Ρυθμιστική Κυνηγετικής Περιόδου 24-25

Όπως είπα δεν γνωρίζω για αυτές τις εφαρμογές απλά εκφράζω τις ανησυχίες μου για αυτές.
Δεν ξέρω από ποιούς έχουν φτιαχτεί αυτές οι εφαρμογές και τι σκοπό έχουν και κατα πόσο τα data που συλλέγουν είναι ασφαλή προς το κοινό , ούτε ξέρω ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα data και για πιο σκοπό χρησιμοποιούνται. Ελπίζω σε κάθε περίπτωση να τα διαφυλάσουν καλά και να μην τα χρησιμοποιούν για ιδιοτελής σκοπούς κάτι το οποίο το φοβάμαι πάρα πολύ γιατί οι εμπειρίες μου από άτομα τα οποία εμπλέκονται με τα κοινά δεν είναι καλές.

Από στόμα σε στόμα και απο facebook κλπ. δεν έχω δει ποτέ κάποιον να το διαλαλεί για το ποια περιοχή έχει θηράματα και ειναι καλος κυνηγότοπος σε όσα forum και ομάδες συμμετέχω. Ο καθένας τα κρατάει καλά για τον εαυτό του ή έστω και για τους φίλους συγκυνηγούς του. Και εκτός απο αυτό δεν ξέρεις αν είναι έγκυρες πληροφορίες αυτές από αγνώστους. Αντίθετα από τέτοιες εφαρμογές μπορούν να βγουν πολύ έγκυρα και στοχευμένα συμπεράσματα που αν καταφέρουν να δημοσευτούν στο ευρύ κοινό ή ακόμα και σε μια μικρή ομάδα που μπορεί να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα στατιστικά μπορουν να κάνουν πολύ μεγάλη ζημιά εφόσον λειτουργήσουν σαν κράχτες.

Αυτή είναι εμένα η ανησυχία μου από αυτές τις εφαρμογές. Γιατί ξέρω ότι υπάρχουν και ευαίσθητοι κυνηγότοποι που αν δεν τους σεβαστείς θα πάψουν να ειναι κυνηγότοποι ως προς κάποια θηράματα.
Το ποτάμι ξεκίνησε και δεν γυρίσει πίσω … κανονικά θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτική η συμπλήρωση του από όλους τους κυνηγούς που έχουν άδεια θήρας , είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει το επιστημονικό προσωπικό των ομοσπονδιών και υπουργείου τα δεδομένα της πανίδας της χώρας . Μέσα από την αυτή τη μελέτη μπορούν να παρθούν σημαντικές αποφάσεις για την διαχείρηση .
 
Το ποτάμι ξεκίνησε και δεν γυρίσει πίσω … κανονικά θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτική η συμπλήρωση του από όλους τους κυνηγούς που έχουν άδεια θήρας , είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει το επιστημονικό προσωπικό των ομοσπονδιών και υπουργείου τα δεδομένα της πανίδας της χώρας . Μέσα από την αυτή τη μελέτη μπορούν να παρθούν σημαντικές αποφάσεις για την διαχείρηση .
Γιώργο το ποτάμι ξεκίνησε και δεν γυρίζει πίσω ,ισχύει για αλλού και οχι για εδώ. Ξέρουμε πολύ καλά σε τι χώρα ζούμε και πως δουλεύει το σύστημα. Εμεις να τα συμπληρώσουμε ολα αυτά ,αλλά δεν πείθομαι με τίποτα οτι θα υπάρξει μελέτη και αξιολόγηση αυτών των στοιχείων απο κανένα επιστημονικό προσωπικό και απο κανέναν φορέα. Οσο για τη λέξη διαχείρηση ,τείνει να μπει στις απαγορευμένες.
Μακάρι να βγω λάθος.
 
Γιώργο το ποτάμι ξεκίνησε και δεν γυρίζει πίσω ,ισχύει για αλλού και οχι για εδώ. Ξέρουμε πολύ καλά σε τι χώρα ζούμε και πως δουλεύει το σύστημα. Εμεις να τα συμπληρώσουμε ολα αυτά ,αλλά δεν πείθομαι με τίποτα οτι θα υπάρξει μελέτη και αξιολόγηση αυτών των στοιχείων απο κανένα επιστημονικό προσωπικό και απο κανέναν φορέα. Οσο για τη λέξη διαχείρηση ,τείνει να μπει στις απαγορευμένες.
Μακάρι να βγω λάθος.
Ας το συμπληρώσουμε εμείς και αν δεν έχουμε αποτελέσματα στο τέλος ας «δικάσουμε» όποιον δεν έπραξε αυτό που έπρεπε . Δεν μπορεί όμως να ξεκινάει μια προσπάθεια ( που οι ίδιοι λέμε τόσα χρόνια για την εύκολη συναλλαγή μέσω του διαδυκτιου κτλ ) και αμέσως πριν καν ξεκινήσει να ακούς για καβάτζα του κυνηγότοπου μην το μάθουν οι άλλοι και κάθε λογής άλλο παραμύθι … που να σου πω στην τελική εκεί να δω τους υπέρμαχους του παραδοσιακού ελεύθερου τι φόλα θα φάνε , που από την μια βαστάνε ψηλά το λάβαρο του ελεύθερου / παραδοσιακού και από την άλλη είναι οι μεγαλύτερες καβατζοπου…ες που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι μην τους πάρει ο ξένος ( όχι ντόπιος ) τον κυνηγότοπο και τα θηράματα … Κάρπωσης υποχρεωτικό όπως έκαναν και άλλου για να πάμε μπροστά … αρκετά με την μοιρολατρία .
 
Last edited:
Ας το συμπληρώσουμε εμείς και αν δεν έχουμε αποτελέσματα στο τέλος ας «δικάσουμε» όποιον δεν έπραξε αυτό που έπρεπε . Δεν μπορεί όμως να ξεκινάει μια προσπάθεια ( που οι ίδιοι λέμε τόσα χρόνια για την εύκολη συναλλαγή μέσω του διαδυκτιου κτλ ) και αμέσως πριν καν ξεκινήσει να ακούς για καβάτζα του κυνηγότοπου μην το μάθουν οι άλλοι και κάθε λογής άλλο παραμύθι … που να σου πω στην τελική εκεί να δω τους υπέρμαχους του παραδοσιακού ελεύθερου τι φόλα θα φάνε , που από την μια βαστάνε ψηλά το λάβαρο του ελεύθερου / παραδοσιακού και από την άλλη είναι οι μεγαλύτερες καβατζοπου…ες που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι μην τους πάρει ο ξένος ( όχι ντόπιος ) τον κυνηγότοπο και τα θηράματα … Κάρπωσης υποχρεωτικό όπως έκαναν και άλλου για να πάμε μπροστά … αρκετά με την μοιρολατρία .
Συμφωνώ.Δεν μένει παρά να μας πείσουν .
 
Εύχομαι να δώσει καρπούς η «Κάρπωσης» και να συμβάλει ουσιαστικά στο μέλλον του κυνηγιού .
Και με ποιον τρόπο θα συμβάλει ρε παιδιά? Για εξηγήστε μου να καταλάβω και εγώ.

Θα απαγορεύσουν σε κάποιες περιοχές που δεν έχει θηράματα το κυνήγι και θα μαζευτούν όλοι οι κυνηγοί στις περιοχές που έχει θηράματα εξοντώνοντας τις και αυτές; Δεν θα μετατραπεί σε έναν έμμεσο κράχτη όλο αυτό; Ή μήπως έχουν σκοπό να μειώσουν το όριο κάρπωσης σε περιοχές που αποδίδουν περισσότερο; Και τι θα πετύχουν με αυτό; Πως θα ενισχυθεί η βιοποικιλοτητα στις περιοχές αυτές αν δεν φυτέψουν δέντρα να δεν αυξήσουν τις πηγές τροφής να μαζέψουν σκουπίδια να μειώσουν την μόλυνση στα ποτάμια και στις πηγές (ποιες πηγές δηλαδή που έχουν εξαφανιστεί και αυτές από την αλόγιστη και ανεξέλεγκτη κατανάλωση νερού και υπεραντληση απο τις γεωτρήσεις) κλπ κλπ; Ή μήπως θα μειώσουν με αυτό τον τρόπο τις καταστροφές και την εξόντωση των κυνηγότοπων από φωτιες , οικοπεδοποίηση , αιολικά πάρκα κλπ κλπ που έχουν καταστρέψει όλα τα δάση της Ελλάδας ; Η μήπως θα αποτρέψουν με αυτό τον τρόπο την λαθροθηρία; Ή μήπως θα βελτιώσουν την βιοποικιλότητα κάποια περιοχής περιορίζοντας το κυνήγι; Που μπορεί να συμβάλει όλο αυτό στα παραπάνω που είναι η μεγαλύτερη πηγή του προβλήματος με την καταγραφή των θηρευμένων και μη και με ποιον τρόπο μπορείτε να μου πείτε; Και γιατί είναι απαραίτητο να γίνεται καταγραφή για να βελτιωθούν όλα τα παραπάνω; Είναι σαν να μου λέτε ότι οι κυνηγοί με τα θήρα κάνουν καταστροφές οπότε πάμε να τους περιορίσουμε και να τους βάλουμε όριο ελέγχοντας τους. Εγώ δεν βλέπω κάποιο τρόπο που μπορεί να βοηθήσει ως προς την σωστή κατεύθυνση ούτε βλέπω να γίνεται κάποια ουσιαστική ενέργεια που θα προστατέψει τους κυνηγότοπους και τα θηράματα για να έχουν και τα παιδιά μας στο μέλλον. Και με την καχυποψία που με διακρίνει γιατί οι εμπειρίες μου με έχουν κάνει έτσι αυτό που προβλέπω είναι να κάνουν μία τρύπα στο νερό και ίσως ακόμη χειρότερα να κάνουν ακόμη μεγαλύτερη ζημιά.


Επίσης λέτε για τους κυνηγότοπους που διαφυλάσουν οι ντόπιοι και δεν θέλουν ξένους. Καταρχήν εγώ ζω στην Αθήνα και δεν ξέρω κανένα κυνηγότοπο που να μην τον ξέρουν οι άλλοι και θεωρούμε και εγώ ξένος όπου και να πάω για κυνήγι. Και θα με σύμφερε να μαθώ κυνηγότοπους που ξέρουν οι ντόπιοι και δεν ξέρουν οι ξένοι.

Αλλά για φανταστείτε να αρχίσουν να έρχονται και ξένοι από τις γύρω χώρες όπως συμβαίνει στα νησιά του Ιονίου με τους Ιταλούς. Οι ντόπιοι προσέχουν για να έχουν και του χρόνου. Οι ξένοι όχι γιατί δεν τους ενδιαφέρει. Θα έρθουν όσο έχει θηράματα και μετά θα βρουν να πάνε αλλου. Αυτοί πάνε να μετατρέψουν την Ελλάδα σε τουριστικό φέρετρο, σε γεννήτρια της Ευρώπης κλπ κλπ. Δεν τον πονάνε τον τόπο τους όπως οι ντόπιοι. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και αν δεν συμφωνούν κάποιοι.
 
Last edited:
Και με ποιον τρόπο θα συμβάλει ρε παιδιά? Για εξηγήστε μου να καταλάβω και εγώ.
Αμα ρωτησεις για το αρτεμις και τωρα πλεον για το καρπωσης θα καταλαβεις ,τωρα πως θες να καταλαβεις αφου δεν ξερεις πως γινεται?ουτε καν τι ειναι αυτο?[γινεται καταγραφη με τα ματια μας,οχι των οικολογων σε οτι θελουν αυτοι]
 
Αμα ρωτησεις για το αρτεμις και τωρα πλεον για το καρπωσης θα καταλαβεις ,τωρα πως θες να καταλαβεις αφου δεν ξερεις πως γινεται?ουτε καν τι ειναι αυτο?[γινεται καταγραφη με τα ματια μας,οχι των οικολογων σε οτι θελουν αυτοι]
Ναι αυτή η καταγραφή πως θα βοηθήσει δεν ξέρω. Δηλαδή ποια θα ειναι τα επόμενα βήματα μετά την καταγραφή και την ανάλυση των δεδομένων από αυτήν περιμένω να μάθω. Το γράφει κάπου να μπω να το ψάξω ?
 
Και με ποιον τρόπο θα συμβάλει ρε παιδιά? Για εξηγήστε μου να καταλάβω και εγώ.

Θα απαγορεύσουν σε κάποιες περιοχές που δεν έχει θηράματα το κυνήγι και θα μαζευτούν όλοι οι κυνηγοί στις περιοχές που έχει θηράματα εξοντώνοντας τις και αυτές; Δεν θα μετατραπεί σε έναν έμμεσο κράχτη όλο αυτό; Ή μήπως έχουν σκοπό να μειώσουν το όριο κάρπωσης σε περιοχές που αποδίδουν περισσότερο; Και τι θα πετύχουν με αυτό; Πως θα ενισχυθεί η βιοποικιλοτητα στις περιοχές αυτές αν δεν φυτέψουν δέντρα να δεν αυξήσουν τις πηγές τροφής να μαζέψουν σκουπίδια να μειώσουν την μόλυνση στα ποτάμια και στις πηγές (ποιες πηγές δηλαδή που έχουν εξαφανιστεί και αυτές από την αλόγιστη και ανεξέλεγκτη κατανάλωση νερού και υπεραντληση απο τις γεωτρήσεις) κλπ κλπ; Ή μήπως θα μειώσουν με αυτό τον τρόπο τις καταστροφές και την εξόντωση των κυνηγότοπων από φωτιες , οικοπεδοποίηση , αιολικά πάρκα κλπ κλπ που έχουν καταστρέψει όλα τα δάση της Ελλάδας ; Η μήπως θα αποτρέψουν με αυτό τον τρόπο την λαθροθηρία; Ή μήπως θα βελτιώσουν την βιοποικιλότητα κάποια περιοχής περιορίζοντας το κυνήγι; Που μπορεί να συμβάλει όλο αυτό στα παραπάνω που είναι η μεγαλύτερη πηγή του προβλήματος με την καταγραφή των θηρευμένων και μη και με ποιον τρόπο μπορείτε να μου πείτε; Και γιατί είναι απαραίτητο να γίνεται καταγραφή για να βελτιωθούν όλα τα παραπάνω; Είναι σαν να μου λέτε ότι οι κυνηγοί με τα θήρα κάνουν καταστροφές οπότε πάμε να τους περιορίσουμε και να τους βάλουμε όριο ελέγχοντας τους. Εγώ δεν βλέπω κάποιο τρόπο που μπορεί να βοηθήσει ως προς την σωστή κατεύθυνση ούτε βλέπω να γίνεται κάποια ουσιαστική ενέργεια που θα προστατέψει τους κυνηγότοπους και τα θηράματα για να έχουν και τα παιδιά μας στο μέλλον. Και με την καχυποψία που με διακρίνει γιατί οι εμπειρίες μου με έχουν κάνει έτσι αυτό που προβλέπω είναι να κάνουν μία τρύπα στο νερό και ίσως ακόμη χειρότερα να κάνουν ακόμη μεγαλύτερη ζημιά.


Επίσης λέτε για τους κυνηγότοπους που διαφυλάσουν οι ντόπιοι και δεν θέλουν ξένους. Καταρχήν εγώ ζω στην Αθήνα και δεν ξέρω κανένα κυνηγότοπο που να μην τον ξέρουν οι άλλοι και θεωρούμε και εγώ ξένος όπου και να πάω για κυνήγι. Και θα με σύμφερε να μαθώ κυνηγότοπους που ξέρουν οι ντόπιοι και δεν ξέρουν οι ξένοι.

Αλλά για φανταστείτε να αρχίσουν να έρχονται και ξένοι από τις γύρω χώρες όπως συμβαίνει στα νησιά του Ιονίου με τους Ιταλούς. Οι ντόπιοι προσέχουν για να έχουν και του χρόνου. Οι ξένοι όχι γιατί δεν τους ενδιαφέρει. Θα έρθουν όσο έχει θηράματα και μετά θα βρουν να πάνε αλλου. Αυτοί πάνε να μετατρέψουν την Ελλάδα σε τουριστικό φέρετρο, σε γεννήτρια της Ευρώπης κλπ κλπ. Δεν τον πονάνε τον τόπο τους όπως οι ντόπιοι. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και αν δεν συμφωνούν κάποιοι.
https://www.hunters.gr/aeiforo-kynigi/nea/programma-artemis-kynigetiki-periodos-2022-2023
 
Και με ποιον τρόπο θα συμβάλει ρε παιδιά? Για εξηγήστε μου να καταλάβω και εγώ.

Θα απαγορεύσουν σε κάποιες περιοχές που δεν έχει θηράματα το κυνήγι και θα μαζευτούν όλοι οι κυνηγοί στις περιοχές που έχει θηράματα εξοντώνοντας τις και αυτές; Δεν θα μετατραπεί σε έναν έμμεσο κράχτη όλο αυτό; Ή μήπως έχουν σκοπό να μειώσουν το όριο κάρπωσης σε περιοχές που αποδίδουν περισσότερο; Και τι θα πετύχουν με αυτό; Πως θα ενισχυθεί η βιοποικιλοτητα στις περιοχές αυτές αν δεν φυτέψουν δέντρα να δεν αυξήσουν τις πηγές τροφής να μαζέψουν σκουπίδια να μειώσουν την μόλυνση στα ποτάμια και στις πηγές (ποιες πηγές δηλαδή που έχουν εξαφανιστεί και αυτές από την αλόγιστη και ανεξέλεγκτη κατανάλωση νερού και υπεραντληση απο τις γεωτρήσεις) κλπ κλπ; Ή μήπως θα μειώσουν με αυτό τον τρόπο τις καταστροφές και την εξόντωση των κυνηγότοπων από φωτιες , οικοπεδοποίηση , αιολικά πάρκα κλπ κλπ που έχουν καταστρέψει όλα τα δάση της Ελλάδας ; Η μήπως θα αποτρέψουν με αυτό τον τρόπο την λαθροθηρία; Ή μήπως θα βελτιώσουν την βιοποικιλότητα κάποια περιοχής περιορίζοντας το κυνήγι; Που μπορεί να συμβάλει όλο αυτό στα παραπάνω που είναι η μεγαλύτερη πηγή του προβλήματος με την καταγραφή των θηρευμένων και μη και με ποιον τρόπο μπορείτε να μου πείτε; Και γιατί είναι απαραίτητο να γίνεται καταγραφή για να βελτιωθούν όλα τα παραπάνω; Είναι σαν να μου λέτε ότι οι κυνηγοί με τα θήρα κάνουν καταστροφές οπότε πάμε να τους περιορίσουμε και να τους βάλουμε όριο ελέγχοντας τους. Εγώ δεν βλέπω κάποιο τρόπο που μπορεί να βοηθήσει ως προς την σωστή κατεύθυνση ούτε βλέπω να γίνεται κάποια ουσιαστική ενέργεια που θα προστατέψει τους κυνηγότοπους και τα θηράματα για να έχουν και τα παιδιά μας στο μέλλον. Και με την καχυποψία που με διακρίνει γιατί οι εμπειρίες μου με έχουν κάνει έτσι αυτό που προβλέπω είναι να κάνουν μία τρύπα στο νερό και ίσως ακόμη χειρότερα να κάνουν ακόμη μεγαλύτερη ζημιά.


Επίσης λέτε για τους κυνηγότοπους που διαφυλάσουν οι ντόπιοι και δεν θέλουν ξένους. Καταρχήν εγώ ζω στην Αθήνα και δεν ξέρω κανένα κυνηγότοπο που να μην τον ξέρουν οι άλλοι και θεωρούμε και εγώ ξένος όπου και να πάω για κυνήγι. Και θα με σύμφερε να μαθώ κυνηγότοπους που ξέρουν οι ντόπιοι και δεν ξέρουν οι ξένοι.

Αλλά για φανταστείτε να αρχίσουν να έρχονται και ξένοι από τις γύρω χώρες όπως συμβαίνει στα νησιά του Ιονίου με τους Ιταλούς. Οι ντόπιοι προσέχουν για να έχουν και του χρόνου. Οι ξένοι όχι γιατί δεν τους ενδιαφέρει. Θα έρθουν όσο έχει θηράματα και μετά θα βρουν να πάνε αλλου. Αυτοί πάνε να μετατρέψουν την Ελλάδα σε τουριστικό φέρετρο, σε γεννήτρια της Ευρώπης κλπ κλπ. Δεν τον πονάνε τον τόπο τους όπως οι ντόπιοι. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και αν δεν συμφωνούν κάποιοι.
https://www.ksellas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=161&Itemid=204&lang=el
 
Ναι από όλα αυτά εγώ καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιείται απλά σαν απόδειξη ότι ο κυνηγός δεν κάνει ζημιά στα θηράματα. Σαν προστασία- ασπιδα δηλαδή του κυνηγού. Δεν λέω κάτι είναι και αυτό.

Όμως πόσο έγκυρα είναι αυτά τα αποτελέσματα όταν γίνεται μόνο απο μία μερίδα των κυνηγών και πως επαληθευεται η ορθότητα τους;

Σε τι βοηθάει πραγματικά όλο αυτό στην φύση και την βελτίωση της βιοποικιλοτητας κάθε περιοχής πέρα απο την προστασία του κυνηγού? Τι ενέργειες γίνονται και σε ποιες απο αυτές βοηθούν τα παραπάνω αποτελέσματα πέρα από τον να προστατεύουν τον κυνηγο και να αποδεικνύουν στην πολιτεία ότι ο κυνηγός δεν κάνει ζημιά κάτι που δεν θέλει και πολύ μυαλό για να το διαπιστώσει κανείς.

Προσφέρει όλο αυτό κάτι στην βελτίωση και στην επίλυση του ουσιαστικού προβλήματος που είναι η ολοένα και περισσότερη συρίκνωση της κυνηγετικής περιοχής , η μείωση της πηγής τροφής και νερού των θηραμάτων , η μόλυνση των κυνηγότοπων κλπ; Η απλά μας ενδιαφέρει να διασφαλίσουμε απλά την επίτρεψη του κυνηγιού; Νομίζετε ότι έτσι όπως κυλάει που κάθε χρόνο καίγονται πάνω απο 100.000 στρέμματα δασικής περιοχής θα μας μείνει χώρος για κυνήγι;
Η ότι αυτή η εφαρμογή με την καταγραφή των θηραμάτων θα εξασφαλίσει την βιωσιμότητα του κυνηγιού;

Κοιτάζουμε το δέντρο δηλαδή εμάς τους κυνηγούς και δεν κοιτάζουμε το δάσος που είναι η διασφάλιση και διατήρηση αν όχι βελτιώση της φύσης , των δασικών περιοχών και των κυνηγότοπων.

Δεν ξέρω αν έγραψες εκ παραδρομής, "φέρετρο"αντί για θέρετρο.
Πάντως χαρακτηρίζει ακριβώς,την κατάντια της χώρας.
Τουριστικό φέρετρο,όπως το είπες.
χαχαχα θέρετρο ήθελα να γράψω αλλά μάλλον το άλλαξε η αυτόματη συμπλήρωση του κειμένου απο το κινητό γιατί διαρκώς το παθαίνω. Αλλά όπως λες και φέρετρο ταιριάζει μια χαρά.
 
Και με ποιον τρόπο θα συμβάλει ρε παιδιά? Για εξηγήστε μου να καταλάβω και εγώ.

Θα απαγορεύσουν σε κάποιες περιοχές που δεν έχει θηράματα το κυνήγι και θα μαζευτούν όλοι οι κυνηγοί στις περιοχές που έχει θηράματα εξοντώνοντας τις και αυτές; Δεν θα μετατραπεί σε έναν έμμεσο κράχτη όλο αυτό; Ή μήπως έχουν σκοπό να μειώσουν το όριο κάρπωσης σε περιοχές που αποδίδουν περισσότερο; Και τι θα πετύχουν με αυτό; Πως θα ενισχυθεί η βιοποικιλοτητα στις περιοχές αυτές αν δεν φυτέψουν δέντρα να δεν αυξήσουν τις πηγές τροφής να μαζέψουν σκουπίδια να μειώσουν την μόλυνση στα ποτάμια και στις πηγές (ποιες πηγές δηλαδή που έχουν εξαφανιστεί και αυτές από την αλόγιστη και ανεξέλεγκτη κατανάλωση νερού και υπεραντληση απο τις γεωτρήσεις) κλπ κλπ; Ή μήπως θα μειώσουν με αυτό τον τρόπο τις καταστροφές και την εξόντωση των κυνηγότοπων από φωτιες , οικοπεδοποίηση , αιολικά πάρκα κλπ κλπ που έχουν καταστρέψει όλα τα δάση της Ελλάδας ; Η μήπως θα αποτρέψουν με αυτό τον τρόπο την λαθροθηρία; Ή μήπως θα βελτιώσουν την βιοποικιλότητα κάποια περιοχής περιορίζοντας το κυνήγι; Που μπορεί να συμβάλει όλο αυτό στα παραπάνω που είναι η μεγαλύτερη πηγή του προβλήματος με την καταγραφή των θηρευμένων και μη και με ποιον τρόπο μπορείτε να μου πείτε; Και γιατί είναι απαραίτητο να γίνεται καταγραφή για να βελτιωθούν όλα τα παραπάνω; Είναι σαν να μου λέτε ότι οι κυνηγοί με τα θήρα κάνουν καταστροφές οπότε πάμε να τους περιορίσουμε και να τους βάλουμε όριο ελέγχοντας τους. Εγώ δεν βλέπω κάποιο τρόπο που μπορεί να βοηθήσει ως προς την σωστή κατεύθυνση ούτε βλέπω να γίνεται κάποια ουσιαστική ενέργεια που θα προστατέψει τους κυνηγότοπους και τα θηράματα για να έχουν και τα παιδιά μας στο μέλλον. Και με την καχυποψία που με διακρίνει γιατί οι εμπειρίες μου με έχουν κάνει έτσι αυτό που προβλέπω είναι να κάνουν μία τρύπα στο νερό και ίσως ακόμη χειρότερα να κάνουν ακόμη μεγαλύτερη ζημιά.


Επίσης λέτε για τους κυνηγότοπους που διαφυλάσουν οι ντόπιοι και δεν θέλουν ξένους. Καταρχήν εγώ ζω στην Αθήνα και δεν ξέρω κανένα κυνηγότοπο που να μην τον ξέρουν οι άλλοι και θεωρούμε και εγώ ξένος όπου και να πάω για κυνήγι. Και θα με σύμφερε να μαθώ κυνηγότοπους που ξέρουν οι ντόπιοι και δεν ξέρουν οι ξένοι.

Αλλά για φανταστείτε να αρχίσουν να έρχονται και ξένοι από τις γύρω χώρες όπως συμβαίνει στα νησιά του Ιονίου με τους Ιταλούς. Οι ντόπιοι προσέχουν για να έχουν και του χρόνου. Οι ξένοι όχι γιατί δεν τους ενδιαφέρει. Θα έρθουν όσο έχει θηράματα και μετά θα βρουν να πάνε αλλου. Αυτοί πάνε να μετατρέψουν την Ελλάδα σε τουριστικό φέρετρο, σε γεννήτρια της Ευρώπης κλπ κλπ. Δεν τον πονάνε τον τόπο τους όπως οι ντόπιοι. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και αν δεν συμφωνούν κάποιοι.
Τα εχεις λίγο μπερδεμένα μέσα στο μυαλό σου .. ένα ένα , η ηλεκτρονική καταγραφή έχει να κάνει με την ευκολία του κυνηγου να απαντήσει στις ερωτήσεις και αυτές να αποσταλούν άμεσα . Επίσης δεν χρειάζεται πλέον μια ομάδα υπαλλήλων που θα περναει τα δεδομένα διότι γίνεται αυτόματα μέσω του διαδυκτιου άμεσα χωρίς λάθη . Η διαδικασία καταγραφής εαν είναι σωστά δομημένη θα δώσει πολλές απαντήσεις τόσο για τα θηράματα όσο και για αλλά ζώα της υπαίθρου όπως ο λύκος το τσακάλι κτλ τα οποία δεδομένα θα μας δώσουν μια ρεαλιστική εικόνα για το τι συμβαίνει στην εκάστοτε περιοχή . Πάμε
και στα θηράματα τώρα , αν σε μια περιοχή υπάρχει πρόβλημα με μειωμένο αριθμό θηραμάτων τότε μπορεί να χρειαστεί να υπάρξει παύση για ένα χρονικό διάστημα διότι αυτό ορίζει η διαχείρηση . Τωρα για αναδασώσεις φωτιές κτλ αυτά δεν είναι θέμα ερωτηματολογίου . Ούτε οι ευρωπαίοι/ξενοι πολίτες είναι το πρόβλημα φυσικά , οποιοσδήποτε «μη Έλληνας» μπορεί να κυνηγήσει σε τρίτες χώρες νόμιμα . Με το συγκεκριμένο αντίτιμο για την κυνηγετική άδεια( πολύ υψηλότερο από τους ντόπιους κυνηγούς ) , με το συγκεκριμένο όριο κάρπωσης κτλ . Αυτά τα ζήτησες ποτε στον σύλλογο που ανήκεις ; Τα ζήτησες ποτε από την κσε , από το υπουργείο ; Έστειλες ένα μειλ ; Οι ξένοι λοιπόν κάνουν ακριβώς ότι κάνουν και οι ιθαγενείς κυνηγοί , μόνο που αυτοί είναι «ξένοι»…
 
Δεν ξέρω αν στο κάρπωσης μετά την συμπλήρωση δίνει η εφαρμογή έναν αριθμό απόδειξης συμπληρωσης του ερωτηματολογίου ( κάτι σαν αριθμό μητρώου για τον ερωτηματολόγιο που συμπληρώθηκε ) .
 
Back
Top