Πλαγιόκαννο

Με πλαγιοκαννο 18,2 baikal εχω ρίξει παλαιοτερα (και) αρκετά 34γρ χωρίς να με προβληματισει το λάκτισμα...
Με το μονοκαννο 18,4 μέχρι 33-34γρ αλλά αυτά λιγότερο...


Εχω ξαναπει ότι κλωτσο με όλη την σημασία της λέξης ένιωσα με ένα manufrance pioneer ενός φίλου που είχα ρίξει δυο τουφεκιές με 32γρ..
Ανυπόφορο....

Με 28gr είσαι καλυμμένος...
Εγώ με τα πλαγιοκαννα καρτέρι και μονο με 28gr χρησιμοποιώ...
Μια χαρά...
Τουφεκιές αέρας κ προπαντων αποτελεσματικότητες...
 
Δεν νομίζω να έχει 18.2 το συγκεκριμένο, αν και παλιό σύμφωνα με τις κάννες - μονομπλόκ σε πολλά είχαν και 18.4
Σ'αυτο οπως γραφει ειναι 18,2, αλλα σ'αυτο του βιντεο μπορει να ειναι και 18,4, δεν μπορουμε να ξερουμε.
 
Με πλαγιοκαννο 18,2 baikal εχω ρίξει παλαιοτερα (και) αρκετά 34γρ χωρίς να με προβληματισει το λάκτισμα...
Με το μονοκαννο 18,4 μέχρι 33-34γρ αλλά αυτά λιγότερο...


Εχω ξαναπει ότι κλωτσο με όλη την σημασία της λέξης ένιωσα με ένα manufrance pioneer ενός φίλου που είχα ρίξει δυο τουφεκιές με 32γρ..
Ανυπόφορο....


Μια χαρά...
Τουφεκιές αέρας κ προπαντων αποτελεσματικότητες...
Αν ειχε σκαλοπατι ο κωνος, λογικο.
 
Αυτό μπορείς να το αναλύσεις .
Το σκαλοπάτι ή αλλιώς απότομο κώνο είναι αιτία περισσότερου κλώτσου;
Αυτό που λες γίνεται αντιληπτό με το μάτι;
Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ.
Ειδικά για τα robust.
Αρκετοί κάτοχοι,τα πήγαιναν για λείανση του κώνου,για να μειωθεί το κλώτσημα.
 
Αυτό μπορείς να το αναλύσεις .
Το σκαλοπάτι ή αλλιώς απότομο κώνο είναι αιτία περισσότερου κλώτσου;
Αυτό που λες γίνεται αντιληπτό με το μάτι;
Άλλο το σκαλοπάτι κι άλλο ο απότομος (κοντός)κώνος.
 
Αυτό μπορείς να το αναλύσεις .
Το σκαλοπάτι ή αλλιώς απότομο κώνο είναι αιτία περισσότερου κλώτσου;
Αυτό που λες γίνεται αντιληπτό με το μάτι;
Στενος αυλος, κοντος κωνος=αυξημενες πιεσεις, αν εχουν και 70αρα θαλαμη ακομα πιο ζορικα τα πραγματα.
Με τετοια οπλα ριχνουμε ελαφρια φυσιγγια.
 
Ποιά η διαφορά;
Το σκαλοπάτι είναι αυτό που λέει, κυριολεκτικά.
Δεν σβήνει ο κώνος στην θαλάμη,κάνει ένα σκαλοπάτι κάποια δέκατα,λίγο λιγότερο από το πάχος του κάλυκα.
Ο κοντός κώνος είναι...κοντός(12-15mm).
 
Ένας ωραίος Γάλλος με το Robust 234 του και με 76εκ κάννες με φυσίγγια 36γρ. Πάει τις φάσσες μονοτουφεκιά! Αλλά και η κλωτσιά κλωτσιά!😬😄
Φωτιά ο Γάλλος (κυνηγός-ντουφέκι)
...
Ένα οπλάκι με 70χιλ. θαλάμη, με τους κώνους της εποχή, με (πιθανόν) 18,3-18,4 αυλούς...οσα έχω δει τέτοιους έχουν...με σταθερά 3*-1* ή 3*-2* και πατσαβουριάζει τα φασσιά δίχως έλεος...
Τυφλά να χουν οι σούπερ-ντουπερ κώνοι και οι χάι περφόρμανσε κάννες...😆😆😆
Βέβαια έχει και χέρι ο τύπος...

Πάντως, βλέποντας και στην αργή κίνηση τις ντουφεκιές, σε συνδυασμό με τα 36 γραμμαρίων φυσίγγια, μια χαρά την βλέπω την ανάκρουση...
Το όπλο δεν φεύγει έντονα από τη σκοπευτική γραμμή για τη 2η ντουφεκιά...

Μιλάμε για όπλο γύρω στα 3-3,100 κιλά...
 
Φωτιά ο Γάλλος (κυνηγός-ντουφέκι)
...
Ένα οπλάκι με 70χιλ. θαλάμη, με τους κώνους της εποχή, με (πιθανόν) 18,3-18,4 αυλούς...οσα έχω δει τέτοιους έχουν...με σταθερά 3*-1* ή 3*-2* και πατσαβουριάζει τα φασσιά δίχως έλεος...
Τυφλά να χουν οι σούπερ-ντουπερ κώνοι και οι χάι περφόρμανσε κάννες...😆😆😆
Βέβαια έχει και χέρι ο τύπος...

Πάντως, βλέποντας και στην αργή κίνηση τις ντουφεκιές, σε συνδυασμό με τα 36 γραμμαρίων φυσίγγια, μια χαρά την βλέπω την ανάκρουση...
Το όπλο δεν φεύγει έντονα από τη σκοπευτική γραμμή για τη 2η ντουφεκιά...

Μιλάμε για όπλο γύρω στα 3-3,100 κιλά...
Το Robust 234 με 76εκ κάννες και το παλιό μονομπλόκ σίγουρα ξεπερνάει τα 3300γρ σε βάρος.
Έχω και εγώ κάποια βίντεο με το ίδιο όπλο και συγκρινα τις κλωτσιές 😄 ! Γενικά πάντως τουφεκάει καλά και μονοτουφεκιές , τουλάχιστον στα στιγμιότυπα όπου βλέπουμε.
 
Το Robust 234 με 76εκ κάννες και το παλιό μονομπλόκ σίγουρα ξεπερνάει τα 3300γρ σε βάρος.
Έχω και εγώ κάποια βίντεο με το ίδιο όπλο και συγκρινα τις κλωτσιές 😄 ! Γενικά πάντως τουφεκάει καλά και μονοτουφεκιές , τουλάχιστον στα στιγμιότυπα όπου βλέπουμε.
3500 ντρεπεσε να πεις
 
Φωτιά ο Γάλλος (κυνηγός-ντουφέκι)
...
Ένα οπλάκι με 70χιλ. θαλάμη, με τους κώνους της εποχή, με (πιθανόν) 18,3-18,4 αυλούς...οσα έχω δει τέτοιους έχουν...με σταθερά 3*-1* ή 3*-2* και πατσαβουριάζει τα φασσιά δίχως έλεος...
Τυφλά να χουν οι σούπερ-ντουπερ κώνοι και οι χάι περφόρμανσε κάννες...😆😆😆
Βέβαια έχει και χέρι ο τύπος...

Πάντως, βλέποντας και στην αργή κίνηση τις ντουφεκιές, σε συνδυασμό με τα 36 γραμμαρίων φυσίγγια, μια χαρά την βλέπω την ανάκρουση...
Το όπλο δεν φεύγει έντονα από τη σκοπευτική γραμμή για τη 2η ντουφεκιά...

Μιλάμε για όπλο γύρω στα 3-3,100 κιλά...
Σε κάποιο άλλο βίντεο είδα να του φεύγει το όπλο από το χέρι μετά την τυφέκια.....
 
Back
Top