Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο

Ο σοφρων μετά την ανάγνωση των θετικων-αρνητικων διαπιστώσεων του Λέο‼️δεν την αγοράζει‼️
Το όπλο πρέπει πρωτίστως ‼️ να είναι λειτουργικό‼️αν δεν είναι ...να'χαμε να λέγαμε ‼️
Εγώ έγραψα την δική μου πονεμένη ιστορία, κι αυτό επειδή επιμείνατε να την ακούσετε. Άλλοι φίλοι μου που την έχουν δεν τους έχει κάνει κιχ. Αυτό μπορεί να συμβεί με όλα τα όπλα, λιγότερο ή περισσότερο. Και οι 1100 ήταν ζημιαρες αλλά πούλησαν εκατομμύρια. Σε κάποιους έβγαλαν την ψυχή, άλλοι σε 3 δεκαετίες άλλαξαν μόνο μερικά O-rings.
 
Α, καλά. Σίγουρα 15 χρόνια. Απλά το ανέφερα σαν γεγονός. Ήθελα να υποδηλώσω πως ένα τυχαίο γεγονός, μπορεί να μας διαμορφώσει γνώμη και άποψη. Για μένα βέβαια δεν είχε καμία σημασία.
Έχω μια ανταλλακτική βελόνα και έναν εξωλκεα με το ελατήριο του μέσα στο ντυμα της άδειας κυνηγιού , αχρειαστα να είναι.
 
Εγώ έγραψα την δική μου πονεμένη ιστορία, κι αυτό επειδή επιμείνατε να την ακούσετε. Άλλοι φίλοι μου που την έχουν δεν τους έχει κάνει κιχ. Αυτό μπορεί να συμβεί με όλα τα όπλα, λιγότερο ή περισσότερο. Και οι 1100 ήταν ζημιαρες αλλά πούλησαν εκατομμύρια. Σε κάποιους έβγαλαν την ψυχή, άλλοι σε 3 δεκαετίες άλλαξαν μόνο μερικά O-rings.
Άστα αυτά....δεν μας αλλάζεις οπινιον‼️
 
Έχω μια ανταλλακτική βελόνα και έναν εξωλκεα με το ελατήριο του μέσα στο ντυμα της άδειας κυνηγιού , αχρειαστα να είναι.
Κ σκέψου να μείνεις....απ' αυτό που δεν έχεις😁έχει να κάνει αυτό με τους προνοητικους‼️
 
Κ σκέψου να μείνεις....απ' αυτό που δεν έχεις😁έχει να κάνει αυτό με τους προνοητικους‼️
Αυτά είναι τα απλά ιδίως η βελόνα , τα άλλα θα είναι σοβαρές ζημιές που θα θέλουν οπλουργο.Παλια έπαιρνες δεύτερο όπλο αλλά με τις κλοπές δεν.
 
Στα ψέματα το κάνει. Πωλούνται τέτοια όπλα;
Εγώ ένα χρόνο την κυνήγησα ακριβως, σε όλες τις συνθήκες κ δεν μου έβγαλε προβλήματα καθόλου, ακόμα κ σε μια βδομάδα καταρρακτώδους βροχής... Σε αντίθεση με σένα εγώ δεν βολεύτηκα καθόλου το κοντάκι κ την σκανδάλη... Όταν σήκωνα την τουφεκιά όσο ήθελα η ασφάλεια μου χτύπαγε το δάχτυλο....
Έπρεπε να ζυγισω αν θα της φτιάξω κοντάκι κ θα τη μαζέψω τη σκανδάλη κ θα την παντρευτώ η θα την δώσω μιας κ την πήρα πιο πολύ για παιχνίδι... Τα ζυγισα κ την έδωσα γιατί δεν είμαι κ από αυτούς που φροντίζουν ιδιαίτερα τα όπλα τούς κ αυτή θέλει φροντίδα.. Μάλιστα μέχρι κ την ώρα πού την έδωσα δεν ήμουν σίγουρος ότι κάνω το σωστό... Την άφησα με ανάμικτα συναισθήματα..
Λάτρεψα την ανάκρουση της κ την απόδοση της ειδικά με τα 4 αστέρια... εγώ δεν είδα ότι δεν διαλέγει φυσίγγια όπως άκουγα, αλλά ειδικά με ψιλά σκάγια σκότωνε πολύ δυνατά...με χοντρά δεν είδα μεγάλη διαφορά...
Αν όμως η τουφεκιά δεν πηγαίνει εκεί που θες τίποτα άλλο δεν έχει νόημα...
 
Τουφεκιά με V3 δεν έχω δει πάντως σε χαρτί, ίσως να μου ξέφυγε.
Όποιος έχει V3 ας ρίξει σε κάνα χαρτί ένα Rem express #4 με Full στα 36,5m (από το στόμιο, μετρημένα με μετροταινία) για να δούμε και εμείς τι ψάρια πιάνει ...

@ΝίκοςΠ Νικ βρες μια V3 ρε φίλε και βάρα καμιά τουφεκιά.
Εδώ δεν έχει κανένας ...
Εγώ βάλει αρκετές, δεν το έχω με την αναζήτηση να στις βρώ, ίσως αν δοκιμάσεις να τα καταφέρεις καλύτερα...
 
Last edited:
Εγώ έγραψα την δική μου πονεμένη ιστορία, κι αυτό επειδή επιμείνατε να την ακούσετε. Άλλοι φίλοι μου που την έχουν δεν τους έχει κάνει κιχ. Αυτό μπορεί να συμβεί με όλα τα όπλα, λιγότερο ή περισσότερο. Και οι 1100 ήταν ζημιαρες αλλά πούλησαν εκατομμύρια. Σε κάποιους έβγαλαν την ψυχή, άλλοι σε 3 δεκαετίες άλλαξαν μόνο μερικά O-rings.
Ωραιο πραγμα να εισαι αντικειμενικος και οχι κολλημενος....shake hands.
 
Mην μου βαζεις ''δυσκολα'' μεσημεριατικο....Και εφοσον ξερεις απο οπλα ειμαι εντελως ασχετος...τι μου
βαζεις ενα V3...τι σημαινει V3??
Mαρκα πες μου...και εαν βρω...δεν χαλαω χατηρια...αυτο το ξερεις φιλε !!! :)
Remington V3 ... έτσι την λένε
 
Τα έχουμε πει αυτά περί κώνων.
(Την απόδειξη ψάχνουμε 😂 )
Πολύ μακρύς κώνος, ανεβάζει την συγκέντρωση των ανοιχτών και μέσων τσοκ και όχι των κλειστών.
Γι αυτό έγραψα θέλω την δοκιμή με full και καλό εμπορικό φυσίγγι.
Θα ρίξουμε και ένα χλέμπουρο στο τέλος για να δούμε την μεταμόρφωσή του από την κάνη της V3 σε Rem nitro mag .
 
Η εκτίμηση και η απόλαυση της ντουφέκιας ενός όπλου δεν προσμετράται με χαρτόνια θέλει αρκετά κυνήγια διαφορετικών θηραμάτων για να βιώσεις αν πραγματικά αυτό που κρατάς στα χέρια σου είναι όντως ξεχωριστό γι'αυτό και ποτέ δεν έχω βγάλει συμπέρασμα ούτε προσωπικά αλλά ούτε ακούγοντας άλλους εάν δεν γνωρίζω ότι γνωρίζουν, δεν είναι κολλημένοι με μάρκες και όντως έχουν ρίξεις μερικές εκατοντάδες φυσίγγια στο πραγματικό τερέν .Το ρίξε 10 ντουφεκιες σε ένα πίνακα είναι μισή αλήθεια η ολόκληρη θέλει εμπειρία και αντικειμενικότητα λίγο πιο δύσκολο το τελευταίο διότι υπόκεινται σε αντίληψη και τι μου αρέσει εμένα και τι όχι.Υπαρχουν άνθρωποι προκαταβολικά αρνητικοί που έχουν δώσει όπλα επειδή άκουσαν χωρίς το διαπίστωσαν ,όπως διαβάζουν κάποιοι το φόρουμ για να πάρουν πληροφορίες για αγορές.Και εξηγώ τα όπλα όλα που μιλάμε είναι μαζικής παραγωγής μπορεί και το καλύτερο θεωρητικά όπλο να βγάλει πρόβλημα άλλο συχνά άλλο όχι τα οποια συνήθως είναι κατασκευαστικής φύσεως λεπτομέρειες ειδικά στα σημερινά όπλα που το πρόβλημα δε δημιουργείται από υπεργομωσεις αφού τα ρίχνουν όλα.Τωρα να το εμβαθύνω όσο πιο απλός μηχανισμός τόσο πιο λιγότερο πρόβλημα που είναι το θέμα καλύτερης κατασκευής λοιπόν τα αδράνειας δεν θα έπρεπε να κάνουν εμπλοκή ποτέ κανονικά αλλιώς με την πρώτη πέταμα θα έλεγα, μπροστά στον αερίων που έχουν πολαπλασια εξαρτήματα .Γι'αυτό το λόγο αξιοπιστοτερη κατασκευάστικη εταιρία με βάση πολυπλοκότητας μηχανισμού χωρίς θέματα είναι η bereta (άποψη μου), εάν η Μπερέτα είχε πάνω κανη Ρεμί δε νομίζω ότι θα υπήρχε πλησίον όπλο να την ανταγωνιστεί .
 
Η εκτίμηση και η απόλαυση της ντουφέκιας ενός όπλου δεν προσμετράται με χαρτόνια θέλει αρκετά κυνήγια διαφορετικών θηραμάτων για να βιώσεις αν πραγματικά αυτό που κρατάς στα χέρια σου είναι όντως ξεχωριστό γι'αυτό και ποτέ δεν έχω βγάλει συμπέρασμα ούτε προσωπικά αλλά ούτε ακούγοντας άλλους εάν δεν γνωρίζω ότι γνωρίζουν, δεν είναι κολλημένοι με μάρκες και όντως έχουν ρίξεις μερικές εκατοντάδες φυσίγγια στο πραγματικό τερέν .Το ρίξε 10 ντουφεκιες σε ένα πίνακα είναι μισή αλήθεια η ολόκληρη θέλει εμπειρία και αντικειμενικότητα λίγο πιο δύσκολο το τελευταίο διότι υπόκεινται σε αντίληψη και τι μου αρέσει εμένα και τι όχι.Υπαρχουν άνθρωποι προκαταβολικά αρνητικοί που έχουν δώσει όπλα επειδή άκουσαν χωρίς το διαπίστωσαν ,όπως διαβάζουν κάποιοι το φόρουμ για να πάρουν πληροφορίες για αγορές.Και εξηγώ τα όπλα όλα που μιλάμε είναι μαζικής παραγωγής μπορεί και το καλύτερο θεωρητικά όπλο να βγάλει πρόβλημα άλλο συχνά άλλο όχι τα οποια συνήθως είναι κατασκευαστικής φύσεως λεπτομέρειες ειδικά στα σημερινά όπλα που το πρόβλημα δε δημιουργείται από υπεργομωσεις αφού τα ρίχνουν όλα.Τωρα να το εμβαθύνω όσο πιο απλός μηχανισμός τόσο πιο λιγότερο πρόβλημα που είναι το θέμα καλύτερης κατασκευής λοιπόν τα αδράνειας δεν θα έπρεπε να κάνουν εμπλοκή ποτέ κανονικά αλλιώς με την πρώτη πέταμα θα έλεγα, μπροστά στον αερίων που έχουν πολαπλασια εξαρτήματα .Γι'αυτό το λόγο αξιοπιστοτερη κατασκευάστικη εταιρία με βάση πολυπλοκότητας μηχανισμού χωρίς θέματα είναι η bereta (άποψη μου), εάν η Μπερέτα είχε πάνω κανη Ρεμί δε νομίζω ότι θα υπήρχε πλησίον όπλο να την ανταγωνιστεί .
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά και αυτά που φαίνονται και δεν αμφισβητούνται από κανέναν Γιάννη ... και μετά πάμε στις πιο αφηρημένες έννοιες.

Δύο όπλα που βγάζουν ίδιες περίπου κατανομές και διατρήσεις με τα ίδια σκάγια σκοτώνουν το ίδιο.
Αν διαφωνούμε και σε αυτό το βασικό δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτέ.
 
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά και αυτά που φαίνονται και δεν αμφισβητούνται από κανέναν Γιάννη ... και μετά πάμε στις πιο αφηρημένες έννοιες.

Δύο όπλα που βγάζουν ίδιες περίπου κατανομές και διατρήσεις με τα ίδια σκάγια σκοτώνουν το ίδιο.
Αν διαφωνούμε και σε αυτό το βασικό δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτέ.
Αν έκανες τη δοκιμή σε διαφορετικές συνθήκες με καμία 20 άρια διαφορετικά φυσιγγια και διαφορετικά τσοκαρισματα και έβλεπες ότι είναι περίπου ίδια θα συμφωνούσαμε με δύο ντουφεκιες σε ένα χαρτόνι τι κρίνουμε τη συγκεκριμένη στιγμή στο συγκεκριμένο καιρό το συγκεκριμένο φυσίγγι όχι τη κανη φίλε .Αλλά επειδή η πλειοψηφία των σκοτωματων γίνεται κοντά δε μπορείς να καταλάβεις διαφορές εάν κιόλας δε σηκώνεις όπλο στα πραγματικά 40/50/60 μέτρα.Εαν βάζαμε όριο να ντουφεκας από 40 και πάνω πάντα με εμπορικά φυσίγγια τα 2/3 των κυνηγών θα πετούσαν τα ντουφέκια τους .Να μου πεις τι με νοιάζει εγώ δε ρίχνω εκεί συμφωνώ αλλά ούτε κυνηγάω με μείον 10 δεν με νοιάζει να βγάζω ντουφέκια του φουλ με το 3* εκεί είναι η διαφορά μας .
 
Η εκτίμηση και η απόλαυση της ντουφέκιας ενός όπλου δεν προσμετράται με χαρτόνια θέλει αρκετά κυνήγια διαφορετικών θηραμάτων για να βιώσεις αν πραγματικά αυτό που κρατάς στα χέρια σου είναι όντως ξεχωριστό γι'αυτό και ποτέ δεν έχω βγάλει συμπέρασμα ούτε προσωπικά αλλά ούτε ακούγοντας άλλους εάν δεν γνωρίζω ότι γνωρίζουν, δεν είναι κολλημένοι με μάρκες και όντως έχουν ρίξεις μερικές εκατοντάδες φυσίγγια στο πραγματικό τερέν .Το ρίξε 10 ντουφεκιες σε ένα πίνακα είναι μισή αλήθεια η ολόκληρη θέλει εμπειρία και αντικειμενικότητα λίγο πιο δύσκολο το τελευταίο διότι υπόκεινται σε αντίληψη και τι μου αρέσει εμένα και τι όχι.Υπαρχουν άνθρωποι προκαταβολικά αρνητικοί που έχουν δώσει όπλα επειδή άκουσαν χωρίς το διαπίστωσαν ,όπως διαβάζουν κάποιοι το φόρουμ για να πάρουν πληροφορίες για αγορές.Και εξηγώ τα όπλα όλα που μιλάμε είναι μαζικής παραγωγής μπορεί και το καλύτερο θεωρητικά όπλο να βγάλει πρόβλημα άλλο συχνά άλλο όχι τα οποια συνήθως είναι κατασκευαστικής φύσεως λεπτομέρειες ειδικά στα σημερινά όπλα που το πρόβλημα δε δημιουργείται από υπεργομωσεις αφού τα ρίχνουν όλα.Τωρα να το εμβαθύνω όσο πιο απλός μηχανισμός τόσο πιο λιγότερο πρόβλημα που είναι το θέμα καλύτερης κατασκευής λοιπόν τα αδράνειας δεν θα έπρεπε να κάνουν εμπλοκή ποτέ κανονικά αλλιώς με την πρώτη πέταμα θα έλεγα, μπροστά στον αερίων που έχουν πολαπλασια εξαρτήματα .Γι'αυτό το λόγο αξιοπιστοτερη κατασκευάστικη εταιρία με βάση πολυπλοκότητας μηχανισμού χωρίς θέματα είναι η bereta (άποψη μου), εάν η Μπερέτα είχε πάνω κανη Ρεμί δε νομίζω ότι θα υπήρχε πλησίον όπλο να την ανταγωνιστεί .
Τα είπες όλα!
 
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά και αυτά που φαίνονται και δεν αμφισβητούνται από κανέναν Γιάννη ... και μετά πάμε στις πιο αφηρημένες έννοιες.

Δύο όπλα που βγάζουν ίδιες περίπου κατανομές και διατρήσεις με τα ίδια σκάγια σκοτώνουν το ίδιο.
Αν διαφωνούμε και σε αυτό το βασικό δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε ποτέ.
Υπαρχει και κατι αλλο ομως .....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top