Πλαγιόκαννο

Αυτο που κάνει εντύπωση στα πλαγιοκαννα είναι ότι υπάρχουν άγνωστοι κατασκευαστές(και μάλιστα έχουν κλεισει τα εργοστάσια)όπου έχουν-ειχαν παρά πολύ ποιοτικά πλαγια και τιμές χιλιάρικα..Αν πχ μπείτε στο σαιτ του guns &knife classic θα δείτε πολλά παραδείγματα..
 
Νομιζω, οταν λες την λεξη "Δικαννο" το μυαλο σου παει σε πλαγιοκαννο....
Αραγε ποσοι κυνηγοι, που κυνηγουν με αυτογεμη, δεν εχουν και ενα (Baikal?) πλαγιοκαννο, εστω κειμηλιο /δικο τους, η του πατερα τους στην συλογη τους?
:)
 
Πολύ σωστά τα λες Διονύση!!!!Έχω το 43αρι του παππού μου που έχει την ηλικία μου περίπου σαν όπλο..Αν και κυνηγώ και με καραμπινα,ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω..Για το λόγο αυτό κυνηγώ ενναλαξ και με τα δυο όπλα.Ειμαι και πολύ συναισθηματικά δεμένος με αυτό το δίκαννο γιατί ήταν του παππού και ήταν η αδυναμία μου.Μπορω να πω οτι και τρελός να βρεθεί να μου το ανταλλάξει με ένα πχ μερκελ..Θα πω ένα τεράστιο όχι.ΥΓ Συγκινήθηκα που να με πάρει και βουρκωσα..Θυμήθηκα που το κοίταζα μικρός και μου είπε:Καποτε εσύ θα το γλεντησεις..Και αυτή η στιγμή έφτασε δυστυχώς πριν 15χρονια που έφυγε από την ζωή.Να σε καλά ρε Διονύση..Μου ξύπνησες δυνατές μνήμες..
 
Πολύ σωστά τα λες Διονύση!!!!Έχω το 43αρι του παππού μου που έχει την ηλικία μου περίπου σαν όπλο..Αν και κυνηγώ και με καραμπινα,ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω..Για το λόγο αυτό κυνηγώ ενναλαξ και με τα δυο όπλα.Ειμαι και πολύ συναισθηματικά δεμένος με αυτό το δίκαννο γιατί ήταν του παππού και ήταν η αδυναμία μου.Μπορω να πω οτι και τρελός να βρεθεί να μου το ανταλλάξει με ένα πχ μερκελ..Θα πω ένα τεράστιο όχι.ΥΓ Συγκινήθηκα που να με πάρει και βουρκωσα..Θυμήθηκα που το κοίταζα μικρός και μου είπε:Καποτε εσύ θα το γλεντησεις..Και αυτή η στιγμή έφτασε δυστυχώς πριν 15χρονια που έφυγε από την ζωή.Να σε καλά ρε Διονύση..Μου ξύπνησες δυνατές μνήμες..
.congrats.
 
Σπύρο τι εγγύηση δίνει η συγκεκριμένη εταιρία?Γιατι κάπου διάβασα τυχαία(νομιζω σε αγγελία)οτι δίνει εφ όρου ζωής...
Νομίζω Τάσο, στην εγγύηση της εταιρίας που είχε μέσα στη βαλίτσα, μαζί με τα αντίγραφα δοκιμής του όπλου, έγραφε 10 χρόνια άλλα για σίγουρα θα το τσεκάρω μόλις γυρίσω Γιάννενα και θα σου πώ...
 
Νομίζω Τάσο, στην εγγύηση της εταιρίας που είχε μέσα στη βαλίτσα, μαζί με τα αντίγραφα δοκιμής του όπλου, έγραφε 10 χρόνια άλλα για σίγουρα θα το τσεκάρω μόλις γυρίσω Γιάννενα και θα σου πώ...
Σπύρο μην αγχωνεσε,κανένα πρόβλημα.δεν θέλω να μου πεις και με ακρίβεια!
Απλά ρωτάω γιατι εφ όρου ζωής εγγύηση παράξενο το βλεπω..
 
Ωραία όπλα και στις δυο φωτο!!!
Έμενα από πάντα για να πω την αλήθεια δεν μου άρεσαν τα πολλά φρου
φρου πάνω στα όπλα.Ναι να είναι λειτουργικό,ναι να είναι όμορφο αλλά μέχρι εκεί.Το όπλο το θεωρώ εργαλειο όχι κόσμημα.
Τώρα θα μου πείτε ένας Αραβας η ένας εφοπλιστής με τι θα κυνηγήσει...
Σωστός! τα στολίδια, χρυσές σκανδάλες, ένθετα και λοιπά είναι για ικανοποίηση της ματαιοδοξίας αυτών που λές και σε καμιά περίπτωση δεν ομορφαίνουν ένα όπλο, η ομορφιά σε ένα όπλο είναι η ίδια του η γραμμή, να έχει δηλαδή αρμονικές αναλογίες, να ''ζυγίζει όμορφα στο μάτι'' και ας μην έχει καθόλου σκάλισμα. Τα υπόλοιπα που θυμίζουν βιτρίνα κοσμηματοπολείου καλό είναι να μένουν στη βιτρίνα δεν είναι για κυνηγούς.
 
Όσο και αν ακουστεί παράξενο πάντα μου αρεσαν περισσότερο η μαύρες βάσης στα όπλα..Γενικά αυτο που με ενδιαφέρει σε ένα όπλο είναι να μου κάνει τα κέφια να είναι λειτουργικο και ας εχει και κοντακι απο μαδερι οικοδομής..Δεν με συγκίνησαν ποτέ όπλα γεμάτα με σκαλισματα ίσα ίσα τα απεχθανομε.Δεν μου καθόντουσαν ποτέ καλά στο μάτι..πρωσοπικη πάντα άποψη και γούστα..
 
http://gunandknifeclassics.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1720
Προσφορά στο gun & knife classics εχει φερει και τα φυσιγγια gorilla.
Πραγματική ΕΥΚΑΙΡΙΑ η τιμή του, σύμφωνα πάντα με την κατάσταση που δείχνει.
Προσωπικά βέβαια, δεν μου αρέσει το ότι είναι μονοσκάνδαλο, η χοντρή πάπια και το πέλμα του, μάλλον ήταν μοντέλο προορισμένο για την αγορά των ΗΠΑ. Σε ένα μάστορα με μεράκι που να πιάνουν τα χέρια του δεν είναι δύσκολο να λεπτύνει η πάπια και να γίνει το κοντάκι τύπου ''prince of Wales ή Αγγλέ και να δείξει την πραγματική κομψή γραμμή του το όπλο. Στα θετικά βάζω τους απλούς εξολκείς.
 
Ως μονοσκάνδαλο δεν του χρειάζεται το ντεμί πιστολέ, για αυτό και έχει πιστολέ λαβή.
Το μόνο που και μενα χαλάει είναι η μονή σκανδάλη, εγώ την προτιμώ αυτή την πάπια και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να φτιάξω μια παρόμοια και για το δικό μου... Μ' αρέσει να χουφτώνω....my man..goodboy..buy.
 
Βασίλη δεν νομίζω το δίκαννο σου να εχει ανάγκη από τέτοιου είδους πάπια..;)Το δικαννακι σου είναι ωραίο και κομψό αν του βάλεις μια τέτοια παπια θα είναι άστα να πανε:( Βέβαια γούστα είναι αυτά ..
 
Βασίλη δεν νομίζω το δίκαννο σου να εχει ανάγκη από τέτοιου είδους πάπια..;)Το δικαννακι σου είναι ωραίο και κομψό αν του βάλεις μια τέτοια παπια θα είναι άστα να πανε:( Βέβαια γούστα είναι αυτά ..
Τάσο δε με βολεύει τόσο στο πιάσιμο, θέλω να έχει στιβαρό γερό κράτημα, εμένα ακουμπάνε τα δάχτυλα στην κάννη, αλλιώς δεν κάθεται όλη η παλάμη στην πάπια, και επειδή πολλές φορές ακουμπάνε στην κάννη τα δάχτυλα λόγω ιδρώτα σε εκείνο το σημείο πιάνει λίγη σκουριά (δεν το πλακώνω εκεί στο λάδι, γιατί είναι τα ξύλα δίπλα)... Πιστεύω για μένα είναι αναγκαίο αυτό, συν της άλλης δεν με χαλάει και πολύ οπτικά, και άλλα πλάγια πχ zabala 213 που έχει τέτοια πάπια μ αρέσουν, έχω δει και robust 234 με τέτοια πάπια και ήταν ωραίο...
 
Εάν σε ενοχλεί αυτό τότε αυτή πάπια είναι καλύτερη για στιβαρό κράτημα.Ειχα και εγώ παλιά ένα ισπανικό churcill με σφραγίδες ΖΗ (Zabala Hermanos) είχε έρθει από αμερικη με θαλάμη 3"μαγκνουμ και είχε τετοια πάπια και πράγματι είχε πολύ στιβαρό κρατημα άλλα το έδωσα γιατί πιο θεοβαρο και ατσουμπαλο δίκαννο δεν είχα ξαναδεί..προφανώς ήταν για την αμερικανική αγορά..
 
Ως μονοσκάνδαλο δεν του χρειάζεται το ντεμί πιστολέ, για αυτό και έχει πιστολέ λαβή.
Το μόνο που και μενα χαλάει είναι η μονή σκανδάλη, εγώ την προτιμώ αυτή την πάπια και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να φτιάξω μια παρόμοια και για το δικό μου... Μ' αρέσει να χουφτώνω....my man..goodboy..buy.
Το όπλο σου είναι καρτεριτζιδικο και πιστεύω ότι η φαρδιά πάπια τύπου beavertail θα σε βολέψει. Αν έκανες κυνηγια φερμας δεν θα συμφωνουσα. Εκεί θα χρειαζόσουν λεπτη πάπια εγγλεζικη.
Ετσι κιαλλιως και να φτιάξεις μια καινουργια φαρδιά πάπια δεν σημαίνει ότι θα πετάξεις την παλιά.
Προσωπικα και εμένα στα δικαννα δεν μου αρέσει που τα δάκτυλα χαλάνε το βαψιμο στις καννες.
 
Back
Top