Για αυτο και εγω του ξηγηθηκα...
IMG_20240715_191222.jpg
IMG_20240715_191232.jpg
Κλεισιμο 58 mm
Υψος ρελιου 2,3 παχος 1,6 ,δεν ηταν επιπεδο το κλεισιμο,εκανε σαν χωνι προς τα εξω σαν πυραυλακι...Υψος μεταλου δεν μετρησα...
Μπαρουτι δεν γνωριζω χρωμα ανθρακι ανοιχτο γκρι ασημι γυαλιστερο...
IMG_20240715_192334.jpg
IMG_20240715_192349.jpg
 
Συνεχεια...
Καψουλι 686?
IMG_20240715_192436.jpg
Σκαγια
IMG_20240715_192559.jpg
Διαμετροι που μετρησα 2,99-3,01-3,22-3,09-3,05- 3,07-3,05-3,00.Οποτε πρεπει να ηταν Νο4 .Πληθος σκαγιων 214
IMG_20240715_193102.jpg
Συγκεντρωτηρας αυτος που λενε αποσπωμενου πατου?
IMG_20240715_193331.jpg
Απο μεσα εβγαλα αυτο
IMG_20240715_193817.jpg
Αυτα...
 
Τιποτα,σκορπια χωρις ουτε ενα σβωλιασμα οπως φαινεται στις φωτο...
Το φυσίγγι σου είναι αυτό:
6162024165119.jpg
Αλλά λίγο πιο παλιό από το δικό μου. (Γιατί γράφει MAIONCHI στη βάση του κάλυκα, ενώ εμένα NOBEL SPORT - ήταν η μεταβατική περίοδος της συγχώνευσης των εταιρειών). Δες και μια κοντινή φωτό το καψούλι, που είναι ίδιο με το δικό σου, εντελώς επίπεδο κι όχι θολωτό.
IMG_20240716_164920.jpg
Η πυρίτιδα είναι η Α1-36, το δήλωνε εξάλλου και η εταιρεία στις διαφημίσεις της εποχής εκείνης. Να και μια παλιά φωτό από ένα σφαγμένο μου φυσίγγι
20150819_163233.jpg
 
Το φυσίγγι σου είναι αυτό:
View attachment 89132
Αλλά λίγο πιο παλιό από το δικό μου. (Γιατί γράφει MAIONCHI στη βάση του κάλυκα, ενώ εμένα NOBEL SPORT - ήταν η μεταβατική περίοδος της συγχώνευσης των εταιρειών). Δες και μια κοντινή φωτό το καψούλι, που είναι ίδιο με το δικό σου, εντελώς επίπεδο κι όχι θολωτό.
View attachment 89133
Η πυρίτιδα είναι η Α1-36, το δήλωνε εξάλλου και η εταιρεία στις διαφημίσεις της εποχής εκείνης. Να και μια παλιά φωτό από ένα σφαγμένο μου φυσίγγι
View attachment 89134
Στην τελευταια φωτο τι χρωμα εχει το καψουλι?Εμενα ειναι κοκκινο προς το ροζ...
 
Το φυσίγγι σου είναι αυτό:
View attachment 89132
Αλλά λίγο πιο παλιό από το δικό μου. (Γιατί γράφει MAIONCHI στη βάση του κάλυκα, ενώ εμένα NOBEL SPORT - ήταν η μεταβατική περίοδος της συγχώνευσης των εταιρειών). Δες και μια κοντινή φωτό το καψούλι, που είναι ίδιο με το δικό σου, εντελώς επίπεδο κι όχι θολωτό.
View attachment 89133
Η πυρίτιδα είναι η Α1-36, το δήλωνε εξάλλου και η εταιρεία στις διαφημίσεις της εποχής εκείνης. Να και μια παλιά φωτό από ένα σφαγμένο μου φυσίγγι
View attachment 89134
Πολυ λεπτομερεια παρατηρεις φιλος...
 
Εσφαξα και ενα 30αρι Νο9 του ρουμελιωτη που πηρα τελευταια...Δεν θα το παρουσιασω γιατι ειναι ακριβως ιδιο με το Νο10 που παρουσιασα τελευταια...Απλα το εκανα για να δω αν ειναι ιδιο με το περσινο...αλλα τελικα οχι και σε αυτο αλλος καλυκας(Fiocchi παλι αλλα ο φθηνος...) αλλος συγκεντρωτηρας(V zero...) και αλλη δοσολογια μπαρουτης(PSB 1 μαλλον..) απο το 1,60 που το ειχε το πηγε 1,50...Τι να πω το αποτελεσμα θα δειξει...Βρηκα κατι 30ρια περσινα αλλα σε Νο7 τα εννιαρια μαλλον τα εριξα ολα...θα σφαξω και ενα τετοιο για να δω....Εσεις οι ιδιογομωτες τι λετε για αυτην τη μειωση απο 1,6 στο 1,5 ?
 
Στην τελευταια φωτο τι χρωμα εχει το καψουλι?Εμενα ειναι κοκκινο προς το ροζ...
Η φωτό δεν είναι καθαρή (παλιά και από φτηνό κινητό) αλλά από ότι θυμάμαι ήταν άσπρο. Μάλιστα είχα συμπεράνει τότε, σε συνδυασμό με το επίπεδο πάνω μέρος, ότι είναι 616 (Fiocchi). Εσένα υποθέτω ότι είναι 615. Η δόση της πυρίτιδας όμως που είχα βρει εγώ θυμάμαι ότι ήταν 1,75 ή 1,76 γρ. Δηλαδή 0,10 γρ. λιγότερη από του δικού σου. Ίσως η διαφορά αυτή δικαιολογείται από το διαφορετικό καψούλι ...o_O 🤔
 
Εσφαξα και ενα 30αρι Νο9 του ρουμελιωτη που πηρα τελευταια...Δεν θα το παρουσιασω γιατι ειναι ακριβως ιδιο με το Νο10 που παρουσιασα τελευταια...Απλα το εκανα για να δω αν ειναι ιδιο με το περσινο...αλλα τελικα οχι και σε αυτο αλλος καλυκας(Fiocchi παλι αλλα ο φθηνος...) αλλος συγκεντρωτηρας(V zero...) και αλλη δοσολογια μπαρουτης(PSB 1 μαλλον..) απο το 1,60 που το ειχε το πηγε 1,50...Τι να πω το αποτελεσμα θα δειξει...Βρηκα κατι 30ρια περσινα αλλα σε Νο7 τα εννιαρια μαλλον τα εριξα ολα...θα σφαξω και ενα τετοιο για να δω....Εσεις οι ιδιογομωτες τι λετε για αυτην τη μειωση απο 1,6 στο 1,5 ?
Αν και δεν είμαι σπουδαίος ιδιογομωτής θεωρώ μεγάλη τη διαφορά από 1,60 σε 1,50 για τα 30 γραμμάρια. Εκτός και αν στο τελευταίο δεν είναι η PSB-1 αλλά η PSB-5. Που δεν το θεωρώ απίθανο γιατί και παλιά τα 30αρια τα γέμιζε με την CSB-5 (επίσης 28αρα "σκοπευτική" πυρίτιδα). Σε αυτή τη δόση περίπου αν θυμάμαι καλά. Δεν μπορώ να κοιτάξω τις σημειώσεις μου γιατί μου χάλασε το laptop ...
 
Η φωτό δεν είναι καθαρή (παλιά και από φτηνό κινητό) αλλά από ότι θυμάμαι ήταν άσπρο. Μάλιστα είχα συμπεράνει τότε, σε συνδυασμό με το επίπεδο πάνω μέρος, ότι είναι 616 (Fiocchi). Εσένα υποθέτω ότι είναι 615. Η δόση της πυρίτιδας όμως που είχα βρει εγώ θυμάμαι ότι ήταν 1,75 ή 1,76 γρ. Δηλαδή 0,10 γρ. λιγότερη από του δικού σου. Ίσως η διαφορά αυτή δικαιολογείται από το διαφορετικό καψούλι ...o_O 🤔
Για αλλη μια φορα πρεπει να εχεις δικιο...Τωρα που κοιταξα και εγω φωτο και λεπτομερειες απο καψουλια το δικο μου πρεπει να ειναι το 615...
 
Εσφαξα και ενα 30αρι Νο9 του ρουμελιωτη που πηρα τελευταια...Δεν θα το παρουσιασω γιατι ειναι ακριβως ιδιο με το Νο10 που παρουσιασα τελευταια...Απλα το εκανα για να δω αν ειναι ιδιο με το περσινο...αλλα τελικα οχι και σε αυτο αλλος καλυκας(Fiocchi παλι αλλα ο φθηνος...) αλλος συγκεντρωτηρας(V zero...) και αλλη δοσολογια μπαρουτης(PSB 1 μαλλον..) απο το 1,60 που το ειχε το πηγε 1,50...Τι να πω το αποτελεσμα θα δειξει...Βρηκα κατι 30ρια περσινα αλλα σε Νο7 τα εννιαρια μαλλον τα εριξα ολα...θα σφαξω και ενα τετοιο για να δω....Εσεις οι ιδιογομωτες τι λετε για αυτην τη μειωση απο 1,6 στο 1,5 ?
Τι να σου πω ρε φίλε ο καθένας κάνει της επιλογές του σε αυτήν την ζωή
 
Αν και δεν είμαι σπουδαίος ιδιογομωτής θεωρώ μεγάλη τη διαφορά από 1,60 σε 1,50 για τα 30 γραμμάρια. Εκτός και αν στο τελευταίο δεν είναι η PSB-1 αλλά η PSB-5. Που δεν το θεωρώ απίθανο γιατί και παλιά τα 30αρια τα γέμιζε με την CSB-5 (επίσης 28αρα "σκοπευτική" πυρίτιδα). Σε αυτή τη δόση περίπου αν θυμάμαι καλά. Δεν μπορώ να κοιτάξω τις σημειώσεις μου γιατί μου χάλασε το laptop ...
Απο οτι εχω δει σε φωτο μοιαζουν πολυ αυτες οι δυο...Βεβαια στο ματι μου φαινεται ιδια με την περσινη...Θα ανοιξω ενα περσινο 7αρι και ενα φετινο 9αρι και θα τις βαλω διπλα-διπλα και θα τραβηξω και φωτο...
 
Αν και δεν είμαι σπουδαίος ιδιογομωτής θεωρώ μεγάλη τη διαφορά από 1,60 σε 1,50 για τα 30 γραμμάρια. Εκτός και αν στο τελευταίο δεν είναι η PSB-1 αλλά η PSB-5. Που δεν το θεωρώ απίθανο γιατί και παλιά τα 30αρια τα γέμιζε με την CSB-5 (επίσης 28αρα "σκοπευτική" πυρίτιδα). Σε αυτή τη δόση περίπου αν θυμάμαι καλά. Δεν μπορώ να κοιτάξω τις σημειώσεις μου γιατί μου χάλασε το laptop ...
Πιθανόν να είναι και η psb3 Στέλιο
 
Back
Top