Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στις 18:00
Θα βγει σε εμας
Για να δω οι δικοι μας αν φοραν παντελονια
Θα πουν του τουρκογλυφτη να αναγνωρισει την εισβολη εδω;

Ειλικρινα του ειχα για μλκς αλλα τελικα ειναι βλακες(και οι δικοι μας και οι δικοι σας)


Το μονο κοινο που εχουν με τους προγονους μας ειναι η περικεφαλαια!!!
ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΟΜΟΥΣΧΑΡΑ (που δεν μπορουν να διαχειριστούν μια ομιλία) ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟ ή ΕΙΣΒΟΛΗ !!!

ΕΕΕΕ ΡΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ !!!!

ΑΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΖΟΜΠΙ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΔΡΩΝΕΤΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ.

ΜΟΣΧΑΑΑΑΑΑΑΑΡΙΑ !!!!

ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΤΕ ... ΟΛΟΙ !!!

Θα τα πούμε αύριο αναλυτικά.
 
Κωστή με επανάφερες!:) ( ολική επαναφορά! ).sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Τελικά πιστεύω οτι η ψήφος του Έλληνα είναι ψήφος συνείδησης και απότοκος βαθιάς σκέψης....

Παίρνει πάντα αυτο που του αξίζει...αλλα ενίοτε με άλλο χρώμα...πότε πουτσ@ πράσινη, πότε πουτσ@ μπλε (κατά κύριο λόγο!), ε τουλάχιστον διασκεδάζει την μονοτονία του...

Υ.Γ....τι μαλ@κιες έλεγα για τον Ρουσσώ.....think..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Τι εννοείς Σπύρο?
Από το πολύ ωραίο βιβλίο " η καρδιά του σκότους" του Τζόζεφ Κόνραντ, που είναι η αφήγηση του κυβερνήτη ενός ατμόπλοιου που ταξιδεύει τον ποταμό Κονγκό ως το έσχατο πλωτό του σημείο, πήρε τη βασική ιδέα ο Κόπολα για την Αποκάλυψη !
 
Από το πολύ ωραίο βιβλίο " η καρδιά του σκότους" του Τζόζεφ Κόνραντ, που είναι η αφήγηση του κυβερνήτη ενός ατμόπλοιου που ταξιδεύει τον ποταμό Κονγκό ως το έσχατο πλωτό του σημείο, πήρε τη βασική ιδέα ο Κόπολα για την Αποκάλυψη !
...να σου πω οτι το έχω διαβάσει ίσως παλιά...είμαι βιβλιοφάγος....αλλα σίγουρος δεν είμαι...εχει φρακάρει και ο σκληρός...είναι και η λαμαρινίαση ....άστα...πάλι καλά!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Το διαταυτα είναι ένα κύριοι ότι δυστυχώς είμαστε σαν λαός εξαγορασιμοι και φροντίζουμε να τοποθετούμε ηγέτες ακριβώς το ίδιο .Μακροχρόνιο σχέδιο σε κάτι πουθενά ,όλοι βρίσκουν καμένη γη ,σταθερό τίποτα,ούτε παιδεία,ούτε φορολογία,ούτε αγροτικτηνοτροφικη πολιτική ,ούτε δικαιοσύνη.Ολα αλλάζουν ανάλογα με το ποιος κυβερνά και ποιους θέλει να εξυπηρετήσει διότι χρωστάει προεκλογικά γραμμάτια.Οταν δεν υπάρχει τίποτε σταθερό σημαίνει πως δεν μπορεί να συνεννοηθεί και κανείς με κανέναν ούτε για το αυτονόητο είναι κάτι που το βλέπουμε κάθε μέρα και όχι τα κόμματα μεταξύ τους ούτε οι υπηρεσίες και οι υπουργοί του ίδιου κόμματος.Μην απορειται γιατί (φλου φίλε μου όλα είναι φλου),που έλεγε ο γνωστός ο Μπάμπης ο φλου είναι ακριβώς η μετενσάρκωση του Έλληνα (φλου φίλε μου όλα είναι φλου).Και από ότι βλέπω έτσι θα συνεχίσουν δεν μας αρέσει να ξέρουμε τι θα γίνει αύριο μας περιορίζει την πνευματική και φιλοσοφική νεοελληνική μαλάκια,γι'αυτό φλου φίλε μου όλα είναι φλου.
 
Το διαταυτα είναι ένα κύριοι ότι δυστυχώς είμαστε σαν λαός εξαγορασιμοι και φροντίζουμε να τοποθετούμε ηγέτες ακριβώς το ίδιο .Μακροχρόνιο σχέδιο σε κάτι πουθενά ,όλοι βρίσκουν καμένη γη ,σταθερό τίποτα,ούτε παιδεία,ούτε φορολογία,ούτε αγροτικτηνοτροφικη πολιτική ,ούτε δικαιοσύνη.Ολα αλλάζουν ανάλογα με το ποιος κυβερνά και ποιους θέλει να εξυπηρετήσει διότι χρωστάει προεκλογικά γραμμάτια.Οταν δεν υπάρχει τίποτε σταθερό σημαίνει πως δεν μπορεί να συνεννοηθεί και κανείς με κανέναν ούτε για το αυτονόητο είναι κάτι που το βλέπουμε κάθε μέρα και όχι τα κόμματα μεταξύ τους ούτε οι υπηρεσίες και οι υπουργοί του ίδιου κόμματος.Μην απορειται γιατί (φλου φίλε μου όλα είναι φλου),που έλεγε ο γνωστός ο Μπάμπης ο φλου είναι ακριβώς η μετενσάρκωση του Έλληνα (φλου φίλε μου όλα είναι φλου).Και από ότι βλέπω έτσι θα συνεχίσουν δεν μας αρέσει να ξέρουμε τι θα γίνει αύριο μας περιορίζει την πνευματική και φιλοσοφική νεοελληνική μαλάκια,γι'αυτό φλου φίλε μου όλα είναι φλου.
Θα συμφωνήσω με μια όμως διαφοροποίηση .
Είμαστε σαν χώρα εξαγορασμένοι και σαν λαός κοιμισμένοι , για να μη χρησιμοποιήσω άλλο χαρακτηρισμό.
Οπότε το πρώτο είναι συνέπεια του δεύτερου.
Μπορεί να ενοχλεί κάποιους αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
 
Το διαταυτα είναι ένα κύριοι ότι δυστυχώς είμαστε σαν λαός εξαγορασιμοι και φροντίζουμε να τοποθετούμε ηγέτες ακριβώς το ίδιο .Μακροχρόνιο σχέδιο σε κάτι πουθενά ,όλοι βρίσκουν καμένη γη ,σταθερό τίποτα,ούτε παιδεία,ούτε φορολογία,ούτε αγροτικτηνοτροφικη πολιτική ,ούτε δικαιοσύνη.Ολα αλλάζουν ανάλογα με το ποιος κυβερνά και ποιους θέλει να εξυπηρετήσει διότι χρωστάει προεκλογικά γραμμάτια.Οταν δεν υπάρχει τίποτε σταθερό σημαίνει πως δεν μπορεί να συνεννοηθεί και κανείς με κανέναν ούτε για το αυτονόητο είναι κάτι που το βλέπουμε κάθε μέρα και όχι τα κόμματα μεταξύ τους ούτε οι υπηρεσίες και οι υπουργοί του ίδιου κόμματος.Μην απορειται γιατί (φλου φίλε μου όλα είναι φλου),που έλεγε ο γνωστός ο Μπάμπης ο φλου είναι ακριβώς η μετενσάρκωση του Έλληνα (φλου φίλε μου όλα είναι φλου).Και από ότι βλέπω έτσι θα συνεχίσουν δεν μας αρέσει να ξέρουμε τι θα γίνει αύριο μας περιορίζει την πνευματική και φιλοσοφική νεοελληνική μαλάκια,γι'αυτό φλου φίλε μου όλα είναι φλου.
Θα συμφωνήσω με μια όμως διαφοροποίηση .
Είμαστε σαν χώρα εξαγορασμένοι και σαν λαός κοιμισμένοι , για να μη χρησιμοποιήσω άλλο χαρακτηρισμό.
Οπότε το πρώτο είναι συνέπεια του δεύτερου.
Μπορεί να ενοχλεί κάποιους αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
Καλημέρα!:)

Φέτος συμπληρώνονται 100 χρόνια από την Μικρασιατική Εκστρατεία (1922-2022).Στο διάστημα 1912-1922 για δέκα δηλαδή συναπτά έτη ο Ελληνικός λαός ήταν ντυμένος στο χακί, και πολεμούσε για να ζούμε εμείς στη Ελλάδα του σήμερα (γεωγραφικά).Στο 10αετη αυτόν αγώνα είχαμε περίπου 53000 νεκρούς στρατιώτες και 400000 περίπου αμάχους(!).Φωτισμένοι άνθρωποι ανέδειξαν(σσ. προϋπήρχε) και προώθησαν την Μεγάλη Ιδέα , αίμα ηρώων και μαρτύρων την συντήρησαν, άξιοι πολιτικοί αποφάσισαν και διέταξαν να χυθεί το αίμα του Έλληνα στρατιώτη για την ολοκλήρωση της(σσ. άξιοι για τον λόγο και μόνον ότι πήραν την απόφαση αυτή!)...Ο Ελληνικός Λαός ήταν σε αφύπνιση γιατί μάνες ντυνόταν στα μαύρα κάθε μέρα...

Στην Ελλάδα του σήμερα η σκέψη της Αθηναίας μητέρας είναι πως θα φέρει τον γιο της να υπηρετήσει ...στον Λυκαβηττό!

Τρέμει μήπως γίνει πόλεμος με την Τουρκία και τον στείλουν να σκοτωθεί στο ....Καστελόριζο!(που είναι αυτό ;...από εκεί δεν ήταν ο πατέρας του παππού, νομίζω...)

Ενδεικτικό το παράδειγμα της σεβαστής μητέρας Αθηναίας(...με ρίζες από το Καστελόριζο!)...

Αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα , μια Ελλάδα χωρίς Εθνικό όραμα...
 
Last edited:
Καλημέρα!:)

Φέτος συμπληρώνονται 100 χρόνια από την Μικρασιατική Εκστρατεία (1922-2022).Στο διάστημα 1912-1922 για δέκα δηλαδή συναπτά έτη ο Ελληνικός λαός ήταν ντυμένος στο χακί, και πολεμούσε για να ζούμε εμείς στη Ελλάδα του σήμερα (γεωγραφικά).Στο 10αετη αυτόν αγώνα είχαμε περίπου 53000 νεκρούς στρατιώτες και 400000 περίπου αμάχους(!).Φωτισμένοι άνθρωποι ανέδειξαν(σσ. προϋπήρχε) και προώθησαν την Μεγάλη Ιδέα , αίμα ηρώων και μαρτύρων την συντήρησαν, άξιοι πολιτικοί αποφάσισαν και διέταξαν να χυθεί το αίμα του Έλληνα στρατιώτη για την ολοκλήρωση της(σσ. άξιοι για τον λόγο και μόνον ότι πήραν την απόφαση αυτή!)...Ο Ελληνικός Λαός ήταν σε αφύπνιση γιατί μάνες ντυνόταν στα μαύρα κάθε μέρα...

Στην Ελλάδα του σήμερα η σκέψη της Αθηναίας μητέρας είναι πως θα φέρει τον γιο της να υπηρετήσει ...στον Λυκαβηττό!

Τρέμει μήπως γίνει πόλεμος με την Τουρκία και τον στείλουν να σκοτωθεί στο ....Καστελόριζο!(που είναι αυτό ;...από εκεί δεν ήταν ο πατέρας του παππού, νομίζω;)

Ενδεικτικό το παράδειγμα της σεβαστής μητέρας Αθηναίας(...με ρίζες από το Καστελόριζο!)...

Αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα , μια Ελλάδα χωρίς Εθνικό όραμα...
Πολλοί οι λόγοι ξεκινώντας απο μέσα στην οικογένεια ,την παιδεία και δοσίλογους πολιτικούς .
Η αντικατάσταση του πνευματικού - αξιακού πλούτου με τον υλικό .
Κι'άλλα πολλά ...
 
Η αντικατάσταση του πνευματικού - αξιακού πλούτου με τον υλικό.
.shake hands.....Η έλλειψη αιδούς(ντροπής)...

Τότε ήταν ντροπή να μην πολεμήσεις!...σήμερα είναι το ζητούμενο, είναι κατόρθωμα!...να μείνεις ζωντανός ακόμα κι αν βουλιάξει ο κόσμος γύρω σου...ακόμα και αν είσαι στα τέσσερα!

Και τότε λέγανε την υγεία μας να έχουμε... αλλα και την τιμή μας πάνω απ' αυτή!...σήμερα η τιμή πουλιέται και αγοράζεται!

Υ.Γ...Ανάφερα τον Πόλεμο στον προηγούμενο πόστ, αλλα τούτο είναι μεταφορικό...κάθε ήμερα πολεμά ο άνθρωπος, κάθε ήμερα δοκιμάζεται η τιμή του...
 
Δεν υπαρχουν λογια....οι ανθρωποι εβαλαν τον Ζελενσκι να μιλησει μαγνητοσκοπημενα (με πειραγμενη μεταφραση) μιλησαν και οι δυο Ναζιστες.....σηκωθηκαν οι κυβερνητικοι να χειροκροτησουν....και ολα καλα! Και εαν ζητηθουν ευθυνες στο τελος θα την "φαει" ο διερμηνεας.....και η αντιπολιτευση κοιταγε σαν μοσχαρια που λιαζονται...αντι να κανουν σαματα εκεινη την ωρα....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top