Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ερώτημα , γιατί η Beretta δεν φτιάχνει κάνη σαν τη remi ; δεν θα απαντηθεί ποτέ στο "μέσο" μυαλό του "μέσου" κυνηγού. Η μεσότητα είναι αρετή κατά τον Αριστοτέλη, αλλά αφορά πράξη και συμπεριφορά , όχι σκέψη και κατανόηση. Για τα τελευταία απαιτείται ακρότητα, που ο βασικός καταστροφέας της είναι το συναίσθημα
Γιατί πολύ απλά η κάνη της Optima είναι πολύ καλύτερη
 
Ευτυχώς που οι μακαρίτες Brister, Lowry, Winston κ.α. εκτός από πολλά μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θηράματα κυνηγούσαν και χαρτόνια και μάθαμε 2-3 πράγματα δηλαδή!!!!! .hunter. .hunter..hunter.
Δεν λες που υπάρχουν και τα ΑΓΙΑ χαρτόνια και έχουν προσγειωθεί λιγάκι οι αποστάσεις που ακούγαμε παλιά ...
Αν δεν υπήρχαν και αυτά οι αποστάσεις των 100-150m θα ήταν πασατέμπος.

Αν τα 4* τα 50μ τα έχουν ψωμοτύρι, ... εεε το full να μην έχει τα 80m ?

Βάλε και έναν "τρίφτη" και φτάσαμε τα 100m χαλαρά 😂
 
Optima vs v3‼️😁πάμε ένα γκάλοπ‼️
Δεν υπάρχει σύγκριση Optima και ξερό ψωμί δεν ειναι μονο ο αυλός που κάνει τη διαφορά απλά η V3 έρχεται από μακριά όλοι υποθέτουν ότι θα σκοτώνει μόνη της θα δοκιμαστεί θα πετάξουν ορισμένοι τα λεφτά τους και μετα από καμιά 10αρια μέρες θα την πουλάνε η θα την χαρίζουν και θα ψάχνουν Optima το έχουμε δει 1000 φορές αυτό το έργο
 
Δηλαδή εμένα δύο ρεμι που δεν έχουν βγάλει πρόβλημα πρέπει να είμαι από τους τυχερούς..
Δεν τα κυνηγας φιλαρακι εσυ τα οπλα, τα εχεις μονο για να τα κοιτας γι αυτο δεν χαλασαν...οπως και το δικο μου κι ας μην εχω αλλο οπλο.
 
απλά σκοτώνει εκεί που οι Remi δεν σηκωνοντε καν και με τα δικά της τσοκ

nod-yes.gif
 
Στις πόσες χιλιάδες φυσίγγια❓
Τωρα τι να σου πω δεν ξέρω η μία έχει από το 94 που την ειχε ο πατέρας μου και έως και τώρα ούτε ένα πρόβλημα με πολλά φυσίγγια τόσα χρόνια σε όλα τα κυνήγια..Και την άλλη μέχρι και πριν 2 χρόνια που την είχα ούτε ένα θέμα αυτήν την είχα 8 χρόνια με πολλά φυσιγγια τώρα την έχει ο κουνιάδος μου την έχει πεθάνει στο τουφεκιδι και δεν την κάνει συντηρηση όπως πρέπει ούτε μια εμπλοκή ούτε ένα πρόβλημα τι να πω τόσο τυχεροί είμαστε και 2 θείοι μου τα ίδια από το 94 ο ένας 11 87 και ο άλλος 1100 τπτ..Αλλά ξέρω και κόσμο με πολλά θέματα και τις δώσανε και άλλοι τις έχουν να τις βλέπουν
 
Δεν τα κυνηγας φιλαρακι εσυ τα οπλα, τα εχεις μονο για να τα κοιτας γι αυτο δεν χαλασαν...οπως και το δικο μου κι ας μην εχω αλλο οπλο.
Εγώ ένα πλάγιο έχω ακόμη που είναι καινούργιο ή ρεμι δουλεύει φουλ και πισω δεν κάνει
 
Πολλά τυπογραφικά λάθη μάλλον ... δεν εξηγείται αλλιώς η χαμηλή απόδοση που διαφημίζουν. 😂🤪
Τα πραγματικά 45 και πενήντα μέτρα είναι πάρα πολλά. Κάποτε είχα μια διαφωνία με έναν πολύ έμπειρο κυνηγό. Είχε δοκιμάσει δράμια και μου έλεγε δεν είναι καλά. Του λέω τι απόσταση; Και εκεί που καθόμαστε μου λέει να μέχρι την πλατεία. Τεράστια απόσταση δεν θα σήκωνα ποτέ όπλο εκεί ούτε με δράμια. Είχε μια 303 με τσοκ τζεμινι που εξείχε 5 εκ 3* Μου λέει είναι εντός βολής. Αποκλείεται. Φέρε μετροταινία μου λέει. Μετράμε και ήταν 47 μέτρα αν θυμάμαι καλά.
 
Τα πραγματικά 45 και πενήντα μέτρα είναι πάρα πολλά. Κάποτε είχα μια διαφωνία με έναν πολύ έμπειρο κυνηγό. Είχε δοκιμάσει δράμια και μου έλεγε δεν είναι καλά. Του λέω τι απόσταση; Και εκεί που καθόμαστε μου λέει να μέχρι την πλατεία. Τεράστια απόσταση δεν θα σήκωνα ποτέ όπλο εκεί ούτε με δράμια. Είχε μια 303 με τσοκ τζεμινι που εξείχε 5 εκ 3* Μου λέει είναι εντός βολής. Αποκλείεται. Φέρε μετροταινία μου λέει. Μετράμε και ήταν 47 μέτρα αν θυμάμαι καλά.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά όσο και να θέλουν κάποιοι να τα παραβλέπουν

1. Κανένας δεν γνωρίζει με ακρίβεια την απόσταση που τουφεκάει αν δεν την μετρήσει.
2. Ειδικά σε βολές με υπόβαθρο τον ουρανό όλοι θα κάνουν λάθος, κάποιοι δε τραγικό.
3. Τα 5m σφάλμα (όλοι ανεξαιρέτως θα το κάνουν) μπορεί να ακούγεται μικρό είναι όμως τεράστιο σε αποστάσεις πάνω από 40m
4. Αυτό που σε καθοδηγεί να πατήσεις την σκανδάλη είναι πάντα το μέγεθος του θηράματος στο μάτι σου ... όχι η απόσταση.
5. Αν τα σκάγια έχουν "δυναμικό" και οι αραιές κατανομές σκοτώνουν πολύ καλά, ειδικά μεγάλα θηράματα (πέρδικα και πάνω).
6. Η αγορά πρέπει να κινείται, γι αυτό ακούς "100 χρόνια" να διαφημίζουν "βλητικές υπεροχές" αλλά στα χαρτιά κανένας δεν δίνει πάνω από 80% μέσο όρο, το ίδιο έδιναν και πριν "100 χρόνια".
 
Τα πράγματα είναι πολύ απλά όσο και να θέλουν κάποιοι να τα παραβλέπουν

1. Κανένας δεν γνωρίζει με ακρίβεια την απόσταση που τουφεκάει αν δεν την μετρήσει.
2. Ειδικά σε βολές με υπόβαθρο τον ουρανό όλοι θα κάνουν λάθος, κάποιοι δε τραγικό.
3. Τα 5m σφάλμα (όλοι ανεξαιρέτως θα το κάνουν) μπορεί να ακούγεται μικρό είναι όμως τεράστιο σε αποστάσεις πάνω από 40m
4. Αυτό που σε καθοδηγεί να πατήσεις την σκανδάλη είναι πάντα το μέγεθος του θηράματος στο μάτι σου ... όχι η απόσταση.
5. Αν τα σκάγια έχουν "δυναμικό" και οι αραιές κατανομές σκοτώνουν πολύ καλά, ειδικά μεγάλα θηράματα (πέρδικα και πάνω).
6. Η αγορά πρέπει να κινείται, γι αυτό ακούς "100 χρόνια" να διαφημίζουν "βλητικές υπεροχές" αλλά στα χαρτιά κανένας δεν δίνει πάνω από 80% μέσο όρο, το ίδιο έδιναν και πριν "100 χρόνια".
Προσωπικά αυτό που με οδηγεί στο ποτέ να πατήσω σκανδάλη είναι οι εικόνες που έχω αποκομίσει σε επαναλαμβανόμενες επιτυχίες. Έτσι μάλλον βρίσκω το πότε πρέπει και πότε όχι. Ποτέ δεν ήμουν οπαδός της τυχερης βολής, αν και σε εμένα έχουν τύχει τέτοιες όπως και σε όλους φαντάζομαι. Το ποσό σφιχτοντουφεκαει ένα όπλο δεν με ενδιαφέρει, αυτό το ρυθμίζω με τα τσοκ, με ενδιαφέρει να κάνει ωραία κατανομή στις αποστάσεις που ντουφεκαω συνήθως και δεν είναι σχεδόν ποτέ πάνω από τα 35 μέτρα , που για μένα είναι μια βολή τραβηγμένη από τα μαλλιά όταν πρόκειται για ένα θήραμα μεγέθους τσίχλας ας πούμε. Όλα τα όπλα σκοτώνουν και όλα τα όπλα χαλάνε, αλλά περισσότερο και άλλα λιγότερο. Τώρα αν κάποιος νοιώθει άνετα να φύγει ένα προγραμματισμένο πολυήμερο ταξίδι πολύ μακριά από τη βάση του και νοιώθει άνετα να πάει με ένα όπλο λόγο " άτρωτου " όπλου και απαράμιλλης αξιοπιστίας, για μένα και αυτός έχει πέσει θύμα του μάρκετινγκ μιας εταιρείας και δεν σκέφτεται λογικά. Και αυτός που σηκώνει όπλο σε αποστάσεις ραβδωτού έχει πέσει θύμα μάρκετινγκ. Λειοκαννο διαθέτουμε όχι ραβδωτό.Να απολαμβάνουμε τον χαβαλε που κάνουμε και τα πειράγματα αρκεί να μην πιστεύουμε παραμύθια.
 
Δεν υπάρχει σύγκριση Optima και ξερό ψωμί δεν ειναι μονο ο αυλός που κάνει τη διαφορά απλά η V3 έρχεται από μακριά όλοι υποθέτουν ότι θα σκοτώνει μόνη της θα δοκιμαστεί θα πετάξουν ορισμένοι τα λεφτά τους και μετα από καμιά 10αρια μέρες θα την πουλάνε η θα την χαρίζουν και θα ψάχνουν Optima το έχουμε δει 1000 φορές αυτό το έργο
Προς όλους ...

Ξεκαθαρίστε το τοπίο ... ψάχνω όπλο που να βαράει 85-100% στα 36,5m με τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια (ώστε να αγοράζω τα φθηνότερα) και μαμά τσοκ.
Αυτή είναι η μοναδική προδιαγραφή που θέτω ...
Διάτρηση αδιάφορη.

Αποφασίστε και πείτε μου τι να αγοράσω.
Ας είναι όσο ζημιάρικο θέλει, όσο παλιό θέλει και όσο ακριβό θέλει.

Ξέρω ότι το 90% δεν έχει πάντα την απαιτούμενη διάτρηση 😂 και ότι τα χαρτιά δεν λένε όλη την αλήθεια 🤣 αλλά θα το ρισκάρω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top