Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια ερωτηση για οποιον ξερει
Τυχον παρατηση του ζελενσκι και νεες εκλογες
Θα σημαινε ταυτοτχρονα καταπαυση του πολεμου και εναρξη συυνομιλιων με φοντο μια λυση σε ολα αυτα;
Who knows! Μάλλον λίγο δύσκολο, το νερό μπήκε στο αυλάκι, σίγουρα θα γίνουν είτε έτσι ειτε αλλοιώς συνομιλίες, αλλά νομίζω only the masters know, όπως λέμε "μόνο ο Κύριος ξέρει", μόνο που εδώ είναι άλλοι οι "κύριοι", the masters of disaster (ο τίτλος υπάρχει και για αμερικάνικη κωμωδία).
 
...χτυπάτε 'κανα πιτόγυρο όσο προλαβαίνετε για θα το βλέπετε ...με τα κιάλια!.very shoked..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

«Πέταξε» η τιμή και στο σουβλάκι!

View attachment 44373

Ανησυχία σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις, προκαλούν οι ανατιμήσεις στην ενέργεια, αλλά και σε όλες τις πρώτες ύλες, που οδηγούν στην… εκτόξευση των τιμών ακόμα στο fast food.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το ηλιέλαιο είχε 16 ευρώ πριν ξέσπασε ο πόλεμος στην Ουκρανία και πλέον έχει πάει στα 26 ευρώ το δεκάλιτρο, μέσα σε δέκα μόλις ημέρες, ενώ υπάρχει και σοβαρή έλλειψη. Με το κρέας να έχει άνοδο 25 με 30%, όπως είναι λογικό αυτές οι αυξήσεις αρχίζουν να φαίνονται και στον καταναλωτή.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του OPEN, οι τιμές στο σουβλάκι (καλαμάκι) πηγαίνουν από τα 3 στα 3,50 ευρώ και ο γύρος από τα 3,50 στα 3,90. Πρόκειται για μία αύξηση περίπου 10%, ενώ η πίεση παραμένει ισχυρή για τα καταστήματα fast food.
Γεμισε ο τοπος γυραδικα σε καθε γωνια ξεφυτρωναν 2-3
με συναγωνισμο
για το ποιος θα σερβιρει το ποιο ψημενο λιπος γιατι πιτογυρα δεν τα λες
σανος απο κρεας με μπολικη προκατ πατατα
και τζατζικι που στο μισαωρο ηθελες 2 μπουκαλια νερο να ξεδιψασεις
Αυτοι που εβαλαν πλατη και προσφερουν αξιοπρεπες ποιοτικο κρεας με ολα τα παρελκομενα θα επιβιωσουν
παρολο την αυξηση
δεν το κοβει ο Ελληνας το σουβλακι
ολοι αλλοι που ανοιξαν μια βιτρινα και χρυσωσαν τους Μ .Γυρους κτλ
ας προσεχαν
 
Μια ερωτηση για οποιον ξερει
Τυχον παρατηση του ζελενσκι και νεες εκλογες
Θα σημαινε ταυτοτχρονα καταπαυση του πολεμου και εναρξη συυνομιλιων με φοντο μια λυση σε ολα αυτα;
Αφού έκανε εισβολή θα την πάει μέχρι τέλους αλλιώς θα φανεί αδύναμος
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα προσώπου αν ο Ζελενσκι έκανε κωλοτουμπα και γινόταν φιλο-ρωσος μια χαρά θα τα έβρισκε μετά και με αυτόν,τα συμφέροντα μετράνε όχι τα πρόσωπα
Αλίμονο στον κόσμο που σκοτώθηκε,σκοτώνεται,και θα σκοτωθεί μέχρι να τα βρούνε οι κουμανταδόροι......
 
...ας ξεφλουδίζει όσες θέλει ...τις μπανανόφλουδες γιατί πετάει? ...αυτό το ελάχιστο ...και οι συν αυτόν ομοίως... ως ελάχιστο δείγμα σεβασμού οχι στην θρησκεία ... στους συνάνθρωπους του...τι να πω....
 
Κύριοι για να δείχνεις σεβασμό πρέπει να έχεις τις κατάλληλες αρχές αξίες ανατροφή η σημερινή κοινωνία τα έχει χάσει προ πολλού και το μόνο που ακούς ακόμη και από παιδάκια είναι για δικαιώματα ,φυσικά υπάρχουν δικαιώματα αλλά υπάρχουν και υποχρεώσεις για τις οποίες δεν ακούω να μιλά κανείς οι οποίες προκύπτουν από τα δικαιώματα .Ας πούμε είναι δικαίωμα του κάθε ενός να πιστεύει οπου θέλει άλλο αυτό ρε καραγκιόζη αυτόματα σημαίνει σου αρέσει δε σου αρέσει εφόσον αυτό δεν προσβάλει κάτι δικό σου να σέβεσαι αυτό που πιστεύει και όχι να το διακωμωδείς .Εδώ οι περισσότερες οικογένειες δεν τρώνε όλοι μαζί ούτε δύο φορές την εβδομάδα να κάτσουν κάτω η μάνα ο πατέρας και τα παιδιά που τι πιο όμορφο ακούω κάποιους ε και τι έγινε σιγά το φαι μας κάνει οικογένεια .Και σκέφτομαι κόψε το ένα κόψε το άλλο στο τέλος καταντανε οι περισσότεροι να νομίζουν ότι έχουν οικογένεια ενώ έχουν αρχιδια όπως και με το Facebook ζουν σε ψευδαίσθηση νομίζουν όλοι ότι έχουν καμία χιλιάδα φίλους μόνο που πραγματικά μάλλον δεν έχουν κανέναν.Η φύση σου δεν αλαζει κοινωνικό ον με επαφή όχι εξ αποστάσεως,όταν γίνεις ολοκληρωτικά εξ αποστάσεως το μονο που θα σου έχει απομείνει θα είναι ένα ον χωρίς ανθρωπιά και αξία .Και τι έγινε και τι έγινε και δε γαμιεται εγώ να είμαι και να τι περνάω καλά όσο επικρατούν αυτές οι εκφράσεις τόσο θα πηγαίνεις κατά διαόλου.Βλεπω τόσα στραβά που απορώ μερικές φορές με πολλούς οι οποίοι τα περισσότερα τα περνούν πολύ επιφανειακά χωρίς ικανότητα να καταλάβουν λίγο πιο βαθιά την ουσία.Μια τέτοια συζήτηση είχα τις προάλλες για κάποιες εκπομπές της τηλεόρασης και πως από την βλακεία του να βλέπεις κάποιους άχρηστους ατάλαντους να κοροϊδεύουν τους τριγύρω και εσύ να γελάς νομίζοντας ότι αυτοί κάνουν και προσφέρουν κάτι σημαντικό στο κόσμο τους κάνεις πλούσιους ,και έχουν ονομάσει την κοροϊδία στο κάθε τι σάτυρα έχουν εξευτελίσει και την λέξη .
 
Μηπουςεισιπουστη$
P.s Τονσύγχρονο άνθρωπο λέει....πστρκι εδώ πστρκι εκεί πουυυυυυυ είνι η που£στης‼️
Τεσπά....δεν έχω κάτι ούτε με φυλές ούτε με πισωκεντες ....η αξιοπρέπεια δεν έχει να κάνει με άτομα... αλλά με πράξεις....που τα ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ‼️
 
η αξιοπρέπεια δεν έχει να κάνει με άτομα... αλλά με πράξεις.
Μήπως έχει να κάνει με αξίες ; Να πιστεύεις δηλαδή σε κάτι, όπως πιστεύεις ότι ισχύει ένα αξίωμα στην γεωμετρία που είναι υπεράνω αμφισβήτησης.
 
Δεν ειμαι θεουσος αλλα εχει καταντησει αηδια πια αυτο το πραγμα. Ολο με το Χριστο και την Ορθοδοξια. Γιατι δε κανει το ιδιο με το Αλλαχ το Βουδα και οτι αλλο?
Γιατι θα τον γδαρουν ζωντανο τον αθλιο και θα καει η Αθηνα.
Επισης δε εχω τιποτα με τους πουστηδες, αλλα μη μου το σερβιρουν και φυσιολογικο. Ολοι μιλανε για τα δικαιωματα τους. Γιατι τους εκλεισε κανεις φυλακή, τους απαγορευσε να εργαζονται, τους αφαιρεσε το δικαιωμα ψηφου?
Αλλα εδω θα μου πεις τους καλεσανε στο Μαξιμου και δεν καλεσανε πχ τους εκπαιδευτικους, τους λιμενεργατες, τους αγροτες, τους νοσηλευτες κα. Τα πουσταρια καλεσανε για να συζητησουν αν θα παντρευονται μεταξυ των ή θα υιοθετούν αθωες ψυχουλες, ορφανα παιδακια.
ΑΙΣΧΟΣ
 
Μηπουςεισιπουστη$
P.s Τονσύγχρονο άνθρωπο λέει....πστρκι εδώ πστρκι εκεί πουυυυυυυ είνι η που£στης‼️
Τεσπά....δεν έχω κάτι ούτε με φυλές ούτε με πισωκεντες ....η αξιοπρέπεια δεν έχει να κάνει με άτομα... αλλά με πράξεις....που τα ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ‼️
...να λες "οπισθόβολος", σε κυνηγετικό σαιτ είμαστε!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Δεν ειμαι θεουσος αλλα εχει καταντησει αηδια πια αυτο το πραγμα. Ολο με το Χριστο και την Ορθοδοξια. Γιατι δε κανει το ιδιο με το Αλλαχ το Βουδα και οτι αλλο?
Γιατι θα τον γδαρουν ζωντανο τον αθλιο και θα καει η Αθηνα.
Επισης δε εχω τιποτα με τους πουστηδες, αλλα μη μου το σερβιρουν και φυσιολογικο. Ολοι μιλανε για τα δικαιωματα τους. Γιατι τους εκλεισε κανεις φυλακή, τους απαγορευσε να εργαζονται, τους αφαιρεσε το δικαιωμα ψηφου?
Αλλα εδω θα μου πεις τους καλεσανε στο Μαξιμου και δεν καλεσανε πχ τους εκπαιδευτικους, τους λιμενεργατες, τους αγροτες, τους νοσηλευτες κα. Τα πουσταρια καλεσανε για να συζητησουν αν θα παντρευονται μεταξυ των ή θα υιοθετούν αθωες ψυχουλες, ορφανα παιδακια.
ΑΙΣΧΟΣ
...άλλος πάλι..."οπισθόβολοι" είπαμε!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Έχουμε μια ορθόδοξη πίστη‼️ που κ για πολλούς ακομα από μας, έχει καταντήσει... παραμύθι....ένα παραμύθι που κόστισε όμως τη ζωή σε πολλούς‼️ποιος δίνει τη ζωή του για ένα παραμύθι❓σε ποια άλλη θρησκεία υπάρχουν τόσες αιρέσεις❓ποιος άλλος ,μπορεί με τόση άνεση να βρίζει τα θεία,παρά ο Έλληνας κ μόνο❓‼️ο λόγος του Χριστού έγινε λόγος των αποστολών κ ο ίδιος λόγος παραμένει κάθε Κυριακή στην εκκλησία ως το τέλος‼️
 
....έτσι μπράβο! η ορολογία που πρέπει! η κυνηγετική η ψαράδικη!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Η Διάναξη είναι η επίσημη ονομασία της εργασίας που κοινώς λέγεται «καλαφάτισμα» των ξύλινων σκαφών.
Κατά την εργασία αυτή γίνεται πλήρωση (γέμισμα) των μεταξύ των επιγκενίδων (των μαδεριών), είτε πλευρικών είτε καταστρώματος, ανοικτών αρμών με στουπί που οι καλούμενοι διανάκτες, κοινώς «καλαφάτες», εκ του γαλλικού όρου, συστρέφουν με το χέρι σε σχήμα κλώσματος και το εισάγουν μεταξύ των αρμών με τη βοήθεια ειδικού εργαλείου της λεγόμενης σμίλης (κοινώς «καλαφατικό») και μ΄ ένα ξύλινο σφυρί που ονομάζεται τυπόδος (κοινώς «ματσόλα»).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top