Παρουσίαση Φυσιγγίων

Πιθανόν να είναι και η psb3 Στέλιο
Ναι μπορεί να είναι αυτή. Αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι, με βάση τις παραπάνω δοσολογίες, πιο πιθανό μου φαίνεται να ήταν η PSB-3 στο προηγούμενο και και όχι η PSB-1 (1,60) ... και στο τωρινό η PSB-5 (1,50) ... 🤔
 
Ναι μπορεί να είναι αυτή. Αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι, με βάση τις παραπάνω δοσολογίες, πιο πιθανό μου φαίνεται να ήταν η PSB-3 στο προηγούμενο και και όχι η PSB-1 (1,60) ... και στο τωρινό η PSB-5 (1,50) ... 🤔
Μπαρούτι να είναι και ότι να είναι δεν πηραζει 🥲
 
Το φυσίγγι σου είναι αυτό:
View attachment 89132
Αλλά λίγο πιο παλιό από το δικό μου. (Γιατί γράφει MAIONCHI στη βάση του κάλυκα, ενώ εμένα NOBEL SPORT - ήταν η μεταβατική περίοδος της συγχώνευσης των εταιρειών). Δες και μια κοντινή φωτό το καψούλι, που είναι ίδιο με το δικό σου, εντελώς επίπεδο κι όχι θολωτό.
View attachment 89133
Η πυρίτιδα είναι η Α1-36, το δήλωνε εξάλλου και η εταιρεία στις διαφημίσεις της εποχής εκείνης. Να και μια παλιά φωτό από ένα σφαγμένο μου φυσίγγι
View attachment 89134
Έτσι ακριβώς, όλα οδηγούν εκεί....
Αυτό που με έκανε κ το σκέφτηκα λίγο ήταν το -1γρ σκάγια...
Αν κ αυτο δεν είναι κ τόσο σπάνιο κ μπορεί να συμβεί παντού.....
 
Ναι μπορεί να είναι αυτή. Αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι, με βάση τις παραπάνω δοσολογίες, πιο πιθανό μου φαίνεται να ήταν η PSB-3 στο προηγούμενο και και όχι η PSB-1 (1,60) ... και στο τωρινό η PSB-5 (1,50) ... 🤔
Συμφωνα με τις παρακατω φωτο που βρηκα στο διαδικτυο
PSB1 PSB3 PSB5
PSB1.jpg PSB3.jpg PSB5.jpg
Την PSB 3 την αποκλειω τελειως γιατι πρασινιζει αρκετα καμμια σχεση με αυτην που ειδα εγω....αναμεσα στις αλλες δυο πιστευω οτι η πιο κοντινη σε αυτο που ειδα εγω ειναι η PSB 1 και οχι η PSB 5 που εχει και αυτη μια ταση να παει προς το πρασινωπο λαδί....
 
Συμφωνα με τις παρακατω φωτο που βρηκα στο διαδικτυο
PSB1 PSB3 PSB5
View attachment 89152 View attachment 89154 View attachment 89155
Την PSB 3 την αποκλειω τελειως γιατι πρασινιζει αρκετα καμμια σχεση με αυτην που ειδα εγω....αναμεσα στις αλλες δυο πιστευω οτι η πιο κοντινη σε αυτο που ειδα εγω ειναι η PSB 1 και οχι η PSB 5 που εχει και αυτη μια ταση να παει προς το πρασινωπο....
Όλες ίδιες είναι τώρα δεν ξεχωρίζουν είναι και θέμα πώς είναι στημένη.
 
Όλες ίδιες είναι τώρα δεν ξεχωρίζουν είναι και θέμα πώς είναι στημένη.
Τις αλλες δεν τις εχω δει μιλαω συμφωνα με τις φωτο που κυκλοφορουν στο διαδικτυο....Αν τωρα οι καινουριες εχουν ολες το ιδιο χρωμα τοτε αλλαζει το πραγμα...
Τις φωτο τις βρηκα στην σελιδα http://www.shooterspagetx.com/rio/components_powders.htm
και φαινεται εμφανη διαφορα στον χρωματισμο της καθεμιας....
 
Συνεχεια...
Καψουλι 686?
View attachment 89126
Σκαγια
View attachment 89127
Διαμετροι που μετρησα 2,99-3,01-3,22-3,09-3,05- 3,07-3,05-3,00.Οποτε πρεπει να ηταν Νο4 .Πληθος σκαγιων 214
View attachment 89128
Συγκεντρωτηρας αυτος που λενε αποσπωμενου πατου?
View attachment 89129
Απο μεσα εβγαλα αυτο
View attachment 89131
Αυτα...
686 καψούλι και αντίτζελο συγκεντρωτήρας.
Το ταπάκι κάθεται πάνω στο σωληνάκι.
Ο Πλερωνόγιαννος κάνει κάτι πατέντες με σωληνάκι βενζίνης...
@Giannis k λαμβάνει?
 
Αν και δεν είμαι σπουδαίος ιδιογομωτής θεωρώ μεγάλη τη διαφορά από 1,60 σε 1,50 για τα 30 γραμμάρια. Εκτός και αν στο τελευταίο δεν είναι η PSB-1 αλλά η PSB-5. Που δεν το θεωρώ απίθανο γιατί και παλιά τα 30αρια τα γέμιζε με την CSB-5 (επίσης 28αρα "σκοπευτική" πυρίτιδα). Σε αυτή τη δόση περίπου αν θυμάμαι καλά. Δεν μπορώ να κοιτάξω τις σημειώσεις μου γιατί μου χάλασε το laptop ...
Ποντάρω κ εγώ σε 28αρα .... Psb5
 
Για psb1 και 5 δες εδώ:
Post in thread 'Κυνηγετικές Πυρίτιδες' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικές-Πυρίτιδες.2043/post-999817
Ευχαριστω...Αντε να βγαλεις ακρη...Η PSB1 ειναι ελαχιστα πιο ανοιχτοχρωμη ή μου φαινεται?Αλλα και παλι για να καταλαβεις διαφορα μονο αν αντιπαραβαλεις την μια διπλα στην αλλη αλλιως με τιποτα...πιαστο αυγο και κουρευτο...
 
686 καψούλι και αντίτζελο συγκεντρωτήρας.
Το ταπάκι κάθεται πάνω στο σωληνάκι.
Ο Πλερωνόγιαννος κάνει κάτι πατέντες με σωληνάκι βενζίνης...
@Giannis k λαμβάνει?
Τώρα έπιασα τα εφεμ,σολινακι πιέσεις αέρα το στηνο πεζης το αμορτισέρ όπου γουστάρει οτη ύψος θες
 
Εσφαξα και ενα 30αρι Νο9 του ρουμελιωτη που πηρα τελευταια...Δεν θα το παρουσιασω γιατι ειναι ακριβως ιδιο με το Νο10 που παρουσιασα τελευταια...Απλα το εκανα για να δω αν ειναι ιδιο με το περσινο...αλλα τελικα οχι και σε αυτο αλλος καλυκας(Fiocchi παλι αλλα ο φθηνος...) αλλος συγκεντρωτηρας(V zero...) και αλλη δοσολογια μπαρουτης(PSB 1 μαλλον..) απο το 1,60 που το ειχε το πηγε 1,50...Τι να πω το αποτελεσμα θα δειξει...Βρηκα κατι 30ρια περσινα αλλα σε Νο7 τα εννιαρια μαλλον τα εριξα ολα...θα σφαξω και ενα τετοιο για να δω....Εσεις οι ιδιογομωτες τι λετε για αυτην τη μειωση απο 1,6 στο 1,5 ?
Καλημέρα! Είχα μιλήσει με τον Ρουμελιώτη και μου είχε πει πως φέτος τα 30άρια του, θα είναι με PSB3, V-Zero και Fiocchi κόκκινο 12mm.
Είχε φτιάξει και μια ποσότητα 30άρια με PSB5. Μάλλον από αυτά είναι τα δικά σου. Πολύ πιθανόν, από φθινόπωρο, να τα φτιάχνει με κάλυκα κόκκινο maxam. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Εσφαξα ενα Ρουμελιωτη 30αρι Νο 10...Παμε να δουμε...
Κλεισιμο στα 58,3mm παχος ρελιου 1,75mm υψος ρελιου 1 mm...
Υψος παφυλα 10mm
Καλυκας
View attachment 88914
Καψουλι 616?
View attachment 88915
Συγκεντρωτηρας gualandi v-zero?
View attachment 88916
Μπαρουτη Psb1?
View attachment 88917
Σκαγια
View attachment 88918
Αριθμος σκαγιων μετα απο δυο τρεις προσπαθειες με το pieces της ζυγαριας και με δειγμα 50 μου βγηκαν περιπου 680...
διαμετρους δεν μετρησα αλλα βαση βαρους και αριθμου πρεπει να ειναι 9,5αρια 10αρια αν δεν κανω λαθος...
Αν τα ειχα απλωσει στο δισκακι θα μπορουσε καποιος να κανει επαληθευση με το countthings...βασιλη που εισαι?
Το καψουλι σίγουρα δεν είναι 616
Το ισπανικό ειναι
 
Για να ολοκληρωθει η παρουσιαση της σειρας Rio Migrateur, εχουμε και λεμε:

Rio Migrateur No 8
Ρέλιασμα: 58mm
Πυρίτιδα: 1,646 psb1
Σκάγια: 31,8 γρμ Νο8 - 16/γρμ - 2,2mm 0,062γρ ανα σκαγι μ.ο.
Συγκεντρωτήρας: Maxam A21
Καψούλι: πιθανώς 688. Σκούρο πράσινο.

Rio Migrateur No 7 1/2
Ρέλιασμα: 58mm
Πυρίτιδα: 1,646 psb1
Σκάγια: 31,96 γρμ Νο7 1/2 - 12/γρμ - 2,4mm 0,084γρ ανα σκαγι μ.ο.
Συγκεντρωτήρας: Maxam A21
Καψούλι: πιθανώς 688. Σκούρο πράσινο.

Τωρα απο Οκτωβρη, πρωτα ο Θεος, θα τα δουμε και στον κυνηγοτοπο τι κανουν. Σαν γενικη εικονα παντως, ειναι ενα κλασσικο φυσιγγι, με το φυσιολογικο στησιμο της Psb1.
 
Back
Top