Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σκέφτομαι να πάρω μια χειροκίνητη μηχανή εκτόξευσης δίσκων για τον μικρό.Αξιζει;Υπάρχει κάποια πρόταση;
Αν επιτρεποταν κ στους κλειστους κυνηγετικα μηνες θα ειχαμε ολοι απο μια-δυο....
Δεν ξεκινας απο εναν χειροκινητο εκτοξευτηρα με 10ε κ βλεπεις πως θα παει?
 
Έχω και τα δύο.... όρεξη και φυσίγγια.....η κουτάλα δίνει απίστευτες τροχιές και αρκετή ταχύτητα.....η χειροκίνητη μηχανή είναι πιο προβλέψιμη.... κάθε χρόνο τελευταία μέρα του κυνηγιού στην τελετή λήξης ένα κιβώτιο δισκάκια τα καπνίζουμε.....Screenshot_2022-12-26-14-09-23-233_com.google.android.googlequicksearchbox.jpgScreenshot_2022-12-26-14-09-39-661_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
 
Γύρισα από το ΑΤ της γειτονιάς μου να ρωτησω για την άδεια αγοράς!!!
Εκτός από τα δικαιολογητικά που είναι γνωστά,μου είπαν ότι για άδεια αγοράς όπλου από ιδιώτη χρειάζεται τα πλήρη στοιχεία του πωλητή και του όπλου, ενώ για αγορά καινούργιου τα στοιχεία του μαγαζιού που θα γίνει η αγορά ανεξάρτητα με τι όπλο θα πάρουμε!!!
 
Γύρισα από το ΑΤ της γειτονιάς μου να ρωτησω για την άδεια αγοράς!!!
Εκτός από τα δικαιολογητικά που είναι γνωστά,μου είπαν ότι για άδεια αγοράς όπλου από ιδιώτη χρειάζεται τα πλήρη στοιχεία του πωλητή και του όπλου, ενώ για αγορά καινούργιου τα στοιχεία του μαγαζιού που θα γίνει η αγορά ανεξάρτητα με τι όπλο θα πάρουμε!!!
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο καλάμι ψαρέματος για ποταμίσιες τσιπούρες.
Έχει κάποιος συνάδελφος να προτείνει κάτι;
 
Γύρισα από το ΑΤ της γειτονιάς μου να ρωτησω για την άδεια αγοράς!!!
Εκτός από τα δικαιολογητικά που είναι γνωστά,μου είπαν ότι για άδεια αγοράς όπλου από ιδιώτη χρειάζεται τα πλήρη στοιχεία του πωλητή και του όπλου, ενώ για αγορά καινούργιου τα στοιχεία του μαγαζιού που θα γίνει η αγορά ανεξάρτητα με τι όπλο θα πάρουμε!!!
... απ' το '20 τα ζητούν αυτά (τα περισσότερα τμήματα).

Ένα τιπ που πιάνει (όχι πάντα) είναι να τους πεις ότι παζαρεύεις 2-3 όπλα από φίλους κυνηγούς ή σκοπευτές (ή καταστήματα) και δεν έχεις αποφασίσει ακόμα... Έτσι, επιτρέπουν να αιτηθείς αγορά χωρίς να υποδείξεις εκ των προτέρων τον πωλητή!
 
Γύρισα από το ΑΤ της γειτονιάς μου να ρωτησω για την άδεια αγοράς!!!
Εκτός από τα δικαιολογητικά που είναι γνωστά,μου είπαν ότι για άδεια αγοράς όπλου από ιδιώτη χρειάζεται τα πλήρη στοιχεία του πωλητή και του όπλου, ενώ για αγορά καινούργιου τα στοιχεία του μαγαζιού που θα γίνει η αγορά ανεξάρτητα με τι όπλο θα πάρουμε!!!
Γελοιότητες!
 
Ποση υπομονή ακόμη και για πόσα ;
Απ την πολυ υπομονή περάσαμε στο στάδιο της καταστολής και διασωλήνωσης.
Η ιστορία αυτή έχει επαναληφθεί στο διάβα των αιώνων όσον αφορά την πατρίδα μας.
Οι συνειδητοποιημένοι αληθινοί πατριώτες (κι όχι "πατριώτες") είναι (και ήταν πάντα δυστυχώς) λίγοι.
Υπάρχουν - δεν έχουν εξαφανιστεί τελείως - αλλά είναι πάντα λίγοι.
Οι υπόλοιποι απλώς απολαμβάνουν την νιρβάνα τους (όπως την βιώνει, την εννοεί και την καταλαβαίνει ο καθένας) και πιστεύουν ότι θα κρατήσει για πολύ (άν όχι για πάντα).
Όπως ακριβώς ζούσαν οι κάτοικοι της ΠομπηΪας πρίν την καταστροφή της από τον Βεζούβιο.
 
με την διαφορά ότι οι κάτοικοι της Πομπηίας δεν ήταν δυνατόν να προβλέψουν τον σεισμό, ενώ στην περίπτωση μας κάνουμε πως δεν βλέπουμε.
Πολύ σωστή παρατήρηση αλλά αφορά μόνο μια υπο-ομάδα του πληθυσμού από τις πάμπολλες που υπάρχουν.

Δυστυχώς υπάρχουν πολύ χειρότερες "περιπτώσεις" που αγνοούν πλήρως την πραγματικότητα.
Στον ιδεατό τους κόσμο τα πράγματα λειτουργούν διαφορετικά και οι εξηγήσεις που δίνουν γι' αυτά που μας συμβαίνουν είναι ανάλογες (φανταστικές).

Το κλείνω εδώ γιατί φεύγουμε εκτός θέματος .
 
Γύρισα από το ΑΤ της γειτονιάς μου να ρωτησω για την άδεια αγοράς!!!
Εκτός από τα δικαιολογητικά που είναι γνωστά,μου είπαν ότι για άδεια αγοράς όπλου από ιδιώτη χρειάζεται τα πλήρη στοιχεία του πωλητή και του όπλου, ενώ για αγορά καινούργιου τα στοιχεία του μαγαζιού που θα γίνει η αγορά ανεξάρτητα με τι όπλο θα πάρουμε!!!
Και η αίτηση που κανείς αναγράφει για στοιχεία πρώην ιδιοκτήτη και όπλου την ίδια διαδικασία έκανα και εγώ αλλά θα πάρω άδεια μετά τις 8 του μήνα λείπει με άδεια ο αρμόδιος .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top