Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κανένα θέμα δεν έχουμε με τα νίκελ σκάγια δάσκαλε συζήτηση κάνουμε και έχω διαφωνία με τον Σταμάτη εγώ λέω ότι τα σκάγια του nsi lepre έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία είναι σκληρά και γυαλιστερά οι χι όμως νίκελ.Την ίδια επεξεργασία η παρόμοια έχουν στο b&p mygra colombaccio και στο nsi coturnice,εξάλλου και η ίδια η
Νsi δεν αναφέρει κάτι τέτοιο στο επίσημο σάιτ.
Tα lepre είναι νίκελ
 
Τα πουλιά που χτυπας τα καθαρίζεις εσύ Σταυρό ;γιατί εγώ τα καθαρίζω και σου λέω με βεβαιότητα ότι το 95% των πουλιών που μαδάω έχουν διαμπερή τραύματα.Τελικα μήπως είναι μύθος ότι δεν σκοτώνουν τα φυσίγγια που προκαλούν διαμπερή τραύματα ένας μύθος που προέρχεται από τα ραβδωτα όπλα που χρησιμοποιούν όμως πολλά διαφορετικά βλήματα ( full metal και hollw point)
Δεν είπα ότι δεν σκοτώνουν όταν όμως τα ρίξεις κοντά μέχρι τα 30 μέτρα δεν σκοτώνουν ακαριαία ο λαγός μπορεί να πάρει πολλά μέτρα και μετά καταλήγει η τον κάνεις άχρηστο δεν έχω ρίξει νίκελ σε πουλιά
 
Λέω να πάρω ένα δυο κουτάκια τέτοια τα έχει ρίξει κανείς είναι τα 36γρ.
View attachment 62287
Το πιο γρήγορο 36 αρι αλλά κλωτσάει άσχημα αν έχεις θέμα με το κλωτσημα δεν σου τα συνιστώ εμένα δεν μου αρέσουν
 
.Τελικα μήπως είναι μύθος ότι δεν σκοτώνουν τα φυσίγγια που προκαλούν διαμπερή τραύματα
Σκοτώνουν Φώτη!
Ένα θήραμα που θα πάρει ικανό αριθμό σκαγιων,θα πεθάνει!
Το θέμα είναι ΠΩΣ σκοτώνουν!
Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις θηραμάτων που "τράβηξαν",αν και χτυπημένα από κάμποσα σκάγια.
Φτερωτά και τριχωτά.
Αν δεν χτυπηθούν σε καίριο σημείο,αν δεν σπάσει φτερουγα κοντά στο σώμα η πόδι,για τα εδαφοβια,έτσι που να μη μπορεί να φύγει,είναι πολύ πιθανό να πάει για κάμποση απόσταση.
Το ζητούμενο είναι,αν κι εφόσον χτυπήσουμε σωστά το θήραμα,να καταβληθεί άμεσα και να το καρπωθουμε κι όχι να πάει 100 μέτρα πιο πέρα,να πεθάνει υποφέροντας και να γίνει μεζές για τα αρπαχτικα και τα ποντίκια.
 
Για να βλέπεις 5 στην χούφτα μου μάλλον τρώω υπομονετικά. Τώρα πόσα 4αρια έφαγαν οι υπόλοιποι του τραπεζιού δεν ξέρω 🤣 🤣
Για αυτό θες μαλακό φυσίγγι
Θα δείξει στη λεκάνη Μόνο μη γίνει καμία ζημια και αλλάζουμε λεκάνες χα χα
 
Δεν είπα ότι δεν σκοτώνουν όταν όμως τα ρίξεις κοντά μέχρι τα 30 μέτρα δεν σκοτώνουν ακαριαία ο λαγός μπορεί να πάρει πολλά μέτρα και μετά καταλήγει η τον κάνεις άχρηστο δεν έχω ρίξει νίκελ σε πουλιά
Ακριβώς αυτό! Εγώ έχω ρίξει μόνο σε πουλιά. Η μόνη λύση για ακαριαία σκοτώματα κοντά ήταν με πολύ κλειστό τσοκ. Μακριά όμως και ειδικά πολύ μακριά είναι όνειρο!

Το περίεργο όμως που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι ότι τα επιχαλκωμενα σκοτώνουν ακαριαία και κοντά. Επιμεταλλωμένα μολύβδινα είναι και τα μεν και τα δε. Υποθέτω ότι ίσως έχει να κάνει με το ότι τα επινικελωμενα είναι συνήθως πιο λεία.
 
Ακριβώς αυτό! Εγώ έχω ρίξει μόνο σε πουλιά. Η μόνη λύση για ακαριαία σκοτώματα κοντά ήταν με πολύ κλειστό τσοκ. Μακριά όμως και ειδικά πολύ μακριά είναι όνειρο!

Το περίεργο όμως που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι ότι τα επιχαλκωμενα σκοτώνουν ακαριαία και κοντά. Επιμεταλλωμένα μολύβδινα είναι και τα μεν και τα δε. Υποθέτω ότι ίσως έχει να κάνει με το ότι τα επινικελωμενα είναι συνήθως πιο λεία.
Για να επινικελωθουν,πρέπει πρώτα να επιχαλκωθουν.
Πιθανότατα,άλλο βάρος στην ίδια διάμετρο....
 
Νικελ και χαλκός έχουν μικρότερη πυκνότητα από τον μόλυβδο.
Ακόμα και από πάνω να μπουν η διαφορά στο βάρος είναι για εμένα αμελητέα.

Το νίκελ είναι πιο σκληρό από τον μόλυβδο και τον χαλκό.

Η λεία επιφάνεια γλιστράει πιο εύκολα στα φτερά τρίχες κτλ.
Σε συνδυασμό με τις κοντινές τουφεκιές δημιουργούν διαμπερή τραύματα.

Διαμπερές τραύμα (ανάλογα με την ταχύτητα που χάνει το σκάγι) στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει μικρότερο σοκ.
Να πως προκύπτουν τα ζωντανά ... και εγώ με φυσίγγια πολύ υψηλών ταχυτήτων σε μικρές σχετικά αποστάσεις είχα ζωντανά που με θεωρητικά χειρότερο φυσίγγι δεν είχα.
 
Νικελ και χαλκός έχουν μικρότερη πυκνότητα από τον μόλυβδο.
Ακόμα και από πάνω να μπουν η διαφορά στο βάρος είναι για εμένα αμελητέα.

Το νίκελ είναι πιο σκληρό από τον μόλυβδο και τον χαλκό.

Η λεία επιφάνεια γλιστράει πιο εύκολα στα φτερά τρίχες κτλ.
Σε συνδυασμό με τις κοντινές τουφεκιές δημιουργούν διαμπερή τραύματα.

Διαμπερές τραύμα (ανάλογα με την ταχύτητα που χάνει το σκάγι) στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει μικρότερο σοκ.
Να πως προκύπτουν τα ζωντανά ... και εγώ με φυσίγγια πολύ υψηλών ταχυτήτων σε μικρές σχετικά αποστάσεις είχα ζωντανά που με θεωρητικά χειρότερο φυσίγγι δεν είχα.
Συμφωνούμε 100% (ύποπτο)
 
Γουστάρω για V10 ... θα φέρω ότι φυσίγγι έχω.
Την βδομάδα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς θα είμαι πάνω ... θα κανονίσουμε.

Έχω εμπειρία σε μονόκανα ... φέρτη και θα την κάνω να ρίξει με το ζόρι.
οταν εισαι αγριος εισαι πολυ σεξι
 
Η g3 1100 είναι μια competition σε κυνηγετική έκδοση. Δεν έχει να ξεχωρίσει σε τίποτα από κάποια 1187 .καλύτερο φινίρισμα και λείανση μηχανισμού.καννη 18,7 με πολύ καλή λείανση κλπ.

Το όπλο δεν έχει κανένα θέμα από ΜΑΜΑ. Το οποίο θέμα υπήρξε ήταν από χτύπημα που έγινε στο αφτακια της γλώσσας τροφοδοσίας ΑΠΟ ΚΑΤΙ.

ΕΠΕΙΤΑ τα 3800+ δεν τα κατάλαβε κανένας.

ΕΠΕΙΤΑ πρόκειται για σκοπευτικό όπλο που κάνει και για κυνήγι.
 
Πρώτα γίνεται επιχαλκωση που δίνει μια α σκληρηνση και μετά επινικελωση η επινικελωση το κάνει ακόμη σκληρότερο και πιο λείο εκεί οφείλονται τα διαμπερή όπως αναφέρεται πιο πάνω .Τα επινικελωμενο είναι για μακρινές βολές εχω γεμίσει κάμποσα παλιά ,Αλλά διατηρούν μεγάλη κινητική ενέργεια σε αρκετά μεγαλύτερη απόσταση .Το θέμα πολλαπλών τραυμάτων μπορεί να επιφέρει σοκ αλλά όχι σε όλα τα θηράματα κάποια αντέχουν και αν τα πλήγματα δεν είναι καίρια συνεχίζουν .Όπως και με τον άνθρωπο γνωστός μου είχε φάει 7 σφαίρες μια εκ των οποίων στο κεφάλι και ζει μια χαρά και άλλως τρώει μια στη μηριαία και πεθαίνει στο 10 λεπτό.Κατι ανάλογο συμβαίνει και με τα πουλιά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top