Πυρκαγιές

Γιάννη...πως πέρασε η νύχτα...ελπίζω όλα καλά (τουλάχιστο σε προσωπικό επίπεδο)

Ηλία...μίλησα και γω με δικούς μου στο νησί...αρκετά μεγάλη καταστροφή...
Είχε χρόνια να πιάσει τέτοιας έκτασης φωτιά...
Ας ελπίσουμε να καταφέρουν να την ελέγξουν σήμερα...
Βίλες μεγάλης αξίας, κτισμένες μέσα στο πράσινο, ψηλά στο βουνό σε δυσπρόσιτα σημεία και δρόμους πλάτους δύο μέτρων. ......πως θα σωθεί αυτή η βίλλα; Όταν δεν μπορεί να πλησιάσει μεγάλο όχημα...... περιμένοντας βοήθεια από ψηλά......τα εναέρια μέσα και τον Θεό;
 
Το δόγμα στην Ελλάδα:Εκκενώστε!Αφήστε τη φωτιά,να σβήσει στη θάλασσα.Όπου έχει.
Tο ότι το 90% των Ελλήνων δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να ξαναδημιουργήσει την καμμένη περιουσία του διόλου δεν τους νοιάζει!!Και μην ξεχνάμε ότι ναι μεν πρώτα η ζωή και η υγεία, αν όμως δε σου μείνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, μοιραία λίγο αργότερα θα ΧΑΣΕΙΣ και την υγεία και τη ζωή σου!!:mad:
 
Βίλες μεγάλης αξίας, κτισμένες μέσα στο πράσινο, ψηλά στο βουνό σε δυσπρόσιτα σημεία και δρόμους πλάτους δύο μέτρων. ......πως θα σωθεί αυτή η βίλλα; Όταν δεν μπορεί να πλησιάσει μεγάλο όχημα...... περιμένοντας βοήθεια από ψηλά......τα εναέρια μέσα και τον Θεό;
Έτσι ειναι Γιάννη μου...δυστυχώς...η ζήτηση για βίλες στην Κέρκυρα και η άναρχη δόμηση (ειδικά) τα τελευταία 20 χρόνια έφερε αυτό το αποτέλεσμα...
Τα ξέρεις καλύτερα...λόγγοι που δε έσπαγε σκύλος γέμισαν βίλες για το διεθνές ή (και) εγχώριο jet-set...
Αλλα αυτα θα κοιτάμε τώρα...Το χρήμα να πέφτει μωρέ...
 
Tο ότι το 90% των Ελλήνων δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να ξαναδημιουργήσει την καμμένη περιουσία του διόλου δεν τους νοιάζει!!Και μην ξεχνάμε ότι ναι μεν πρώτα η ζωή και η υγεία, αν όμως δε σου μείνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, μοιραία λίγο αργότερα θα ΧΑΣΕΙΣ και την υγεία και τη ζωή σου!!:mad:
Συμφωνώ αγαπητέ.Περιουσία όλων μας όμως, είναι και τα βουνά και τα δάση,και θα πρέπει να τα προστατεύσουμε και να τα παραδώσουμε, όσο γίνεται,πιο ανέγγιχτα, στις επόμενες γενιές.
 
Έτσι ειναι Γιάννη μου...δυστυχώς...η ζήτηση για βίλες στην Κέρκυρα και η άναρχη δόμηση (ειδικά) τα τελευταία 20 χρόνια έφερε αυτό το αποτέλεσμα...
Τα ξέρεις καλύτερα...λόγγοι που δε έσπαγε σκύλος γέμισαν βίλες για το διεθνές ή (και) εγχώριο jet-set...
Αλλα αυτα θα κοιτάμε τώρα...Το χρήμα να πέφτει μωρέ...
Οποίος βιάζει την φύση αυτά παθαίνει!!!! Δεν λυπαμε κανεναν από αυτόυς… ο φτωχός που έχει δυο στρέμματα δεν μπορι ούτε λαμαρίνα να βάλει και αυτοί χτηζουν μέσα σε λογκους
 
Παπαχελας. Με οτι θελει κ οτι δεν θέλει να πει :cool:

https://www.kathimerini.gr/opinion/562533991/i-pasientza-ton-anikanon/
Ναι , αν το δει κάποιος αποσπασματικά θα πει δίκιο έχει. Αν όμως ,όπως λέει ο Ηλίας , ληφθεί υπόψη ότι ο ίδιος είναι βασικό γρανάζι του μηντιακού συστήματος και συνδιαμορφωτής της πολιτικής που στοχεύει ακριβώς στην αποχαύνωση των πολιτών , τότε θα μπορεί να κρίνει καλύτερα και την εντιμότητα των λόγων του.
 
@DimDre πώς πάει η φωτιά στο Κοντοδεσπότι;
Περασαν 2 καναντερ εριξαν και απο τοτε δεν εχει φανει τιποτα. Επιγειες δυναμεις προσπαθουν και ευτυχως δεν φυσαει δυνατα. Κοντοδεσποτι on fire volume 3 λοιπον.Τριτη φορα τα τελευταια 5 χρονια βαζουν εκει ξεκινωντας το 18 και αποτελειωνοντας ενα τεραστιο παρθενο δασος το 19. Προσπαθησαν να βαλουν φωτια και πριν λιγες μερες ακριβως στο ιδιο σημειο αλλα την προλαβαν οι εθελοντες.
 
Πάλι ρε φουστη μου!!!! Τι έχει εκεί! Χρυσό?
Τιποτα δεν εχει πλεον. Ενα καψαλι που πρασινιζει σταδιακα παλι ειναι. Το μονο ακαυτο δασος ειναι δυτικα προς Σταυρο και ανατολικα στα μερη τα δικα μου. Τα ξυλα απο τα οποια θυσαυρησαν οι ξυλεμποροι τελειωσαν. Ανεμογεννητριες θα ειχαν βαλει τωρα τοσα χρονια μετα. Δεν ξερω τι παιζει.
 
fgr2 Μητσοτάκης σήμερα στην Βουλή —- η μεγαλητερη σαχλαμάρα που άκουσα ποτέ για ΑΠΕ στα καμενα!!! Που ζει ο άνθρωπος !!!!! Τα έβαλε με τους δήμους αυτή δεν έκαναν καλή δουλεια( ιδού η παρέμβαση του Παπαχελά με άρθρο και αυτός τα έβαλε με τους δήμους) !!!!! Δεν έχουμε ελπίδα παιδιά
 
Back
Top