Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι σερβικές αρχές υπολογίζουν σε 2.500 τους νεκρούς,
Μεχρι στιγμης στην Ουκρανια εχουμε , 12000 ρωσους νεκρους , μαλλον 20000 ουκρανους και 1200 αμαχους . ετσι ειναι οι πολεμοι
Εξακολουθω να πιστευω οτι η επεμβαση του Νατο στη Σερβια , ηταν ο πιο ανωδυνος τροπος να σταματησει η δημιουργια ενος ισχυρου κρατους στην Ευρωπη , ελεγχομενο απο τους Ρωσους . Δεν συζηταμε εδω τι θελανε οι Σερβοι ή τι θελουμε εμεις στο ΑΙγαιο ή στην Κυπρο. Για να πετυχεις μακροχρονια πρεπει τα θελω σου να ταιριαξουν με αυτα καποιων ισχυρων . Αλλιως σε εφαγε η μαρμαγκα.
 
Η Ρωσια στριμωχνεται απο εμας (ωωω ναι) το ΝΑΤΟ , αγρια απο το 2001. Εφτασε στο αμην. Η αντιδραση της ηταν διακιολογημενη. Καλα εκανε, δεν μπορουσε να μην το κανει. Θα ειχε πλεον Νατο εξω απο τη Μοσχα. Κατι θα πετυχει, με τεραστιο κοστος , δεν θα αφεθει ητημενη γιατι εχει και το κοκκινο κουμπι.
 
Μεχρι στιγμης στην Ουκρανια εχουμε , 12000 ρωσους νεκρους , μαλλον 20000 ουκρανους
Οι 2 κοντοί μου θυμίζουν την Βουγιουκλάκη που έλεγε στο τηλ "βάλε κυρ Στέφανε βάλε!"
Εν μέσω προπαγάνδας τα νούμερα ακούγονται σαν κακόγουστο αστείο.Ασε να κάτσει η σκόνη αυτής της τρέλας (πολέμου) και θα δούμε...
 
Για να πετύχεις μακροχρόνια πρέπει τα θέλω σου να ταιριάξουν με αυτά κάποιων ισχυρών . Αλλιώς σε φάγε η μαρμάγκα.

...η Ιστορική Αλήθεια (η Ιστορία) ως τα σήμερα έχει καταγράψει ότι σε ελάχιστες περιόδους τα θέλω της Ελλάδας ταίριαξαν με αυτά κάποιων ισχυρών. Στον κόσμο του αύριο, τι προβλέπεται για την Ελλάδα?...μαρμάγκα?...η "Θαυμάσιος" κόσμος Κωστή?

Υ.Γ1...το ερώτημα για μένα προσωπικά δεν είναι αυτό!....το ερώτημα είναι μπορεί ο Ελληνικός λαός να ξαναπεί "ΟΧΙ"? και δίχως ψευτοπαλικαρισμούς, ειλικρινά, γιατί προσωπικά πιστεύω ότι εκείνο που αξίζει τελικά είναι το "Νυν Υπέρ Πάντων ο Αγών"!

Υ.Γ2…σήμερα ο φίλος μου ο Βασίλης αφελέστατα σίγουρα και όχι με πρόθεση και ούτε το πίστευε σίγουρα είπε …«τι μας έχει μείνει να μας πάρουν ….τα νησιά!». Αν αυτό δεν είναι κατάντια της Ελληνικής κοινωνίας τι είναι Κώστα?...κάθε βράχος του Αιγαίου και κάθε βουνό της Στεριάς Κώστα είναι ποτισμένος με αίμα!

Πρέπει τώρα εμείς να αποδεχτούμε να ξανάρθουν τα σύνορα της Ελλάδας …. «στον Ισθμό της Κορίνθου»?

Λάθος το έθεσα το ερώτημα, πιο πάνω το θέμα δεν είναι αν ΜΠΟΡΕΙ ο Ελληνικός Λαός… το θέμα είναι αν ΘΕΛΕΙ, έτσι που κατάντησε!

Προτιμά ίσως να πεθάνει σκυφτός, γλύφοντας για μερικά ΜΒ ιντερνέτ, παρά όρθιος στα πόδια του!

Καλλό Πρωί σ' όλους και η Παναγιά μαζί μας!
 
...η Ιστορική Αλήθεια (η Ιστορία) ως τα σήμερα έχει καταγράψει ότι σε ελάχιστες περιόδους τα θέλω της Ελλάδας ταίριαξαν με αυτά κάποιων
για να ειμαστε τοσο επιτυχημενο κρατος , μαλλον τις περισσοτερες φορες ταιριαζαν. Μην μπερδευεις τα θελω του απλου λαου, με το εθνικο συμφερον.
μπορεί ο Ελληνικός λαός να ξαναπεί "ΟΧΙ"
το ΟΧΙ αυτο ηταν, ταυτιση με ισχυρα συμφεροντα (των νικητων). Και ναι μπορουμε , το κανανε οι Ουκρανοι που δεν εχουν 3000 χρονια ιστορικη συνειδυση , γιατι οχι εμεις

Νυν Υπέρ Πάντων ο Αγών"
Να φερθουμε εξυπνα να μη φτασουμε εκει. Να μην υπονομευουμε τη Δημοκρατια, τους θεσμους , να εχουμε εμπιστοσυνη στους νεους

έτσι που κατάντησε!

Προτιμά ίσως να πεθάνει σκυφτός, γλύφοντας για μερικά ΜΒ ιντερνέτ, παρά όρθιος στα πόδια του!
Ορθοι ειμαστε , δεν βλεπω κανεναν σκυφτο. Αρκει να φροντιζουμε να λειτουργουν οι πεντε πυλωνες της Δημοκρατιας. Στους δυο , Δικαιοσυνη και Τυπο , εχουμε ακομα λιγο ή πολυ δρομο να βελτιωσουμε. Οι αλλοι θεσμοι ειναι ΟΚ
 

78 μέρες βομβαρδισμών​

Στην επίθεση που διήρκησε 78 μερόνυχτα συμμετείχαν 12 χώρες του ΝΑΤΟ. Κατά τη διάρκεια των 11 αυτών εβδομάδων πραγματοποιήθηκαν 2300 αεροπορικές επιδρομές και χρησιμοποιήθηκαν 1130 πολεμικά αεροσκάφη, από τα οποία εκτοξεύτηκαν συνολικά 420.000 βλήματα, πύραυλοι και βόμβες. Τα νατοϊκά πλοία στην Αδριατική εκτόξευσαν 1300 πύραυλοι τύπου Κρούζ (Cruise). Παρά τις αρχικές διαψεύσεις και την μετέπειτα σιωπή, το ΝΑΤΟ χρησιμοποίησε επίσης 37.000 βόμβες διασποράς οι οποίες ήταν και αυτές που προκάλεσαν τους περισσότερους θανάτους μεταξύ των αμάχων.
Μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν αδιαμφισβήτητα στοιχεία για το πόσοι άνθρωποι σκοτώθηκαν κατά τη διάρκεια των 78 αυτών εφιαλτικών ημερών και νυχτών. Οι σερβικές αρχές υπολογίζουν σε 2.500 τους νεκρούς, εκ των οποίων οι 1008 ήταν ένστολοι, και σε 12.500 τους τραυματίες, μεταξύ των οποίων οι 2.700 ήταν παιδιά. Ανεξάρτητες πηγές ανεβάζουν τον αριθμό των νεκρών σε 4.000 συνυπολογίζοντας και τις απώλειες στο έδαφος του Κοσόβου, όπου οι σερβικές αρχές δεν είχαν πρόσβαση μετά το τέλος του πολέμου.
Σε υλικό επίπεδο η καταστροφή, κυρίως για τη Σερβία, ήταν τεράστια. Με βάση τα επίσημα στοιχεία των σερβικών αρχών καταστράφηκαν συνολικά 25.000 κτίρια, όλες οι στρατιωτικές εγκαταστάσεις, 14 αεροδρόμια, δύο διυλιστήρια, το 1/3 των εργοστασίων ηλεκτροπαραγωγής, σχεδόν όλα τα εργοστάσια της χώρας, αχρηστεύτηκαν 595 χιλιόμετρα σιδηρογραμμών, 470 χιλιόμετρα ασφαλτοστρωμένων οδικών αρτηριών, 44 μεγάλες γέφυρες εκ των οποίων οι 38 καταστράφηκαν ολοσχερώς.
Θυμάσαι την ταινία που γύρισαν μια 5ετια+ πριν τον πόλεμο❓με Ρόμπερτ ντε Νίρο❓
 
Μα με την Κριμαια εμεινε απραγη η Δυση.
Ο ιδιος ειπε οτι αυτες οι κυρωσεις ισοδυναμουν με κυρηξη πολεμου- δεν τις περιμενε
Ο ιδιος ειπε οτι εχει προδοτες μεσα , που γουσταρουν δυτικο τροπο ζωης _ δεν το περιμενε
Νομιζε οτι ειχε στρατο, αλλα ηταν διαλυμμενος απο τις μιζες στους εξοπλισμους -δεν τα περιμενε αυτα
Νομιζε οτι οι Ουκρανοι ηταν Ρωσοι-σημερα η κρατικη τηλ της Ρωσιας παραδεχτηκε οτι θελουν δυο γεννιες , για να ξανακανουν Ρωσους τους Ουκρανους- το πουλακι πεταξε
Και. . . τι μπορει να κανει μια χωρα με γκευ, χολιγουντ, κομματα να τρωγονται , ταγματα ναζι και προεδρο εβραιο Σεφερλη ;
Αυτο το τελευταιο το πιστευουν και πολλοι εδω μεσα , περι παρακμης , πτωσης αξιων , καταστροφης του ελληνισμου , της χωρας , της κοινωνιας , μια γκρινια και μια μιζερια μονιμα το thread .
Αν συντελείται κάτι καλό καί μας διαφεύγει πέστο μας .
Οι πρώτοι που θα χαρούν πραγματικά είναι αυτοί οι γκρινιάρηδες - μίζεροι .
Έστω καί μια καλή είδηση είναι αρκετή ....
 
Αν συντελείται κάτι καλό καί μας διαφεύγει πέστο μας .
Οι πρώτοι που θα χαρούν πραγματικά είναι αυτοί οι γκρινιάρηδες - μίζεροι .
Έστω καί μια καλή είδηση είναι αρκετή ....
Ρε Λάμπη μπας κ ξέρεις εσύ ποιοι είναι οι πέντε πυλώνες της δημοκρατίας ❓εγώ κ το google ιδέα δεν έχουμε
 
Ρε Λάμπη μπας κ ξέρεις εσύ ποιοι είναι οι πέντε πυλώνες της δημοκρατίας ❓εγώ κ το google ιδέα δεν έχουμε
Πυλώνες έχει μόνο η ΔΕΗ!
Θυμάσαι την ταινία που γύρισαν μια 5ετια+ πριν τον πόλεμο❓με Ρόμπερτ ντε Νίρο❓
Όχι, για πες...
 
Υ.Γ2…σήμερα ο φίλος μου ο Βασίλης αφελέστατα σίγουρα και όχι με πρόθεση και ούτε το πίστευε σίγουρα είπε … «τι μας έχει μείνει να μας πάρουν ….τα νησιά!».
Και βέβαια το πιστεύω ...
Απλά περιμένουν την κατάλληλη στιγμή φίλε.
Αν δεν έχουμε την ισχύ πυρός και την αποφασιστικότητα να καταστρέψουμε όλα τα δυτικά τους παράλια μαζί με το ναυτικό τους και ότι μπορεί να κινηθεί από την αεροπορία τους, μαύρο φίδι που μας έφαγε ...

Αφελής είναι όποιος πιστεύει ότι δεν θα γίνει ποτέ το μπαμ (και το αφελής δεν το λέω για εσένα ... ξέρεις τι αδυναμία σου έχω)
.love.

https://www.in.gr/2022/03/31/politi...aio-kai-se-tourkika-koitasmata-stin-mesogeio/
 
...ειμαστε τοσο επιτυχημενο κρατος
είμαστε?

...με το εθνικο συμφερον.
...μπορείς να μου αναλύσεις όταν ευκαιρήσεις , ποιο είναι το Εθνικό Συμφέρον στα Ελληνοτουρκικά?

το ΟΧΙ γιατι οχι εμεις...
...για να δούμε, γιατί οι αξίες έχουν αλλάξει, μπορεί να μπει το Εθνικό Συμφέρον στη μέση, και να δώσουμε κανένα νησάκι βρε παιδί μου...

Να φερθουμε εξυπνα να μη φτασουμε εκει. Να μην υπονομευουμε τη Δημοκρατια, τους θεσμους , να εχουμε εμπιστοσυνη στους νεους

....συμφωνώ, ειδικά για τους Νέους! Πρωτίστως το επιτυχημένο Κράτος πρέπει να φροντίσει αυτοί που υπάρχουν να μείνουν και αυτοί που έφυγαν να ξαναγυρίσουν.....δεν συμφωνείς?

Ορθοι ειμαστε , δεν βλεπω κανεναν σκυφτο.
Είμαστε?

Αρκει να φροντιζουμε να λειτουργουν οι πεντε πυλωνες της Δημοκρατιας. Στους δυο , Δικαιοσυνη και Τυπο , εχουμε ακομα λιγο ή πολυ δρομο να βελτιωσουμε. Οι αλλοι θεσμοι ειναι ΟΚ

Mεγαλο Θέμα!...εγώ είμαι και μικρός του 1972....μεταπολιτευτικά μόνον τον Τσοχατζόπουλο θυμάμαι να έχει πάει μέσα, πρόσφατα.... κάθε 50 χρόνια δηλαδή!...άμεμπτοι Πατριώτες οι Πολιτικοί μας μεταπολιτευτικά!

Υ.Γ...Ίσως δεν ξέρεις ότι κάθε καινούργιο εκπαιδευτικό βιβλίο πριν κυκλοφορήσει πρέπει δια νόμου να εγκριθεί από το ελληνικό ισραηλιτικό συμβούλιο!!!....για αρχή προσωπικά πιστεύω οτι πρέπει να καταργηθεί δια νέου νόμου αυτο διότι είναι επαίσχυντο κατ' εμέ και ξεκινώντας από την Παιδεία, ολα τα βιβλία της Ιστορίας να ξαναγραφούν όπως υποδηλώνει το Εθνικό Συμφέρον, που πρέπει να φτιάχνει περήφανους ανθρώπους, οχι δουλοπρεπείς η μοιρολάτρες σε κανένα σημείο του!
 
Και βέβαια το πιστεύω ...
Απλά περιμένουν την κατάλληλη στιγμή φίλε.
Αν δεν έχουμε την ισχύ πυρός και την αποφασιστικότητα να καταστρέψουμε όλα τα δυτικά τους παράλια μαζί με το ναυτικό τους και ότι μπορεί να κινηθεί από την αεροπορία τους, μαύρο φίδι που μας έφαγε ...

Αφελής είναι όποιος πιστεύει ότι δεν θα γίνει ποτέ το μπαμ (και το αφελής δεν το λέω για εσένα ... ξέρεις τι αδυναμία σου έχω)
.love.

https://www.in.gr/2022/03/31/politi...aio-kai-se-tourkika-koitasmata-stin-mesogeio/
Νομίζω είχε απαντήσει ο Φλώρος ότι πρώτα θα ισοπεδωσουμε όποια βραχονησίδα ανέβει ο εχθρός και μετά θα ρωτήσουμε.Στην πραγματικότητα όμως αν πάει ένας Έλληνας και βάλει μια Ελληνική σημαία σε Ελληνική βραχονησίδα θα του κόψουν τον πάτο γιατί όπως είπε το τότε βουβαλολοπαιδο... Όποιος το κάνει να πάει να την υπερασπιστεί κιόλας!
 
Και βέβαια το πιστεύω ...
Απλά περιμένουν την κατάλληλη στιγμή φίλε.
Αν δεν έχουμε την ισχύ πυρός και την αποφασιστικότητα να καταστρέψουμε όλα τα δυτικά τους παράλια μαζί με το ναυτικό τους και ότι μπορεί να κινηθεί από την αεροπορία τους, μαύρο φίδι που μας έφαγε ...

Αφελής είναι όποιος πιστεύει ότι δεν θα γίνει ποτέ το μπαμ (και το αφελής δεν το λέω για εσένα ... ξέρεις τι αδυναμία σου έχω)
.love.

https://www.in.gr/2022/03/31/politi...aio-kai-se-tourkika-koitasmata-stin-mesogeio/
...τα έχω και εγώ προσωπικά ξαναπεί πολλές φορές...και αλλα παιδιά!

Εκπλήσσομαι όμως που υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν το Ελληνικό Κράτος πετυχημένο όταν οχι μόνον δεν αντιδρά αλλα και συναινεί σε τέτοιους σχεδιασμούς...

Υ.Γ...να είσαι καλά για την αδυναμία παρομοίως:)....τον έχω διαβάσει πολλές φορές τον Λουκή Λαρά , Βασίλη μου τον έχω εμπεδώσει ...το ίδιο και οι κόρες μου....!..."μη γένετο"!!!
 
...τα έχω και εγώ προσωπικά ξαναπεί πολλές φορές...και αλλα παιδιά!

Εκπλήσσομαι όμως που υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν το Ελληνικό Κράτος πετυχημένο όταν οχι μόνον δεν αντιδρά αλλα και συναινεί σε τέτοιους σχεδιασμούς...

Υ.Γ...να είσαι καλά για την αδυναμία παρομοίως:)....τον έχω διαβάσει πολλές φορές τον Λουκή Λαρά , Βασίλη μου τον έχω εμπεδώσει ...το ίδιο και οι κόρες μου....!..."μη γένετο"!!!
Έδω ρε φίλε κάποιοι κατέκριναν την ελληνική επανασταση,ότι κακώς έγινε κ ότι μια χαρά σκλάβοι ειμασταν διότι ούτως η άλλως οι Έλληνες πάλι σκλάβοι γίναν στους Έλληνες του εξωτερικού οι οποίοι τρέξανε να αγοράσουν τη γη απ' τους Τούρκους.
*βλεπε τσιφλικάδες vs κολλιγων‼️
 
Από όσους < διεθνιστες > ανθρωπιστες φίλους και γνωστούς έχω, και εννοώ αυτούς που είναι υπέρ του ανοίγματος των συνόρων για τους μετανάστες και υπέρ της ελληνοτουρκικης προσέγγισης, δεν υπάρχει ούτε ένας που να έχει χαρίσει οτιδήποτε σε κάποιον ή να δείχνει έμπρακτα κάποια αλληλεγγύη σε έναν γείτονα ή αναξιοπαθουντα. Όταν όμως πρόκειται για θέματα εθνικά ( εθνικής μειοδοσιας και υποκρισίας κατ'εμε), τους πιάνει μια γενναιοδωρία άλλο πράγμα.
 
Από όσους < διεθνιστες > ανθρωπιστες φίλους και γνωστούς έχω, και εννοώ αυτούς που είναι υπέρ του ανοίγματος των συνόρων για τους μετανάστες και υπέρ της ελληνοτουρκικης προσέγγισης, δεν υπάρχει ούτε ένας που να έχει χαρίσει οτιδήποτε σε κάποιον ή να δείχνει έμπρακτα κάποια αλληλεγγύη σε έναν γείτονα ή αναξιοπαθουντα. Όταν όμως πρόκειται για θέματα εθνικά ( εθνικής μειοδοσιας και υποκρισίας κατ'εμε), τους πιάνει μια γενναιοδωρία άλλο πράγμα.
Είμαστε ...μεγάλα καρρρρριολια ως έθνος απέναντι μας‼️
 
είμαστε?


...μπορείς να μου αναλύσεις όταν ευκαιρήσεις , ποιο είναι το Εθνικό Συμφέρον στα Ελληνοτουρκικά?


...για να δούμε, γιατί οι αξίες έχουν αλλάξει, μπορεί να μπει το Εθνικό Συμφέρον στη μέση, και να δώσουμε κανένα νησάκι βρε παιδί μου...



....συμφωνώ, ειδικά για τους Νέους! Πρωτίστως το επιτυχημένο Κράτος πρέπει να φροντίσει αυτοί που υπάρχουν να μείνουν και αυτοί που έφυγαν να ξαναγυρίσουν.....δεν συμφωνείς?


Είμαστε?



Mεγαλο Θέμα!...εγώ είμαι και μικρός του 1972....μεταπολιτευτικά μόνον τον Τσοχατζόπουλο θυμάμαι να έχει πάει μέσα, πρόσφατα.... κάθε 50 χρόνια δηλαδή!...άμεμπτοι Πατριώτες οι Πολιτικοί μας μεταπολιτευτικά!

Υ.Γ...Ίσως δεν ξέρεις ότι κάθε καινούργιο εκπαιδευτικό βιβλίο πριν κυκλοφορήσει πρέπει δια νόμου να εγκριθεί από το ελληνικό ισραηλιτικό συμβούλιο!!!....για αρχή προσωπικά πιστεύω οτι πρέπει να καταργηθεί δια νέου νόμου αυτο διότι είναι επαίσχυντο κατ' εμέ και ξεκινώντας από την Παιδεία, ολα τα βιβλία της Ιστορίας να ξαναγραφούν όπως υποδηλώνει το Εθνικό Συμφέρον, που πρέπει να φτιάχνει περήφανους ανθρώπους, οχι δουλοπρεπείς η μοιρολάτρες σε κανένα σημείο του!
Νομιζω αναπτυξαμε αρκετα θεσεις , στασεις και αποψεις, και σε καλο επιπεδο διαλογου. Αν συνεχισουμε θα γινει καφενειο.
 
Νομίζω είχε απαντήσει ο Φλώρος ότι πρώτα θα ισοπεδωσουμε όποια βραχονησίδα ανέβει ο εχθρός και μετά θα ρωτήσουμε.Στην πραγματικότητα όμως αν πάει ένας Έλληνας και βάλει μια Ελληνική σημαία σε Ελληνική βραχονησίδα θα του κόψουν τον πάτο γιατί όπως είπε το τότε βουβαλολοπαιδο... Όποιος το κάνει να πάει να την υπερασπιστεί κιόλας!
Αλέξανδρε μου, και οι λοιποί φίλοι ακούστε λοιπόν και μια θλιβερή ιστορία...:(

Βόρεια της Λέρου, υπάρχει μια νησίδα που το κοντινότερο σημείο της απείχε 350 μέτρα μόλις από την ακτογραμμή. Τουριστικός προορισμός, για σκάφη αναψυχής , όμορφες παραλίες κτλ. και ένα εστιατόριο που προσφέρει ψάρια και κατσίκι ως σπεσιαλιτέ!...ο εστιάτορας μετά της οικογένειας και 1-2 τσοπάνηδες οι μοναδικοί κάτοικοι!

Περί το μέσον του νησιού υπερμεγέθης ιστός(θα ναι και 40 - 50 μέτρα!) επί του οποίου ίσταται η Γαλανόλευκη!

Πριν λίγα χρόνια Τουρκική Θαλαμηγός επισκέφθηκε το νησί! Ο Τούρκος ιδιοκτήτης για να γευματίσει απαίτησε από τον εστιάτορα να κατεβάσει την σημαία.....και ο αχρείος το έπραξε!

Υ.Γ1...πήγα μια φορά πάνω!...όταν έμαθα το συμβάν αποκλείστηκε ως προρισμός... όταν καμιά φορά μου λέει η γυναίκα ..."ωραία είναι εκεί κτλ" της απαντάω "μήπως θέλεις να χωρίσουμε?"..."μόνο όταν ξεκουμπιστεί ο ακατανόμαστος"!...

Υ.Γ2...Αυτο που με λυπεί περισσότερο είναι όταν σκέφτομαι πόσοι άλλοι τέτοιοι υπάρχουν....πιστέψτε με...πολλοί!:(
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top