Ρυθμιστική Κυνηγετικής Περιόδου 24-25

Εάν βγάλουμε 145.000 φέτος θα πρέπει να είμαστε και ευχαριστημένοι
Ειδικά εκεί που έχουν φτάσει τα φυσίγγια,σε συνδυασμό με τα ακριβά καύσιμα, θα το σκεφτούν πολλοί που έχουν σαν κύριο θήραμα τα τσιχλοκοτσύφια (και δεν είναι λίγοι) να βγάλουν άδεια
Το μοναδικό που μετριάζει την κατάρρευση είναι ότι έχει γεμίσει ο τόπος γουρούνια
Δεν είναι θέμα θηράματος, το κέφι μας κάνουμε αν γυρίσεις και με 10 τσιχλιτσες από το κυνήγι θα έχεις γεμίσει και τις μπαταρίες σου.Αν το δουμε σαν ποσότητα κρέατος πάντα θα κερδίζει το σούπερ μάρκετ.
 
Δεν είναι θέμα θηράματος, το κέφι μας κάνουμε αν γυρίσεις και με 10 τσιχλιτσες από το κυνήγι θα έχεις γεμίσει και τις μπαταρίες σου.Αν το δουμε σαν ποσότητα κρέατος πάντα θα κερδίζει το σούπερ μάρκετ.
Πολλοί πάνε για γουρούνια μόνο για την σακούλα Παναγιώτη χωρίς να προσφέρουν στην παρέα τίποτα επί της ουσίας
Πάνε τους βάζουν σε ένα καρτέρι και στο τέλος της ημέρας παίρνουν το μερίδιο και φεύγουν, και όταν τελειώσει το κυνήγι εξαφανίζονται μέχρι να αρχίσει η καινούργια περίοδος
Εάν δεν υπήρχαν τόσα γουρούνια και κοβόταν η σακούλα ή μεγάλωνε η ταλαιπωρία μέχρι να έρθει η κάρπωση τότε θα έβλεπες πόσοι ακόμα θα το σταμάταγαν
Και εννοείται ότι και εγώ συμφωνώ στο ότι πάμε να γεμίσουμε μπαταρίες και ότι και με 10 τσίχλες είναι καλά
Αλλά όταν σε κάποιον κάτοικο μεγάλης πόλης<<στοιχίζει>> 5-10€ η τσίχλα τι να κάνει και αυτός, που να πρωτοδώσει;
Έγινε είδος πολυτελείας.........
 
Ίσως,ένας από τους τρόπους που θα μπορούσε να συνεισφέρει,σε κάποια αύξηση των αδειών,θα ήταν η άδεια ανα θήραμα και άδεια ορισμένης διάρκειας.
Αυτό βέβαια,δεν θα συνέφερε την ΚΣΕ γιατί θα έχανε έσοδα.
 
Ίσως,ένας από τους τρόπους που θα μπορούσε να συνεισφέρει,σε κάποια αύξηση των αδειών,θα ήταν η άδεια ανα θήραμα και άδεια ορισμένης διάρκειας.
Αυτό βέβαια,δεν θα συνέφερε την ΚΣΕ γιατί θα έχανε έσοδα.
Το ίσως γιατί το βάζεις;
Μονόδρομος είναι αυτό που έγραψες
 
Ίσως,ένας από τους τρόπους που θα μπορούσε να συνεισφέρει,σε κάποια αύξηση των αδειών,θα ήταν η άδεια ανα θήραμα και άδεια ορισμένης διάρκειας.
Αυτό βέβαια,δεν θα συνέφερε την ΚΣΕ γιατί θα έχανε έσοδα.
Ίσως,εγώ δεν συμφωνώ, αλλού πρέπει να κοιτάξουμε.( Εγώ θέλω να πω ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε αύξηση σε καινούργιους κυνηγούς τουλάχιστον εδώ στα μέρη μου και όλοι λόγω του γουρουνιού και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φαίνεται αυτό μέχρι τώρα.)
 
Εγώ θέλω να πω ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε αύξηση σε καινούργιους κυνηγούς τουλάχιστον εδώ στα μέρη μου και όλοι λόγω του γουρουνιού και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φαίνεται αυτό μέχρι τώρα.
Γιατι μπαινουν καποιοι νεοι , αλλα σταματουν και πολλοι μεγαλυτερης ηλικιας για οικονομικους η αλλους λογους.
Εγω πιστευω οτι το κυνηγι χρειαζεται προωθηση με νεα προσωπα.
Εν ετη 2024 εχουμε μεινει λες και ειμαστε στο 1980.
 
Ίσως,εγώ δεν συμφωνώ, αλλού πρέπει να κοιτάξουμε.( Εγώ θέλω να πω ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε αύξηση σε καινούργιους κυνηγούς τουλάχιστον εδώ στα μέρη μου και όλοι λόγω του γουρουνιού και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φαίνεται αυτό μέχρι τώρα.)
Που να φανεί;
Στο γενικό σύνολο είναι σταγόνα στον ωκεανό
 
Ίσως,εγώ δεν συμφωνώ
Ανά θήραμα πές ότι είναι τραβηγμένο, αλλά ορισμένης διάρκειας είναι μία λύση εάν θέλουμε περισσότερες άδειες έστω και με μειωμένα έσοδα
Το λίγο είναι καλύτερα από το καθόλου
Επίσης χρειάζεται να φαινόμαστε όσο το δυνατόν περισσότεροι έστω σαν αριθμός
Και 5-10 χιλιάδες άτομα εάν έβγαζαν μειωμένη πάλι καλό είναι
Λέμε τώρα.....
 
Και η κατρακύλα δεν έχει τέλος, πιστέψτε με. Με μαξ 50 νέους στο χώρο σχεδόν κάθε χρόνο δουλειά δεν κάνουμε.
Εδώ σταματάνε το κυνήγι οι πατεράδες ποιοί νέοι να ακολουθήσουν;
Πόσοι νέοι εκτός επαρχίας θα γίνουν κυνηγοί;
Όλες οι συνθήκες είναι κόντρα γι'αυτούς
 
Εδώ σταματάνε το κυνήγι οι πατεράδες ποιοί νέοι να ακολουθήσουν;
Πόσοι νέοι εκτός επαρχίας θα γίνουν κυνηγοί;
Όλες οι συνθήκες είναι κόντρα γι'αυτούς
Όσο πάνε και ελαττώνονται και οι κυνηγοί στην επαρχία. Κατάγομαι από οικογένεια κυνηγών και σκέψου μόνο εγώ συνεχίζω την παράδοση, ούτε αδέρφια, ούτε ξαδέρφια, ούτε θείοι, Α' βαθμου συγγενείας γενικότερα. Στο χωριό είναι λίγες οι κυνηγετικές οικογένειες και κάθε χρόνο μειώνονται. Πόσο ακόμα? Φταίνε πολλά, ακόμα και το ίδιο το σπίτι ...
 
Στο χωριό είναι λίγες οι κυνηγετικές οικογένειες και κάθε χρόνο μειώνονται.
Το έγραψε και ο @Dimitris F πιό πάνω
Με τόση υπογεννητικότητα υπάρχει υπαρξιακή κρίση όχι μόνο κυνηγετική
Εάν υπήρχε το ποσοστό νέων που υπήρχε στο παρελθόν είναι δεδομένο ότι κάποιοι θα ακολουθούσαν
Με τον αριθμό των νέων να μειώνεται και να μεταναστεύει και την σταθερή εδώ και πάρα πολλά χρόνια ερήμωση της υπαίθρου-επαρχίας ποιός να ακολουθήσει;
Φθίνουμε γενικώς......
 
Σε επαρχιακό σύλλογο πέρισι μαντέψτε πόσες ήταν οι νέες άδειες; Ο τεράστιος αριθμός 2. Οι άνθρωποι που δεν έβγαλαν ας το αφήσουμε καλύτερα. Τι φταίει; Σίγουρα όχι η έλλειψη θηραμάτων καθώς η περσινή χρονιά στο σύνολό της χαρακτηρίζεται ως τουλάχιστον ικανοποιητική. Το σύγχρονο κυνήγι απαιτεί θυσίες. Δεν είναι οι εποχές που έβγαινε ο κάθε κυνηγός δίπλα από το σπίτι του και μπορούσε να ασκήσει την αγαπημένη του δραστηριότητα. Πλέον απαιτεί πολύ χρόνο. Για να κάνεις ένα απλό κυνήγι, θα χρειαστείς το ελάχιστο μια ώρα διαδρομή. Άρα πόσο εύκολο είναι για κάποιο παιδί να απαρνηθεί τα ξενύχτια μέχρι πρωίας με τους φίλους του ή τις βόλτες το Σαββατοκύριακο; Πόσο εύκολο είναι άραγε να εξηγήσει στην κοπέλα που του αρέσει ή στις παρέες του ότι δεν είναι ένας μανιακός δολοφόνος που σκοτώνει ανυπεράσπιστα ζωάκια, αλλά ένας ρομαντικός άνθρωπος που επιδιώκει να νιώσει αυτό το αρχαιγωνο συναίσθημα του κυνηγιού και να έρθει σε επαφή με την φύση. Το οικονομικό το αφήνω τελευταίο καθώς όλα τα πάθη πληρώνονται. Και η εστίαση απαιτεί χρήματα και όπως παρατηρούμε όλοι μας, τα μαγαζιά είναι γεμάτα. Μπορεί να μειώσεις τις εξόδους σου αλλά αν το αγαπάς θα βρεις τα χρήματα για να βγεις. Δεν θα αγοράσεις καινούργια παπούτσια ή δε θα βγεις έξω για φαγητό που λέει ο λόγος και θα κάνεις ένα κυνήγι.
Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς η λογική που ακολουθήθηκε να περνάμε όσο πιο απαρατήρητοι γίνεται, πιστεύοντας ότι έτσι θα προστατεύσουμε το κυνήγι ήταν και η καταστροφή μας. Χάθηκαν πολλές γενιές κυνηγών και φτάσαμε στο σημείο οι νέοι που ασχολούνται με αυτό να είναι σαν τη μύγα μες το γάλα.
Γυρίζει αυτό;
Πολύ δύσκολα και για να υπάρξει έστω και μια μικρή πιθανότητα θέλει πολύ προσπάθεια απ’ όλους μας.
 
Εδώ ολόκληρο πανεπιστήμιο και έναν φίλο που να κυνηγάει δεν έχω. Όλοι οι ευαισθητοποιημένοι οικολόγοι (μέχρι να τους μαγειρέψω αγριογούρουνο), αλλά ούτε και κανέναν εκτός παρέας δεν έχω βρει που να ασχολείται. Τι να πει κανείς...
 
Back
Top