Πυρκαγιές

Το δόγμα στην Ελλάδα:Εκκενώστε!Αφήστε τη φωτιά,να σβήσει στη θάλασσα.Όπου έχει.
Δν ειναι θεμα Ελλαδας...
"Εδω υπαρχουν σοβαρες χωρες χωρες,πχ Αυστραλια,Αμερικη κλπ,που κατακαιγονται καθε χρονο και δεν μπορουν να αντιμετωπισουν την καταστροφη...
Το θεμα ειναι,οτι για να αντιμετωπισεις μια πυρκαγια,,θες πρωτα προληψη και σε περιπτωση που αυτο αποτυχει,πολυ καλες πρωτες ενεργειες...
Μετα το παιχνιδι ειναι χαμενο...
Ειτε λεγεσαι Ζιμπαμπουε,ειτε Ελλαδα,ειτε Αμερικη...
Με τα φυσικα φαινομενα δεν τα εβαλε ποτε κανεις...Αποδεδειγμενο πια....
 
Το δόγμα στην Ελλάδα:Εκκενώστε!Αφήστε τη φωτιά,να σβήσει στη θάλασσα.Όπου έχει.
Το Μάτι,εκτός από τις ζωές που χάθηκαν,έδωσε άλλοθι για τέτοιες ενέργειες .Θα καίγεται ότι μπορεί να καει και οι κρατούντες θα καλύπτονται στο "Παρά την πύρινη λαίλαπα,δεν υπήρξαν ανθρώπινα θύματα!"
Οπότε,αν κάποιος έχασε τα πάντα εκτός από την ζωή του,πρέπει να ανάβει και λαμπάδες στους σωτήρες του!
 
Θα ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ...να μεταφερουν την εναρξη...
Με 150000 χιλιαδες κυνηγους στο βουνο....ο αλλος θα σκεφτει να βαλει φωτια...
Ρισκαρει να τον δουν Δημητρη!!!
Δεν ρισκάρει τόσο πολύ...
Το στήνει τα μεσάνυχτα με μηχανισμό και την λαμπαδιασει κατά το δοκούν.
 
Δεν ρισκάρει τόσο πολύ...
Το στήνει τα μεσάνυχτα με μηχανισμό και την λαμπαδιασει κατά το δοκούν.

Τα μεσανυχτα...ακομα χειροτερα....Τουλαχιστον εδω σε εμας υπαρχουν περιπολιες...Εαν τον δουν την
εβαψε !!!!
 
Δε ξέρω αν αυτό που θα γράψω μπορεί να γίνει και αν θα μπορούσε να γίνει,αν θα ήθελε αυτό το κράτος να το πραγματοποιήσει . Έχουμε όλοι οι άντρες τουλάχιστον από τα 18 την υποχρέωση να πάμε φαντάροι. Αν αντί για 9 μήνες θητεία που επί της ουσίας ότι μαθαίνεις και ότι καινουργιο υπάρχει είναι στους 3 πρώτους μήνες ,μετά απλά μετράς μέρες να τελειώσει όλο αυτό. Δε θα μπορούσαν να πουν όλοι οι άντρες από τα 18 και πάνω πρέπει να κάνουν 9 μήνες θητεία εκ των οποίων οι 6 μήνες θα είναι στρατιωτική θητεία, 2 μήνες πυροσβεστική θητεία και 1 μήνας ναυαγοσωστηκες και πρώτες βοήθειες!! Ρε παιδί μου δε σου λέω να παίρνει το 10τονο της πυροσβεστικής και να τρέχει,να μαθαίνουν τουλάχιστον πως ανοίγουμε μια Βάνα,πως προφυλάσσουμε και πως αντιδρούμε. Και ένας μήνας να μαθαίνεις πως γλιτώνεις κάποιον από πνιγμό,γύρω γύρω θάλασσα όλοι θα έχουμε ακούσει στη περιοχή μας ότι στη διπλανή παραλία χτες-προχτες κάποιος πνίγηκε. Και μέσα σε αυτη την εκπεδευση και κάτι από πρώτες βοήθειες...όχι για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς,για ένα τροχαίο για ένα σπάσιμο και απλά καθημερινά που μπορούν να συμβούν στο καθένα μας... Σίγουρα πολλοί θα βάζουν μέσω να τη σκαπουλαρουν από όλο αυτό και δε το κρίνω,ο καθένας ας κάνει ότι θέλει..εγώ πάντως πιστεύω ότι αν το προωθουσες στα πιτσιρίκια εκτός από φαντάρος θα ξέρεις και πέντε πράγματα για τη προστασία του δάσους ή πως μπορείς να γλιτώσεις κάποιον από κάτι ιατρικά εύκολο μεχρι να α έρθει ένα ασθενοφόρο,δε θα βλέπαμε και τόσα ι5 ούτε τόσες απαλαγες. Γνώμη μου και ίσως να είναι μπαρουφα.
 
Δε ξέρω αν αυτό που θα γράψω μπορεί να γίνει και αν θα μπορούσε να γίνει,αν θα ήθελε αυτό το κράτος να το πραγματοποιήσει . Έχουμε όλοι οι άντρες τουλάχιστον από τα 18 την υποχρέωση να πάμε φαντάροι. Αν αντί για 9 μήνες θητεία που επί της ουσίας ότι μαθαίνεις και ότι καινουργιο υπάρχει είναι στους 3 πρώτους μήνες ,μετά απλά μετράς μέρες να τελειώσει όλο αυτό. Δε θα μπορούσαν να πουν όλοι οι άντρες από τα 18 και πάνω πρέπει να κάνουν 9 μήνες θητεία εκ των οποίων οι 6 μήνες θα είναι στρατιωτική θητεία, 2 μήνες πυροσβεστική θητεία και 1 μήνας ναυαγοσωστηκες και πρώτες βοήθειες!! Ρε παιδί μου δε σου λέω να παίρνει το 10τονο της πυροσβεστικής και να τρέχει,να μαθαίνουν τουλάχιστον πως ανοίγουμε μια Βάνα,πως προφυλάσσουμε και πως αντιδρούμε. Και ένας μήνας να μαθαίνεις πως γλιτώνεις κάποιον από πνιγμό,γύρω γύρω θάλασσα όλοι θα έχουμε ακούσει στη περιοχή μας ότι στη διπλανή παραλία χτες-προχτες κάποιος πνίγηκε. Και μέσα σε αυτη την εκπεδευση και κάτι από πρώτες βοήθειες...όχι για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς,για ένα τροχαίο για ένα σπάσιμο και απλά καθημερινά που μπορούν να συμβούν στο καθένα μας... Σίγουρα πολλοί θα βάζουν μέσω να τη σκαπουλαρουν από όλο αυτό και δε το κρίνω,ο καθένας ας κάνει ότι θέλει..εγώ πάντως πιστεύω ότι αν το προωθουσες στα πιτσιρίκια εκτός από φαντάρος θα ξέρεις και πέντε πράγματα για τη προστασία του δάσους ή πως μπορείς να γλιτώσεις κάποιον από κάτι ιατρικά εύκολο μεχρι να α έρθει ένα ασθενοφόρο,δε θα βλέπαμε και τόσα ι5 ούτε τόσες απαλαγες. Γνώμη μου και ίσως να είναι μπαρουφα.

Εδω δεν φτανει η θητεια τους...να μαθουν τα του στρατου....θα μαθουν και τα υπολοιπα ???
 
Δν ειναι θεμα Ελλαδας...
"Εδω υπαρχουν σοβαρες χωρες χωρες,πχ Αυστραλια,Αμερικη κλπ,που κατακαιγονται καθε χρονο και δεν μπορουν να αντιμετωπισουν την καταστροφη...
Το θεμα ειναι,οτι για να αντιμετωπισεις μια πυρκαγια,,θες πρωτα προληψη και σε περιπτωση που αυτο αποτυχει,πολυ καλες πρωτες ενεργειες...
Μετα το παιχνιδι ειναι χαμενο...
Ειτε λεγεσαι Ζιμπαμπουε,ειτε Ελλαδα,ειτε Αμερικη...
Με τα φυσικα φαινομενα δεν τα εβαλε ποτε κανεις...Αποδεδειγμενο πια....
Ο εμπρησμός,δεν είναι,φυσικό φαινόμενο.Εκτός εάν τον εντάξουν...
Άλλο η αυτανάφλεξη του δάσους ή η φωτιά από άλλα αίτια.
Άκουγα την ενημέρωση της πυροσβεστικής και είπε ότι στον Πλατανιστό, ξέσπασαν τρείς εστίες, ταυτόχρονα.
 
Εδω δεν φτανει η θητεια τους...να μαθουν τα του στρατου....θα μαθουν και τα υπολοιπα ???
Σορυ φίλε αλλά μια χαρά φτάνουν για να μάθουν πώς σκουπίζεις, πως σφουγγαριζεις,πως κόβεις πατάτες,πως παρουσιαζεσαι,τι όπλο κρατάς στα χέρια σου και πως κανείς αναγνώριση στο φιλαράκι σου στη πύλη όταν κάνεις περίπολο...και σου μιλάω εγώ που πέρασα όλα τα σχολεία που μπορούσα να περάσω στη θητεία μου και πέρασα από όλα τα στρατόπεδα και φυλάκια του νησιού σαν εθνοφυλακας. Δεν μιλάω για για τα σχολεία των ειδικών δυνάμεων που από όσο ξέρω όντως τσιμα τσιμα φτάνει η θητεία για να μάθουν τα βασικά..μιλάω για το πεζικό που όλοι έχουν βύσματα για να γυρίσουν στην Αθήνα και να κάνουν το καφέ του υπουργού.. χωρίς παρεξήγηση μια χαρά θα μπορούσαν να κάνουν 6μηνο και τους άλλους 3 μήνες να κάνουν κάτι άλλο.
 
Εδω δεν φτανει η θητεια τους...να μαθουν τα του στρατου....
Γιατί είναι στα @@ τους όλα Νίκο.
Εγώ στην Αυλώνα έκανα τον ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ σε άρμα 2-3 μηνών στρατιώτης.
Αν ο άλλος είναι βούρλο και 50 χρόνια μάθημα να του κάνεις τίποτα δεν θα μάθει.
 
Ο εμπρησμός,δεν είναι,φυσικό φαινόμενο.Εκτός εάν τον εντάξουν...
Άλλο η αυτανάφλεξη του δάσους ή η φωτιά από άλλα αίτια.
Άκουγα την ενημέρωση της πυροσβεστικής και είπε ότι στον Πλατανιστό, ξέσπασαν τρείς εστίες, ταυτόχρονα.
Εννοω το φαινομενο σαν πυρκαγια..
Μην πιανομαστε απο τις λεξεις...
Μπορει να πιασει φωτια και απο καποιον πυλωνα της ΔΕΗ...
Συγκεκριμενα η πυρκαγια,περα απο την προλψη και τις πρωτες ενεργειες,δεν εχεις αλλο τροπο να την αντιμετωπισεις...
Μιλαμε παντα για αντιμετωπιση,ανεξαρτητου το πως επιασε...
Μετα,περιμενεις απλα το ποτε και το που θα σβησει...
 
Γαμάτο όπλο το 50άρι.
Μια φορά το έλυσα και ένα μόνιμος μου λέει είσαι σίγουρος ότι θα το ξαναδέσεις ?

Πήρα και 5 μέρες τιμητική με αυτό και μετά από 2 βολές σε κινούμενο στόχο ... φυσικά δεν άφησα τον πυροβολητή να ρίξει, πάτησα το κουμπάκι στο δικό μου joystick 😇
 
Last edited:
Εννοω το φαινομενο σαν πυρκαγια..
Μην πιανομαστε απο τις λεξεις...
Μπορει να πιασει φωτια και απο καποιον πυλωνα της ΔΕΗ...
Συγκεκριμενα η πυρκαγια,περα απο την προλψη και τις πρωτες ενεργειες,δεν εχεις αλλο τροπο να την αντιμετωπισεις...
Μιλαμε παντα για αντιμετωπιση,ανεξαρτητου το πως επιασε...
Μετα,περιμενεις απλα το ποτε και το που θα σβησει...
Εγώ λέω,να επικεντρωθούμε και στο πώς <<έπιασε>>για να μην <<ξαναπιάσει>>.
Και όπως έγραψα και πρίν,άλλο μια εστία κι άλλο τρείς και τέσσερις.
 
Σορυ φίλε αλλά μια χαρά φτάνουν για να μάθουν πώς σκουπίζεις, πως σφουγγαριζεις,πως κόβεις πατάτες,πως παρουσιαζεσαι,τι όπλο κρατάς στα χέρια σου και πως κανείς αναγνώριση στο φιλαράκι σου στη πύλη όταν κάνεις περίπολο...και σου μιλάω εγώ που πέρασα όλα τα σχολεία που μπορούσα να περάσω στη θητεία μου και πέρασα από όλα τα στρατόπεδα και φυλάκια του νησιού σαν εθνοφυλακας. Δεν μιλάω για για τα σχολεία των ειδικών δυνάμεων που από όσο ξέρω όντως τσιμα τσιμα φτάνει η θητεία για να μάθουν τα βασικά..μιλάω για το πεζικό που όλοι έχουν βύσματα για να γυρίσουν στην Αθήνα και να κάνουν το καφέ του υπουργού.. χωρίς παρεξήγηση μια χαρά θα μπορούσαν να κάνουν 6μηνο και τους άλλους 3 μήνες να κάνουν κάτι άλλο.

Κατ'αρχην δεν υπαρχει παρεξηγηση...
Τωρα δεν θελω να μιλησω για την σημερινη εκπαιδευση του στρατου...
Παρουσιαστηκα το 1971...επι χουντας...με επιασαν και τα τραγικα συμβαντα της Κυπρου...και καταλαβαινεις
πως βλεπω την σημερινη κατασταση του στρατου...Αστο δεν θελω να μιλησω .
 
Back
Top