Ρυθμιστική Κυνηγετικής Περιόδου 24-25

Εμείς μιλάμε με βάση τα περσινά δεδομένα, αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι μπροστά μας έχουμε ένα καλοκαίρι με μελτέμια και μάλλον αυτό θα φέρει νέα δεδομένα...
Αυτό είναι σίγουρο, κάθε χρόνο γίνεται αλλά τα τελευταία χρόνια έχει παραγινει με της ανεμογεννήτριες το κακό, ότι καίγεται απαγορεύεται το κυνήγι.καπου θα κάνει καλό κάπου κακό.
 
Θυμάται κάποιος πέρυσι την ημερομηνία που έδωσαν το οκ για ανανεώσεις ?
Γυρω στις 15 αυγουστου. Όλοι πηγαιναμε και αφήναμε τις άδειες από τις δέκα αυγουστου, κάποιοι συλλογοι τις παρελαβαν και από πρωτη αυγουστου. Ωστόσο άρχισαν να ανανεώνονται 5-6 μέρες νωρίτερα από τις 20 αυγουστου. Κοντεψαμε να ταξιδέψουμε χωρίς την άδεια στα χέρια μάς.
 
Γυρω στις 15 αυγουστου. Όλοι πηγαιναμε και αφήναμε τις άδειες από τις δέκα αυγουστου, κάποιοι συλλογοι τις παρελαβαν και από πρωτη αυγουστου. Ωστόσο άρχισαν να ανανεώνονται 5-6 μέρες νωρίτερα από τις 20 αυγουστου. Κοντεψαμε να ταξιδέψουμε χωρίς την άδεια στα χέρια μάς.
Εγώ κυνηγούσα Γρεβενά μόνο με την απόδειξη αρχές Σεπτεμβρίου με ρίσκο σε έλεγχο στην διάθεση του θηροφύλακα ή του δασικού
 
Όσο πάνε και ελαττώνονται και οι κυνηγοί στην επαρχία. Κατάγομαι από οικογένεια κυνηγών και σκέψου μόνο εγώ συνεχίζω την παράδοση, ούτε αδέρφια, ούτε ξαδέρφια, ούτε θείοι, Α' βαθμου συγγενείας γενικότερα. Στο χωριό είναι λίγες οι κυνηγετικές οικογένειες και κάθε χρόνο μειώνονται. Πόσο ακόμα? Φταίνε πολλά, ακόμα και το ίδιο το σπίτι ...

Αν είχε θηράματα θα έβγαινε ακόμη πολύς νέος κόσμος και οι παλιοί θα αναννέωναν.

Δεν έχει όμως θηράματα και δεν φταίμε ακριβώς εμείς ως Έλληνες για αυτό, όταν σε γειτονικές χώρες γίνεται πανυγήρι.

Δες τι συμβαίνει στην Ιορδανία και τη Τουρκία που φράζουν ολόκληρα φαράγγια με δίχτυα και πιάνουν τις φάσσες, ξεκληρίζοντας ολόκληρα κοπάδια για να τα πουλήσουν στις ντόπιες αγορές.

Επίσης πλέον δεν κάνει έντονο ψύχος στα βόρεια για να κατέβουν τα αποδημητικά από τις στέπες.

Το αποτέλεσμα όλων αυτών;

Οι κηνυγοί οδηγήθηκαν στην υπερθήρευση των ντόπιων θηρημάτων.

Στα νησιά η ντόπια πέρδικα δεν αντέχει το κηνύγι για τη περίοδο που ανακυρρήσεται, αλλά δεν πολυνοιάζει κανέναν, θα γίνουν απελευθερώσεις κωτοπέρδικας λένε (λες και είναι αυτό το ζητούμενο).
Για τον λαγό τα ίδια, βέβαια και σε αυτό φταίει και ο ανεξέλεκτος πληθυσμός τσακαλιών που πλέον δεν επικυρρήσονται και χαλάνε τους "αυτιάδες".

Αν τελειώσουν και τα γουρούνια (από καμιά αρρώστια) να δεις τι θα γίνει.

Να μην πιάσουμε και τη λαθροθηρία γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

Προγραμματισμός και βλέψεις για το μέλλον 0.

Δεν πειράζει εμείς οι νέοι θα τα λουστούμε.
 
Αν είχε θηράματα θα έβγαινε ακόμη πολύς νέος κόσμος και οι παλιοί θα αναννέωναν.

Δεν έχει όμως θηράματα και δεν φταίμε ακριβώς εμείς ως Έλληνες για αυτό, όταν σε γειτονικές χώρες γίνεται πανυγήρι.

Δες τι συμβαίνει στην Ιορδανία και τη Τουρκία που φράζουν ολόκληρα φαράγγια με δίχτυα και πιάνουν τις φάσσες, ξεκληρίζοντας ολόκληρα κοπάδια για να τα πουλήσουν στις ντόπιες αγορές.

Επίσης πλέον δεν κάνει έντονο ψύχος στα βόρεια για να κατέβουν τα αποδημητικά από τις στέπες.

Το αποτέλεσμα όλων αυτών;

Οι κηνυγοί οδηγήθηκαν στην υπερθήρευση των ντόπιων θηρημάτων.

Στα νησιά η ντόπια πέρδικα δεν αντέχει το κηνύγι για τη περίοδο που ανακυρρήσεται, αλλά δεν πολυνοιάζει κανέναν, θα γίνουν απελευθερώσεις κωτοπέρδικας λένε (λες και είναι αυτό το ζητούμενο).
Για τον λαγό τα ίδια, βέβαια και σε αυτό φταίει και ο ανεξέλεκτος πληθυσμός τσακαλιών που πλέον δεν επικυρρήσονται και χαλάνε τους "αυτιάδες".

Αν τελειώσουν και τα γουρούνια (από καμιά αρρώστια) να δεις τι θα γίνει.

Να μην πιάσουμε και τη λαθροθηρία γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

Προγραμματισμός και βλέψεις για το μέλλον 0.

Δεν πειράζει εμείς οι νέοι θα τα λουστούμε.
Αυτά που γράφεις,τα έχεις διαπιστώσει μόνος σου ή στα έχουν πει;
 
Αυτά που γράφεις,τα έχεις διαπιστώσει μόνος σου ή στα έχουν πει;
Για την Τουρκία και την Ιορδανία κυκλοφορούν βιντεο στο διαδίκτυο. Λίγο ψάξιμο θέλει.

Τη μείωση στους αριθμούς των αποδημητικών τους έχω δει με τα μάτια μου σε διάστημα 15 ετών στο νησί.
 
Για την Τουρκία και την Ιορδανία κυκλοφορούν βιντεο στο διαδίκτυο. Λίγο ψάξιμο θέλει.

Τη μείωση στους αριθμούς των αποδημητικών τους έχω δει με τα μάτια μου σε διάστημα 15 ετών στο νησί.
Δεν γράφω για τα βίντεο με τα δίχτυα.
Αυτά, τα γνωρίζουμε χρόνια.
Για τη μείωση, των πληθυσμών της Πέρδικας, ρωτάω.
 
Δεν γράφω για τα βίντεο με τα δίχτυα.
Αυτά, τα γνωρίζουμε χρόνια.
Για τη μείωση, των πληθυσμών της Πέρδικας, ρωτάω.

Ναι τις ακούω και τις συναντάω όλο και πιο δύσκολα. Το εχω διασταυρώσει και με μεγαλύτερους κηνυγούς.

Είχαμε βέβαια και πολλές φωτιές στη Σάμο, να το πω και αυτό.
 
Ναι τις ακούω και τις συναντάω όλο και πιο δύσκολα. Το εχω διασταυρώσει και με μεγαλύτερους κηνυγούς.

Είχαμε βέβαια και πολλές φωτιές στη Σάμο, να το πω και αυτό.
Οι Πέρδικες, έχουν αλλάξει συνήθειες, πια.
Πάντα, υπήρχαν σκαμπανεβάσματα,στον πληθυσμό τους.
Σε κάποια μέρη,συναντάω περισσότερα πουλιά, απ'ότι πρίν δεκαπέντε-είκοσι χρόνια και το αντίθετο.
 
Οπότε μια απ τα ίδια και φέτος το βλέπω με τους φωστήρες μας. Τι παραλογισμός κι αυτό το πράγμα ρε παιδί μου, τίποτα δεν μπορεί να ξεφύγει απ το παράλογο σ αυτόν τον τόπο. Αντί να βγαίνει 1-2 μήνες νωρίτερα ώστε να προγραμματιστεί ο κόσμος ,αφήνουν κάποιους χωρίς έναρξη λόγω διακοπών.
Το μόνο που θα μπορούσε να γλυτώσει μια μεγάλη μερίδα κόσμου, θα ήταν η ηλεκτρονική άδεια. Την εκδίδεις και την πληρώνεις ηλεκτρονικά, απ όπου βρίσκεσαι και την έχεις στο κινητό σου σαν άδεια-έγγραφο.
 
Οπότε μια απ τα ίδια και φέτος το βλέπω με τους φωστήρες μας. Τι παραλογισμός κι αυτό το πράγμα ρε παιδί μου, τίποτα δεν μπορεί να ξεφύγει απ το παράλογο σ αυτόν τον τόπο. Αντί να βγαίνει 1-2 μήνες νωρίτερα ώστε να προγραμματιστεί ο κόσμος ,αφήνουν κάποιους χωρίς έναρξη λόγω διακοπών.
Το μόνο που θα μπορούσε να γλυτώσει μια μεγάλη μερίδα κόσμου, θα ήταν η ηλεκτρονική άδεια. Την εκδίδεις και την πληρώνεις ηλεκτρονικά, απ όπου βρίσκεσαι και την έχεις στο κινητό σου σαν άδεια-έγγραφο.
Τωρα το φτιάχνει ο καράφλας με την βοήθεια του chat gpt…
 
Οπότε μια απ τα ίδια και φέτος το βλέπω με τους φωστήρες μας. Τι παραλογισμός κι αυτό το πράγμα ρε παιδί μου, τίποτα δεν μπορεί να ξεφύγει απ το παράλογο σ αυτόν τον τόπο. Αντί να βγαίνει 1-2 μήνες νωρίτερα ώστε να προγραμματιστεί ο κόσμος ,αφήνουν κάποιους χωρίς έναρξη λόγω διακοπών.
Το μόνο που θα μπορούσε να γλυτώσει μια μεγάλη μερίδα κόσμου, θα ήταν η ηλεκτρονική άδεια. Την εκδίδεις και την πληρώνεις ηλεκτρονικά, απ όπου βρίσκεσαι και την έχεις στο κινητό σου σαν άδεια-έγγραφο.
2024 .
 
Εγώ πάντως δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν στις 20 Αυγούστου ανοίξει μόνο το γουρούνι....
Και θα έχουμε τα ωραία που είχαμε με τον λαγό και την πέρδικα
Θα είναι ο άλλος στον κάμπο της κοπαίδας να ψάχνει γουρούνια στα τριφύλλια 😆
 
Back
Top