Ρυθμιστική Κυνηγετικής Περιόδου 24-25

Χρόνια πολλά σε όλους!
Ερώτηση...
Για τους κατοίκους της συμπρωτεύουσας η περιοχή των Σπάτων δεν έχει κυνηγετικό ενδιαφέρον;
Οι ελαιώνες εκεί γύρω και τα λοιπά χωράφια ;
Τσίχλα - λαγό ;
Μόνο τσίχλα,ο Υμηττός είχε ενδιαφέρον πέρδικα μπεκάτσα λαγό αλλά είναι απαγορευμένος και απαγόρεψαν και γύρω τό αεροδρόμιο που κρατάει παπιά.
 
καλυτερα να επικεντρωθεις σε αυτο που ειναι σαν το αρτεμις.
Παιδιά ενισταμαι για τις συγκεκριμένες εφαρμογές που δηλώνεις τα θηράματα που έχεις πιάσει.
Ο λόγος είναι ότι αυτές οι εφαρμογές συνδέονται στο gps και καταγράφουν ακριβώς το μέρος και την ώρα που θήρευσες κάτι με αποτέλεσμα όσοι κυνηγοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα data μπορούν να βγάλουν πολύ σημαντικά σταστιστικά για τους κυνηγοτοπους και να επωφεληθούν από αυτά εις βάρος του πληθυσμού των θηραμάτων. Κάποια δεδομένα είναι καλύτερα να μένουν κρυφά. Εξάλλου ακόμη και την ομοσπονδία δεν θα έπρεπε να την ενδιαφέρει ο αριθμός των θηρευμένων ειδών αλλά ο αριθμός των εναπομείναντα θηραμάτων που είναι το πιο βασικό.

Ο μόνος που μπορεί να επωφεληθεί από τις λεπτομέρειες της τοποθεσίας ,ώρας και αριθμό των θηρευμένων ζώων είναι άλλοι κυνηγοί που μπορούν να διαπιστώσουν από αυτά τα στατιστικά ποιος κυνηγότοπος αποδίδει περισσότερο. Αυτό μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο ως προς την διασφάλιση του πληθυσμού των θηραμάτων σε κάθε περιοχή. Εκτός των άλλων είναι και ανήθικο ως προς τους υπόλοιπους κυνηγούς.

Είναι κάτι που έχω σκοπό να το επισυμάνω στο κάθε αρμόδιο τμήμα με απότερο σκοπό και ελπίζωντας στην απαγόρευση τέτοιων εφαρμογών καθώς και εκμετάλλευση των στατιστικών αυτών από κυνηγούς. Μπορεί να ακουγετε φιλοζωικό και αντικυνηγετικό αλλά είναι πολυ λεπτό το θέμα και εγκυμονει μεγάλους κινδύνους ως προς τους κυνηγότοπους.
 
Last edited:
Παιδιά ενισταμαι για τις συγκεκριμένες εφαρμογές που δηλώνεις τα θηράματα που έχεις πιάσει.
Ο λόγος είναι ότι αυτές οι εφαρμογές συνδέονται στο gps και καταγράφουν ακριβώς το μέρος και την ώρα που θήρευσες κάτι με αποτέλεσμα όσοι κυνηγοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα data μπορούν να βγάλουν πολύ σημαντικά σταστιστικά για τους κυνηγοτοπους και να επωφεληθούν από αυτά εις βάρος του πληθυσμού των θηραμάτων. Κάποια δεδομένα είναι καλύτερα να μένουν κρυφά. Εξάλλου ακόμη και την ομοσπονδία δεν θα έπρεπε να την ενδιαφέρει ο αριθμός των θηρευμένων ειδών αλλά ο αριθμός των εναπομείναντα θηραμάτων που είναι το πιο βασικό.

Ο μόνος που μπορεί να επωφεληθεί από τις λεπτομέρειες της τοποθεσίας ,ώρας και αριθμό των θηρευμένων ζώων είναι άλλοι κυνηγοί που μπορούν να διαπιστώσουν από αυτά τα στατιστικά ποιος κυνηγότοπος αποδίδει περισσότερο. Αυτό μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο ως προς την διασφάλιση του πληθυσμού των θηραμάτων σε κάθε περιοχή. Εκτός των άλλων είναι και ανήθικο ως προς τους υπόλοιπους κυνηγούς.

Είναι κάτι που έχω σκοπό να το επισυμάνω στο κάθε αρμόδιο τμήμα με απότερο σκοπό και ελπίζωντας στην απαγόρευση τέτοιων εφαρμογών καθώς και εκμετάλλευση των στατιστικών αυτών από κυνηγούς. Μπορεί να ακουγετε φιλοζωικό και αντικυνηγετικό αλλά είναι πολυ λεπτό το θέμα και εγκυμονει μεγάλους κινδύνους ως προς τους κυνηγότοπους.
εισαι τελειως λαθος ,τοσα χρονια με το αρτεμις τι εγινε δηλαδη,αυτο ειναι το σωστο που καταγραφεις και ποσα ειδες οχι μονο την καρπωση ,στο κενταυρος συμφωνω ,σε αυτο οχι γιατι στο καρπωσης φαινεται οτι οτι κινηται δεν σκοτωνετε.οσο για την τοποθεσια νομο βαζεις ,το ανοιξες?το κοιταξες?[δεν ειναι υποχρεωτικο,αμα θες μην ασχολησε καν]
 
εισαι τελειως λαθος ,τοσα χρονια με το αρτεμις τι εγινε δηλαδη,αυτο ειναι το σωστο που καταγραφεις και ποσα ειδες οχι μονο την καρπωση ,στο κενταυρος συμφωνω ,σε αυτο οχι γιατι στο καρπωσης φαινεται οτι οτι κινηται δεν σκοτωνετε.οσο για την τοποθεσια νομο βαζεις ,το ανοιξες?το κοιταξες?[δεν ειναι υποχρεωτικο,αμα θες μην ασχολησε καν]
Δεν το άνοιξα το karposis δεν ξέρω καν τι είναι και ούτε έχω σκοπό να μάθω. Ούτε το artemis το ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι το kentavros που είναι υποχρεωτικό που ούτε σε αυτό συμφωνώ και προτειμώ αν χρειαστεί (μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί) να στείλω με sms για να μην φαίνεται ακριβώς το στίγμα με τον κυνηγότοπο που θήρευσα κάποιο από τα είδη που ειναι υποχρεωτικά να δηλώνουμε. Όμως στον κενταυρο μπορείς να το δικαιολογήσεις κάπως γιατί είναι υποχρεωτικό να δηλώνονται μόνο συγκεκριμένα θηράματα με μειωμένο πληθυσμό που ίσως έχει κάποιο νόημα παρόλο που προσωπικά ούτε σε αυτό συμφωνώ και πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνεται ο έλεγχος με διαφορετικό τρόπο. Επίσης στο κενταυρος υποτίθεται ότι είναι από αρμόδια υπηρεσία και δεν έχουν πρόσβαση στα data δημοσίως οι κυνηγοί και άρα δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν κράχτης.

Όμως δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποια εφαρμογή αλλά σε όλες γενικότερα όσες μπορείς να καταγράψεις είτε θηρευμένα είτε μη και μπορούν να βγουν στατιστικά συμπεράσματα που μπορούν να λειτουργήσουν ουσιαστικά σαν κράχτες για τους κυνηγούς. Κάτι τέτοιο εγγυμονεί πάρα πολλούς κινδύνους ως προς την διασφάλιση των πληθυσμών των θηραμάτων ανά περιοχή ή ακόμη και ανά νομό αν θέλεις. Προσωπικά είμαι πολύ κατά όλου αυτού.
Ειναι ηθικά ανάρμοστο και ασέβια ως προς το θήραμα και όπως είπα εγγυμονεί τεράστιους κινδύνους. Αυτό ελπίζω να είναι κατανοητο από τους περισσότερους και με λυπεί και μόνο το γεγονός που πρέπει να το εξηγήσω ή και να απολογηθώ κιόλας για την άποψη μου.
 
Η καταμέτρηση εναπομεινάντων θηραμάτων είναι ανακριβής λόγω πολύ μεγαλύτερης δυσκολίας σε σχέση με την καταμέτρηση των θηρευθεντων -απωλεσθεντων(χτυπημενων, τραυματισμένων)και καταμετρηθεντων από τους κυνηγούς(θεάσεις)έστω κατά προσέγγιση.
Θα είναι ελάχιστοι αυτοί που θα ενημερωθούν λόγω πρόσβασης (αν υπάρχει)στα δηλωθεντα στοιχεία.
Η πληροφορία για την ύπαρξη η μη θηραμάτων γνωστοποιήται,αν γνωστοποιηθεί και σε άγνωστο βαθμό,από στόμα σε στόμα.
Στο κάτω κάτω οποίος κι αν θέλει το κάνει,εκτός από τα υποχρεωτικώς δηλωθεντα.
 
Το Καρπωσις αποφάσισε να δουλέψει και σε εμένα απο μονο του.... Λοιπόν είναι εργαλείο αυτό κύριοι. Πρώτον το συμπληρώνεις στο σπίτι σου. Δεύτερον γράφεις και τα θηράματα που είδες. Είναι όπως λέει ο @outlander το Άρτεμις σε ηλεκτρονική μορφή. Τρίτον δεν σε αναγκάζει κάνεις να το συμπληρώσεις. Τα πουλιά δεν θα στα καρφώσει το Καρπωσις αλλά ο παπαρας στο facebook που αγαπημένο του θηραμα είναι τα like η ο τυχαίος που θα πέσει στο μέρος και επειδή δεν κρατάει ξερα κουκιά θα το πει σε άλλους 10. Εγώ δήλωσα τα τρυγόνια που είδα το Σάββατο που για την περιοχή μου είναι πολλά άλλα δεν ήρθε κανένας να μου πιάσει το καρτέρι τις επόμενες μέρες....
 
Παιδιά ενισταμαι για τις συγκεκριμένες εφαρμογές που δηλώνεις τα θηράματα που έχεις πιάσει.
Ο λόγος είναι ότι αυτές οι εφαρμογές συνδέονται στο gps και καταγράφουν ακριβώς το μέρος και την ώρα που θήρευσες κάτι με αποτέλεσμα όσοι κυνηγοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα data μπορούν να βγάλουν πολύ σημαντικά σταστιστικά για τους κυνηγοτοπους και να επωφεληθούν από αυτά εις βάρος του πληθυσμού των θηραμάτων. Κάποια δεδομένα είναι καλύτερα να μένουν κρυφά. Εξάλλου ακόμη και την ομοσπονδία δεν θα έπρεπε να την ενδιαφέρει ο αριθμός των θηρευμένων ειδών αλλά ο αριθμός των εναπομείναντα θηραμάτων που είναι το πιο βασικό.

Ο μόνος που μπορεί να επωφεληθεί από τις λεπτομέρειες της τοποθεσίας ,ώρας και αριθμό των θηρευμένων ζώων είναι άλλοι κυνηγοί που μπορούν να διαπιστώσουν από αυτά τα στατιστικά ποιος κυνηγότοπος αποδίδει περισσότερο. Αυτό μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο ως προς την διασφάλιση του πληθυσμού των θηραμάτων σε κάθε περιοχή. Εκτός των άλλων είναι και ανήθικο ως προς τους υπόλοιπους κυνηγούς.

Είναι κάτι που έχω σκοπό να το επισυμάνω στο κάθε αρμόδιο τμήμα με απότερο σκοπό και ελπίζωντας στην απαγόρευση τέτοιων εφαρμογών καθώς και εκμετάλλευση των στατιστικών αυτών από κυνηγούς. Μπορεί να ακουγετε φιλοζωικό και αντικυνηγετικό αλλά είναι πολυ λεπτό το θέμα και εγκυμονει μεγάλους κινδύνους ως προς τους κυνηγότοπους.
Δεν το λες σοβαρά έτσι ?...
 
Η καταμέτρηση εναπομεινάντων θηραμάτων είναι ανακριβής λόγω πολύ μεγαλύτερης δυσκολίας σε σχέση με την καταμέτρηση των θηρευθεντων -απωλεσθεντων(χτυπημενων, τραυματισμένων)και καταμετρηθεντων από τους κυνηγούς(θεάσεις)έστω κατά προσέγγιση.
Θα είναι ελάχιστοι αυτοί που θα ενημερωθούν λόγω πρόσβασης (αν υπάρχει)στα δηλωθεντα στοιχεία.
Η πληροφορία για την ύπαρξη η μη θηραμάτων γνωστοποιήται,αν γνωστοποιηθεί και σε άγνωστο βαθμό,από στόμα σε στόμα.
Στο κάτω κάτω οποίος κι αν θέλει το κάνει,εκτός από τα υποχρεωτικώς δηλωθεντα.
Κατά προσέγγιση , το σύστημα που θα περαστούν τα στοιχεία λογικά έχει ρυθμιστεί έτσι.
 
Όπως είπα δεν γνωρίζω για αυτές τις εφαρμογές απλά εκφράζω τις ανησυχίες μου για αυτές.
Δεν ξέρω από ποιούς έχουν φτιαχτεί αυτές οι εφαρμογές και τι σκοπό έχουν και κατα πόσο τα data που συλλέγουν είναι ασφαλή προς το κοινό , ούτε ξέρω ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα data και για πιο σκοπό χρησιμοποιούνται. Ελπίζω σε κάθε περίπτωση να τα διαφυλάσουν καλά και να μην τα χρησιμοποιούν για ιδιοτελής σκοπούς κάτι το οποίο το φοβάμαι πάρα πολύ γιατί οι εμπειρίες μου από άτομα τα οποία εμπλέκονται με τα κοινά δεν είναι καλές.

Από στόμα σε στόμα και απο facebook κλπ. δεν έχω δει ποτέ κάποιον να το διαλαλεί για το ποια περιοχή έχει θηράματα και ειναι καλος κυνηγότοπος σε όσα forum και ομάδες συμμετέχω. Ο καθένας τα κρατάει καλά για τον εαυτό του ή έστω και για τους φίλους συγκυνηγούς του. Και εκτός απο αυτό δεν ξέρεις αν είναι έγκυρες πληροφορίες αυτές από αγνώστους. Αντίθετα από τέτοιες εφαρμογές μπορούν να βγουν πολύ έγκυρα και στοχευμένα συμπεράσματα που αν καταφέρουν να δημοσευτούν στο ευρύ κοινό ή ακόμα και σε μια μικρή ομάδα που μπορεί να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα στατιστικά μπορουν να κάνουν πολύ μεγάλη ζημιά εφόσον λειτουργήσουν σαν κράχτες.

Αυτή είναι εμένα η ανησυχία μου από αυτές τις εφαρμογές. Γιατί ξέρω ότι υπάρχουν και ευαίσθητοι κυνηγότοποι που αν δεν τους σεβαστείς θα πάψουν να ειναι κυνηγότοποι ως προς κάποια θηράματα.
 
Back
Top