Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το έχω ξαναπεί γουρούνι μόνο μονοβολο και νομίζω πως θα φτάσει η ώρα να εποπταιυονται όσοι κυνηγούν αυτό το θήραμα αρχίζει η κατάσταση και καταντάει μαλάκια κάθε χρόνο σκοτώνονται μερικοί και με την αύξηση του γουρουνιών θα αυξάνονται και οι θάνατοι αυτό βλέπω . Πρέπει να αρχίσει να οργανώνεται καλύτερα το κυνήγι με ενημέρωση που και πόσοι κυνηγούν ποιοι είναι στο κατά τόπου σύλλογο ή θηροφυλακα και να αναρτάται κάπου δε γίνεται δηλαδή μπορεί να πας για μπεκάτσα και να βρεθείς ανάμεσα σε γουρούνο παρέα με το μαλακά που θα ρίξει στο ότι κουνιέται σκύλο άνθρωπο .Ευτυχώς που η πλειοψηφία έχει ανθρώπους προσεκτικούς αλλά και εκεί λίγο καζουρας μεταξύ σοβαρού και αστείου οι μαλακίες γίνονται.Με οργάνωση και επίβλεψη θα μπορούσε να κυνηγιεται και όλο το χρόνο σχεδον
 
Ατελείωτοι. Μερικοί ανεβάζουν και βίντεο αδυνατώντας να αντιληφθούν ότι είναι για τα σίδερα.
Ειδικά για αυτούς οι οποίοι δημοσιοποιούν τέτοια βίντεο όπως ένα τελευταίο που είδαμε στο θέμα του αγριόχοιρου, έπρεπε να επεμβαίνει αυτεπάγγελτα εισαγγελέας ή οποιοσδήποτε άλλος ειναι αρμοδιος και να τους μαντρώνουν στο κελί.
 
Το έχω ξαναπεί γουρούνι μόνο μονοβολο και νομίζω πως θα φτάσει η ώρα να εποπταιυονται όσοι κυνηγούν αυτό το θήραμα αρχίζει η κατάσταση και καταντάει μαλάκια κάθε χρόνο σκοτώνονται μερικοί και με την αύξηση του γουρουνιών θα αυξάνονται και οι θάνατοι αυτό βλέπω . Πρέπει να αρχίσει να οργανώνεται καλύτερα το κυνήγι με ενημέρωση που και πόσοι κυνηγούν ποιοι είναι στο κατά τόπου σύλλογο ή θηροφυλακα και να αναρτάται κάπου δε γίνεται δηλαδή μπορεί να πας για μπεκάτσα και να βρεθείς ανάμεσα σε γουρούνο παρέα με το μαλακά που θα ρίξει στο ότι κουνιέται σκύλο άνθρωπο .Ευτυχώς που η πλειοψηφία έχει ανθρώπους προσεκτικούς αλλά και εκεί λίγο καζουρας μεταξύ σοβαρού και αστείου οι μαλακίες γίνονται.Με οργάνωση και επίβλεψη θα μπορούσε να κυνηγιεται και όλο το χρόνο σχεδον
Η λύση όταν πονάει το χέρι δεν είναι ποτέ το κόψιμο του. Δεν χρειάζεται ακόμα μια απαγόρευση πιστεύω αλλά υποχρεωτική εκπαίδευση και εξέταση. Ούτε τα όπλα φταίνε ούτε τα πυρομαχικά, τα βλέπουμε άλλωστε και στα βίντεο που ανεβάζουν μερικοί. Οι βολές που εκτελούν θα ήταν λάθος είτε με μονόβολο είτε με δράμια είτε με ραβδωτό.
 
Η λύση όταν πονάει το χέρι δεν είναι ποτέ το κόψιμο του. Δεν χρειάζεται ακόμα μια απαγόρευση πιστεύω αλλά υποχρεωτική εκπαίδευση και εξέταση. Ούτε τα όπλα φταίνε ούτε τα πυρομαχικά, τα βλέπουμε άλλωστε και στα βίντεο που ανεβάζουν μερικοί. Οι βολές που εκτελούν θα ήταν λάθος είτε με μονόβολο είτε με δράμια είτε με ραβδωτό.
Αν αρχίσουμε πάλι τη συζήτηση για το πώς αποκτά κάποιος όπλο και κυρίως για το πώς αποκτά άδεια κυνηγίου είναι για να κλαίμε μέρες.
Αυτά τα ξέρουν οι πάντες και μόνο οι αρμόδιοι κλείνουν τα μάτια Και το χειρότερο ότι δεν συγκινούνται ούτε με τα ατυχήματα που γίνονται κάθε τρεις και λίγο και χάνονται άνθρωποι.
 
Ρε παιδιά ότι και εκπαίδευση να κάνεις για την άδεια είναι στον άνθρωπο αυτο όταν βάζεις το ζώο σε μεγαλύτερη αξία από τον άνθρωπο τι συζητάμε αφού τουφεκας χωρίς να βλέπεις και μόνο αυτό φτάνει .Αυτό πρέπει να το έχεις δεδομένο από παιδί και να το πιστεύεις δεν ρίχνω αν δεν έχω ελενξει το χώρο και αν δε δω το θήραμα τι να σε εκπαιδεύσουν το αυτονόητο ότι κρατάς όπλο έχεις πάει στρατό και ακόμα δεν ξέρεις τι κάνει αυτό που κρατάς .Ο άνθρωπος που ρίχνει χωρίς να βλέπει δεν κάνει για να κρατάει ντουφέκι ούτε στο πόλεμο γιατί από το φόβο του θα σκοτώσει τους δικούς του είναι τόσο απλό .
 
Αν γινόταν το αυτονόητο Γιάννη αυτό που γίνεται στις υπόλοιπες προηγμένες χώρες, τουλάχιστον δεν θα ήταν η κατάσταση αυτή που είναι σήμερα . Ειναι πάρα πολλά τα ατυχήματα που γίνονται και δεν είναι μόνο τα θανατηφόρα είναι και πολλοί τραυματισμοί και άλλα που έχουν αποφευχθεί τα χειρότερα στο παρά πέντε . Οσο δεν υπάρχει παιδεία και τιμωρία ,κυριαρχεί η βλακεία και το κάνω ότι γουστάρω με όποιες συνέπειες.
 
Τα μάθατε ? Ο σκύλος του Κούλη ,ο Peanut ,έφαγε τον Σκέρτσο.Τον δάγκωσε μέσα στου Μαξίμου .Φαντάσου από ποτε έχει να φάει .Από τότε που του τον χάρισαν .Τον αμολαει έξω για κατούρημα τον σκύλο ο "κουβαρντας" και τον ταιζουν οι περαστικοί.Σημερα που είχε ψοφοκρυο δεν υπήρχε άνθρωπος έξω να τον ταισει και έφαγε τον Σκέρτσο.
 
Τα μάθατε ? Ο σκύλος του Κούλη ,ο Peanut ,έφαγε τον Σκέρτσο.Τον δάγκωσε μέσα στου Μαξίμου .Φαντάσου από ποτε έχει να φάει .Από τότε που του τον χάρισαν .Τον αμολαει έξω για κατούρημα τον σκύλο ο "κουβαρντας" και τον ταιζουν οι περαστικοί.Σημερα που είχε ψοφοκρυο δεν υπήρχε άνθρωπος έξω να τον ταισει και έφαγε τον Σκέρτσο.
Καλά είναι ο σκύλος;
 
Αν γινόταν το αυτονόητο Γιάννη αυτό που γίνεται στις υπόλοιπες προηγμένες χώρες, τουλάχιστον δεν θα ήταν η κατάσταση αυτή που είναι σήμερα . Ειναι πάρα πολλά τα ατυχήματα που γίνονται και δεν είναι μόνο τα θανατηφόρα είναι και πολλοί τραυματισμοί και άλλα που έχουν αποφευχθεί τα χειρότερα στο παρά πέντε . Οσο δεν υπάρχει παιδεία και τιμωρία ,κυριαρχεί η βλακεία και το κάνω ότι γουστάρω με όποιες συνέπειες.
Το διποδο που δεν σεβεται τον ιδιο του τον εαυτο
οσες τιμωριες και να του επιβαλλεις
παλι βοδινο θα παραμεινει
Απο την στιγμη που σηκωνεις οπλο σε αορατο στοχο
ειναι σαν θερισεις τον διαβατη στη διασταυρωση
Αυτη η μαλακια του εφε στον καφενε οτι εγω καρπωθηκα το θηραμα
θελει μπουγελωμα και κραξιμο απο τους παρευρισκομενους της παρεας
Το κυνηγι δεν ειναι μονο η καρπωση
αλλα ο τιτλος τιμης να λεγεσαι Κυνηγος
 
Ρε παιδιά ότι και εκπαίδευση να κάνεις για την άδεια είναι στον άνθρωπο αυτο όταν βάζεις το ζώο σε μεγαλύτερη αξία από τον άνθρωπο τι συζητάμε αφού τουφεκας χωρίς να βλέπεις και μόνο αυτό φτάνει .Αυτό πρέπει να το έχεις δεδομένο από παιδί και να το πιστεύεις δεν ρίχνω αν δεν έχω ελενξει το χώρο και αν δε δω το θήραμα τι να σε εκπαιδεύσουν το αυτονόητο ότι κρατάς όπλο έχεις πάει στρατό και ακόμα δεν ξέρεις τι κάνει αυτό που κρατάς .Ο άνθρωπος που ρίχνει χωρίς να βλέπει δεν κάνει για να κρατάει ντουφέκι ούτε στο πόλεμο γιατί από το φόβο του θα σκοτώσει τους δικούς του είναι τόσο απλό .
Πολύ σωστά τα λες Γιάννη , αλλά ποιός ακούει...
 
Ο νέος πρέσβης της Αμερικής στην Ελλάδα.Ο mr.George Tsounis .Ωραίο ελεφαντάκι μας στέλνουν.Και φαίνεται και λιτοδιαιτος.Για κολατσιό χτυπάει δύο κοτες με τα φτερα και μια προβατίνα με την Κουδουνα.View attachment 44221
Θα αναστενάξει ο Μπαϊρακτάρης ...
 
Ο νέος πρέσβης της Αμερικής στην Ελλάδα.Ο mr.George Tsounis .Ωραίο ελεφαντάκι μας στέλνουν.Και φαίνεται και λιτοδιαιτος.Για κολατσιό χτυπάει δύο κοτες με τα φτερα και μια προβατίνα με την Κουδουνα.View attachment 44221
Και έλεγα ποιόν μου θυμίζει...
a.jpg
 
Ελα ντε;;;; αμετρητοι ειναι οι μαλακες!!!! Παει 12 χρονων παιδι.
Κυνηγι αγριοχοιρου μερικα χρονια πισω:
Εγω άσχετος ηθελα να δοκιμάσω. Με παιρνουν μαζι καποιοι φιλοι στην παρεα τους να με μυησουν. Αφου μου εκαναν μια ενημερωση πως δουλευει το συστημα με βαλανε καρτερι μαζι με εναν "εμπειρο" μεσα σε ενα περασμα-χαραδρα. Μας ορισε ο αρχηγος και τομεα βολης. Απεναντι μας και αρκετα δεξιοτερα ενας αλλος. Κατι αρχισε να μου βρωμαει. Ρωταω ο αλλος απεναντι αμα ριξει δεξια? Μην ανησυχεις εχει τομεα βολης. Τελος παντων αντε να δουμε. Δεν ειχα γεμισει το οπλο λεω ασε να παρακολουθω μονο. Σημειωτέων ειχα παρει ενα sp franchi και μου λεει ο "εμπειρος" τι ηρθες με αυτη τη μαλακια? Εδω θελει σοβαρα οπλα.
Καποιοα στιγμη ακουω σκυλια, τουφεκιες-ριπες και να αλλαλαζουν ολοι απο το vhf. Μου λεει ο "εμπειρος" παμε παμε!! Σηκωνομαστε μπροστα αυτος πισω εγω και παμε τρεχοντας στο αυτοκινητο που μας περιμενε ο οδηγος. Μπαινουμε μεσα με τον "εμπειρο" ο οποιος δεν εχει αδειασει το οπλο, μπαινει μεσα κι ενας αλλος (με γεματη μια Μ2 με προεκταση) και αρχισει μια τρομακτικη πορεια με μεγαλη ταχυτητα σε λασπωμενο δασικο δρομο με μενα να εχω χεστει απο το φοβο μου. Σταματαμε επιτελους καπου μετα απο μερικα λεπτα που μου φανηκαν αιωνας. Λεω παιδια εχω ενα προβλημα με το στομαχι μου και θα περιμενω εδω.
Καποια στιγμη τελειωνει το πανηγυρι με καρπωση 4 γουρουνια και εναν επικο τσακωμο ποιος θα παρει το κεφαλι απο ενα γουρουνι.
Αυτο ήταν!! Δεν ξαναπηγα ποτε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top